Культурно-видавничий проєкт Читомо провів опитування серед українських видавців, щоб дослідити, з якими труднощами вони зіткнулись за час війни та зрозуміти нинішній стан українського книговидання. Ділимось результатами дослідження.
Як працюють видавництва в Україні в умовах війни?
Попри складні умови, фактично усі намагаються не зупиняти роботу. 85,9% видавництв наразі працюють повноцінно, ще 14,1% — частково провадять свою діяльність.
Тут спостерігається позитивна динаміка, адже ще у квітні лише 39% видавництв працювали повноцінно, а 51,2% — частково (онлайн або офлайн).
Через повномасштабне вторгнення деякі видавництва не тільки змінили форму діяльності, але й місце дислокації. 10,7% видавництв мають досвід переїзду в інше місто, а 60,7% продовжили працювати там, де й раніше. 28,6% видавців зазначають, що їхня команда або саме видавництво мало досвід часткової зміни локації.
Збитки та втрати
Внаслідок обстрілів були пошкоджені офіси та склади деяких видавництв: «Видавець Корбуш», «Фоліо», «АДЕФ-Україна», «ПЕГАС», «Vivat», «Віхола», «САМІТ-КНИГА», «LANTSUTA», «Час майстрів», «Жорж», видавничої групи «Основа» та інших — це 18,5% опитаних видавців.
Більшість пошкоджених приміщень у Харкові, але є й склади, що постраждали в інших регіонах України. Наприклад, у Бучі на Київщині постраждав склад видавництва «АДЕФ-Україна».
Прибуток та заробітні плати
Влітку більшість видавців спостерігали поступове зростання інтересу до книжок, хоча ще навесні вони зазначали, що продажі книжок катастрофічно впали. У деяких видавництв продажі навіть збільшилися. За словами видавців, цьому посприяло вилучення з ринку російськомовних книжок.
З огляду на свої прибутки, 44,7% видавців не зменшували заробітну плату працівникам, а 9,4% видавництв навіть збільшили виплати.
Волонтерство та захист України на передовій
82,9% видавців мають співробітників, які займаються волонтерством, і 43,4% — тих, хто перебуває на фронті. На бойових позиціях перебувають видавці, редактори, ілюстратори, автори. Більшість видавців перераховують кошти на потреби ЗСУ як з продажів окремих книжок, так і прибутку видавництва.
Дослідження провів культурно-видавничий проєкт Читомо, були опитані представники 85 малих, середніх та великих видавництв з усієї України.
Хочете підтримати українське книговидання та отримати корисні поради щодо побудови кар’єри? Придбайте книгу «Кар’єра без драм і травм» від засновниці та редакторки Happy Monday.
Дякуємо!
Тепер редактори знають.