Хто такий фахівець з бухгалтерського обліку та як ним стати: екскурс у професію

19.06.23 Велика кар’єра PR 2 хв читання

Продовжуємо спецпроєкт «Велика кар’єра» та розповідаємо про спеціальності, які відкривають шлях до роботи в компанії «Великої четвірки» — EY в Україні.

Сьогодні знайомимось із професією фахівця з бухгалтерського обліку. Це люди, що опікуються фінансовими операціями клієнтів на аутсорсі — від ведення звітностей до розрахунку зарплат. Як потрапити у сферу бухгалтерського обліку, якими знаннями та навичками потрібно володіти, щоб стати першокласним спеціалістом, та яких кар’єрних вершин можна досягти, розповідає Іван Іонішнін — старший фахівець з бухгалтерського обліку EY в Україні.

Іван Іонішнін

Про свій кар’єрний шлях

У сферу бухгалтерського обліку я потрапив випадково: друг загітував після 9 класу вступити разом до коледжу при Національному аграрному університеті. Навчання мені сподобалось, я відкрив у собі хист до роботи з цифрами й розрахунками. Тож вирішив продовжити опановувати цю професію вже в університеті. Після навчання деякий час працював бухгалтером, але розумів, що хотів би потрапити в компанію, де зможу розкрити весь свій потенціал на повну.

Якось я розговорився зі знайомою, яка працювала в EY, і вона сказала мені, що це ідеальне місце для того, щоб стати висококваліфікованим фахівцем у сфері фінансів та бухобліку з практично необмеженими кар’єрними перспективами. Тож я подався на вакансію, й мене взяли в команду на позицію інтерна. І ось за 10 років я дійшов до посади старшого спеціаліста з бухгалтерського обліку.

Чим займається фахівець з бухгалтерського обліку

Фактично ми в EY надаємо послуги фінансового аутсорсу. Ми ведемо бухоблік, аналізуємо фінансові дані, складаємо звітності, нараховуємо зарплати працівникам. Також включаємось, коли клієнтові потрібно поставити на облік якесь нове обладнання, оформити акти купівлі-продажу, навести лад в податках тощо. Тобто ми виконуємо будь-які бухгалтерські функції для проєктів із різних сфер та напрямів.

Основне завдання фахівця з бухгалтерського обліку — забезпечувати повсякденну фінансову життєдіяльність компанії.

Типовий робочий день спеціаліста з бухобліку складається зі спілкування з клієнтами та аналізу фінансових показників в Excel. Ця програма — найкращий друг будь-якого професіонала, що має справу з бухгалтерією й фінансами. А коли наближаються місячні або квартальні звіти, ми робимо те ж саме, що й завжди, але в більших обсягах.

Зазвичай команда складається з інтерна, стафа, сеньйора та менеджера. Однак все залежить від складності проєкту та кількості поставлених завдань. В межах команди інтерни та стафи виконують більш рутинні обов’язки, зокрема готують документи, проводять операції. Сеньйори відповідають за контроль менш досвідчених колег та за перевірку правильності відображення всіх даних. Менеджери надають консультації та збирають всі результати команди для звітностей.

Зі сторони наша робота може видаватись монотонною та нудною, але для тих, хто любить працювати з цифрами, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, прораховувати ризики, докопуватись до суті — кожен день на цій посаді буде захопливим та насиченим.

Hard і soft skills фахівця з бухгалтерського обліку

Насамперед потрібно бути уважним. Робота з великою кількістю розрахунків й аналізу інформації вимагає максимальної включеності та зосередженості. Тож потрібно вміти абстрагуватись від зовнішніх чинників і ретельно перевіряти всі дані.

У комунікації з клієнтами необхідно тримати баланс між тактовним спілкуванням та вмінням відстоювати свою думку й наполягати на рішеннях, у доцільності яких ви впевнені.

З хард скілів обов’язковим є високий рівень володіння англійською, оскільки це мова бізнесу і ми активно послуговуємось нею в роботі. Звісно, навички роботи в Excel — це основа з основ. Треба дружити з цифрами, мати базові знання з бухгалтерського обліку. А ще вміти та хотіти працювати з законодавчою базою, моніторити зміни в податкових законах, розумітись на тонкощах їх застосування.

Плюси та мінуси професії

Найбільший плюс для мене — це те, що можна більш-менш рівномірно спланувати власний графік і навантаження. Тому що ти знаєш, коли треба подавати фінансову звітність, коли формувати податкові накладні, в яких числах нараховується зарплата. Звісно, можуть виникати якісь спонтанні завдання, але здебільшого фахівці з бухобліку мають змогу керувати власним часом і балансувати між роботою, особистим життям, хобі тощо.

Також професія фахівця з бухгалтерського обліку доволі динамічна, тут не можна вивчити все раз і назавжди, тому що податкове законодавство постійно змінюється і слід тримати руку на пульсі. Ці зміни можуть викликати труднощі, адже треба швидко розібратись, що до чого, імплементувати нововведення у свою роботу, проінформувати клієнтів, що і чому змінилося. З одного боку це виснажує, а з іншого — дає поштовх до постійного розвитку та професійного вдосконалення. Тому це може бути як плюсом, так і недоліком професії, залежить, з якого боку дивитися.

Перевагою роботи саме в EY є те, що тут ти маєш справу з багатьма проєктами та здобуваєш різноманітний досвід. Працюючи бухгалтером в одній організації, ви не зможете розвинути такий широкий спектр навичок, який мають фахівці в EY.

Колись в мене була футболка з написом: «Я проживаю не одне життя, а десятки життів». Ця фраза стосувалась любителів відеоігор, але її можна застосувати і до фахівців з бухгалтерського обліку, які працюють на аутсорсі, як ми в EY.

Крім цього, EY — це велика корпоративна сім’я, тож ти ніколи не залишишся сам на сам з труднощами чи проблемами. Тут завжди можна звернутись до більш досвідчених колег й отримати підтримку та пораду.

Кар’єрні перспективи

Як і всі інші спеціалісти в EY, фахівці з бухгалтерського обліку можуть пройти всі щаблі кар’єрної драбини від інтерна до партнера:

Intern (3-9 місяців) — Staff (1-2 роки) — Advanced Staff (1-2 роки) — Senior (3-4 роки) — Manager (3-4 роки) — Senior Manager — Partner.

Досвід роботи у сфері бухгалтерського обліку може стати гарним підґрунтям для переходу в аудит або податковий консалтинг. Тож за бажанням можна перейти в іншу сервісну лінію у межах компанії. Також хороший спеціаліст з бухгалтерського обліку може вирости до фінансового директора будь-якого підприємства.

Як стати фахівцем з бухгалтерського обліку

Ми в EY найчастіше віддаємо перевагу спеціалістам, які мають освіту у сфері бухгалтерського обліку та аудиту, але розглядаємо і студентів із суміжних спеціальностей. Коли я навчався в університеті, викладачі часто казали, що бухгалтер може бути економістом, але не всякий економіст може бути бухгалтером. Частково це правда, але зараз в університетах з’являється багато перехресних спеціальностей, і студенти з факультетів економіки й фінансів також вивчають дисципліни, пов’язані з бухгалтерською справою. Тому вони теж можуть спробувати свої сили й податися до нас.

Мої колеги з Talent Team часто проводять дні кар’єри в університетах, показують презентації про всі сервісні лінії компанії, можна прийти на такий захід у своєму навчальному закладі, дізнатись все, що цікавить, і податись на позицію інтерна або стафа. Зазвичай найбільше спеціалістів до нас приходить із Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка, Київського національного економічного університету ім. Вадима Гетьмана та Державного торговельно-економічного університету.

Поради для тих, хто хоче розпочати кар’єру фахівця з бухгалтерського обліку в EY

  1. Мати базові знання з основ бухгалтерського обліку.
  2. Вчити англійську мову. 
  3. Розвивати навички комунікації.
  4. Не боятися спробувати себе в професії. Якщо це ваше — ви швидко навчитеся всього, що треба вміти, і будете кайфувати від роботи.

Про суть роботи фахівця з бухгалтерського обліку 🙂

Бонус: професія очима штучного інтелекту

Якщо потрібно ще простіше описати, чим саме займається фахівець з бухгалтерського обліку, ось як ChatGPT пояснює професію дитині:

Більше про роботу в EY в Україні та про професії, в яких можна розвиватися в компанії, читайте в спецпроєкті «Велика кар’єра»

Читати

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Відгук

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: