Новости Поиск работы Истории Карьера Развитие Happy HR

Правда і міфи про жінок в ІТ: аналізує керівниця IT-компанії

27.09.22 Карьера Увійти в ІТ 4 min reading

Мене звати Олеся Ульянова, я працюю топменеджеркою в ІТ близько 7 років, з яких три роки я — CEO продуктової ІТ-компанії. Протягом цього часу я постійно чую дві думки, які заперечують одна одну: перша — в ІТ-сфері є гендерна рівність, і друга — її немає. Спробую розібратися у цьому питанні та розвіяти поширені міфи про жінок в ІТ. 

photo 2022 09 26 20 52 29 no frame
Олеся Ульянова


В минулому десятилітті IT-галузь справді була чоловічим світом. У технологічному стеку переважали чоловіки, жінки в ІТ теж були, проте здебільше на позиціях HR, менеджерів з продажу чи адміністраторів. Не те щоб шлях в ІТ для жінок був закритий, але ми самі не подавалися на технологічні позиції, бо боялися конкуренції або розуміли, що ще недостатньо знань. Проте зараз все змінилося. Більшість обмежень для жінок в ІТ ми сформували собі самі. Час розвіяти ці міфи. 


Міф 1. Жінкам потрібно більше знань та навичок для отримання роботи


Це і так, і ні. Якщо ви лише шукаєте першу роботу в ІТ, то компанія зверне найпильнішу увагу на вашу здатність та мотивацію вчитися та працювати. І тут інколи можуть вигравати хлопці, бо більш підковані технологічно (вони з дитинства «граються з машинками») та/або впевненіше себе просувають. За інших збігів (досвіду, освіти та пройдених курсів) ми для компаній однакові. Останнє наше стажування для девелоперів складалося порівну з чоловіків і жінок, і ми ще жодного разу не пошкодували про свій вибір.

Якщо ж ви вже досвідчений спеціаліст/ка, в якого є всі необхідні професійні навички, тоді на арену виходять софт скіли. Те, як ви себе продаєте, як спілкуєтеся, що у вас з навичками командної роботи і багато іншого. Чоловіки-експерти частіше не надають цим скілам великого значення, тому тут у жінок є перевага. І за інших рівних умов вибір впаде на нас.


Міф 2. Жінкам, у яких є сім’я, знайти роботу найважче


Скажу чесно: я здебільшого стикалася зі зворотною ситуацією. Навіть попри те, що зараз заборонено з’ясовувати вік та сімейний статус кандидата, ця інформація все одно просочується. І наявність сім’ї у жінки в очах роботодавця скоріше є плюсом, ніж мінусом. 

Звісно, якщо ви подаєтеся на позицію топменеджера, компанії важливо знати, з ким ви залишите дітей, якщо поїдете у відрядження, або як ви плануєте працювати, якщо вони захворіють. Та якщо у вас прикриті тили, то наявність сім’ї у жінки свідчить про те, що вона не стрибатиме з місця на місце, буде достатньо зібраною та серйозною — відмінний кандидат на ефективного працівника. І навпаки, відсутність сім’ї та молодий вік — це більший привід прорахувати ризики. 


Міф 3. Жінок неохоче просувають кар’єрною драбиною 


Це досить стійкий міф, який прийшов до нас із Заходу, де вони мають із цим складнощі. Цей міф я розділила б на дві складові. 

  1. Амбіційні жінки. Ми буваємо різні у досягненні своїх цілей. Одним вистачає гнучкості, а іноді й просто розуму «не йти по головах». Тобто, показувати свій професіоналізм, брати ініціативу у свої руки, просити та отримувати більше відповідальності, приносити користь та результати компанії. Таких жінок охоче виділяють та навіть наполягають на просуванні.

    Інші — роблять це незграбно і нахабно. Вимагають більше, ніж дають компанії, постійно емоціонують, займаються інтригами та скандалять. Такі жінки лякають колег або їх просто ігнорують, записуючи в токсичні. З кар’єрним просуванням у таких працівниць виникають великі труднощі, але не більші, ніж ті, що мають і чоловіки, коли вони поводяться таким чином. Тобто, гендер тут банально ні до чого. Токсичні люди, незалежно від статі, небажані працівники в компанії зі здоровою корпоративною культурою. 
  2. Неамбітні жінки. Їхнє життя не крутиться навколо роботи, як у амбітних жінок, — у них є купа інших інтересів, і вони чудові виконавці. Їхній баланс роботи та особистого життя в порядку. Я зустрічала таких жінок на своєму шляху, і можу сказати, що просування їм не потрібне — не всі хочуть бути космонавтами й не всі повинні бути менеджерами. Сказати, що хтось блокує їхнє просування, не можна, вони часто самі цього не хочуть. 


Міф 4. До жінок в ІТ ставляться поверхово 


Якщо ви потрапили до компанії, де ставлення до спеціаліста (серйозне чи поверхове) залежить від статі — біжіть звідти. Це не ознака галузі загалом, це відлуння корпоративної культури в компанії. 

З іншого боку, давайте будемо чесними: багато хто з нас користується станом «блондинка», коли ми десь припустилися помилки або не хочемо заглиблюватися в проблему чи завдання. Чим частіше і чим більше жінок вдаються до такого образу, коли їм це вигідно, тим більше оточення починає так думати про нас. Тобто ставлення колег — це часто реакція на нашу поведінку. Нічого особистого — just business. 

        
Міф 5. Жінкам в ІТ платять менше, ніж чоловікам


Це один із найстійкіших міфів. У більшості випадків це виправляється тільки тим, що ви самі маєте «знати собі ціну», тобто розуміти, чого ви варті в матеріальному і  професійному планах. Багато чудових працівників схильні себе недооцінювати, й це вже проблема не гендеру, а скоріше — нашої (не)впевненості у своїх силах. Якщо ви вмієте себе презентувати, показувати свій професіоналізм, розв’язувати проблеми та приймати ефективні рішення; якщо ви глибокий, тямущий і сучасний експерт — компанія буде з усіх сил намагатися вас втримати, зокрема, й достойною зарплатою. І тема гендеру тут взагалі не стоятиме. 

***

На завершення хочу згадати вислів мого тренера з бальних танців, якими я займалася все своє дитинство та юність, загалом 11 років. У цьому спорті велике значення має приналежність до певної федерації, вона значною мірою впливає на результати змагань. Нічого не нагадує? Так от, мій тренер Володимир В’ячеславович казав: «Не треба думати, наша федерація проводить цей турнір чи не наша, потрібно бути на п’ять голів вище (у п’ять разів краще) за інших, і тоді жоден суддя не зможе тебе засудити».

Тому не створюймо самі собі обмежень — їх у житті вистачає і без нас. 

До речі, останні дослідження нейробіологів свідчать, що коли ви вивчаєте математику, немає жодної різниці, чоловік ви чи жінка. Значення має лише те, наскільки глибоко ви пірнаєте і чи хочете стати експертом у цій галузі. І якщо ви професіонал, який має всі необхідні компетенції, якщо ви можете принести користь і результати компанії, в якій працюєте, —  гендер не важливий. А в прогресивній IT-сфері й поготів. 

Шукаєте роботу в ІТ?

Маємо багато вакансій для різних спеціалістів, зокрема і в ІТ-сфері 👉

Вакансії

Читайте також

Щоб перейти в IT, необов’язково починати з нуля: історія Ольги Шалолашвілі

Чи правда, що жінки гірше кодять? 7 міфів про жінок в ІТ

6 міфів про роботу тестувальника в IT

Newsletter that develops your career

Subscribe to Happy Monday's weekly newsletter, prepared by our editor-in-chief, with a selection of the most exciting content, news, and career opportunities.

Більше
More More for companies
Job seekers
For companies
Войти
Have idea!
0
Поделиться своими мыслямиx

Спасибо!

Теперь редакторы в курсе.