Двадцять років – це час, коли припиняєш фінансово залежати від батьків, намагаєшся знайти своє місце в житті та вчишся на помилках. Звички, які ми набуваємо в цьому віці, залишаються з нами все життя.
Видання Rusbase склало список із 20 помилок, яких слід уникати, аби побудувати щасливе та міцне майбутнє.
1) Витрачати більше, ніж заробляєш
Це дуже важко, особливо, коли здається, що всі навколо ведуть розкішне життя. Треба задовольнитися тим, що у вас є. Витрачайте менше, і ви побачите, що фінансова свобода – куди приємніше за змагання з іншими.
2) Не рахувати витрати
Ви можете вважати себе бережливим та економним, але зрозумієте, що це не так, коли поглянете на витрати. Зрештою, від латте кожен день і обідів в ресторанах можна легко відмовитися.
3) Не встановлювати фінансові цілі
Якщо у вас немає плану, нічого не вийде. Визначте фінансові цілі – встановіть параметри бюджету та зверніть увагу на щось конкретне.
4) Жити в борг
Ви відчайдушно хочете щось купити, а у вашому гаманці є пластикова картка, яка може вам в цьому допомогти. Однак пам’ятайте: вам доведеться повернути ці гроші. З кожною такою покупкою ваш борг буде збільшуватися, а потім вам буде дуже важко його виплатити.
5) Не відкладати на непередбачувані обставини
Якщо ви будете відкладати на такі випадки гроші, ви будете почувати себе в безпеці в стресових ситуаціях. Експерти радять мати в запасі як мінімум тримісячну зарплату, бажано навіть більше.
6) Брехати собі
Дуже просто брехати собі з приводу стану свого банківського рахунку. Чи з острахом ви дивитесь на витрати? Чи говорите ви, що зможете впоратись з цим у майбутньому?
Ми хочемо вірити, що все стане краще, коли знайдемо нову роботу або отримаємо підвищення. Це не так. Чесно оцініть своє фінансове становище і відштовхуйтесь від цього.
7) Не користуватись вільним часом для додаткового заробітку
20 років – це той вік, коли вас переповнює енергія, а вільного часу достатньо. Це дуже цінні ресурси, тому припиніть дивитися серіали і витрачайте вільні хвилини з розумом – намагаючись заробити додаткові гроші. Знайдіть підробіток або використовуйте фріланс.
8) Не відкладати на пенсію
Відкладайте 10-15% свого доходу на старість, і почніть прямо зараз.
9) Не ризикувати
У 20 років треба хапатись за будь-які можливості та дивитися, куди вас приведе життя. Ризикуйте зараз, поки у вас немає зобов’язань (діти або шлюб). Почніть бізнес, переїдьте до столиці та розвивайтеся в своїй сфері.
10) Не думати про кредит на навчання
Вища освіта – дороге задоволення. Тим не менш, є декілька способів урізати витрати і не дати кредиту збільшитись. Завжди пам’ятайте, що ці гроші вам доведеться повернути.
11) Відшкодовувати в першу чергу не ті борги
Ми не завжди розуміємо, які борги треба повертати в першу чергу. Почати виплачувати іпотеку або кредит на освіту? Експерти радять з самого початку братися за «погані борги».
Погані борги – все, що заважає фінансовому зростанню. Це кредитні картки, банківські борги або кредит на автомобіль.
12) Не перейматися кредитною історією
Кредитна історія – ключ до того, щоб зняти гідну квартиру або отримати кредит. Для побудови гарної історії потрібні час і правильні фінансові звички, наприклад, виплата всіх рахунків вчасно.
13) Не перевіряти кредитний рейтинг регулярно
Хто ж хоче у вільний час перевіряти кредитний рейтинг? Тим не менш, це важливо для розуміння фінансового стану. Якщо рейтинг низький, постарайтеся його підвищити. Якщо він високий, фокусуйтесь на тому, щоб підтримувати такий рівень.
14) Брати кредит на дорогий автомобіль
Нарешті, ви знайшли першу пристойну роботу. Тепер одне з головних бажань – придбати машину. Не робіть цього. Брати кредит на дорогу машину – марна трата грошей.
15) Безглузда витрата фінансів
Ви ледь зводите кінці з кінцями? Швидше за все, ви безглуздо витрачаєте гроші, і час припинити це. Навчіться протистояти раптовим поривам у торговому центрі. Складайте список продуктів, збирайте обід на роботу і вечеряйте вдома.
16) Не відкривати страховку на майно
Страховка здається марною тратою грошей… поки не трапляються непередбачені обставини. Пожежа або потоп можуть знищити все ваше майно. Грабіжник може вкрасти ваш комп’ютер або телевізор. Невеликий щомісячний внесок на страхування дозволить вам відчувати себе в безпеці.
17) Не відкривати медичну страховку
Коли ти молодий і здоровий, здається, що медична страховка не потрібна. Навіщо витрачати гроші, якщо майже ніколи не ходиш до лікаря? Проте, з вами може статися всяке, і ціна на невідкладну медичну допомогу може виявитися занадто високою.
18) Не обговорювати фінанси зі своєю дівчиною / хлопцем
Доволі неприємно говорити про гроші зі своїм партнером. Але якщо у вас все серйозно, необхідно обговорити це питання. Поговоріть про свої погляди на гроші, великі покупки, інвестиції та економію, подумайте про спільні фінансові цілі.
19) Брати кредит на весілля
Ви знайшли своє кохання, і наважилися на весілля. Здорово! Це важливий день – але пам’ятайте, це лише один день. Оцініть бюджет і уважно розгляньте всі варіанти, перш ніж влазити в борги.
20) Будувати родину без фінансового плану
Необхідно враховувати, що виховання дитини – витратна справа. Це не враховуючи вагітність, декретну відпустку або вищу освіту.
Джерело: Rusbase