Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

64% українців ніколи не зверталися за психологічною допомогою: дослідження

10.09.24 Новини 4 хв читання

Інститут поведінкових досліджень American University Kyiv та Дослідницька лабораторія Rating Lab презентували дослідження «Бар’єри та стереотипи: Чому люди уникають психологічної допомоги». Респондентів запитували про досвід отримання психологічної допомоги, ставлення до різних надавачів психологічних послуг, способи покращення власного психоемоційного стану тощо. Ділимося основними результатами дослідження.


Чому українці не звертаються за психологічною допомогою


Протягом останніх шести місяців понад 40% українців відчували потребу в психологічній допомозі, попри це менше ніж 20% коли-небудь зверталися по неї. Навіть серед тих, хто визнав, що потребував допомоги, понад дві третини ніколи не зверталися до фахівців і не планують цього робити. 

Дослідження про психологічну допомогу



Серед основних перешкод для отримання психологічної допомоги українці називають високу вартість послуг та складність пошуку і звернення до психолога. Крім того, поширеним є стереотип, що в Україні не заведено звертатися до психолога. Так вважає понад 60% респондентів. Водночас тези про те, що звернення до психолога — це прояв слабкості і візити шкодять репутації людини, не є дуже поширеними — лише 13% респондентів поділяють цю думку.

Чому українці не звертаються за психологічною допомогою


Яким фахівцям довіряють найбільше


Українці готові в однаковій мірі рекомендувати знайомим у випадку підвищеної тривожності, пригніченого настрою або розладу сну звернутися до психіатра, психолога, центру ментального здоров’я або центру психологічної допомоги (50-60% вважають звернення до цих фахівців/установ ефективним). Цікаво, що в наймолодшій групі (18-29 років) психіатра вважають найбільш ефективним серед усіх запропонованих варіантів. Тоді як у найстаршій групі (60+ років), навпаки, звернення до психіатра вважають найменш ефективним. 

Однак, українці не вірять, що з цими проблемами допоможе впоратися сімейний лікар, попри те, що з 2019 року в Україні впроваджується програма mhGAP, за якою сімейних лікарів навчають надавати допомогу пацієнтам з найбільш поширеними психічними розладами. Лише 26% українців вважають, що звернення до сімейного лікаря допоможе розв’язати психологічні проблеми.

Яким фахівцям з ментального здоров'я довіряють найбільше

Читайте також: Найкращі книги з психології українською: про травму, стосунки та шлях до щастя


Рівень стресу українців


Кожен четвертий українець (28%) демонструє ознаки високого рівня стресу. В групі 18-29 років 48% мають ознаки високого стресу. Жінки відчувають стрес частіше за чоловіків.

Рівень стресу українців

Читайте також: Три прості навички для відновлення енергії в умовах надмірного стресу


Способи покращення психоемоційного стану


Найчастіше українцям допомагають подолати стрес розмови з друзями і близькими, виконання домашніх обов’язків та проведення часу з дітьми. Водночас респонденти з високим рівнем стресу набагато частіше вказують, що вони покращують свій психоемоційний стан через вживання алкоголю та їжі, ніж респонденти з низьким рівнем стресу.

Способи покращення психоемоційного стану


Детальну презентацію з результатами дослідження можна переглянути за посиланням.

Опитування було проведене у квітні 2024 року методом самозаповнення анкети онлайн (CAWI) на платформі Rating Online. Дослідження охоплює 1464 респонденти віком від 18 років в усіх областях України, крім тимчасово окупованих територій. Результати є репрезентативними за регіоном та віком.

Шукаєте роботу або співробітників?

У розділі «Вакансії» ми допомагаємо компаніям і кандидатам знайти одне одного!

Вакансії
Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x

Дякуємо!

Тепер редактори знають.