Genesis

IT продуктові
Київ
Перевірена
Разом із видатними підприємцями України та Європи запускаємо високотехнологічні продукти, що змінюють життя мільйонів людей у всьому світі.

Genesis — українська кофаундингова ІТ-компанія. Разом із визначними підприємцями зі Східної Європи будує глобальні високотехнологічні бізнеси.

В Genesis народилися та стали самостійними бізнесами успішні компанії: наприклад, Jiji, BetterMe, Headway. В екосистемі також розвиваються проєкти OBRIO, Boosters, AMO, Universe.

25+компаній в екосистемі
4напрями роботи
2+ тиспрацівників в Україні
3+ тиспрацівників у світі
№1IT-роботодавець в Україні (рейтинг DOU, 2020)
3ключові ринки: США, Європа, Африка
300 млнзавантажень
№1партнер Мeta й Amazon в Україні

Додатки-лідери та офіси в Африці

Компанію Genesis заснували у 2008 році. Першим її продуктом стала українська соціальна мережа Connect.ua. Однак проєкт не «вистрілив», і фаундери компанії, Володимир Многолєтній та Василь Ульянов, вирішили звернути увагу на ринки інших країн.

Вибір спершу зупинився на Африці — ринок перспективний, кількість інтернет-користувачів зростає щодня. У 2012 році Genesis запустила на ринках Нігерії та Кенії два новинні медіа: Legit (колишня назва — Naij.com) і Tuko. Зараз це одні з найбільших ЗМІ регіону, якими опікується окрема компанія, GMEM. Ще одним продуктом Genesis стала Jiji — дошка онлайн-оголошень на кшталт OLX, яка згодом не лише стала маркетплейсом №1 у регіоні, а й викупила частку того-таки OLX на африканському ринку. Зараз Jiji — самостійний бізнес, який має незалежне від Genesis управління.

Вихід на західні ринки почався з проєктів співзаснованої Genesis компанії AMO — міжнародного ІТ-бізнесу, який створює історії для мільйонів користувачів.

Вихід на західні ринки почався з проєктів співзаснованої Genesis компанії AMO — міжнародного ІТ-бізнесу, який створює історії для мільйонів користувачів. Стартувавши у 2017-му, компанія за п’ять років створила глобальне розважальне медіа AmoMama, яке щомісяця відвідують понад 40 мільйонів людей з Америки та Західної Європи, а також низку інших медійних проєктів. До прикладу, цього року відеопродакшн компанії AMO Pictures почав роботу над першим художнім фільмом в Україні з початку повномасштабного вторгнення росії.

З 2019 року Genesis працює як кофаундингова компанія, тобто допомагає запускати IT-бізнеси — надає ресурси та супроводжує проєкти, поки вони не стають самостійними. Тут шукають перспективні ніші, ідеї та таланти й разом з людьми, у яких є підприємницький потенціал, запускають нові проєкти. Перевагу надають напрямам EdTech, Edutainment, E-commerce та FinTech.

Наразі в екосистемі розвиваються компанії OBRIO, Boosters, Universe, SUITSME, Keiki та ще понад 20 технологічних стартапів. Деякі бізнеси, як-от BetterMe, Headway, Jiji уже виросли до повноцінних компаній, тому працюють самостійно, залишаючись при цьому партнерами з компанією-кофаундером.

Genesis неодноразово визнавали одним із найкращих IT-роботодавців країни в рейтингах DOU. У 2023 році компанія стала найкращим роботодавцем України воєнного часу за версією Forbes.

Артем Копанєв,
COO Genesis
Компаній з такою структурою, як у Genesis, більше немає на українському ринку. Це потужна бізнес-екосистема, яка вже довела свою ефективність, має ресурси та чималий досвід для розвитку IT-проєктів. Своєрідна система нетворкінгу й обміну експертизою заохочує нові ідеї — саме в такій атмосфері народжуються компанії, здатні захопити світ.

Мобільні застосунки з мільйонами завантажень

Мобільні застосунки — один із найбільших напрямів роботи, у якому працює не один бізнес екосистеми Genesis. Розповімо детальніше про деякі з них.

Флагманський продукт компанії OBRIO — астрологічний застосунок Nebula. Це один із найбільш завантажуваних продуктів у США та Великій Британії у своїй ніші. Застосунок має понад 17 мільйонів завантажень, щодня ним користується більш ніж 250 тисяч людей.

Компанія Universe створює застосунки для iOS і Android, а також розвиває власний R&D-центр. Найвідоміші продукти — утиліти Scan Guru, Translator Guru, Cleaner Guru та освітня лайфстайл-платформа Wisey. За чотири роки команда з 60+ фахівців досягла третього місця у світі за доходом як паблішер утиліт для сканування.

Стартап PlantIn порівняно молодий, але його продукт уже завантажили понад 12 мільйонів юзерів. Однойменний застосунок на основі ML/AR-технологій допомагає розпізнати 18 000 кімнатних рослин та надає план догляду за ними.

У портфелі компанії Boosters є два основних продукти: застосунок для поліпшення якості сну Avrora та застосунок для вивчення мов Promova. Обидва регулярно входять у п’ятірку найкращих в App Store і Google Play у своїх категоріях у понад 50 країнах світу.

«Я прийшов у Genesis вісім років тому на посаду молодшого аналітика, згодом очолив мобайл-напрям, а потім став CPO BetterMe. Але найбільш вагомим проявом самореалізації для мене став запуск власного бізнесу в екосистемі. Genesis збирає найкращих, тож тут ти доповнюєш і переймаєш досвід, практики та енергію професійних і мотивованих людей, а культура компанії сприяє постійному пошуку нових ідей і досягненню результатів.

Кофаундингова структура передбачає інфраструктурну підтримку бізнесів. Це означає, що фаундер може менше турбуватися про юридичний супровід, фінанси, бухгалтерію, партнерства тощо, а фокусуватися на розвитку свого бізнесу, пошуку найкращих людей до команди та досягненні результатів. Тому Genesis — це особливе середовище для створення нових бізнесів, яке поки не змогли відтворити, принаймні у Східній Європі».

Михайло Галян,
CEO Boosters

Правила роботи й цінності Genesis

Попри те, що в компанії та бізнесах-партнерах працює вже понад три тисячі людей, «парасолькова» структура допомагає зберегти в командах дух стартапу. Цьому сприяють і цінності компанії. Їх усього п’ять:

  • спрямованість на результат;
  • відданість високим стандартам;
  • підприємницький дух;
  • швидкість;
  • вміння не здаватися.

Втім, часто стартапи екосистеми мають свою, трохи змінену корпоративну культуру, та послуговуються власними цінностями. У кожної команди — свій темп, атмосфера, ключові цілі, а корпоративні бенефіти та системи планування можуть відрізнятися.

Зазвичай всі працюють три- або шестимісячними проміжками, які називають епізодами. Наприкінці періоду СЕО стартапів екосистеми та керівники напрямів підбивають підсумки, презентують результати, діляться цілями й планами на майбутнє. Такі підсумки зайвий раз нагадують кожному, як саме він причетний до спільного результату.

Як працюють у Genesis

Після початку повномасштабної війни команда працювала віддалено з різних куточків України та з-за кордону. У Варшаві навіть орендували офіс на 200 осіб. Перебудувати роботу було не складно, адже за два роки пандемії всі онлайн-процеси вже відточили. Тому, де б не жили охочі попрацювати в Genesis, компанія завжди відкрита до діалогу та співпраці.

А якщо ви проживаєте в Києві та любите бувати на Подолі — вас завжди чекатимуть у затишному генезійському офісі. Він розташований за п'ять хвилин від станції метро Тараса Шевченка. Співробітники, які працюють з офісу, можуть замовити собі харчування в одного з корпоративних постачальників. А ще на кухні завжди багато фруктів, є чай, кава, сік та снеки. Голодним залишитися важко 🙂

Також в офісі можна скористатися послугами корпоративного лікаря або відвідати сеанс масажу. Кожен співробітник, що пройшов випробувальний термін, має медичне страхування. Воно включає, зокрема, щеплення від сезонних захворювань — грипу та COVID-19.

Яніна Воловик,
Internal Communications Lead
Мені подобається працювати в офісі, бо є всі умови для продуктивної праці: комфортне робоче місце, достатня кількість кімнат для перемовин, надійне бомбосховище на випадок повітряної тривоги. Жива комунікація — велика перевага для фахівців, які щодня мають генерувати нові ідеї та креатив. Класно, коли поруч команда, з якою можна побрейнштормити, розв’язати складні питання, пообідати разом та поспілкуватися. Як бонус — швидкість у прийнятті рішень, розробці ідей, погодженні будь-чого.

Освітні проєкти для всіх і кожного

Аби стимулювати розвиток IT-продуктів в Україні, компанія багато інвестує в освітній напрям. Команда Genesis Academy створює освітні програми в більш ніж 12 сферах продуктового ІТ-бізнесу. Це і профільні курси, і тематичні тижні, і дводенні хакатони. Genesis інвестує і в роботу з університетами: наприклад, цього року студенти 60+ українських вишів зможуть прослухати курс «Створення та розвиток ІТ-продуктів», який запустили спільно з Мінцифрою, МОН та Київською школою економіки (KSE). А у співпраці з Meta, Amazon Web Services, Horizon Capital, F1V та AppsFlyer компанія організувала міжнародний курс для ІТ-підприємців і керівників технологічних бізнесів — «Genesis Startup Academy 2.0 together with Meta».

Зазвичай професійну інформацію та лайфхаки спеціалісти шукають у Google або в книжках. У Genesis є ще одна опція — написати в чат профільного ком’юніті. Це спільноти спеціалістів у певній сфері, де lt фахівці обмінюються експертизою та знаходять відповіді на складні питання ще до того, як про це напишуть у книжках.

Зараз у компанії функціонує вже 11 профільних спільнот, які об'єднують понад 1300 технічних та нетехнічних фахівців, у таких сферах, як Recruiting, Product, PR, Design, Analytics, Marketing, QA, Back-end, Front-end, GameDev, DevOps.

Анастасія Чередніченко,
Community Manager
Завдяки професійним ком’юніті співробітники можуть реалізувати багато власних цілей. Наприклад, підвищувати експертизу, розвивати особистий бренд, налагоджувати корисні соціальні зв’язки, а також швидше й легше досягати КРІ. Водночас спільноти мають чіткі бізнес-цілі: впливати на роботу співробітників через взаємне навчання та підвищувати експертизу бізнесів Genesis, відповідаючи найкращим показникам інших проєктів екосистеми.

За потреби та бажання співробітники також можуть пройти одну з корпоративних шкіл — прокачати, наприклад, менеджерські навички або софт-скіли. Будь-яке навчання тільки заохочується: компанії екосистеми компенсують (повністю або частково) навчання на курсах, оплачують участь у конференціях і підписки на професійні ресурси, пропонують власні бібліотеки з актуальними знаннями. 

Генезійці відпочивають з користю

У компанії немає жорсткого графіка, тож сови й жайворонки самостійно обирають, о котрій почати робочий день. Тут не рахують кожну відпрацьовану хвилину, головне — результат. Кожен має 20 днів оплачуваної відпустки на рік, а також безлімітні лікарняні.

Раніше в Genesis часто проводили корпоративи, зокрема на Новий рік та на день народження компанії. Ковід усе змінив, і гучні вечірки перейшли у формат камерних тимбілдингів: хтось полюбляє настільні ігри, хтось — авторське кіно, а хтось — командні ланчі. Зараз у фокусі корпоративних заходів — допомога ЗСУ. Один з таких — благодійний стендап, під час якого співробітники мали можливість донатити на дрон для військових. Варто взяти до уваги, що Genesis складається з декількох компаній, і у кожної можуть бути свої унікальні традиції й бенефіти.

Підтримка України з перших днів повномасштабної війни

Genesis та компанії екосистеми засудили повномасштабне вторгнення росії в Україну та долучилися до підтримки держави. Зробили пожертви у фонд «Повернись живим» та на спеціальний держрахунок для підтримки Збройних сил України, взяли участь у боротьбі на інформаційному та кіберфронтах.

Також на початку війни запустили благодійний фонд Genesis for Ukraine. Він призначений для допомоги співробітникам, їхнім сім’ям та друзям, які долучилися до лав Збройних сил України та захищають країну від агресора. Загальні збори фонду за пів року — $1,5 мільйона.

Анастасія Кладова,
керівниця фонду Genesis for Ukraine
У Genesis for Ukraine ми забезпечуємо бійців технікою, амуніцією, медикаментами й іншими необхідними на фронті речами. Навіть коли запит не підпадає під ці категорії, шукаємо способи допомогти. Фонд — це більше ніж робота. Ми бачимо колег, близьких родичів наших співробітників у війську й розуміємо, яке значення має наша допомога. Броня та медикаменти рятують життя, оптика та техніка роблять армію ефективнішою, а країну, відповідно, сильнішою.

Аби подбати про безпеку своїх співробітників та їхніх сімей, у Genesis завчасно розробили план дій на випадок повномасштабної війни, а співробітників поінформували про можливі сценарії. На жаль, підготовка знадобилася — і в останні дні лютого всі охочі (разом з родичами й домашніми улюбленцями) змогли виїхати зі столиці та інших регіонів на захід України, де вже було заброньоване тимчасове житло.

До роботи команди повернулися вже через два тижні, адже всі розуміли, наскільки важливим є економічний фронт. У Genesis не було жодних скорочень, спричинених війною, а команди проєктів і партнерських компаній продовжують отримувати зарплату вчасно й у повному обсязі.

Як потрапити до Genesis

За роки роботи у Genesis випрацювали єдиний процес найму, яким послуговуються всі компанії екосистеми. Перед тим як потрапити до компанії, кандидат зазвичай проходить п’ять етапів:

  1. Первинний скринінг. Кілька запитань після отримання резюме вже дозволяють скласти мінімальний портрет перед співбесідою.
  2. Співбесіда. Знайомство з менеджером.
  3. Тестове завдання. Цей етап дозволяє компанії оцінити професійні навички людини, а кандидату — зрозуміти, чи підходить йому вакансія, з якими завданням доведеться працювати.
  4. Бар-рейзинг. Це етап, коли з кандидатом спілкується співробітник, який працює в іншому бізнесі екосистеми. Він додатково перевіряє, чи підходить кандидат компанії за цінностями та кар'єрними амбіціями. Тут часто наймають людей «на перспективу» — зазвичай співробітники, які швидко ростуть, уже за рік-два можуть очолити команди чи напрями. На цьому етапі стає зрозуміло, наскільки людина «своя» саме для Genesis.
  5. Збір рекомендацій від попередніх роботодавців.

Такий ретельний відбір дозволяє наймати фахівців, які не лише ідеально підійдуть на конкретну позицію, а й зможуть підхопити темп та влитися в атмосферу конкретного бізнесу та вирости разом із ним. Якщо людина амбітна й енергійна, вона цілком може швидко досягти керівної позиції. Підвищення отримують ті, хто з першого дня показує небайдужість, діє рішуче та не боїться відповідати за результати.

Часто кофаундерами нових бізнесів стають саме співробітники компанії: декілька керівників стартапів екосистеми потрапили на роботу до Genesis, а потім змогли переконати керівництво в перспективності своїх ідей. Саме тому підприємництво — одна з основних цінностей Genesis.

«У Genesis є своя IT-школа — це курс про створення та розвиток ІТ-продуктів. Я потрапила туди зовсім випадково й сприймала це як круту можливість провести літо. Тоді я працювала у внутрішньому аудиті Raiffeisen Bank і взагалі не розумілася ні на ІТ, ні на маркетингу. Через пів року я потрапила уже на роботу в компанію — мені запропонували приєднатися до медіастартапу.

Свій шлях я почала як джуніор-маркетологиня, працювала із закупівлею трафіку для різних медіапроєктів. Через пів року стала менеджеркою і керувала процесом створення різних роликів на YouTube. Так почалася моя управлінська кар’єра, яка з часом переросла в роль СЕО, а медіапроєкт — у навчальні застосунки для дітей.

В екосистемі Genesis цінують довіру та вміння челенджити себе й команду. Тут важливо не боятися та не зупинятися, адже ми будуємо бізнеси світового рівня».

Інна Максименко,
CEO Keiki

Хочете приєднатися до однієї з команд, яка створює технологічні продукти, відомі в усьому світі? Відгукуйтесь на вакансії Genesis!

Поскаржитися на компанію
Всі вакансії
Більше
Відгук

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: