Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

«З 10 до 19? Ні, не чули». Історії про альтернативний графік роботи

03.08.20 Історії 12 хв читання

Пропозицію 8-годинного робочого дня з понеділка по п’ятницю в описах вакансій можна зустріти найчастіше. Втім, далеко не всі працюють за таким розпорядком чи взагалі мають чітко визначені робочі години. Нам стало цікаво, як іще працюють представники різних професій і що думають про свій графік роботи.


Індивідуальний графік роботи


Не варто плутати його з гнучким графіком. Під останнім маються на увазі ті ж традиційні 8 годин на день, але розпочинати свою роботу можна хоч о 9 ранку, хоч об 11-й. Тоді як індивідуальний графік передбачає, що ніхто не контролюватиме, відпрацювали ви сьогодні 8 годин, 5 чи усі 12. Наскільки це зручно, читайте нижче. 

Олексій Тараненко,
головний редактор ROZETKA

Я відповідаю за весь контент сайту ROZETKA, YouTube-каналів компанії, частково соцмереж, а також за рекламний відеопродакшн. До цього був редактором і головредом у різних виданнях і вже майже 15 років не працюю за стандартним офісним графіком.

Як я люблю казати: мій графік гнучкий в обидві сторони. Я можу працювати 4-5 годин на день, а можу 12 і більше, особливо у знімальні дні. Перехід на віддалену роботу на карантині дався мені досить важко: перші тижні жив у режимі «прокинувся — попрацював — ліг спати». Але вдалося знайти баланс і вийти на нормальний графік, який включає спорт, відпочинок і не менше 6 годин сну.

Переваги. Я можу вільно планувати свій день і тиждень, приділяти увагу родині та спорту, а за необхідності — повністю віддаватися робочим задачам.

Недоліки. Потрібно постійно тримати баланс, щоб з одного боку не втрачати фокус на робочих проєктах, а з іншого — не вигорати через надлишок робочих годин. 

Антон Груша,
UX-дизайнер, засновник Augma Studio

У своїй роботі я поєдную два напрями: працюю UI/UX дизайнером на фрилансі, плюс я заснував студію розробки та дизайну, що фокусується на AR/VR — Augma Studio. Беру безпосередню участь і в розробці, і в дизайні, і в менеджменті проєктів.

Я працюю не в офісі, а переважно з дому, іноді у закладах або з локацій, де зупинився. Графік у мене вільний: іноді більше працюю ввечері, іноді вдень. У якісь дні працюю менше, в якісь більше — продуктивність не завжди однакова.

Найважливіше правило — працювати за дедлайнами: я узгоджую з клієнтами кінцеві терміни чи проміжні кроки для виконання роботи. Усе інше розподіляю на свій розсуд. Коли є масштабні проєкти, я залучаю перевірених спеціалістів, які теж працюють віддалено.

Індивідуальний графік і фриланс — це мій усвідомлений вибір. Маючи досвід у кількох ІТ-компаніях, я зрозумів, що офісна наймана робота — це не зовсім моє.

Переваги. Така модель для мене оптимальна і залишає час на реалізацію власних креативних ідей. Взагалі я прихильник ідеї, що кожному потрібен індивідуальний графік. Можливість самостійно обирати робочі години дозволяє досягти кращої продуктивності і збалансувати життя. 

Недоліки. На фрилансі усе не так стабільно як в офісі, більш відповідально та ризиковано. Потрібна самодисципліна.


3-4 робочі дні на тиждень


Експеримент у японському офісі Microsoft показав, що чотириденний робочий тиждень робить працівників щасливішими, а їхню роботу — продуктивнішою. Попри успішність експерименту, така практика поки не набула поширення навіть у топових компаніях світу й України зокрема. Але є люди, які змогли організувати собі такий графік самостійно.

Анастасія Алєксєєнко,
психотерапевтка

У мене третій рік приватної психотерапевтичної практики. Зазвичай я працюю три дні на тиждень і беру по 6-7 клієнтів. Іноді можу взяти четвертий робочий день, якщо є багато первинних запитів або клієнтам потрібно змінити день. До карантину принципово не працювала по суботах та неділях. З одного боку, це завантажувало усі три вечори по буднях і я звільнялася аж о 21-й, а з іншого — вносило хоч якусь структуру.

Раз на 2-2,5 місяці я завжди беру 5-6 днів поспіль без роботи, це допомагає не вигорати. 

Переваги. Мені подобається можливість самостійно формувати власний графік. Зазвичай я приходжу на роботу після 15:00. Вихідні та відпустку влаштовую собі сама і не звітую ні перед ким, крім супервізора.

Недоліки. Не подобається, що усі лікарняні та відпустки — за власний рахунок, за оренду кабінета платиш, навіть якщо ним не користуєшся, а усі дрібні адміністративні задачі (навіть ту ж закупівлю води та серветок) потрібно вирішувати самостійно. 

 
П’ятниця — завжди вихідний


Графік 5/2 здається типовим не лише для офісних працівників, а й для державних установ. Але насправді чимало закладів культури, зокрема бібліотеки та музеї, чекають на відвідувачів по вихідних і не працюють у будній день. 

Наталя Диба,
завідувачка відділу міжнародних проєктів
Одеської національної наукової бібліотеки

Бібліотека зачинена для користувачів по п’ятницях. Відповідно, співробітники мають вихідні у п’ятницю і суботу/неділю на вибір. Я обрала вихідним днем неділю, бо робоча субота у бібліотеці мені дуже подобається: вона не така, як робочі будні. По суботах немає адміністрації (відповідно, і ніяких нарад), зате є масові бібліотечні заходи: розмовні та кіноклуби. 

Переваги. На мою думку, працювати 4 дні поспіль — оптимально. Здається, на робочу п’ятницю мені б вже забракло сил. Маючи вихідний у п’ятницю, можна планувати на цей день справи в організаціях, які не працюють по суботах та неділях.

Недоліки. Не бачу жодних. 


Робочий день починається ввечері


У випадку віддаленої роботи на компанію, що знаходиться у іншому часовому поясі, замість робочого дня ви можете отримати робочу ніч. 

Євгенія Подкуйко,
менеджерка клієнтської підтримки 

Уже три роки я працюю віддалено в клієнтській підтримці американської компанії, яка займається нерухомістю. Робочий день починається приблизно о 21-й за Києвом, адже я спілкуюся з ріелторами з США. Приблизно, тому що можна почати раніше або пізніше — головне, щоб до наступної зміни всі завдання було виконано.

Для роботи мені потрібні лише ноутбук та інтернет, тому до карантину я могла дозволити собі поїхати на два тижні до подруги в Берлін і працювати з її домашнього лептопа. 

Переваги. Оскільки це невелика компанія, я можу впоратися з усіма імейлами та запитами за кілька годин, на чому мій робочий день закінчується. Усе залежить від моєї зібраності. Якщо я весь час відволікатимуся, то можу просидіти до четвертої ранку.

Недоліки. Єдиний недолік такої роботи полягає в тому, що її треба виконувати щодня — навіть у неділю, на Новий рік і в день народження. 


«Плаваючий» графік роботи (змінний)


Чи легко звикнути до того, що графік постійно змінюється, а щоб згадати, сьогодні робочий день чи робоча ніч, потрібно весь час зазирати у календар? «Плаваючий» графік для одних є благословенням, для інших — прокляттям, тож ми зібрали різні думки тих, кому доводиться працювати то вдень, то вночі. 

Олександр Складановський,
Order Manager у Livingston Research 

У мене позмінний графік роботи з трьома типами змін: ранкова (7:00-15:00), денна (15:00-23:00), нічна (23:00-7:00). Їх можна комбінувати по-різному, але важливо відпрацьовувати не менше двох нічних змін на тиждень. 

За таким розкладом у Livingston Research я працюю майже 9 місяців. Я довів свою адаптивність до того рівня, на якому можу з чистою душею стверджувати, що для мене не має ніякого значення, в який час працювати — вдень чи вночі.

