Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

В Україні штрафуватимуть за цькування на роботі

05.12.22 Новини 2 хв читання

1 грудня Верховна Рада України ухвалила законопроєкт № 5749, який передбачає адміністративну відповідальність за мобінг на роботі. Розповідаємо, які дії підпадають під поняття «мобінг» та яке покарання за них передбачено. 

Що таке мобінг?


16 листопада 2022 року Верховна Рада підтримала законопроєкт №5748, який передбачає внесення змін до трудового законодавства для врегулювання питання протидії мобінгу. У ньому, зокрема, прописане визначення мобінгу та його типові ознаки.

Мобінг (цькування) — це діяння роботодавця або окремих працівників трудового колективу, які спрямовані на приниження гідності та честі працівника, його професійної (ділової) репутації у формі психологічного та/або економічного тиску, зокрема, зі застосуванням засобів електронних комунікацій, створення стосовно нього напруженої, ворожої, образливої атмосфери, у тому числі, що змушує особу недооцінювати власну професійну придатність.

До типових ознак мобінгу (цькування) належать:

  • повторюваність діяння;
  • наявність сторін — кривдник, потерпілий (жертва цькування), спостерігачі (за наявності);
  • дії або бездіяльність кривдника, наслідком яких, зокрема, є заподіяння моральної шкоди, приниження, страх, тривога, підпорядкування потерпілого інтересам кривдника, та/або спричинення соціальної ізоляції потерпілого, примушування до зміни місця роботи.

Закон зобов’язує роботодавця вживати заходів для забезпечення безпеки і захисту фізичного та психічного здоров’я працівників, здійснювати профілактику ризиків та напруги на робочому місці, провадити інформаційні, навчальні та організаційні заходи із запобігання та протидії мобінгу (цькування).

Як каратимуть за цькування на роботі?


1 грудня одна з ініціаторок законопроєкту № 5749, народна депутатка Юлія Гришина повідомила у своєму телеграм-каналі, що відтепер за системні цькування чи приниження на роботі кривдники будуть нести адміністративну відповідальність, а саме:

  • штраф від 1700 до 2550 грн або від 20 до 40 годин громадських робіт;
  • штраф від 3400 до 5100 грн або від 40 до 60 годин громадських робіт за повторне правопорушення протягом року або якщо цькування велося групою осіб.

Подібний законопроєкт подавався на розгляд ВР ще навесні 2019 року, але тоді його не прийняли. Однак тепер Україна нарешті долучиться до низки європейських країн (Данії, Швеції, Норвегії, Німеччини, Польщі, Італії, Великобританії, Франції), у яких мобінг заборонений на законодавчому рівні. 

Прагнете навчитись ефективно вирішувати конфлікти на роботі?

Радимо прочитати статтю з порадами від психолога та бізнес-тренера Іллі Бачуріна.

читати

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Відгук

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: