З початку війни минуло понад два місяці, і за цей час деякі підприємці змогли відновити свою роботу, інші змушені були припинити діяльність або поставити на паузу. Проте поступово ситуація покращується — бізнес адаптується і активізується. Детальніше це питання вже вдруге дослідили Gradus Research за підтримки Київської школи економіки.
Квітневе опитування 303 власників та керівників мікро-, малого та середнього бізнесу України показало, що три чверті (75%) підприємців продовжують займатися своєю справою. А майже всі з тих, хто втратив бізнес, планують відновити його: більшість (62%) — після війни, третина — за нагоди, не чекаючи кінця військових дій, і невелика частина — найближчим часом, не чекаючи нагоди. Лише 14% з тих, хто продовжує діяльність, працюють у такому ж режимі, що й до війни.
Також дві третини (61%) тих компаній, що залишилися працювати, повідомили, що не мають потреби у релокації. Тільки 10% опитаних заявили, що їхній бізнес потребує переміщення, але цього ще не відбулося, вдвічі більше — або вже переїхали, або у процесі.
Як війна вплинула на доходи та виплати?
На жаль, з доходами справи не дуже — 79% підприємців декларують зменшення доходу, 7% — його втрату. Бізнеси, що припинили свою діяльність, були вимушені відправити працівників у безоплатну відпустку (42%) та скоротити штат (18%). Лише 22% активних бізнесів зазначають, що режим роботи залишився без змін, у порівнянні з довоєнним часом.
Водночас ситуація з виплатами працівникам і постачальникам поступово покращується. Якщо у березні роботодавців, охочих платити зарплати командам на довоєнному рівні, було 14%, то станом на кінець квітня їх вже 23%, а кількість тих, хто не планує виплати, зменшилась на третину (з 33% до 20%). Позитивна тенденція й у виплатах постачальникам — кількість готових повністю оплачувати їхні послуги зросла з 19% до 32%, а кількість тих, хто не має чим платити, зменшилася майже у 2 рази, з 29% до 16%.
Більше про результати дослідження — за посиланням.
Шукаєте роботу за кордоном?
Маємо добірку з 180+ work-ресурсів по країнах
Читати