Gradus Research спільно з Biasless провели дослідження добробуту українських жінок на тлі війни: виявили ключові зміни в їхній поведінці порівняно з минулим роком та простежили нові тенденції. Розповідаємо детальніше у матеріалі.
Українські жінки прагнуть до кар’єрного зростання
Близько половини опитаних українських жінок (46%) активно прагнуть до кар’єрного зростання, лідерських ролей в управлінні проєктами та організаціями та до збільшення рівня власного впливу та відповідальності.
Головною перешкодою, що заважає професійній реалізації жінки на лідерських позиціях 42% опитаних назвали війну.
Гендерні упередження не перешкоджають професійній реалізації жінок
Для професійної реалізації українським жінкам насамперед бракує миру (53%) та економічної стабільності (38%), проте ці фактори неможливо контролювати. Натомість решта перешкод лежить у полі особистого контролю. Зокрема, мова про нестачу:
- впевненості в собі (29%),
- сміливості й рішучості (28%),
- знань (18%),
- мережі контактів і зв’язків (15%).
Тільки 4% респонденток відповіли, що їхній професійній реалізації перешкоджають гендерні упередження, у той час, як 63% опитаних вважають, що рівень поваги до жінок та рівноправ’я між статями в Україні покращується.
Попри покращення, неналежне ставлення до жінок не зникає
Більша частина (60%) опитаних українських жінок, майже як і минулого року (59%), стикалися з ситуаціями неналежного ставлення на роботі, серед яких найчастіше згадують знецінення жіночої позиції та внеску жінки в спільну справу. Або ж приписування собі в заслуги ідей або діяльності жінки. Попри наявність таких ситуацій, про них повідомляла керівництву тільки чверть респонденток.
Серед головних причин замовчування таких випадків — невпевненість в тому, що скаргу сприймуть серйозно (37%, що на 12% більше ніж у 2023). 31% опитаних, своєю чергою, відчувають, що поведінка/образа є недостатньою для скарги, 23% мають побоювання, що це тільки погіршить ситуацію, а 19% стурбовані, що скарга негативно вплине на їхню кар’єру.
Читайте також: Жінки в українському IT: скільки їх та які посади обіймають
Попри високий рівень стресу, жінки більше турбуються про себе
45% респонденток, порівняно з 37% у 2023 році, зазначили, що більше опікуються власним здоров’ям — така тенденція до посилення self-care відбувається попри високий рівень стресу, про який зазначили 45% опитаних.
Крім цього, жінки приділяють собі більше часу (18% респонденток на противагу 13% минулого року). Це суттєве зростання, якщо врахувати той факт, що в їхньому житті у 2024 році зросло навантаження, пов’язане з:
- доглядом за членами родини та близькими (33% зараз, 30% — у 2023);
- основною роботою (24% проти 14%);
- додатковою зайнятістю/підробітком (21% проти 14%).
Це свідчить про те, що жінки намагаються розподіляти ресурси та пріоритезувати турботу про себе.
Тенденцію до покращення work-life balance серед українських жінок підтверджує також те, що дедалі більше респонденток відчувають здатність «перемкнутися від роботи» після завершення робочого дня (51% проти 39% у 2023 році). Половина опитаних стверджує, що задоволена балансом, який встановила між роботою та особистим життям. Водночас за рік зросла кількість українок, які відчувають вигорання (38% проти 23% у 2023 році).
Дослідження проводилося дослідницькою компанією Gradus Research спільно з Biasless методом самозаповнення анкети в мобільному додатку Gradus. У квітні 2023 року опитали 1029 жінок віком від 18 років, у травні 2024 року — 1168 респонденток.
Шукаєте роботу?
У нас на сайті ви знайдете вакансії перевірених українських та міжнародних компаній!
Вакансії
Дякуємо!
Тепер редактори знають.