Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Як потрапити на стажування за кордон? Історія Анастасії Петрової

18.02.20 Історії 10 хв читання

Анастасія Петрова — затята мандрівниця, яка відвідала 32 країни. Її приваблює не лише туризм, а й різноманітні міжнародні проєкти, волонтерства та стажування. У січні 2019 року Анастасія на 4 місяці поїхала до Португалії, щоб пройти стажування як дизайнерка у стартапі. Розпитали її про всі етапи підготовки та досвід роботи за кордоном.

Анастасія Петрова

Що таке вихід із зони комфорту, я знаю не з чуток. Відколи я поїхала з рідного Хмельницького до Києва навчатись на юридичному факультеті, моє життя сильно змінилось. Я почала цікавитись студентськими ініціативами, потрапила до ФРІ та AIESEC, там дізналась про міжнародні можливості для молоді й почала їздити на короткострокові проєкти та волонтерства. До кінця 2018 року я відвідала вже 26 країн і замислилась над тим, щоб поїхати за кордон на тривале професійне стажування та прокачати себе як спеціаліста.

Я вирішила шукати стажування за кордоном з кількох причин.

По-перше, мені хотілося розвиватись у дизайні. У мене було базове портфоліо з афіш та віжуалів до постів, я проходила різні онлайн-курси, але хотіла краще опанувати дизайн-принципи та дизайн-мислення. Мені не вистачало наставників та команди, розвитку step-by-step, тому я почала шукати стажування саме у сфері дизайну.

По-друге, я не хотіла шукати таке стажування в Україні. Я хотіла змінити work environment, щоб дізнатись, як працюють іноземні стартапи та компанії, подивитись на їхній підхід.

По-третє, як і завжди, я хотіла прийняти новий виклик, подивитись, як адаптуюсь до нового середовища, культури та менталітету. У мене був досвід участі у проєктах на два тижні або місяць, але цього разу хотілось випробувати себе довшим терміном. 


Як знайти стажування за кордоном і податись на нього 

Де шукати стажування?

Оскільки я тоді волонтерила в AIESEC, то одразу шукала стажування саме там. В організації можна знайти стажування для маркетологів, айтішників, дизайнерів чи менеджерів у будь-якій точці світу. Серед різних програм є також Global entrepreneurs, завдяки якій студенти та нещодавні випускники можуть попрацювати за кордоном саме у стартапах. 

Мені було цікаво отримати досвід саме у стартапі, оскільки там можна впливати на розвиток і формування продукту. 

Тоді як повноцінні компанії зазвичай мають налагоджені процеси та сталі підходи, які ти навряд чи зміниш. Коли я знайшла дизайн-стажування у португальському стартапі, зрозуміла — це те, що треба. 

Звісно, крім AIESEC, є й інші шляхи пошуку. Один із лайфхаків, які я для себе відкрила, — можна подаватись до бажаних компаній напряму. Для цього просто прогугліть список цікавих для вас компаній / стартапів у певній країні чи місті та перейдіть у розділ Career / Jobs на сайті. Там можна дізнатись, чи пропонує компанія стажування і на яких умовах, та подати заявку. 

Ще можна шукати у LinkedIn, якщо вписати локацію і сферу інтересів у пошук. Я особисто зустрічала багато пропозицій стажувань у цій соцмережі. Проте звертайте увагу, чи зазначено в описі, що компанія готова наймати людей з інших країн. Потрібно розуміти, що існують стримуючі фактори — українцям потрібно робити візи, щоб поїхати на довгий термін, а компанія має забезпечити їм підтримку релокейту.  

У Happy Monday є ще телеграм-канал, де ми щодня ділимось вакансіями, статтями та стажуваннями!

У Happy Monday є ще телеграм-канал, де ми щодня ділимось вакансіями, статтями та стажуваннями!

Підписатись


Як перевірити, що стажування — не шахрайство?

Якщо ви шукаєте через міжнародну організацію на кшталт AIESEC, то можна не турбуватись про чесність пропозицій. Якщо ви шукаєте самостійно, варто погуглити про компанію, почитати відгуки, подивитись її профіль у Facebook або через LinkedIn ви можете знайти співробітників компанії та поспілкуватись з ними. 

Як подати заявку?

Якщо ви подаєтесь через AIESEC. то заповнюєте особистий профіль (зазначаєте освіту, досвід, скіли), обираєте стажування і тиснете кнопку Apply. Окремо під різні вакансії ви також пишете мотивацію. Волонтери AIESEC перевіряють профіль на наявність релевантного досвіду і передають у компанії кандидатів. 

