В Україні з’явився кроссекторальний проєкт «На рівних», який допомагає працевлаштуванню людей з інвалідністю. Розповідаємо про те, які активності їм вдалося реалізувати та чому це важливо для ринку праці.
За даними Міністерства соціальної політики, на сьогодні в Україні проживає понад 2 мільйони чоловіків і жінок з інвалідністю працездатного віку, і лише 26% з них мають роботу. Однак не всі вони обіймають посаду своєї мрії або дійсно отримують задоволення від робочої рутини. Дослідженням цього питання та його вирішенням зайнялася команда кроссекторального проєкту «На рівних» за підтримки Українського культурного фонду.
Софія Лавренюк,
керівниця проєкту «На рівних», соціологиня:
«На сьогодні в Україні ми дуже мало чуємо про людей з інвалідністю. Про їхні потреби та проблеми знає лише вузьке коло людей із соціальної сфери. Через відсутність умов на ринку праці, непристосовані вулиці й громадські місця та, як результат, складнощі з інтеграцією у соціум вдома від нас ховаються митці та мисткині, політики та політикині, активісти та активістки, науковці та науковиці. Час це змінювати, співпрацювати, партнеритися та посилювати різні соціальні інституції та суспільну єдність».
Як з’явилася ідея?
Аби зрозуміти, якою є ситуація з працевлаштування людей з інвалідністю, команда «На рівних» провела соціологічне дослідження. У ньому взяли участь 16 людей з інвалідністю та 8 стейкхолдерів.
У результаті з’ясувалися основні бар’єри, які заважають першій категорії респондентів будувати кар’єру мрії:
- упереджене ставлення на роботі;
- недоступність вулиць;
- непристосованість офісів і робочих місць;
- особисті психологічні перешкоди.
Спілкування зі стейкхолдерами дозволило відшукати можливі варіанти покращення політик бізнесів та організацій щодо корпоративної соціальної відповідальності.
В чому суть проєкту?
Загалом проєкт «На рівних» складається з трьох форматів взаємодії з аудиторією:
- Інформаційно-пізнавальна кампанія в соціальних мережах (інстаграм-сторінка, сторінка у фейсбуці), в межах якої розповідають про історії та досвід працевлаштування українців та українок з інвалідністю. Також говорять про видатних осіб, дають поради та розкривають важливі питання в контексті проблематики.
- П’ять соціальних відео, мета яких — привернути увагу до професій, які доступні людям з інвалідністю, та ще раз довести, що усі ми «на рівних» та лише талант робить нас особливими. Це показують через огляд конкретних кейсів працевлаштування людей з інвалідністю. Переглянути ролики можна за посиланням.
- Інклюзивна онлайн-платформа з вакансіями для людей з інвалідністю. Наразі доступна бета-версія за посиланням.
Я вірю в те, що наш проєкт змінить життя багатьох людей. Він покликаний зруйнувати стіну стереотипів, що довго будувались у головах українців та українок. Час говорити про важливі речі, порушувати непрості питання та знаходити шляхи їх вирішення.