До 2014 року я працював за типовим офісним графіком, але майже трирічний візит до лав Збройних сил України змінив моє уявлення про графік роботи. З того часу до стандартного графіку я більше не повертався. 

Переваги. До беззаперечних плюсів я б відніс можливість керувати своїм графіком і підлаштовувати його під себе так, як буде зручно.

Недоліки. Не завжди вдається вчасно «перемикатися» на ранкові/денні зміни, якщо перед цим відпрацював з десяток ночей поспіль.

Катерина Борух,
Customer Support Representative у Livingston Research

У мене теж позмінний графік роботи з трьома типами змін: ранкова (7:00-15:00), денна (15:00-23:00), нічна (23:00-7:00). Маю дві нічні зміни на тиждень. За таким графіком працюю вже 10 місяців, у вересні буде рік.

Я раніше працювала добу через дві, і перехід на плаваючий графік став чи не найкращою зміною, яку тільки можна уявити.

Тепер я можу правильно менеджерити час і будувати свій графік так, щоб він був комфортним і продуктивним, а в мене не було бажання померти на зміні.

Переваги. Ось основні переваги, які я для себе виділила.

  • Немає постійного відчуття дня бабака, як буває з роботою 5/2. У мене немає зачарованого кола «будинок — робота — очікування вихідних».
  • Робочий день не означає, що я цілий день буду зайнята. Наприклад, я заздалегідь знаю, що в певний день хочу ввечері зустрітися з друзями, і можу взяти ранкову зміну (7:00 — 15:00). Тоді ввечері я вже буду вільна! Або ж, якщо у мене є плани на весь день, то нічні зміни — ідеальний варіант.
  • Можливість працювати тоді, коли ти найбільш продуктивний. Я — нічне створіння, тому вночі і продуктивніше працюю, і краще себе почуваю. Тому я з тих людей, які радіють нічним змінам.
  • Правильно підбираючи графік, можна влаштовувати собі невеликі вихідні протягом тижня. Навіщо чекати вихідних, щоб відпочити? Я можу взяти перепад змін з ранкової на нічну, і у мене з’являється додатковий вихідний!

Недоліки. Зникає відчуття днів тижня. Іноді я розумію, що настала субота чи неділя, лише за кількістю заторів дорогою на роботу. Іноді можуть виникати так звані гепи (розриви), особливо якщо хочеш взяти більше змін. Зараз, під час роботи з дому, 8 годин відпочинку між змінами не здаються чимось критичним, але у випадку роботи в офісі з цих 8 годин потрібно 2-3 витратити на дорогу. Тож відпочити особливо не виходить.

Як на мене, такий плаваючий графік неймовірно комфортний і для студентів, які бажають поєднувати роботу та навчання, і для тих, хто вже зосередився на роботі. І навіть для тих, хто поєднує дві роботи, бо я сама з таких. 

Юрій Логвин,
диспетчер обслуговування повітряного руху в аеропорту «Бориспіль».

Я працюю диспетчером вже 13 років. Графік позмінний: 

  • перший день — з 14 до 21 години;
  • другий день — з 8 до 14;
  • третій день — нічна зміна з 21 години до 8 ранку. 

Далі повних 2 дні вихідних, і цикл знову повторюється. Протягом зміни є 1-2 години відпочинку, в нічну зміну — від 4 до 5 годин відпочинку.

Переваги. У мене більше вихідних, ніж у людей зі стандартним графіком, немає перевтоми і проблем з відвідуванням установ, що працюють лише з понеділка по п’ятницю.

Недоліки. Навіть під час відпустки біологічний годинник ще довгий час продовжує працювати за робочим графіком. Також перед нічною зміною не завжди вдається поспати вдень, бо у сусіда з перфоратором є свої плани.

Марта Куриляк,
фармацевтка

Я працюю фармацевтом в аптеці у центрі Львова. Графіки формуються раз на місяць, тож можна попередньо «забити» потрібні вихідні. 

Зміни є різні: з 8 до 15, з 15 до 23, з 8 до 21, з 10 до 23. По суботах і неділях зміна зазвичай триває цілий день: з 9 до 21 або до 23. Відповідно, я відпочиваю або півдня, або у визначені графіком дні.  У середньому виходить 180-190 робочих годин на місяць.

Переваги. Для себе переваг такого графіку я не бачу. Немає можливості провести свій вихідний із друзями, бо коли я відпочиваю, вони працюють, і навпаки.

Недоліки. Найбільше їх у пізніх змінах. Коли закриваєш аптеку о 23-й годині, то додому потрапляєш опівночі. Як наслідок — поганий сон і не найкраще самопочуття зранку. Легше працювати на зміні в першій половині дня, до 15-ї.

Оксана Павлічук,
агентка з обслуговування авіаперевезень

Впродовж двох років мій робочий день починався о 4:30. Графік змін був наступний: 4:30-17:30 або 4:30-7:30 + 14:30-22:15. У випадку нічних рейсів були ще й нічні зміни з 18:00 до 7:30. На місяць виходило 15-20 змін за розкладом «2 через 2» або «3 через 3».

Переваги. Загалом робочих днів виходить менше, ніж у людей з графіком 5/2. Майже півмісяця — це вихідні, які не відображаються на заробітній платі. З 5-денним робочим графіком я заробляла б менше. До того ж завжди можна домовитися з колегами про дні, коли комусь потрібен вихідний. 

Недоліки. Хронічне недосипання і як наслідок — перевтома аж до втрати свідомості. Коли робочий день стартує о 4:30, варто засинати о 20-21 годині, але мені це ніколи не вдавалося, бо я жила не сама. Ще один недолік — робота у державні свята, адже в аеропорту немає вихідних, і зміна може припасти навіть на новорічну ніч. 

Світлана Соловйова,
вихователька групи дівчат у дитячому будинку «Перлинка» (Одеса)

Я працюю у дитячому будинку вже третій рік, мій графік — з 7 до 21. 

Коли поєднувала роботу і навчання, то працювала за таким графіком два дні поспіль: у неділю та понеділок. Це дозволяло мені відпрацювати 28 годин, а решту 5 днів тижня приділяти навчанню та подорожам. Зараз я працюю по понеділках, середах та раз на два тижні по суботах. 

Переваги. Вважаю такий графік зручним, оскільки він чітко ділить дні на робочі та вихідні. Принаймні я вже звикла до того, що в мене є дні цілковитого занурення в роботу, а є дні відпочинку.

Недоліки. Робота з підлітками специфічна, тому трапляються морально важкі зміни. Тоді відчуваєш недоліки того, що на роботі треба протриматися 14 годин, а не 7-8.


Чергування по 24 години

Серед усього розмаїття «плаваючих» графіків найнапруженіша робоча зміна, мабуть, у лікарів. Захоплюємося і схиляємо голову перед тими, хто готовий рятувати життя 24/7. 

Дмитро Перепелиця,
лікар-інтерніст

Я працюю у відділенні внутрішньої медицини (interna) в містечку Кадань (Чеська Республіка) . Працюю 8 годин кожен день + маю додатково:

  • 4 чергування по 16 годин та 2 чергування по 24 години в суботу чи неділю;
  • ще одне 8-годинне чергування в суботу або неділю;
  • навантаження у лікарській допомозі першої помочі — поки що це лише два дні по 3 години, але пам’ятайте, що в моєму випадку це відбувається після 8-годинного робочого дня.

У Чеській Республіці я живу вже майже чотири роки, з них у такому режимі працюю три. З таким графіком решту часу я можу лише спати. 

Переваги. Якщо не чергувати, а ти лікар-абсольвент (без післядипломної освіти, стажу, десятків пройдених курсів, кількох тестів та іспитів), то зарплата в тебе буде не більша, ніж у продавчині з супермаркету.  

Недоліки. Постійно хочеться спати, і мало часу лишається на життя. До того ж я працюю в ургентній медицині, тож інколи о третій ночі доводиться вирішувати дуже складні клінічні випадки, що дуже і дуже стресово. 


Робота без вихідних


Про роботу «на себе» є чимало міфів. І часто виявляється так, що відсутність будь-якого керівництва не означає, що ти можеш працювати менше, а заробляти більше. Іноді бути самому собі начальником означає не відпочивати взагалі.

Кирило Антосік,
CEO меблевої студії SAW manufactory

Я максимально залучений в усі виробничі процеси студії, тому не впевнений, що взагалі маю вихідні. Щодня доводиться вирішувати питання телефоном або виконувати якісь дрібні задачі. Якщо брати за стандарт 40-годинний робочий тиждень, то я точно працюю більше. 

Переваги. Звітуєш виключно перед самим собою. Можна посеред дня прогулятися, зганяти у кафе або навіть кудись поїхати на кілька днів. Теоретично, можна спати скільки заманеться, але насправді потім картаєш себе за це. Тому краще так не робити. 

Недоліки. Режим як такий відсутній, поки не налаштуєш його собі сам. Вигоріти дуже легко, оскільки постійно думаєш про роботу і ніколи повноцінно не відпочиваєш. Про справжню відпустку — таку, щоб вимкнути телефон і нікому не відповідати, взагалі немає мови. 


Непередбачуваний графік роботи


Якщо фрилансери можуть керувати своїм графіком самостійно, то є люди, які змушені жити у стані постійної готовності включитися в роботу у потрібний момент.

Маргарита Маркітан,
модель

З 15 років я працюю моделлю в київській агенції, поєдную роботу з навчанням та подорожами. Графіку як такого в мене немає: наприклад, сьогодні я приїхала погостювати до бабусі, але за кілька годин мені зателефонував агент з пропозицією знятися для журналу завтра зранку. І я погоджуюся, сідаю на блаблакар і їду в студію, де одна година піде на макіяж, а дві — власне на зйомку. 

Зазвичай мої робочі дні довші: у Китаї, наприклад, я працюю від 6 до 13 годин на день, але усе дуже індивідуально і залежить від настрою команди, кількості та якості роботи і бюджету клієнта, адже платять погодинно. 

Працюючи за контрактом, я проводжу час на кастингах приблизно з 9 до 18, весь час пересуваючись містом. Очні кастинги забезпечують мене роботою з різноманітним графіком та локаціями: іноді доводилося після однієї зйомки сідати на літак, ночувати кілька годин в готелі, відробляти повний робочий день і повертатися назад наступного ж дня. Іноді доводиться працювати з офісними робітниками, тоді все чітко з 9 до 17. 

Для показу потрібно з’являтися дуже завчасно: якщо шоу починається о 18:00, будьте певні, що моделі на бекстейджі вже з восьмої, а прокинулися, можливо, о пів на п’яту. Та навіть у раптовий вихідний можуть попросити ввечері прийти на примірку/пробу макіяжу/ тестову зйомку. І тоді у вечір, здавалося б, вихідного дня ти виходиш зі студії після опівночі. Якось мій довгоочікуваний літак додому з Ґуанчжоу, де я провела три місяці, був о 9 ранку, але я того дня працювала приблизно до 2 ночі, хоча в мене навіть речі не були спаковані.  

Переваги. Я сприймаю такий графік як невід’ємну складову мого життя чи принаймні молодості. Можливо, така моя доля — досягти комфорту і стабільності через метушню й постійні зміни. 

Недоліки. Я вже починаю прагнути стабільності, бо здається, що більше я так не витримаю. Однозначно не зможу працювати так завжди, але навіть коли в моєму житті настане ця поки незвична стабільність, хочеться трохи розворушувати її хоча б щопівроку. 

Універсального графіку роботи, який би підходив усім, швидше за все, не існує. Зате таке розмаїття підходів до розподілу робочого навантаження допомагає кожному знайти щось своє. Бажаємо вам радіти робочим понеділкам, о которій би вони не розпочиналися 🙂

Читайте також

Робота 24/7: історії трьох героїнь, які працюють понаднормово

Робота в інтернеті: 30 найкращих способів заробітку онлайн

Руйнуємо міфи: робота в support-команді

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Відгук

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: