Готуючи наші традиційні добірки книжок для саморозвитку, за цей рік ми часто натрапляли на новинки про війну в Україні, написані вже після повномасштабного вторгнення росії. Це репортажі, щоденники, есеї, вірші, художні тексти, що фіксують та осмислюють нашу сьогоднішню реальність. Напередодні трагічної річниці вторгнення ми вирішили зробити добірку таких книжок. І хоча читати їх важко й навіть фізично боляче, ми думаємо, що це варто робити — щоб пам’ятати міста, людей, події, злочини кривавої росії. Пам’ятати й ніколи не пробачити.
Це фрагменти щоденників, есеї та вірші сучасних українських письменників і письменниць, серед яких Сергій Жадан, Ліна Костенко, Юрій Андрухович, Катерина Калитко, Артем Чех, Софія Андрухович, Артем Чапай, Катерина Бабкіна та ще багато талановитих людей, які рефлексують на події російського вторгнення та змальовують боротьбу українців.
Це книжка поезій письменниці Світлани Поваляєвої, складна комбінація етюдів із життя в тилу і на фронті. Збірка присвячена молодшому синові Світлани, Романові Ратушному. Він брав участь у боях за Київ та в деокупації Київської області, визволяв Тростянець і воював на Сумщині. Загинув у бою під Ізюмом 8 червня 2022 року.
Це книжка репортажів, написаних журналістками українського видання Reporters у період між двома символічними датами в російській мілітарній ідеології — 23 лютого і 9 травня. Вторгнення російських військ в Україну зупинило лік днів і відкинуло українців у міжчасся, де досі триває лютий — місяць початку великої війни.
Це есей Оксани Забужко, в якому письменниця розглядає витоки сьогоднішньої російсько-української війни у двох часових вимірах — тридцятилітньому і трьохсотлітьому, перемежовуючи їх власними спогадами про те, як необлічима сума людських воль здатна змінити хід історії.
Це збірка поезій українського поета, музиканта й громадського активіста Павла Вишебаби, яку він написав і видав під час перебування на фронті. Дивовижно проникливі вірші Павла знаходять відлуння в душах людей і стали для багатьох літописом почуттів українців.
Щоб не дозволити нікому переписати нашу історію, вплести те, чого не існувало, як роблять росіяни, коли на чорне кажуть біле, журналістки Дар’я Бура та Євгенія Подобна вирішили зібрати спогади людей про перші дні повномасштабної війни.
Книжка письменника Валерія Пузіка — це розмова з сином, який залишається далеко, але водночас завжди поруч — у самому серці. Тут немає батальних сцен чи описів боїв. Водночас ця книжка — це тут і зараз, у якому перебувають тисячі солдатів на війні. Завдяки персональному досвіду автора книжка відтворює справжні переживання людей, які стоять на захисті нашої держави, без романтизації і прикрас.
Це книжка про спротив українських жінок у війні з російськими загарбниками. До збірки увійшли 30 історій жінок-військових, парамедикинь, волонтерок, засновниць фондів і притулків, жінок, які представляють права українського народу у різних країнах та організовують марші, щоб голос України почули всюди.
Це щоденник, що містить основу розповідь про компанію молодих людей, які опинилися посеред війни без власного на те бажання, та збірку історій від громадян нашої країни: підприємців, лікарів, блогерів, артистів тощо. 100% отриманих автором — письменником і волонтером Андрієм Мероником — коштів спрямовуються на допомогу ЗСУ та постраждалим.
У цій казці письменника Олександра Михеда врятовані й збережені у зруйнованій російськими обстрілами Бородянці під Києвом Котик, Півник і Шафка оберігають всесвіт однієї родини, яка покоління за поколінням циклічно проживає історію і врешті стає сильнішою, ніж будь-коли. Шафка, Півник і Котик втілюють силу й незламність, бережуть рід і дарують надію на майбутнє, у якому рани будуть заліковані, але пам’ять про скоєне зло житиме у віках.
Це збірка поезій письменниці Катерини Калитко, до якої увійшли вірші 2021–2022 років. За словами Катерини, до повномасштабного вторгнення рукопис був іншим, але після 24 лютого приріс новими воєнними текстами, імпульсивними та безшкірними, і перетворився на відкритий перелом.
Це добірка оповідань та ритмізованої прози письменника Владислава Івченка про війну, фіксація того, що ми пережили і переживаємо зараз. Про тих, хто готовий померти за свободу, і тих, хто готовий виживати будь-якою ціною. Про втрати, такі гіркі, що хочеться вити від болю, і про сміх, який тримає при здоровому глузді. Про тих, хто в тилу, і тих, хто на фронті.
Це жива жіноча оповідь письменниці й журналістки Ольги Карі про воєнні будні й комендантські дні в Києві, про маленькі й великі буденні виклики, про страхи і тривоги, про друзів, сусідів і «своїх людей». Книга про те, як відшукати світло в найтемнішу пору й не втратити віру в те, що обов’язково настане «після».
Це сповідь водія-волонтера, який дивом вибрався з-під Маріуполя. Редактор і журналіст Євген Шишацький описує реальну історію про подорож до «краю застиглого часу», розповідає про людей, яких життєвий вибір і доля занесли саме сюди, і про свій вибір, «от такий, недодуманий, але свідомий».
Книжка історика Володимира В’ятровича — про те, що ця війна почалася не 24 лютого 2022 року, хоча саме того дня вона увірвалась в життя мільйонів українців. І навіть не 2014-го року. Це 45 життєво важливих уроків нашої історії, які ми маємо засвоїти, щоб відстояти незалежність і саме існування держави Україна.
Це книжка психотерапевта Влодимира Станчишина про емоції цивільних людей у тилу: про тих, хто залишився в Україні, й тих, які були змушені покинути свої домівки, всіх, хто волонтерить, донатить і чекає рідних з фронту. Від війни не можна абстрагуватися, але наше завдання зараз — навчитися справлятися на своєму особистісному рівні, жити, аби перемогти в цій війні.
Це книжка від команди Platfor.ma й ілюстраторки Марії Кінович про явища, персоналії, події та навіть меми нашої боротьби. Про 50 символів, які стали визначальними в українському опорі російській агресії після 24 лютого 2022-го. 100% прибутку від продажу книжки йдуть на благодійність.
Це щоденник маріупольської журналістки Надії Сухорукової. День за днем вона фіксувала події в місті, яке повільно перетворювалося на попіл та руїни. Відверто і до болю емоційно, вона показує Маріуполь очима його мешканки. Але насамперед — демонструє силу надії, яку неможливо знищити навіть найпотужнішими бомбами.
Від Чернігова до Києва машиною їхати лише дві години, а до кордону з рф — годину, тому оборона міста у повномасштабній війні 2022 року мала стратегічне значення для захисту столиці. 38 днів місто зазнавало артилерійських та авіаударів, опинилося практично у блокаді, без зв’язку і комунікацій. Але не здалося. Це книжка журналістки Дар’ї Бурої про тих, хто втримав і виборов місто у російських окупантів.
Це артщоденник перших місяців повномасштабного вторгнення від художника Олександра Грехова та письменниці й волонтерки Анастасії Нікуліної. Ілюстрації та тексти про спільний біль, спільну радість, спільні подвиги і вчинки, спільні срачі та меми. Про те, чим ми жили перші місяці після 24 лютого 2022 року. ⠀
Остання книжка в нашій добірці — не зовсім про війну, хоча вона так чи інакше проривається крізь рядки. Це збірка написаних під час повномасштабної війни есеїв, оповідань і віршів українських письменників і письменниць, в яких вони розповідають про свою Україну: діляться спогадами й відчуттями, радощами й тривогами, думками про те, як війна змінює рідні місця та сприйняття дому, та історіями, які показують Україну як вона є.
Хотілося б, звісно, ніколи не збирати добірку книжок про війну в рідній країні. Але війна триває, а книжкові полиці поповнюються свідченнями очевидців, рефлексіями письменників і публіцистів, дослідженнями журналістів. Дуже сподіваємося, що скоро ми читатимемо про Перемогу. А поки — віримо в героїв і героїнь із ЗСУ, донатимо, працюємо й волонтеримо. І пам’ятаємо, якою ціною нам дістається кожен вільний ранок у вільній країні.
Більше книжкових добірок
7 книг, які допоможуть пережити війну: рекомендації психолога
Читаймо й дивимось українське: добірка книжок і фільмів від Happy Monday
Зимова добірка книжок: 30 нон-фікшн новинок від українських видавництв
Дякуємо!
Тепер редактори знають.