Зазвичай роботодавці в першу чергу звертають увагу на фахівців з досвідом, бо на навчання новеньких потрібно витрачати ресурси. Як вийти з цього замкненого кола? Що робити новачкам-світчерам? Читайте поради HR та організаційного консультанта компанії SFB consulting Марини Молчан.
Дані провідних job-порталів свідчать про те, що українці досить масово отримують нові професії. Це так звані «світчери» (від англ. switch). Тобто люди, які, вже маючи досвід і практичні знання в одній сфері, приймають рішення повністю змінити рід діяльності.
Вони, незважаючи на страх, роблять крок у невідоме заради роботи за покликанням та гідної винагороди. Так, вони — новачки, проте виділяються з-поміж інших кандидатів, адже прийняли непросте рішення опанувати нову діяльність. Вони мають досвід роботи, а до навчання у дорослому віці їх привів свідомий вибір, що говорить про сміливість, готовність вчитися, волю та цілеспрямованість. Такі кандидати можуть стати знахідкою для роботодавця. Але вони наче необроблені діаманти: їх цінність може бути непомітна одразу.
Що робити світчерам, щоб знайти першу роботу у новій сфері?
Досвід роботи
Найчастіше першим кроком до зміни професії світчери обирають відповідні курси і одразу після завершення навчання починають розсилати резюме. А потім нарікають на те, що компанії хочуть «25-річних фахівців з 10-річним досвідом роботи». Проте отримати досвід роботи новачку цілком можливо. Це можна зробити кількома способами.
Пошук ментора. Ви можете взяти участь в проекті MakeMeBetter, подавши заявку за обраним фахом, та отримати персонального наставника, який допоможе у формуванні практичних навичок та, можливо, відрекомендує вас майбутньому роботодавцю. Також знайти собі ментора можна на ресурсі DOU у темі «Пошук ментора». Таким чином ви отримаєте нагоду попрацювати разом із практиком над реальними задачами. До того ж відчуєте підтримку авторитетного професіонала, що підбадьорить на надасть енергіі.
Фриланс. Завдяки великій кількості бірж фрилансу набуття досвіду з проблеми трансформується в можливість! На таких ресурсах, як freelancehunt.com, freelance.ua чи free-lance.ua ви зможете напрацювати портфоліо проектів, яке стане вашою конкурентною перевагою. Вам стане в нагоді і найбільша та найвідоміша біржа фрилансу Upwork (за умови більш-менш хорошої англійської).
Що писати у резюме?
Нормально, якщо ви відчуваєте невпевненість у собі, тож дивіться на написання резюме, як на практикум з підвищення професійної самооцінки. Адже цей документ має показати вашу особу чесно, але з найкращих сторін. Намагайтеся дивитися на кожен момент вашої професійної біографії, як на безцінний досвід, що зробив вас мудріше та сильніше і чудово підготував до рішучого кроку — зміни сфери діяльності.
Якщо ви потурбувались про набуття мінімального досвіду — прекрасно. Якщо ні — не зупиняйтесь детально на тому, що не має відношення до майбутньої роботи. Буде достатньо декількох рядків. Але якщо ваш нефаховий досвід лінкується з потенційною роботою – обов’язково зазначте це. Наприклад, якщо ви претендуєте на позицію SEO-спеціаліста, згадайте, що ви працювали редактором сайту або копірайтером.
Створити гарне та лаконічне резюме також допоможуть відповідні сервіси, наприклад cvmkr.com.
У жодному разі не нехтуйте написанням мотиваційного листа. Це гарний шанс для світчера звернути увагу на свої цінні якості та непрофільний досвід та підкреслити високу мотивацію (саме вона призвела до рішення змінити діяльність). До рекрутерів кожного дня потрапляють сотні листів від новачків, і якщо ваше резюме на фоні відсутності досвіду нічим не виділяється — воно ризикує залишитись без відповіді. Буде добре, якщо мотиваційний лист буде максимально персоналізованим — спам-розсилка типових резюме навряд чи принесе вам успіх.
Навіть якщо ваше резюме не демонструє потрібного досвіду, мотиваційний лист може стати тим поштовхом, який призведе до запрошення на співбесіду.
Структура мотиваційного листа є стандартною: у вступній частині потрібно пояснити причини його написання та зацікавленість саме в цій компанії. Найвідповідальніша частина — обґрунтування того, чому ваша кандидатура підходить краще за інші (напишіть про те, що виходить за рамки традиційного резюме, та покажіть цінність нефахового досвіду для бажаної посади). Оскільки лист має «продати» вас як кандидата, розкажіть, що вам вдалося успішно реалізувати на попередніх місцях роботи (це нагода розкрити ваші soft skills). Обв’язково опишіть свої сильні сторони та поясніть, чому ваші навички можуть бути корисні компанії. Головне — скажіть про своє бажання наполегливо вчитись, незважаючи на вік, та продемонструйте на прикладах схильність це робити, адже ви, хоч і дорослий, але початківець. Наприклад, проходження у вільний час онлайн-курсів на Prometheus показує, що ви готові вкладати зусилля в свій розвиток.
Де і як шукати роботу?
Зверніть увагу на роботодавців, які цінують людей зі зрілою та свідомою позицією щодо власної кар’єри. Вони готові «шукати діаманти», тому можуть брати на роботу людей з мінімальним досвідом, навчати, вкладати ресурси. Зазвичай це корпорації, що інтенсивно зростають. Проведіть моніторинг великих компаній — більшість із них мають кар’єрні сторінки на своїх сайтах та активно оновлюють розділ вакансій, який варто періодично проглядати та відгукуватись на цікаві пропозиції.
Також провідні компанії ринку практикують дні відкритих дверей та беруть участь в ярмарках вакансій. Зазвичай вони орієнтовані на студентів, але пам’ятайте: світчери не нехтують інструментами і можливостями, які є на ринку. Так, вам знадобитися більше наполегливості, але варто використовувати будь-яку можливість, якщо ви вирішили будувати нову кар’єру. Відслідковуйте заходи вашого міста. Для спеціалістів технічних сфер у цьому допоможуть календарі подій на ресурсах DOU та AIN. Також відслідковуйте календар заходів в соцмережах.
Якщо ви готові певний період часу працювати за досвід, зверніть увагу на компанії, які надають можливість стажування з подальшим працевлаштуванням.
Наприклад, для світчерів в сфері IT стане в нагоді Junior дайджест та розділ «Початківцям» порталу DOU.
Увага, співбесіда!
Не треба соромитися ходити на максимальну кількість співбесід, навіть в тих компаніях, де працювати ви не плануєте. Це допоможе зрозуміти вимоги нової для вас сфери. Також ви побачите себе очима рекрутера та зрозумієте, що саме вам треба розвивати. І найголовніше — набудете безцінного досвіду і співбесіда за співбесідою будете почувати себе все більш впевнено. Так, ви будете отримувати відмови, однак ставтеся до цього як до навчання, завдяки якому ваша експертність буде зростати.
І головне — вчіться!
Розширюйте професійний світогляд: відстежуйте інновації, підвищуйте кваліфікацію, беріть участь у тренінгах, відвідуйте тематичні конференції. Це потрібно робити на будь-якій посаді і у будь-якому віці. Найважливіше — вкладати зусилля у власні розвиток і підготовку.
Пошук нової роботи — це марафон, а не спринт, і процес може здатися нескінченним, але ви, безсумнівно, впораєтесь. Зміна професії – завжди вихід із зони комфорту. Але саме так і відбувається розвиток. Продовжуйте вчитись, шукати «свою» компанію і не забувайте піклуватися про себе, щоб не вигоряти. Це обов’язково виправдає ваші зусилля!
Шукаєте ту саму першу роботу?
Маємо безліч вакансій у креативних індустріях, освіті, ІТ-компаніях, громадському секторі тощо.
Вакансії