Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

6 міфів про роботу тестувальника в IT

12.09.22 Кар'єра Увійти в ІТ 5 хв читання

Чи потрібна технічна освіта та вміння писати код для роботи QA Engineer? Чи є ейджизм в ІТ? Та чи правда, що розробники недолюблюють тестувальників? Анастасія Кулішенко, QA Engineer у продуктовій IT-компанії Universe з екосистеми Genesis, розвінчує 6 міфів про тестування, поширених серед тих, хто приглядається до ІТ-сфери. 

Анастасія Кулішенко, QA Engineer у продуктовій IT-компанії Universe
Анастасія Кулішенко


Маючи за плечима шість років гуманітарної освіти та досвід роботи журналістом, у 2018-му я наважилася кардинально змінити сферу діяльності та увійти в IT. Обрала професію QA Engineer, або тестувальника, і, як і інші світчери, стикнулися з низкою власних страхів та упереджень щодо професії. Але зрештою за чотири роки роботи в ІТ жодного разу не пошкодувала про свій вибір. Розповім вам, які міфи поширені про тестувальників серед світчерів і чи відповідають вони дійсності. 


1. Без технічної освіти тестувальником не стати


QA Engineer — спеціаліст, який відповідає за процеси забезпечення якості IT-продуктів. У широкому розумінні його обов’язки не зводяться лише до пошуку багів. Він також відповідає за початкове недопущення помилок у програмному забезпеченні: загальне поліпшення процесів розробки, запобігання дефектам на етапі тестування вимог, тест-аналіз та тест-дизайн.

Згадані вище обов’язки можуть здатися занадто технічними. Але послідовне самонавчання та структурована інформація на QA-курсах допоможуть перекваліфікуватися на тест-інженера людям без технічної бази. Навпаки, гуманітарний бекграунд може сприяти швидшому зануренню в нову професію. Так, QA-фахівець із початковою гуманітарною освітою швидше порозуміється з колегами. Порівнюючи з технічними спеціальностями, у гуманітарних програмах набагато більше дисциплін, які стосуються взаємодії з людьми та сприяють розвитку ключових для IT-сфери софт-скілів.

До того ж QA Engineer приділяє багато часу роботі з тестовою документацією. Чеклісти, тест-кейси, баг-репорти — писати доводиться доволі багато. Зазвичай гуманітарії більш вправні в написанні текстів, ніж технарі. Тому грамотно та повно задокументувати помилку в програмі, накидати деталізований чекліст необхідних перевірок чи прописати тестові випадки такому QA-інженеру буде простіше.


2. Тестувальнику рано чи пізно доведеться програмувати


Побоювання, що тестувальнику обовʼязково доведеться писати код, на практиці виявляються необґрунтованими. QA-інженер може планомірно розвиватися за грейдами (розрядами) від джуніора до сеньйора виключно в мануальному тестуванні. Manual QA Engineer займається пошуком помилок у продукті вручну. А справу з кодом має автоматизований тестувальник (QA automation engineer) — він пише за допомогою мови програмування автотести, що, зокрема, здатні імітувати дії реального користувача. 

Досвідчений Senior Manual QA Engineer цінується на ринку не менше за скілового тестувальника-автоматизатора. 

Крім розвитку в глибину, можна вирости до позиції QA Tech Lead, розкрити себе як тест-аналітик або тест-дизайнер. А можна ще раз світчнутися — тепер уже в бізнес-аналітики або продакт-менеджери. 

А якщо все ж хочеться спробувати автоматизоване тестування, то можна почати з тестування API (програмний інтерфейс програм) за допомогою сервісу Postman. Це інтуїтивно зрозумілий і простий у використанні інструмент, що не вимагає складного налаштування або знання мов програмування. Завдяки колекції скриптів від його розробників, можна потренуватися писати невеликі автотести для перевірки програмного інтерфейсу програми. Якщо сподобається, можна йти далі та почати освоювати мову програмування.

Втім, навіть після цього необов’язково ставати саме Automation QA Engineer. Якщо ручна перевірка найбільш закручених тестових сценаріїв буде цікавішою, можна розширити свої обов’язки до General QA Engineer. На цій позиції створюють та виконують як ручні, так і автоматизовані тести.


3. Будні тестувальника — сидяча одноманітна робота


Ще одне поширене упередження — монотонна робота та страх постійно тестувати один проєкт. Насправді ж QA не сидить весь день перед одним монітором, а іноді відволікається на екрани безлічі девайсів 🙂 А якщо серйозно, то крім основної роботи тестувальник активно бере участь в обговореннях та регулярних Agile активностях, таких як:

  • планування;
  • грумінг (наведення порядку та актуалізація завдань);
  • дейлі-мітинги (щоденні командні зустрічі);
  • ретроспектива (командна оцінка та аналіз проведеної роботи).

Тобто сидяча монотонна робота тестувальника цілком компенсується динамічними внутрішніми комунікаціями.

У продуктових ІТ-компаніях, де QA-фахівець працює над певним продуктом, він може розроблятися у вигляді веб, десктоп та мобільного застосунку. Тоді нудно точно не буде — у кожного напряму є свої нюанси.

До того ж одноманітність у розробці програмного забезпечення — поняття суперечливе. Якщо продукт знаходиться в активній фазі розвитку, то вашою регулярною «рутиною» будуть різноманітні завдання зі створення нового функціонала та розширення можливостей для користувачів. З монотонністю можна зіткнутися лише на етапі регресії перед релізом, коли необхідно перевірити основну поведінку програми та переконатися, що нові функції не зламали старі.


4. У спеціалістів молодшого віку більше шансів на працевлаштування


Цей міф стосується практично всіх професій в ІТ, відкритих для світчерів. Він настільки ж популярний, наскільки необґрунтований. За свою практику я працювала пліч-о-пліч з QA-фахівцем після двох декретів і успішною 10-річною кар’єрою у сфері бухгалтерського обліку, навчалася на курсах із 40-річним світчером з абсолютно іншої сфери, який після піврічного навчання без проблем влаштувався автоматизатором, а також перевіряла тестове завдання на вакансію в Universe від кандидата з 12-річним викладацьким стажем в університеті, що вже встиг отримати перший досвід QA в аутсорсинговій компанії.

На розвиток карʼєри в IT впливають такі ж фактори, що в інших сферах: бажання розвиватися, мотивованість, велика жага до самонавчання. Якщо додати сюди впевнене знання основ тестування та хоча б мінімальний досвід, отриманий на курсах та open-source проєктах, — не бачу причин для відмови в працевлаштуванні через вік.


5. Тестувальник — головний об’єкт ненависті розробників


Деяким світчерам здається, що суть тестування — щось зламати та регулярно критикувати роботу відділу розробки, за що техкоманда не дуже шанує тестувальників. Насправді ж і тестувальники, і розробники — частина команди, у якої є спільна кінцева мета. Тому всі докладають максимальних зусиль для її реалізації. І малоймовірно, що один без іншого здатний створити якісне програмне забезпечення, що відповідає всім заявленим очікуванням.


6. Тестування — найпростіший спосіб входу до ІТ


Напевно, найпопулярніший міф. Тестування приваблює багато світчерів, оскільки вважається найпростішим способом увійти в IT. Водночас всередині сфери вже крутиться чимало QA-фахівців, які через динаміку ринку іноді також перебувають у пошуках роботи. Тому назвати цей шлях простим не вийде бодай через високу конкуренцію.

Цього літа ми розширювали нашу команду, відкривши вакансію QA Engineer з очікуваним комерційним досвідом у 6–9 місяців. Загалом на неї відгукнулося понад тисяча людей, але лише 252 кандидати відповідали зазначеним в описі позиції вимогам. Більшість або мали недостатньо комерційного досвіду, або він був взагалі відсутній.

Однак, крім тестування, є безліч інших IT-професій, відкритих для світчерів. Напевно, варто шукати не «найпростіший» шлях, а той, який найбільше вам підходить. Можливо, ви любите працювати з контентом, або є спеціалістом із маркетингу, цікавитеся дизайном чи ваш талант — вести проєкти. Варто обирати те, до чого є схильність, та що викликає щире бажання розвивати експертизу. Тестування — лише один зі шляхів в ІТ, так само захопливий, як і всі інші.

Шукаєте роботу QA Engineer?

Маємо багато пропозицій від роботодавців в ІТ-сфері, зокрема і для тестувальників 👉

Вакансії

Читайте також

Світчери в ІТ: як почати кар’єру, якщо ви працювали в інших сферах

Як журналістка, жонглер та аналітикиня змінили професію й перейшли в ІТ

Щоб перейти в IT, необов’язково починати з нуля: історія Ольги Шалолашвілі

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: