Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Як прочитати 100 книг за рік

19.02.21 Розвиток 6 хв читання

Щороку ми даємо собі обіцянки — наприклад, пробігти марафон, вивчити іноземну мову чи прочитати більше книг. І якщо на початку року мотивація нас переповнює, то з часом від неї не лишається й сліду.

Втім, комусь таки вдається прочитати за рік понад сотню книг. Букблогерка, комерсантка та вчителька розповідають, як знайти час на читання та не втратити мотивацію на шляху до мети.


Ірина Юрченко
Прочитала 125 книг за 2020 рік

Iryna YUrchenko

Я мама, букблогерка, педагогиня та ініціаторка проєкту #chitachi — ненудної бібліотеки для школярів київської гімназії-інтернату №13. У дитячому та підлітковому віці я не читала взагалі. Мама навіть пропонувала мені додаткові кишенькові гроші, якщо я читатиму більше. Але це не спрацювало. 

Усе змінилося в 10 класі, коли у школі з’явилася дуже класна вчителька. Попри те, що вона була суворою, я дивилася на неї своїм дитячим поглядом і думала: «Боже, яка мудра красива жінка!». Тоді ж мені сяйнула ідея: якщо читатиму стільки, скільки й моя вчителька, то стану схожою на неї. Почала я з книги Маркеса «Сто років самотності». І хоча тоді моя читацька компетентність була на нулі, роман мене дуже вразив. Опісля я його прочитала ще разів п’ять, а згодом вирішила навчатися на філолога.  

Зараз я читаю майже всі жанри, крім фантастики, яка перебуває за межами мого сприйняття. Останнім часом надаю перевагу біографіям, мемуарам, репортажам. 

Люблю романи зі складним історичним підґрунтям. Настільки, що в моєму блозі вже всі сміються: мовляв, якщо у книжці немає теми війни чи концтаборів, то я її не читатиму. 

Такі книги складно сприймати, але після них усвідомлюєш, що тобі насправді немає на що нарікати. У тебе є ліжко, подушка, ти ситий та в теплі. Від цього стаєш щасливішим, бо бачиш, якою суворою може бути доля. Подібні враження у мене були після книги «Світлий шлях» Станіслава Асєєва та «58-ма. Невилучене» Ганни Артем’євої й Олени Рачової.

Прочитати стільки книжок за рік для мене не вперше. Колись я знайшла щоденник, де в 2014 році бідкалася, що за 12 місяців прочитала лише 3 книги. Наступного року я поставила собі за ціль прочитати 12 книг. Згодом їх стало 60, і я вирішила взяти участь у читацькому бінго, де можна було виграти приз, прочитавши сотню книжок. Я граю вже 4 роки й нічого не виграю, але тепер читати менш як сто книг за рік у мене не виходить 🙂 

Читання — це навичка, яку можна завжди прокачати.


Поради від Ірини, як прочитати 100 книг за рік

  • Зрозуміти, навіщо вам це потрібно. Я, наприклад, без книжок жити не вмію. Так, я майже не дивлюся серіали та фільми, тому що під час перегляду мені стає нудно. З книжками все зовсім інакше. Вони стали для мене способом відпочинку та невід’ємною частиною кожного дня.
  • Ніколи не гнатися за кількістю. Може статися, що після першої сотні, яку ви насилу прочитали, вам не захочеться продовжувати цей челендж. Але пам’ятайте, читання — це не ціль, а шлях, який має приносити задоволення. Навіть якщо воно дещо мазохічне, як у моєму випадку — з книгами про концтабори та війни.
  • Не дочитувати книжки, які вам не «заходять». Існує думка що, як узяв книгу, треба неодмінно її закінчити, особливо якщо це якась суперкласика, яку всі хвалять. Наприклад, над «Тихим Доном» Шолохова я страждала два місяці. Зараз розумію, що в таких випадках потрібно кидати книгу, не витрачати час на не свою літературу та прислухатися до себе. Якщо вам хочеться постійно читати лише детективи, то не варто хапатися за книжки, які вам хтось нав’язує.
  • Шукати свою літературу.  Існує велика кількість блогерів, цікавих груп із відгуками, рекомендаціями та критикою, які допоможуть оминути не вашу книгу й знайти вашу. Огляди там корисніші за анотації, які часом бувають далекими від сенсу самої книги. Моя подруга вже жартує, що я замість неї читаю все, а їй даю лише найкраще.

До речі, наш вітчизняний книжковий ринок зараз просто неймовірний. Попри те, що раніше я не розмовляла українською, зараз у мене зовсім немає російськомовних книжок. Завдяки такому широкому українському асортименту знайти щось своє не буде проблемою.

  • Завжди мати книжку з собою. Байдуже, чи це буде електронний формат, чи паперовий. Головне — звертати увагу, на що ви витрачаєте свій час. Наприклад, якщо ви стоїте у черзі до лікаря та гортаєте фейсбук, то ліпше його замінити на книжку.
  • Читати кожного дня. І поставити собі за мету поступово збільшувати кількість сторінок. Наприклад, сьогодні я маю прочитати 5 сторінок, через місяць їх вже буде 25 на день, а за рік — 50. Потрібно зробити з цього таку саму звичку, як чистити зуби, їсти чи ходити на роботу.
  • Пам’ятати про користь. Не переймайтеся тим, що читаєте, наприклад, не дуже інтелектуальну книгу, яка вам не дасть потужного пенделя чи натхнення. Якщо книга змінила бодай щось у житті, надихнула чи залишила слід — супер, але якщо вона лише для задоволення — це теж користь.


Інна Ліванова
Прочитала 141 книгу за 2020 рік

Inna Livanova

Я людина, яка поєднує в собі незвичайні речі. Працюю вже 6 років комерсантом у міжнародних компаніях, серед яких Samsung, Huawei та Xiaomi. Насправді моя професія дещо незвична як для дівчини, адже я фахівчиня з електроніки. Окрім цього, я бізнес-коуч та волонтерка фонду «Старенькі», що допомагає людям пенсійного віку. А за освітою взагалі — перекладачка арабської мови. З 2018 року активно веду блог, головна ідея якого — бути відкритим та ділитися з людьми прочитаними книгами, секретами та лайфхаками. 

Читати я навчилася в 4 роки, а своєю любов’ю до літератури завдячую бабусі. Пам’ятаю, як спершу вона змушувала мене братися за книжки. Однак потім я сама вмовляла її записати мене до єдиної бібліотеки, що була в нашому містечку Долинська Кіровоградської області. До 10 років я перечитала там все.

У школі я була фанаткою зарубіжної й української літератури завдяки чудовим вчителям. В університеті теж дуже багато читала, однак згодом, коли стала шаленим трудоголіком, часу на книжки майже не лишалося. Якось познайомилася з цікавою дівчиною, завдяки якій мій інтерес до книг знову повернувся. 

Згодом зустріла свого майбутнього чоловіка, і зацікавленість до літератури лише росла, адже він читав навіть більше за мене.

У мене немає упереджень щодо якогось жанру. Паралельно можу читати різні стилі, але мені вкрай важливо, щоб книга підходила під настрій. Це можуть бути кілька нон-фікшнів, чиясь біографія, книга з психології чи бізнесу та дві художні. Втім, переважна більшість прочитаного за минулий рік — це фентезі, яке я обожнюю. Коли у 14 років я дочитувала «Гаррі Поттера», то ридала від усвідомлення того, що ця історія закінчилася, а про існування інших фентезійних світів я ще не знала.

Я також колекціоную книги і за останні 2 роки зібрала їх понад 500. Хоча наше житло вже не дозволяє збирати більше, бо всі книжкові полиці й так переповнені. Тож наша наступна ціль — це більша квартира з окремою кімнатою для бібліотеки.


Поради від Інни, як прочитати 100 книг за рік

  • Наповнити бажання читати вашим власним сенсом. Для мене він у тому, що я обожнюю літературу. Це джерело мого натхнення, нових знань та відпочинок, завдяки якому я відволікаюсь від роботи. Була б моя воля, я б лише цим і займалася. Книги — моя пристрасть.
  • Поставити реалістичну ціль і розбити її на місяці. План на місяць розбивається на норму в тиждень. Без кількісної цілі, я б не змогла прочитати так багато, адже мене дійсно мотивують цифри.
  • Відстежувати свій прогрес. Тут стане у пригоді додаток Goodreads, в якому можна, зокрема, слідкувати за авторами, ставити оцінки, читати відгуки та першим дізнаватися про новинки. Водночас пам’ятайте, що порівнювати себе та свій прогрес потрібно не з іншими людьми, а з учорашнім собою.
  • Скласти список книг, які дуже хочеться прочитати. Наприклад, це може бути список премії Нобеля, Букера чи бестселерів Amazon. У всіх книголюбів є такі списки, а в моєму книг вже понад 500 книг.
  • Заручитися підтримкою однодумців. Знайти компанію для спільних читань, ділитися прочитаним з друзями чи знайомими. Навіть, якщо це одна людина — воно того варте.

Мені пощастило, що в моєму оточенні люблять читати, але раджу також підписатися на українських букблогерів. Це величезний світ, який, щиро кажучи, перевернув моє життя.

  • Зробити читання своєю звичкою. Присвячуйте читанню пів години на день — і наприкінці року результати вас дуже здивують. Людям часто здається, що якщо я прочитала 141 книгу, то я читаю швидко, майже як робот. Насправді ж я просто використовую всі можливості. Це може бути 30 хвилин поїздки на роботу чи перед сном.
  • Книга має завжди бути під рукою, щоб читати скрізь. Я читаю в електронному форматі, паперовому та в аудіоверсії. Наприклад, у таксі, де я не можу читати через фізичний дискомфорт, я слухаю аудіокнигу. Можливо, це здається божевільним — читати всюди, але мені це страшенно подобається.


Марія Гнатюк
Прочитала 101 книгу за 2019 рік

Mariya Gnatyuk

Я працюю вчителькою української мови та літератури у школі, тож моя професія дещо пов’язана з тим, як мені вдалося прочитати сто книжок за рік. Варто відзначити, що я не враховувала книги, які ми читали разом з дітьми зі шкільної програми. У такому випадку їх було би значно більше сотні. Проте я вирішила, що було б нечесно рахувати книжки, які стосуються роботи.

Любов до читання у мене з дитинства, тож, ймовірно, саме так я обрала свою професію. Філологічний факультет для мене став можливістю читати, ще й отримувати за це стипендію.

Я справжній книголюб і мені подобаються різні жанри: фентезі, детективи, класика. А ось що мені точно не до вподоби, так це дешеві любовні романи. Водночас я намагаюся чергувати стилі. Наприклад, прочитавши дві книжки фентезі, відчуваю, що потрібно перемкнутися, і обираю щось із класики, детективів чи сучасної літератури.

Якось в інстаграмі я побачила хештег #100книгзарік, і мені стало цікаво, скільки зможу прочитати я. На той момент у рік я читала приблизно 70-80 книг, але загорілася ціллю прочитати саме 100 книг за 12 місяців, тільки реалізовувати свою мету почала не з календарного нового року, а з листопаду.

Однією з причин прийняти виклик була, зокрема, мотивація для учнів, які підписані на мене в інстаграмі. Вони були приголомшені моїм результатом, адже для сучасних дітей навіть 10 книжок за рік — це вже багато. 

Мої учні постійно цікавилися: «А скільки вам ще залишилося прочитати?», «А ви встигнете?». Мені справді вдалося привернути їхню увагу!

У досягненні мети мені допомогли, зокрема, різні флешмоби. Наприклад, в одному з них потрібно було зібрати книжкове бінго — така практика значно полегшила справу, адже завжди можна було поглянути на список запропонованих тем та обрати відповідну книгу.


Поради від Марії, як прочитати 100 книг за рік

  • Любити читати та в жодному разі не мучити себе. Я ніколи не читала через силу та не переймалася тим, що не встигаю чи що в мене не вийде стільки прочитати за рік.
  • Підбирати книжки, які цікаві саме вам. Так, у мене бували випадки, коли я «застрягала» на одній книзі та вибивалася з темпу. Зазвичай на книгу мені потрібно 3-4 дні. Однак якщо я читаю одну понад тиждень, то наступною обираю книгу легшого жанру або ж меншого обсягу (здебільшого до 300 сторінок).
  • Розв’язати проблему часу. Години, присвячені книгам, я забрала у таких дурниць, як соцмережі чи телебачення. Ми безліч часу витрачаємо у чергах в банку, чекаючи маршрутку чи, як у моєму випадку, відпочиваючи на перерві між уроками. Тож замість того щоразу гортати стрічку фейсбуку, можна відкрити книгу та провести ці хвилини з користю.
  • Читати декілька книжок одразу. Я зазвичай читаю одну книгу в електронному форматі, а решту — в папері. Проте зазвичай усі вони різного жанру, аби не заплутатися у сюжетах. Наприклад, це може бути художня література та нон-фікшн або серйозна класика та легенький твір. 

Як бачите, щоб прочитати навіть 100 книг на рік, не потрібно жертвувати роботою чи дозвіллям із близькими. Хіба що часом у соцмережах 🙂 Якщо ви теж маєте свої лайфхаки, як читати більше, діліться у коментарях!

Читайте також

Як читати книги для саморозвитку з користю

Чому романи корисніші за бізнес-літературу: колонка Тетяни Лукинюк

10 порад для розвитку швидкочитання

І не забувайте, що в нас можна знайти роботу в крутій українській чи міжнародній компанії!

Вакансії

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x

Дякуємо!

Тепер редактори знають.