Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Детективи, драма та фантастика про роботу і кар’єру: 20 рекомендацій від книжкових блогерів

02.08.23 Розвиток 22 хв читання

Щокварталу ми готуємо добірку нонфікшн книжок, які корисно було б почитати для саморозвитку та професійного зростання. Але з художніх творів також можна почерпнути багато цінних знань про ту чи іншу професію, надихнутись цікавою кар’єрною історією чи навіть уберегти себе від помилок на роботі, прочитавши про невдачі героїв. Тому ми попросили українських книжкових блогерів порадити від себе по кілька цікавих книжок про роботу та кар’єру.



Радить Богдан Єгоров

Автор телеграм-каналу «Книжковий бункер»

Богдан Єгоров, автор телеграм-каналу «Книжковий бункер»
Наталка Доляк
«Місце останньої реєстрації громадян»
— Tempora

Це добротний детектив у сучасних українських реаліях. У книзі немає зайвих містичних сцен, а події розгортаються динамічно, цікаво й непередбачувано, з притаманною жанру гостротою, а ще іронією, бо основне місце дії — морг. Та якщо відкинути саму детективну історію, то стає зрозуміло, що книга про вибір свого покликання та шляхи побудови кар’єри. Головна героїня — безробітна детективка-аматорка, яка влаштовується підробляти на місце злочину, щоб долучитися до розслідування, доки її тато (полковник поліції) усіма силами хоче прилаштувати дівчину на безпечну посаду в пресцентр поліції. Книга вчить проявляти характер і гнатися за мрією, навіть якщо для цього якийсь час доведеться попрацювати прибиральницею у морзі.

Ернст Юнґер
«Скляні бджоли»
— «Видавництво Жупанського»

Взяти одну співбесіду і зробити з неї цілу книгу, ще й так, щоб читач не міг відірватися від неї, насолоджуючись сюжетними поворотами та глибиною змістів? Легко. Треба лише бути Ернстом Юнґером. Роман «Скляні бджоли» вчить, що на ринку праці потрібно завжди бути актуальним і вміти підлаштуватись під поточну ситуацію, навіть якщо ти старий, позбавлений амбіцій кавалерист, який нічого не вміє і не прагне у своєму житті.


Радить Таня Морарь

Авторка інстаграм-блогу te.more

Таня Морарь,  авторка інстаграм-блогу te.more
Ґабріель Зевін
«Завтра, завтра, завтра»
— Vivat

Головні герої книги — Сейді Ґрін та Сем Мейзер, двоє розумах, які познайомилися у віці шести років завдяки захопленню комп’ютерними іграми. У студентські роки вони почали разом створювати власну гру, заснували компанію і майже одразу стали багатіями. Ентузіазм, тяжка праця і віра у свій продукт — саме ці речі, на мою думку, стали ключовими факторами успішності їхнього стартапу. Книжка переносить нас у буремні 90-ті, коли відомі нині топгравці ІТ-ринку збирали в гаражах перші прототипи своїх продуктів. Ми спостерігаємо за процесом розробки ігор та залученням нових учасників команди на різні ролі. При цьому в ході сюжету персонажі ростуть і розкриваються і як особистості, і як професіонали. «Завтра, завтра, завтра» цікава з точки зору спостереження за розвитком стартапу та численними відсилками до ігрової культури кінця 90-х і сучасності. 

Аньєс Мартен-Люган
«Вибачте, на мене чекають»
— «Видавництво Старого Лева»

В центрі історії молода жінка Яель, яка працює керівницею відділу у компанії, що надає послуги з перекладу. З перших сторінок перед нами постає класичний образ жорсткої менеджерки, яка намагається через авторитет і примус досягти найкращих результатів, при цьому не турбується ані про власний добробут, ані про добробут своїх підлеглих. А вони, своєю чергою, саботують роботу, тож їй доводиться самостійно закривати усі хвости, щоби показати бездоганний результат. 

Але згодом ми дізнаємось, що такою жорсткою її зробив попередній травматичний досвід. Протягом всього роману рідні намагаються повернути Яель смак до життя. Вона починає шлях трансформації через проживання минулих втрат, що призвели до відкидання всього чуттєвого і нездорової зацикленості на роботі. Ця книжка, власне, і прекрасна тим, що ми, читачі і читачки, стежимо за цією трансформацією в доволі кінематографічний спосіб на фоні затишних вуличок Парижа та лавандових полів Провансу.


Радить Тетяна Гонченко

Авторка телеграм-каналу «Непозбувний книгочитун»

Тетяна Гонченко,  авторка телеграм-каналу «Непозбувний книгочитун»
Меґґі О’Фаррелл
«Гамнет»
— Vivat

Це роман про сімейне життя Шекспіра, в якому жодного разу не назване його ім’я, але всі розуміють, про кого йдеться. У книжці є яскравий момент, коли герой одружується, але лишається жити під боком у своїх батьків та залежати від батька-тирана і його бізнесу. Бачачи, що чоловік чахне на очах, дружина буквально виштовхує його в Лондон, щоб він будував власну кар’єру та самореалізовувався. Врешті, як ми знаємо, він стане найвидатнішим англійським драматургом усіх часів. А міг би не стати, якби не наважився «вийти із зони комфорту» та пошукати власну улюблену справу. 

Ніта Проуз
«Покоївка»
— «Лабораторія»

Роман про дивакувату дівчину, яка переживає втрату єдиної близької людини (бабусі) та працює в готелі покоївкою. Окрім детективної лінії, теми інакшості й ще багатьох проблем, які підіймає ця книжка, це ще й історія про те, як робота може стати прихистком для людини, що переживає велику втрату. А також про те, що можна кайфувати від своєї справи, якою б вона не була — навіть якщо це просто прибирання за чужими людьми. Головне, аби це було «твоє».


Радить Юлія Росоха

Авторка інстаграм-блогу roxolania.books

Юлія Росоха,  авторка інстаграм-блогу roxolania.books
Валер’ян Підмогильний
«Місто»
— «Віхола»

Це багатогранний роман, але одна з центральних ліній у ньому — історія провінціала, що завойовує столицю. Степан Радченко — кар’єрист, який методично, крок за кроком йде до своєї мети. Шлях до успіху він прокладає завдяки власним здібностям, герой активно саморозвивається і вдосконалює свої знання. Підмогильний у романі показує, що життя складне і в ньому часто немає простих рішень. Це ж стосується і професійного зростання.

Тейлор Дженкінс Рід
«Сім чоловіків Евелін Г’юґо»
— ARTBOOKS

Інколи доводиться багато чим жертвувати заради кар’єри, слави й успіху. Це чудово показано в романі «Сім чоловіків Евелін Г’юґо». Для мене життя акторки, яка постійно знаходиться в центрі уваги журналістів і фанатів та не до кінця «володіє» власним життям, бо не може бути з коханою людиною, не виглядало надто щасливим. Ця книга вчить нас, що гроші та слава — це ще не запорука щастя. І про це варто пам’ятати, коли будуєш кар’єру і жертвуєш чимось дуже дорогим для себе.


Радить Олена Пасєка

Авторка інстаграм-блогу olenkapasieka

Олена Пасєка,  авторка інстаграм-блогу olenkapasieka
Ісабель Альєнде
«Віолета»
— «Видавництво Анетти Антоненко»

Ісабель Альєнде — одна з моїх улюблених авторок. Народжена у патріархальному Перу, вона змогла не просто досягти успіху, а й зробити це, займаючись справою, яку ніхто з її родини не вважав справжньою професією. Дуже схожою на авторку є й героїня її роману «Віолета». Смілива й зі зневажливим ставленням до умовностей вона долучилася до сімейного будівельного бізнесу й, на диво чи навіть на зло чоловікам, стала його важливою ланкою. Вона не боялася працювати і точно знала, що вміє заробляти гроші, а саме це великою мірою дарує жінці незалежність. А ще лякає зашорений патріархат.

Емілія Гарт
«Непокірні»
— «Лабораторія»

Це історія про трьох жінок з одного роду, але різних поколінь. Альта — середньовічна знахарка, яку судять за відьомство, Вайолет — аристократка, що мріє стати ентомологинею, і Кейт — наша сучасниця, яка втікає від хлопця-аб’юзера у віддалене англійське село. Вони дуже схожі одна на одну ззовні, а також усі мають особливий дар — відчувати природу. Суспільні стереотипи або ж інші умовності відбирають у них улюблену справу. Та попри все, жінки вчаться бути собою, йти за покликом серця і головне — залишаються непокірними усьому, що суперечить їхній природі.


Радить Володимир Устименко

Автор телеграм-каналу «Літературний тигр»

Володимир Устименко,  автор телеграм-каналу «Літературний тигр»
Террі Пратчетт
«Право на чари»
— «Видавництво Старого Лева»

У цій книзі автор занурює нас у захопливу подорож Дискосвітом. Це не просто фентезійний роман, а історія про молоду дівчину, що долає кар’єрні межі та бар’єри, які нам нав’язує суспільство. Тут висвітлюються проблеми сексизму, ейджизму, ярликів тощо. Ця історія змушує читача зрозуміти, що іноді нам доводиться кидати виклик статус-кво не лише у світі магії, але й у нашій кар’єрі. Книга водночас розважає та надихає на серйозні роздуми. Вона буде особливо корисною тим, хто тільки починає свій кар’єрний шлях.

Ден Сіммонс
«Терор»
— «Видавництво Жупанського»

Цей роман є прекрасною ілюстрацією того, як відсутність командної роботи та взаєморозуміння може занапастити навіть найперспективніший проєкт. Понад 600 сторінок ми спостерігаємо як команда досвідчених моряків, майстрів своєї справи, через власні амбіції та гордість втрачає будь-які сподівання на порятунок. Історична обгортка роману створює драматичний фон, але фактично — це історія, яку можна застосувати до повсякденних робочих ситуацій. Особливо раджу читати цю книгу керівникам та HR-ам.


Радить Вадим Дідик

Автор телеграм-каналу thedudewhoreads

Вадим Дідик,  автор телеграм-каналу thedudewhoreads
Андрій Сем’янків
«Танці з кістками»
— «Віхола»

Я мало що очікував від цієї книги, але вона стала однією з улюблених, прочитаних у 2022 році. Дебютний український трилер з елементами детектива про патологоанатома-невдаху захопив так, як не захоплюють книжки популярних іноземних майстрів детективного жанру. У цьому романі розкривається темний бік життя патологоанатомів, які не дуже товаришують із совістю. Але з іншого боку ми бачимо, наскільки ця професія може бути цікавою та важливою.

Карлос Руїс Сафон
«Цвинтар забутих книжок»
— КСД

Це тетралогія про всесвіт книг та тих, хто з ними працює: письменників, власників книгарень, бібліотекарів… Це книжкова серія, у яку якщо занурюєшся з першою книгою «Тінь вітру», то виринути вже важко, настільки тебе захоплюють ці чари. Це романи не просто про любов до книжок та читання, а й про те, як можна полюбити роботу з книгами.


Радить Мирослава Тимінська

Авторка інстаграм-блогу myroslava_pingvin

Мирослава Тимінська, авторка інстаграм-блогу myroslava_pingvin
Мирослав Дочинець
«Криничар. Діяріюш найбагатшого чоловіка Мукачівської домінії»
— «Карпатська вежа»

Дочинець має уже свій добре впізнаваний стиль: герої його книг діляться порадами та життєвим досвідом. «Криничар», як уже відомо з назви, про багатого й успішного чоловіка. І про те, яким шляхом він до цього прийшов. Головний герой у щоденниковій формі розповідає, як став найбагатшим у своєму краї, про бідне дитинство, навчання, шлях до свого покликання. У книзі є й практичні поради з господарювання, догляду за садом, копання криниці. А ще книга вчить, як стати господарем свого життя, звільнитися від страху і злиднів.

Олексій Філановський
«Провінціал»
— «Фабула»

Це історія навдивовижу успішної кар’єри, заснованої на кмітливості та розумі. Прованс, Франція. XIV століття. Дефан починає кар’єру послушника у монастирі Шартрез. Талановитий юнак не просто вигадав, як продати більше вироблених в обителі розкішних книг і легендарного лікеру — він створив попит. Завдяки таланту маркетолога він зробив речі з логотипом монастиря Шартрез хітом, про який мріє знать далеко за межами Провансу. Розум і характер дозволили Дефану стати незамінним помічником Папи Римського. Героєві не вдалось побудувати ідеальну кар’єру монаха, але з нього вийшов чудовий бізнесмен.


Радить Ольга Леонова

Авторка інстаграм-блогу helga_leonova

Ольга Леонова,  авторка інстаграм-блогу helga_leonova
Бел Кауфман
«Вгору сходами, що ведуть униз»
— «Видавництво Старого Лева»

В центрі історії молода вчителька, яка змінює місце викладання. Нова школа розташована в неблагополучному районі, тому головній героїні доводиться не лише зацікавлювати дітей уроками, а й переконувати їх не кидати навчання. Роман привертає увагу незвичною структурою, адже повністю складається із маленьких записочок, листів, шкільних постанов і подібних листувань. Та це не заважає сприйняттю сюжету. Мені важливо наголосити, що книжка переважно смішна і добра, хоч там і присутні сумні епізоди. Перш за все, вона про віру у своє покликання, про вибір, який роблять викладачі, коли щороку продовжують займатись такою важкою, але важливою роботою.

Аманда Лі Коу
«Світло далекої зірки»
— «Видавництво Старого Лева»

Головні героїні книги — всесвітньо відомі зірки своєї епохи. Марлен Дітріх — німкеня, яка втекла від нацистської влади в Америку і прославилась в Голлівуді. Анна-Мей Вонг — перша акторка азійського походження в Голлівуді. Лені Ріфеншталь — режисерка, яка знімала пропагандистські фільми для Гітлера. Їхні долі описуються від юних років і до самої смерті кожної. Іноді вони перетинаються, дружать або конкурують між собою. Книжка глибока, емоційна і красива, кожна з героїнь має свої погляди на роботу (особливо цікаво, як Ріфеншталь себе виправдовує). Дочитавши, читачі можуть ще раз задуматися над своєю карʼєрою і тим, чи дійсно варто вкладати в неї все життя.


Радить Лілія Гордієнко

Авторка інстаграм-блогу mama.nachytala

Лілія Гордієнко,  авторка інстаграм-блогу mama.nachytala
Карма Браун
«Рецепт ідеальної дружини»
— #книголав

Головна героїня Еліс — нещодавно одружена і нещодавно успішна піарниця переїжджає із серця Нью-Йорка до тихого передмістя у старезний будинок. Чортзна-чому кидає карʼєру, найліпшу подругу, улюблений мегаполіс, а з ним і улюблений спосіб життя. Здається, Еліс хоче дитину. Але вчиняє нелогічні для здійснення бажання кроки. Зі слів Еліс, вона пише книгу. Але за кілька місяців не вигадала жодного персонажа чи лейтмотиву історії. Еліс прокрастинує, обманює чоловіка і починає розуміти, що з нею щось не так. Для мене Еліс — яскравий приклад людини, яка загубилась. Вона втратила орієнтири в тому числі у професійному житті; не відчуває під собою дна, не знаходить опори. І Еліс, безумовно, дратувала би мене… Якби я не памʼятала власні муки на шляху від професійного вигорання до відновлення і чергового пошуку себе. Для мене це книга про глобальну ідентифікацію себе, коли задаєшся не лише питанням штибу «Чим я хочу займатись?», але й «Хто я?».

Елізабет Ґілберт
«Їсти. Молитись. Кохати»
— «Видавництво Старого Лева»

Це легка і ненавʼязлива книжка, подібна до «Рецепту ідеальної дружини». Вона теж про втрату і пошуки себе. Але вже з іншим акцентом — тут головна героїня Ліз активно намагається відновити власні сили. Вона хоче знайти себе, знає, що їй це вкрай потрібно. Тому вирішує покинути той самий мегаполіс, шлюб, чоловіка, карʼєру, статки та розпочати зовсім інакший шлях до себе. Ці два тексти зачіпають тему самовизначення і пошуку свого «Я» у хиткі й нестабільні періоди тотальної зневіри та професійного вигорання. І всім нам хотілося б бути радше проактивними Ліз, аніж бездіяльними Еліс. Та, зрештою, у кожного свій шлях.

Крута робота вже чекає!

Знайдіть вакансію до душі — у нас є з чого обрати 😉

Вакансії

Читайте також

7 книг, які допоможуть пережити війну: рекомендації психолога

17 книг для пошуку призначення та професійного розвитку від Анни Мазур

Як прочитати 100 книг за рік

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Відгук

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: