Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Ухвалили новий закон про роботу в часи війни: що змінилось

16.03.22 Новини 2 хв читання

15 березня 2022 року Верховна Рада України ухвалила закон «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану». Розповідаємо, якими є нові правила роботи. 


Один вихідний на тиждень


Раніше максимальна тривалість робочого часу не перевищувала 40 годин на тиждень, тепер — 60. 

Тих, хто працює за скороченим графіком, зміни теж торкнулись. Тепер максимальне обмеження робочого часу — 50 годин на тиждень.

Також роботодавець може обмежити вихідні лише одним днем на тиждень. 


У відпустці можуть відмовити


Новий закон дає право роботодавцям відмовляти працівникам, які працюють на об’єктах критичної інфраструктури, у наданні відпустки. Винятками є відпустки у зв’язку з вагітністю, пологами та для догляду за дитиною.

В «некритичних» сферах роботодавець на прохання працівника має надати йому відпустку без збереження зарплати й будь-яких обмежень по її тривалості. 


Зарплату можуть не платити


Якщо підприємство не працює у зв’язку з воєнними діями, то має можливість призупинити виплати робітникам до моменту, поки не відновить діяльність. 


Можна звільняти й звільнятися


Роботодавець може тимчасово призупинити дію трудового договору. При цьому повністю розривати трудові відносини необов’язково. 

Також роботодавець має право звільнити працівника, якщо внаслідок бойових дій підприємство необхідно ліквідувати. Але про це потрібно завчасно попередити — мінімум за 10 днів. А ще виплатити вихідну допомогу, розмір якої має дорівнювати середньомісячному заробітку робітника чи бути більшим. 

Якщо працівник перебуває у відпустці або є тимчасово непрацездатним, його теж можуть звільнити. Проте це не стосується тих, хто у відпустці у зв’язку з вагітністю, пологами та для догляду за дитиною.

Відповідно до нового закону, працівник має право звільнитися за власною ініціативою, якщо підприємство знаходиться в районі, де ведуться бойові дії, й це загрожує його життю. У такому випадку відпрацьовувати два тижні не потрібно. 


Про переведення на іншу роботу


Закон дозволяє роботодавцю переводити поточних працівників на іншу роботу без їх згоди, але за виконання кількох умов:

  • нова діяльність пов’язана з ліквідацією наслідків бойових дій;
  • вона не повинна бути протипоказаною для працівників за станом здоров’я;
  • оплата праці не може бути нижчою, аніж середньомісячний заробіток на попередній роботі.

У зв’язку з війною втратили роботу й шукаєте нову?

Ми зібрали понад 400 вакансій для віддаленої роботи та локальної у європейських містах!

Вакансії
Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!

Дякуємо!

Тепер редактори знають.