Коли ви подаєте заявку до компанії напряму, вас зазвичай просять надіслати CV та мотиваційний лист. Я раджу не розсилати стандартне CV до всіх компаній. Варто підготувати під конкретну можливість окремий варіант, куди вписати найбільш релевантний досвід. У вас може бути багато різного досвіду, але розповідати слід тільки про релевантний та дотичний, щоб роботодавець розумів, у якому напрямку вам цікаву розвиватись.

Як написати мотиваційний лист?

Головне — писати чесно, щиро та персоніфіковано. Якщо у заявці на маркетингове стажування ви напишете: «Хочу розвинути свої скіли у маркетингу», то не пройдете. Потрібно ділитися конкретними факти про себе, розповідати про свою внутрішню мотивацію і чому вам потрібно саме це стажування. 

Також варто показати, що потрібні не лише вони вам, а й ви їм. Складаючи мотивацію, я завжди звертаю увагу на цінності компанії. Я реєструюсь на стажування тільки до тих компаній, цінності яких розділяю, тому й можу апелювати до них у листі. Роботодавці хочуть переконатися, що вам дійсно цікаво зробити внесок у роботу над їхньою візією та цілями. 

Скільки заявок надсилати?

Варто розуміти, що охочих стажуватись за кордоном багато. Перш ніж пройти на своє перше волонтерське стажування, я подала 20 анкет на різні проєкти. А коли подавала заявку до Португалії, то розіслала ще 10 анкет на інші вакансії. 

Чим більше заявок ви заповните, тим більше шансів, що пройдете до наступного етапу

Якось я потрапила на волонтерське стажування однією з чотирьох обраних, тоді як заявок було близько 260. До португальського стартапу взагалі обрали мене одну. Точну кількість заявок я не знаю, але зазвичай їх буває під кілька сотень. Саме тому я раджу подаватись на 10-15 стажувань, а потім дивитись, хто відповів, і вирішувати.

Як пройти інтерв’ю?

Якщо ваша заявка сподобалась компанії, наступний етап — це інтерв’ю. Роботодавці хочуть краще познайомитись із вами як з особистістю. 

На інтерв’ю до португальського стартапу мене питали, чому я хочу розвиватись у сфері дизайну, про мій професійний шлях, чому мене зацікавила саме їхня компанія. Загалом ми добре поспілкувались, трохи жартували. Головна порада — бути собою і відповідати на питання щиро. 

Як зібрати документи?

За місяць після відправлення заявки я дізналась, що пройшла на стажування. Ще півтора місяця пішло на підготовку документів та збори. Від компанії я отримала офіційне запрошення, де було вказано, що мене беруть на стажування на конкретні дати й забезпечують проживанням. Потім я зайшла на сайт Міністерства закордонних справ Португалії й подивилась, які документи потрібні саме під мій тип візи. На збір всього пакету пішло 2 тижні, потім на вимогу посольства ще кілька разів змінювала та приносила оновлені документи. 

Коли вже остаточно стало зрозуміло, що їду до Португалії, то попередила менеджерів на своїй тогочасній віддаленій роботі. Вони добре поставились до мого бажання, і я продовжила працювати над їхнім проєктом у вільний від стажування час. Батьки ж спочатку ставились до поїздки скептично, але коли я розповіла, для чого це потрібно і як стажування допоможе далі у житті, почали підтримувати цю ідею.  


Житло, зарплата, обов’язки й португальський лайфстайл


Моє стажування проходило у Порту. З Києва я долетіла до Лісабона, а потім добиралася потягом. На вокзалі мене зустріли представники AIESEC, на машині завезли мене додому, а наступного дня привели у компанію і з усіма познайомили. 

У цьому перевага міжнародної організації, особливо якщо у вас мало досвіду подорожей або ви боїтесь мандрувати на самоті — вас підтримають і не дадуть десь загубитись. 

За умовами програми Global entrepreneurs вам забезпечують проживання, тож турбуватись про це не потрібно. Крім того, представники організації завжди на зв’язку і допомагають за потреби. Я жила у великому будинку разом з десятьма іншими стажистами з різних компаній. Кухня була спільна, але у кожного окрема кімната. Це були чудові люди з Бразилії, Канади, Німеччини, з якими ми дуже зблизились. 

А от якщо ви шукаєте стажування напряму, а не через організацію, треба бути готовим вирішувати питання проживання і логістики самостійно. Варто запитувати у компаній, чи можуть вони надати допомогу. Я знаю багато історій, коли роботодавці були настільки зацікавлені у професіоналі, що допомагали з візовими питанням та пошуком житла. 

Люди у компанії були дуже класні, з розумінням поставились до того, що це моя перша робота за кордоном, щось радили, допомагали орієнтуватися у місті, вчили португальських слів. 

Я спілкувалася англійською, яку у Португалії загалом знають добре. Мені було комфортно, бо в мене рівень C1, я доволі вільно володію мовою. Думаю, достатньо навіть і B2. А от тим, у кого рівень B1 чи А2, я б радила спочатку спробувати свої сили на короткострокових волонтерських проєктах та стажуваннях. 

Потрібна англійська для кар’єри?

В EnglishDom ви можете вивчати бізнес-англійську для будь-яких цілей онлайн та індивідуально з викладачем.

Деталі

Робота була дуже цікава. Стартап розробляв додаток для лікарів, які працюють з людьми з обмеженими можливостями. Наприклад, коли людині потрібен протез, потрібно зібрати біомедичні дані, щоб його отримати. Цей процес може бути морально і фізично важким для пацієнта, а португальський додаток покликаний його оптимізувати. 

Я займалася редизайном сервісу — спочатку аналізувала, наскільки додаток зручний для користувача, потім малювала новий дизайн і тестувала його. До проєкту я не знала про UX-дизайн чи як створюються IT-продукти, тому це був захопливий досвід. Мені дуже допомагав дизайнер-тімлід, який показував, як працювати з новими програмами, відповідав на всі питання та надсилав корисні статті. 

Ще мені дуже сподобався формат співпраці — кожного ранку об 11:00 був стендап-мітінг, де всі збирались і розповідали, що зробили, що будуть робити і яка допомога їм потрібна. Я не просто робила свої таски, а й знала, хто чим займається, який у нас прогрес, що цікавого. На спільному ланчі ми приємно спілкувались, португальці часто цікавились Україною, подіями у ній, питали мою думку. 

Завдяки цій роботі я колосально розвинулась у розумінні user experience. Якби я пішла просто на курс дизайну, пізнання такого обсягу знань та навичок зайняло би набагато більше часу. Я вчилась за допомогою роботи: читаєш — пробуєш — отримуєш фідбек. 

Зарплати як такої в мене не було. За умовами програми Global entrepreneurs стартап оплачує оренду житла напряму орендодавцю і щомісяця надсилає вам на карту фіксовану суму на харчування (до речі, цих грошей цілком вистачало на їжу). Плануючи стажування за кордоном, цей фактор потрібно враховувати і мати або збережені гроші, або підтримку батьків, або фріланс. Оскільки я продовжувала працювати віддалено над своїм українським проєктом, то мала гроші на одяг, сувеніри й поїздки. 

В AIESEC є програми з іншими умовами. Наприклад, Global talent — це довгострокові стажування для професіоналів, які в своїй сфері вже мають досвід. На цій програмі передбачена фіксована зарплата.   

Попри те, що я мала full-time стажування й віддалений український проєкт, я багато подорожувала. Їздила до океану, у національний гірський парк, у Лісабон, Брагу, Гімарайші, а ще купила старий велосипед, на якому об’їздила весь Порту та околиці. 

За 4 місяці я завершила роботу над редизайном і додаток випустили у продакшн. І компанія, і я були задоволені. Можливо, картинка цього стажування виглядає надто ідеальною, проте все так і було — жодних труднощів чи конфліктів я пригадати не можу. Думаю, що це пов’язано з менталітетом португальців та атмосферою країни. 

Португалія — моя найбільша любов, це місце, де найбільш відкриті і душевні люди, прості в роботі і дружбі. Тут дуже легко і швидко інтегруватись та відчути себе своїм. 

Їхати було складно, хочеться повернутись і пожити ще пів року-рік. Насправді у мене була можливість залишитись — мені пропонували посаду дизайнера в іншій компанії. Але я хотіла повернутись в Україну і зрозуміти, як зможу використати новий досвід. Я відвідала вже 32 країни, але завжди хочу повертатись і працювати задля позитивних змін в Україні. Відчуваю себе global citizen і хочу бути то тут, то там.  Зараз я в Києві, розвиваюсь у комунікаціях та дизайні, незабаром почну роботу над новим проєктом в суспільно-політичній сфері. 

Усім, хто хотів би пройти стажування за кордоном, раджу не боятись виходити з зони комфорту та розуміти своє внутрішнє «Чому?». Якщо ви знаєте, що саме хочете отримати від стажування, ви зможете подолати усі труднощі та конфлікти, написати мотивацію, пройти інтерв’ю та зібрати всі документи. Відкривайте світ, дивіться ширше та пробуйте!

Читайте также

Корисні лінки для студентів: поради, курси, стажування тощо

6 стипендій, 57 конференцій і 1,5 роки навчання за обміном. Як не змарнувати студентські роки

Чи є життя після юрфаку? Як потрапити на стажування у юридичну компанію

Шукаєте роботу?

Маємо безліч вакансій у креативних індустріях, освіті, ІТ-компаніях, громадському секторі тощо.

Вакансії
Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Відгук

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: