Фрілансери часто потрапляють у пастку – набирають проектів вище голови. Це зрозуміло, бо треба платити за квартиру та годувати себе. Але якщо ви не у відчаї, треба відмовлятися від проектів, які не заслуговують вашої уваги.
Ось декілька ситуацій, коли варто подумати двічі, перед тим як погоджуватись на фріланс.
1) Коли ваш графік заповнений
Найгірше — це обіцяти і не виконувати. Пастка, в яку досить легко можна потрапити, якщо ваш графік перевантажений.
У вас багато проектів, а ви все одно намагаєтесь приділити час кожному з них? Ви відчуваєте, що якість вашої роботи знижується? Тоді вам не треба додавати новий проект у свій список справ. Принаймні поки.
2) Коли оплата не відповідає очікуванням
Буває, що доводиться працювати за дуже невеликі гроші, коли ви ще новачок. Однак якщо у вас є досвід, якщо ви впевнені у власних силах і заслуговуєте на більш високу зарплату, ви повинні обговорити це з клієнтом.
3) Коли вас не цікавить робота
Вас не завжди зацікавить кожен проект, над яким доведеться працювати. Іноді треба бути вибірковим, аби знайти саме ту роботу, що викличе у вас ентузіазм.
Якщо вам не подобається клієнт, якщо проект здається нудним та безглуздим, якщо ваш фінансовий стан не скрутний – відмовляйтесь від такої роботи. Скоріш за все, вам не сподобається і результат.
Як ввічливо відмовитись від фрілансу (не спалюючи при цьому всі мости)
Отже, ви вирішили не братися за роботу, яка вас не влаштовує. Що тепер? Це неприємний момент, бо мало хто любить казати «ні». Однак існує декілька порад, що допоможуть мінімізувати ризик погіршення подальших стосунків із клієнтом.
1) Будьте вдячні
Навіть при відмові від проекту, покажіть свою вдячність за запропоновану можливість. Пам’ятайте, що клієнт витратив енергію і час, щоб зв’язатися з вами.
Що варто казати: «Дуже дякую за запропоновану можливість. Мені приємно, що ви обрали мене для цього проекту».
2) Коротко поясніть причину
Не треба наводити детальні причини, чому ви відмовляєтесь від роботи, однак і фраза: «Дякую, але ні» також є неприйнятною. Підготуйте коротке пояснення свого рішення.
Що варто казати: «На жаль, я побачив свій розклад та зрозумів, що у мене не вистачить часу на цей проект».
3) Порекомендуйте когось
Незважаючи на вашу відмову, можна порадити іншого фрілансера, який може впоратись з проектом. Таким чином ви пом’якшите власну відповідь і підтримаєте своїх колег. Ви можете поділитись контактами знайомого фрілансера з клієнтом у листуванні.
Що варто казати: «Я зв’язався зі своєю подругою, яка спеціалізується на написанні комерційних текстів для компаній. У неї є вільний час для додаткової роботи, і я гадаю, вона зможе впоратись із вашим проектом. Якщо це зацікавило вас, можете написати їй на пошту…».
4) Покажіть своє бажання зв’язатися у майбутньому
Ваша відмова не означає, що ви зовсім не хочете працювати із клієнтом. Хто знає, що може трапитись у майбутньому.
Напишіть про бажання підтримувати зв’язок. Що далі? Скористайтеся такою нагодою у подальшому!
Що варто казати: «Незважаючи на те, що зараз нам не вдалося попрацювати разом, я хотів би підтримувати зв’язок. Тому я відправив вам запит на дружбу у Facebook. Бажаю вам усього найкращого! Успіхів».
Дякуємо!
Тепер редактори знають.