Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

5 питань про роботу Project Manager в ІТ-компанії

06.02.20 Кар'єра Увійти в ІТ PR 5 хв читання

Як стати Project Manager в ІТ-компанії, чим він займається та скільки заробляє, розповідає Ян Лікаренко, IT Project Manager у компанії Uptech та автор телеграм-каналу My Product.


1. Чим загалом займається Project Manager?


Project Manager (РМ, або менеджер проєкту) — це умовний міст між замовником і командою. Його задача — створити необхідні умови для успішного виконання проєкту, зокрема:

  • проаналізувати запит клієнта;
  • разом із командою сформувати бачення і характеристики проєкту;
  • повністю контролювати роботу над проєктом — із точки зору якості, витраченого часу і бюджету. 

Проєктний менеджер також відповідає за комунікацію з клієнтом: веде переговори, працює з очікуваннями тощо. Це одне з найскладніших завдань проджекта, адже йому постійно доводиться балансувати між вимогами клієнта та адекватним навантаженням команди. Найкращі проєктні менеджери — ті, які дійсно вірять у продукт. 

Менеджери проєктів затребувані у будь-якій сфері, де потрібні «диригенти», які можуть ефективно керувати «оркестром». Зазвичай такий фах поширений в ІТ та міжнародних компаніях із великою кількістю проєктів.


2. А над чим працює проджект-менеджер ІТ-компанії?


Project Manager доносить до розробників вимоги клієнта, складає детальний план створення продукту — пояснює кожну функцію та прописує, як вона має функціонувати, а потім контролює виконанням роботи, уникаючи при цьому перепрацювань і дотримуючись меж бюджету. 

Кваліфікований PM не тільки ефективно складає план робіт і розподіляє задачі, а й досконало орієнтується у бізнес-вимогах проєкту й перетворює їх на технічні вимоги до продукту. 

Менеджер проєкту завжди повинен пам’ятати про ризик витратити гроші та час на продукт, який не буде затребуваним, бо користувачі не зрозуміють, як ним користуватися. Тому Project Manager та команда мають скерувати розробку так, щоб виконати бізнес-задачі проєкту при мінімальних ресурсах. 


Головні задачі Project Manager в ІТ-компанії, на прикладі Uptech:

  • досліджувати ринок, аналізувати вимоги бізнесу та прогнозувати затребуваність конкретного продукту;
  • збирати і описувати вимоги замовника, перетворювати їх у конкретні завдання для розробників та погоджувати їх з клієнтом і командою;
  • проводити з командою планування проєкту та щоденні зустрічі;
  • грамотно керувати командою розробників та їхнім прогресом, швидкістю створення продукту тощо.


3. Які навички потрібні проджекту? 


У контексті hard skills менеджер проєкту має бути універсальним спеціалістом і  володіти широким переліком знань та інструментів. 

РМ не повинен писати код, але він має розуміти, як ефективно керувати розробкою — тобто розбиратись у бізнес-вимогах і чітко трактувати технічні вимоги, володіти навичками гнучких методологій та хоча б поверхнево розуміти технології, які використовуються у розробці певного продукту. Такий спеціаліст також має володіти навичками бюджетування та контролю за виконанням проєкту відповідно до його прорахованої вартості. 

Серед soft skills та особистісних навичок для менеджера проєктів важливі увага до деталей, аналітичне та креативне мислення. Project Manager — це завжди командний гравець, тому комунікативні навички — одні з найнеобхідніших для спеціаліста, який у будь-якій ситуації повинен знайти правильний підхід як до клієнта, так і до членів команди. Хороший менеджер працює на випередження будь-яких потенційних проблем, тому  вміння керувати ризиками та вирішувати проблеми теж стане у нагоді. 

Не забувайте, що у нас є ще телеграм-канал, де ми щодня оновлюємо вакансії, ділимось новинами та статтями!

Не забувайте, що у нас є ще телеграм-канал, де ми щодня оновлюємо вакансії, ділимось новинами та статтями!

Підписатися


4. Що потрібно, щоб стати Project Manager?


Без жодного досвіду знайти роботу менеджером проєкту буде складно, але хороші комунікативні навички, самоорганізованість і наполегливість можуть суттєво допомогти у пошуках першої роботи. 

Важливим досвідом може стати робота у стартапі: такі проєкти часто не мають великих фінансових можливостей, але там ви зможете познайомитись з усіма важливими аспектами цієї роботи і розвинути більшість потрібних навичок. Адже у стартапах зазвичай доводиться поєднувати декілька ролей водночас, що буде тільки плюсом для менеджера-початківця. 

Опанувати базові принципи та навички роботи проджекта можна відносно швидко, але надалі для покращення hard skills дуже вагомими є наполегливість і бажання вчитись. Ось що варто почитати, щоб розвиватись у професії:

  • Essential Scrum — абетка для початківця та справжній помічник для вже досвідчених менеджерів, де описано усі процеси, деталі та складові Project Management. 
  • Effective Project Management: Traditional, Agile, Extreme — ще одна хороша книга, у якій різносторонньо описані Agile-методології.
  • Implementing Lean Software Development — книга для тих, хто хоче більше знати про ітеративну розробку і зрозуміти, чому клієнт постійно змінює вимоги до продукту.


5. Скільки заробляє Project Manager та які у нього кар’єрні перспективи?


На початку кар’єри можна розраховувати на зарплату від 500$. Згодом ваша «ціна» на ринку зростатиме, і приблизно за 3 роки ви зможете отримувати 1800$. 

Що стосується кар’єрного розвитку, то він можливий у такому порядку:

Intern PM — це менеджер на випробувальному терміні;

Junior PM уже пройшов випробувальний термін і допомагає з проєктами Team Lead;

Upper Junior PM — може вести обмежену кількість проєктів;

Middle PM — повноцінно виконує функціональні обов’язки Project Manager;

Team Lead PM — це керівник групи проджектів.

Як опція майбутнього розвитку є ще посада Product Manager — менеджера, який не просто відповідає за розробку продукту, а й безпосередньо допомагає його створювати. У такому випадку потрібно добре розуміти аналітику продуктів, проводити дослідження користувачів (user research), уміти враховувати зворотний зв’язок і вносити якісні зміни у проєкт.

Шукаєте роботу?

Маємо безліч вакансій у креативних індустріях, освіті, ІТ-компаніях, громадському секторі тощо.

Вакансії
Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!

Дякуємо!

Тепер редактори знають.