fbpx

10 порад, як попросити на роботі про гнучкий графік

Ірина Сулацька Вт., 25.06.19 Карьера

Як обґрунтувати, що вам потрібен гнучкий графік, та з чого почати розмову з керівництвом, радить Ірина Сулацька, рекрутер у Matic та викладач у Lviv IT School.

У Великій Британії будь-який працівник, який відпрацював у компанії 26 тижнів, має право подати запит на гнучкий графік роботи. Не у всіх випадках його затвердять, але той факт, що ця можливість закріплена на законодавчому рівні, вражає!

Я майже впевнена: якщо люди не боятимуться і частіше проситимуть про зручні для себе умови, така практика стане більш прийнятною і в Україні — і не лише серед креативних та ІТ-спеціалістів. 

Тож я склала перелік порад, як обговорити зі своїм безпосереднім керівником бажаний гнучкий графік.


1. Зрозумійте, що вам потрібно

Гнучкий графік — надто загальне поняття, яке можна інтерпретувати по-різному. З мого досвіду, кандидати доволі часто просять про гнучкий графік, але кожен розуміє його по-своєму: обід о будь-якій годині, нефіксований початок або кінець робочого дня, можливість вибігти на півгодини-годину в особистих справах з відпрацюванням ввечері або на вихідних, віддалена робота щоп’ятниці тощо.

Варто уточнити свій запит спочатку для самого себе, щоб згодом досягти взаєморозуміння під час перемовин. Починати переговори без впевненості у тому, що ви хочете отримати, — не найкраща ідея. 


2. Виконайте домашню роботу

Ознайомтеся з політиками компанії: можливо, ваша компанія вже пропонує гнучкий графік, а ви про це не знали? Якщо такої практики немає, то для початку проаналізуйте особливості корпоративної культури: чи загалом ваш працедавець іде на контакт зі своїми працівниками, чи готовий він до гнучких рішень заради комфорту своєї команди? 

Інколи компанії не надто відкриті до нових варіантів співпраці, бо ще не стикались із подібними запитами і не розуміють, як керувати та відслідковувати результати у такому випадку. 


3. Станьте на місце свого керівника 

Подивіться на потребу з точки зору бізнесу: чи не постраждають результати вашої роботи через гнучкий графік? Є професії, для яких робота безпосередньо в офісі або у конкретний період часу є критично важливою. Окрім того, якщо говорити про конкретні сфери чи компанії (наприклад, про ІТ), то командна співпраця вживу часто допомагає значно швидше вирішувати питання. Подумайте, чи справді ви маєте об’єктивну можливість працювати так само ефективно в умовах гнучкого графіка.

Окрім того, раджу передбачити зустрічні питання від керівництва та заздалегідь підготувати на них відповіді. 

  • Як гнучкий графік зробить вас більш ефективним?
  • Як ви збираєтесь працювати за нових умов? 
  • У які години будете доступні і в яких сервісах?
  • З ким і яким чином будете ділитись звітами про пророблену роботу?
  • На яких зустрічах всередині компанії ви обов’язково будете присутніми? 


4. Вивчіть об’єктивну реальність

Успіх перемовин залежить також від вашого авторитету та цінності, яку ви приносите компанії. Іти на переговори простіше, коли ваше слово вже має вагу, коли ви вже показали прекрасні результати своєю роботою. 

Якщо маєте можливість, підніміть питання гнучкого графіка після півроку-року роботи в компанії під час вашої кар’єрної зустрічі, на якій ви зможете перед обговоренням поділитись із керівником своїми здобутками і результатами. 


5. Поговоріть із колегами

Якщо у вашій компанії вже є колеги, які працюють за гнучким графіком, спитайте поради у них. Чи складно їм було про це домовитись? З ким і як вони про це говорили? На яких умовах отримали дозвіл? Якщо таких колег немає, ви можете звернутись до знайомих з інших компаній, які вже працюють у форматі гнучкого графіка: можливо, вони поділяться з вами цікавими ідеями й аргументами.


6. Визначте, з ким домовлятись 

У різних компаніях з таким питанням варто йти до різних людей: це може бути HR-менеджер, проектний менеджер, директор напрямку або навіть власник, якщо ви працюєте у маленькій компанії. 

Зробіть перший крок: заплануйте зустріч з людиною і не забудьте вказати тему розмови у запрошенні в календарі. Раджу обговорювати такі запити саме вживу, щоб мати можливість побудувати конструктивний діалог, а не просто отримати відповідь без можливості уточнити деталі чи альтернативні варіанти. 


7. Побудуйте план розмови

Заздалегідь продумайте, що ви скажете. Почніть з опису вашої потреби. Обов’язково подумайте над аргументами, які дозволять зрозуміти: ви не лише не загубите свій темп, а навпаки — відчуватимете себе комфортніше, а отже — працюватимете краще.

У вас можуть бути особисті причини, щоб просити про гнучкий робочий графік. Але спробуйте сконцентруватись на плюсах, які отримає бізнес. Можливо, зміна робочих годин допоможе прискорити ваші відповіді клієнтам? Якщо переваги отримають обидві сторони, розмова стає комфортнішою. 


8. Запропонуйте «тестовий режим»  

Ви можете запропонувати роботодавцю «пробний період»: місяць попрацювати за новим графіком і підбити підсумки після його завершення. Варто не лише очікувати гнучкості від роботодавця, але й самому бути відкритими до зустрічних пропозицій: можливо, ваш менеджер готовий спробувати, але назве додаткові умови. За час експерименту дови зрозумієте, чи працює гнучкий графік для обох сторін. 


9. Пам’ятайте про командну співпрацю і комфорт колег
 

Якщо ви все ж таки домовились про гнучкий графік, варто обговорити новину з командою. Раджу встановити «правила гри» і визначити, коли ви будете тепер доступні і як з вами можна зв’язатися. Наприклад, у моїй компанії є стандартні робочі години: незалежно від того, працюють мої колеги в офісі чи вдома, з 11:00 до 17:00 усі вони доступні, і це означає, що будь-хто може запланувати робочий дзвінок на цей час. 

10. Лишайтесь спокійними

У залежності від особливостей людини, з якою ви будете обговорювати це питання, а також якості ваших робочих стосунків, ви можете почути різні відповіді. Не завжди вони будуть приємні: від завуальованого «Я подумаю» до різкої відмови. У такому випадку не піддавайтесь емоціям, лишайтеся спокійними і пам’ятайте, що ви завжди маєте право дізнатись про причину, чому гнучкий графік у цій компаній не є для вас можливою опцією. 

Незалежно від того, як складеться ваша розмова, раджу дивитись на цю ситуацію по-філософськи: те, як компанія і безпосередній керівник реагують на запити своєї команди і наскільки вони готові до змін заради неї, каже про корпоративну культуру і ставлення до співробітників набагато більше, ніж тексти на сайті компанії.


Вам також буде цікаво

Як почувати себе частиною команди, якщо ви працюєте віддалено?

Как избежать недоразумений при удаленной работе?

Правила индивидуальной беседы: советы сотрудникам и руководителям

Присоединяйтесь!

Создаем сообщество фанов Понедельников.

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: