За даними ООН, станом на початок квітня 2022 року внаслідок російської агресії за кордон виїхали понад 4 млн українців. Опинившись у безпеці, багато з них надалі хочуть легалізувати своє перебування й знайти роботу. Ми плануємо серію статей, присвячених працевлаштуванню в різних країнах. І почнемо з Польщі, адже саме туди виїхала більша частина українців — майже 2,5 млн. Про те, як легалізуватися та як знайти роботу в Польщі, розповідає партнерка юридичної компанії Legal House Poland Наталія Радченко.
Як легалізувати своє перебування в Польщі?
Українці можуть легально перебувати без візи на території країн Євросоюзу безперервно до 90 днів протягом 180 днів на рік. Це правило не змінилося і після війни. Щоб автоматично продовжити цей термін та надати українцям додаткові права й пільги, у Польщі 12 березня 2022 було підписано «Закон про допомогу громадянам України у зв’язку зі збройним конфліктом на території країни», який регулює статус українців, які в’їхали до Польщі до та після 24 лютого 2022 року. Цим законом було запроваджено процедуру тимчасового захисту.
Українці, які заїхали до Польщі після 24 лютого, можуть скористатися спеціальною процедурою тимчасового захисту. В її основі лежить отримання українським громадянином PESEL — податкового й реєстраційного номера, який у Польщі використовують, щоб ідентифікувати людину.
Що для цього потрібно? Звернутися до місцевого органу влади (ужонду) й подати спеціальну заяву на отримання номера PESEL. До заяви, що містить ваші паспортні дані, додається ваше фото та відбитки пальців. У середньому вся процедура займає 40 хвилин, але з огляду на ситуацію зараз в ужондах великі черги. Після отримання PESEL (а це відбувається одразу) ви також отримуєте електронний підпис (Profil Zaufany), який використовується для розв’язання різноманітних питань з державними органами.
Законом встановлено, що особа, яка подала спеціальну заяву й отримала номер PESEL за процедурою тимчасового захисту, може легально перебувати на території Польщі вже не 90 днів, а 18 місяців — тільки не від дати фактичного перетину кордону, а від 24.02.2022.
Описаною вище процедурою можуть скористатися українці, які в’їхали в Польщу безпосередньо з України або через інші країни Євросоюзу, а також подружжя таких громадян України, які мають іноземне громадянство і прибули до Польщі через війну чи перебували в ЄС до 24 лютого 2022 року.
Процедура тимчасового захисту дає українцям у Польщі право на безкоштовну державну медичну допомогу, освіту та соціальні виплати (наприклад, одноразову грошову допомогу в розмірі 300 злотих). А також дозволяє працевлаштуватися за спрощеною процедурою.
Громадяни України, які перебували в Польщі до 24 лютого 2022 року, автоматично отримали продовження строку їх перебування на 18 місяців, який обліковується з 24.02.2022 року. Але на них не розповсюджуються інші пільги, передбачені законом, окрім права зареєструвати індивідуальну підприємницьку діяльність. Спрощений порядок працевлаштування на них не розповсюджується.
А як щодо статусу біженця?
Статус біженця підходить тим громадянам, у яких проблеми з документами або немає жодних статків чи допомоги від рідних. При оформленні данного статусу виникають певні обмеження:
- у вас забирають паспорт і замість нього видають тимчасову посвідку з фотографією;
- виплати для біженців є, але вони невеликі й на комфортне життя їх не вистачить, а працювати не можна перші 6 місяців з моменту подачі на статус біженця;
- вам дозволяється пересуватися лише в межах Польщі, а про зміну місця проживання потрібно повідомляти спеціальні органи;
- проживання передбачається в таборі для біженців, якщо ви не маєте інших варіантів;
- перш ніж повернутися до України (зокрема після закінчення війни), необхідно подати заяву на відмову від статусу біженця й отримати назад паспорт.
Це варіант для тих, у кого ситуація геть критична: немає взагалі нічого, документи відсутні / прострочені, терміни перебування в Польщі без легалізації доходять до завершення тощо.
Офіційне працевлаштування в Польщі
Для тих, хто в’їхав у Польщу до 24 лютого, процедура класична: роботодавець має отримати від держави дозвіл на ваше працевлаштування (oswiadczenie), щоб укласти з вами будь-який тип договору:
- умова о праце (umowa o pracę) — аналог нашого трудового договору;
- умова злеценя (umowa zlecenia) — аналог нашого цивільно-правового договору.
- умова о дзело (umowa o dzieło) — аналог нашого договору підряду.
Отримання освядчення займає приблизно 2 тижні, після чого потрібно в письмовій формі укласти договір і можна починати роботу.
Для тих, хто заїхав до Польщі після 24 лютого й отримав PESEL за процедурою тимчасового захисту, процедура працевлаштування спрощена. Дозвіл на працевлаштування не потрібен: ви можете одразу укласти договір із роботодавцем і братися до роботи. А роботодавцю лишається тільки відзвітувати протягом 14 днів органам державного контролю про те, що він вас працевлаштував.
Як і під час працевлаштування в будь-якій іншій країні, потрібно бути обережним. Завжди укладайте з роботодавцем письмовий трудовий договір — це обов’язкова вимога польського законодавства, без договору ви працюєте нелегально. При укладанні договору обов’язково ознайомтеся з усіма його положеннями, якщо треба — залучіть перекладача чи юриста. Зверніть увагу: за правилами трудового законодавства роботодавець не має права забирати ваші документи, може тільки робити копії.
Мінімальна заробітна плата в Польщі зараз складає 3010 злотих (приблизно 800 євро). Роботодавець не може платити вам менше, ніж мінімальна зарплата, хіба тільки ви працюєте неповний робочий день. Зарплату можна отримувати готівкою в злотих або на картку. Краще відкрити для цього банківський рахунок у Польщі — так буде простіше й вам, і роботодавцю, якому не доведеться заморочуватися з тим, щоб виплачувати вам зарплату в гривні на українську картку.
Де шукати роботу в Польщі?
Навіть українцям, які скористалися процедурою легалізації, працевлаштування ніхто не гарантує — роботу потрібно шукати самому. Держава робить певні кроки, щоб допомогти: наприклад, ви можете зареєструватись на біржі праці, отримати статус безробітного та певні дотації з державного бюджету (для цього зараз якраз формується спеціальний фонд). Але знайти собі роботодавця ви маєте самостійно.
Найпопулярніші сайти для пошуку роботи в Польщі — це https://www.pracuj.pl та https://www.praca.pl.
Також останнім часом багато українських ресурсів допомагають шукати вакансії за кордоном. Наприклад, українська компанія Jooble розробила спеціальний сайт, і його окремий розділ присвячений роботі в Польщі: https://helpukrainians.jooble.org/poland. Вакансії за кордоном, зокрема й у польських містах, можна знайти й на Happy Monday: https://happymonday.ua/jobs-search.
Чи потрібно для роботи знати польську?
Без локальної освіти та знання польської українці в Польщі переважно закривають нішу низькокваліфікованої роботи. Кваліфікованим українцям без знання мови було доволі складно знайти роботу і до війни, а зараз, думаю, тим паче. Навіть офіс-менеджеру в компанії потрібно знати польську, щоб розмовляти з колегами. Єдиний виняток — компанія, в якій працюють переважно українці. Але й у такому разі без польської буде непросто, адже вся комунікація з державними закладами відбувається польською.
Рівень польської для працевлаштування зазвичай перевіряють під час розмови безпосередньо на співбесіді, жодних спеціалізованих тестів не проводять. Втім, якщо вам запропонують пройти тест на знання мови, це теж нормально.
А як бути ФОПам?
Якщо ви зареєстровані в Україні як фізична особа-підприємець (ФОП) і маєте актуальні контракти з компаніями з різних країн, просто продовжуйте працювати — не потрібно реєструватись як приватний підприємець у Польщі чи оформлювати додаткові документи для співпраці з компаніями. Український ФОП може здійснювати свою діяльність будь-де, тільки податки сплачувати, звісно, в Україні. Якщо ж ви зареєстровані як ФОП, але у вас зараз немає контрактів і ви плануєте шукати роботу в Польщі, для вас актуальні процедури, описані вище.
До речі, за новим законом про тимчасовий захист всі українці, які легально перебувають в Польщі, можуть нарівні з місцевими жителями відкрити власний бізнес у будь-якій організаційно-правовій формі (ФОП, ТОВ тощо). До війни це могли зробити лише деякі категорії людей — наприклад, учасники спеціальної програми для технічних спеціалістів Poland business harbour або власники карти побиту (karta pobytu).
Отже, якщо вас цікавить працевлаштування в Польщі, ваші головні завдання після перетину кордону — легалізувати своє перебування в країні через оформлення PESEL та зайняти проактивну позицію в пошуках роботи. Будьте терплячі, обачні й наполегливі — і все вийде!
Подобається Happy Monday?
Підтримайте нас, щоб ми могли створювати більше корисних матеріалів!
Наша місія — бути провідниками для людей на різних етапах їхньої карʼєри.
Тож ми не просто медіа чи портал із вакансіями, ми допомагаємо талантам будувати власний свідомий шлях професійного зростання, а компаніям — розвивати бренд роботодавця та знаходити «своїх» кандидатів.
Якщо вам цінно те, що ми робимо — допоможіть нам добровільним внеском,
щоб ми могли і надалі підтримувати українців, які шукають роботу!
Читайте також
Як шукати роботу під час війни: поради кар’єрної консультантки
Де українцям знайти роботу під час війни: база work-ресурсів
Як адаптуватися до змін та невідомості: 10 порад
Потрібна робота?
Підпишіться на нашого телеграм-бота, який допомагає шукати роботу з-поміж 1000+ вакансій
До бота
Добавить комментарий
Цікаве на Happy Monday
Мінцифри запускає цифровий рекрутинг через «Дію»
Українців запрошують пройти Національний тест з медіаграмотності
Pink Office Day: роботодавців закликають долучитися до «рожевого» руху