Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Знайшли нову роботу? 11 простих порад, як адаптуватися в колективі

03.08.22 Розвиток 4 хв читання

Повномасштабна війна змусила багатьох українців шукати нову роботу як в Україні, так і за кордоном. Невіддільна частина будь-якого працевлаштування — адаптація на новому місці — і в мирні часи була випробуванням, а зараз і поготів. Як звикнути до колективу й нових обов’язків, радить Ірина Пікущенко, дипломована сімейна терапевтка, психологиня проєкту HoldYou.

Ірина Пікущенко

Мабуть, усім, хто бодай раз змінював роботу, знайомі відчуття хвилювання, коли в горлі клубок, долоні пітніють, ноги тремтять і ти забуваєш навіть те, що, здавалося, мав би пам’ятати завжди. Так наш організм реагує на вихід із зони комфорту, яким і є адаптація на новому місці роботи. 

Якщо адаптація викликає стрес у мирні часи, то що вже казати про необхідність звикати до нової роботи в умовах війни, постійних повітряних тривог, економічного тиску й активних бойових дій. Для українців, які вимушено виїхали в пошуках безпеки за кордон, адаптація — теж випробування, зокрема мовне, яке накладається на адаптацію в новій країні загалом. Що ж робити, щоб звикання проходило м’яко й завдало якомога менше стресу?


Дієві поради для адаптації на новому місці

1. Дізнайтесь, які правила існують у вашому новому колективі. Спостерігайте за звичками оточення й аналізуйте, що заведено робити на новій роботі, а що ні. Так ви зрозумієте, який формат спілкування та дій є бажаним, а який, навпаки, — неприпустимим. 

2. Старанно виконуйте свої професійні обов’язки. Краще перепитати у керівництва двічі, ніж виконати завдання неправильно.

3. Будьте привітними та ввічливими. Пам’ятайте, що в колективі вас сприймають не лише як кваліфікованого спеціаліста, а насамперед як людину. Проявляйте цікавість до інших і будьте щирими щодо себе.

4. Проявляйте активність: беріть участь у формальних і неформальних зустрічах або посиденьках із колегами.

5. Допомагайте іншим і самі просіть про допомогу, коли потрібно. Пам’ятайте: не соромно визнати, що ви чогось не розумієте. Соромно може бути потім, коли виявиться, що ви не впорались із завданням.

6. Поважайте чужі кордони та захищайте власні. Те, що ви новенька/ий в колективі, не робить вас менш важливим і цінним співробітником. 

7. Дайте собі стільки часу на адаптацію, скільки потрібно. Не порівнюйте себе з іншими: це ваш досвід, і ви маєте право проживати його у власному темпі. Будьте терплячими. Якщо ви не були готові до таких змін, не варто вимагати від себе більше, ніж спроможні витримати. 

8. Проявляйте щиру зацікавленість до всього нового: знайомтесь із людьми, виходьте на прогулянки на новому місці тощо. Споживайте інформацію, наче дитина; збирайте звідусіль корисні факти, ніби детектив.

9. Якщо ви адаптуєтесь до нової роботи за кордоном, вивчайте мову. Спілкування — це те, що допоможе налагодити як професійні, так і неформальні зв’язки. Частіше комунікуйте з носіями мови або з тими, хто добре нею говорить — це стане для вас корисною практикою.

10. Дотримуйтесь визначеної рутини. Декого це пригнічує, але попри все рутина — неоціненний скарб. Саме передбачуваний розклад дня й звичні справи допоможуть протидіяти стресу й тримати себе в тонусі. 

11. Знайдіть ресурс. Коли його достатньо, збільшуються шанси пройти адаптацію швидше та з найменшим стресом. Робіть те, що любите: дивіться фільми, слухайте музику, відвідуйте кафе, готуйте смачні сніданки. Не варто відчувати через це провину. Жити доречно завжди. 

Ці нескладні поради стануть корисними для полегшення процесу адаптації та підвищення вашої продуктивності на новому місці. Головне — не зупиняйтесь, якщо щось не виходить. Продовжуйте лупати цю скалу, адже дисципліна важливіша за мотивацію.

Ще шукаєте нову роботу?

Шукайте у нас — маємо сотні вакансій для спеціалістів різного профілю в Україні, за кордоном та віддалено.

Вакансії

Читайте також

Онбординг у воєнний час: як допомогти новачкам адаптуватися

10 порад, як пройти випробувальний термін і залишитися в компанії

Ілюзія продуктивності: чому працювати більше не означає краще?

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Відгук

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: