За роки існування друкованого слова книжок з психології видано вже сотні тисяч. Не всі з них однаково корисні, але деякі точно можуть стати непоганим інструментом, що допоможе зрозуміти себе та близьких. Часто в них можна знайти відповіді на питання, що вас турбують, або слушні поради, що спонукають покращити ваше життя. Головне, пам’ятати, що навіть найкращі книги по психології не можуть замінити сеанси психотерапії.
Зібрали добірку з 50 визначних книг по психології, виданих українською за останні кілька років.
Основи психології
У своїй книзі медична журналістка та біологиня Дарка Озерна надає базову, але важливу та достовірну інформацію про психічне здоров’я, яка також чітко зорієнтована на український контекст. Книга поділена на дві частини для кращого сприйняття: у першій ви зможете ознайомитися з інформацією про загальні психологічні стани людини, а в другій — дізнатися про найпоширеніші психічні розлади.
Журналіст Марк Лівін і психотерапевт Ілля Полудьонний простими словами розповідають про емоції та почуття. Вони вчать розшифровувати повідомлення, що приходять у чат із самим собою: «Ти вже кілька днів сумуєш. Зверни на це увагу». Або: «Здається, ти заздриш другові, який знайшов нову роботу. Може, тобі теж час щось змінити?». Кожен розділ присвячується окремому почуттю чи емоції: злості, заздрості, образі, сорому, самотності тощо.
У цій книжці ви познайомитеся зі способами, якими ми «захищаємося» від обставин, — запереченням, проєкцією, ідеалізацією, відстороненням, контролем тощо. Вони допоможуть ще краще зрозуміти себе і свою поведінку: приміром, як ми реагуємо на втрати, переживаємо через виступ, даємо раду образам чи вибудовуємо межі. Тема складна, але автори подають основні ідеї простою мовою, звертаються до світил від Фройда до Голліса, ілюструють теми історіями із життя і сучасними прикладами.
Автор поєднує знання з еволюції, нейробіології та психіатричної практики й розповідає, чому мозок функціонує так, а не інакше. Чому, коли ми погано спимо, багато сидимо, дивимося на чуже щастя в інстаграмі, мозок реагує у стилі «цей світ небезпечний», «моє життя нічого не варте», «я недостатньо хороший чи хороша». Гансен не тільки пояснює, чому ми відчуваємо певні стани та емоції, а й дає поради, як вплинути на власне самопочуття і жити краще.
Чому люди рятують і вбивають, пробачають і мстяться, люблять і ненавидять? Один вказуватиме на емоції, другий — на гормони, третій шукатиме причини в дитинстві, а четвертий — у середовищі. Хто має рацію? Усі й ніхто водночас. Бо для повної картини потрібні аргументи з кожної галузі. Книжка Сапольскі — спроба скласти пазл з того, що ми знаємо про мозок, гени, культурний вплив, еволюційні зміни й навіть систему кримінального правосуддя.
Книга-бестселер американського журналіста, блогера та письменника Пола Клейнмана, яка в науково-популярній формі знайомить читачів з основами психологічних концепцій та експериментів і маловідомими фактами з життя видатних учених-психологів. Прочитавши її, ви осягнете таємниці пам’яті та несвідомого, інтелекту та емоцій, дізнаєтеся про типи й причини психологічних розладів та сучасні методи їхнього лікування й про те, що ж таке когнітивний дисонанс, гештальтпсихологія та теорія особистісних рис.
Чи є любов почуттям, яке може опанувати кожен? Або ж це складне мистецтво, осягнути яке здатна лише зріла особистість? Чи насправді любов — результат плідної праці та неабияких зусиль? У цій праці німецький філософ і психоаналітик Еріх Фромм торкається найдрібніших духовних проблем людини, досліджує різні форми прояву почуттів та шукає рішення найактуальніших проблем.
Розвиток корисних звичок і навичок
Ця книга — своєрідна інструкція, як зберігати спокій і покращити своє життя в умовах невгамовного стресу, надміру інформації, багатозадачності й дедлайнів. Це практичні поради, як протистояти стресу за допомогою зміни харчування, фізичної активності, роботи над емоціями, медитацій, сеансів масажу й сауни й навіть комп’ютерних ігор.
Джеймс Клір ділиться надзвичайно цікавою і по-справжньому продуктивною методикою напрацювання корисних звичок. Нашпигована стратегіями із самовдосконалення, книга навчить, як набути навичок, що працюватимуть на вас, а не проти вас. Єдиного правильного способу набуття корисних звичок, звісно, не існує, але автор пропонує найкращий із відомих підхід, який спрацює незалежно від того, з чого саме ви починаєте і що саме намагаєтеся змінити.
Багато чого в житті ми не можемо досягти не через зовнішні, об’єктивні перешкоди, а через внутрішні, суб’єктивні. Ми часто саботуємо свої плани, бо вони не відповідають нашим бажанням, суперечливі потреби заважають одна одній, а відтак усі зусилля наштовхуються на гору всередині нас і не приносять результату. Ця книжка розповість, як подолати внутрішню гору з перешкод, нагромаджену нами самими.
Ця книга є збіркою з 10 головних правил із кожної з попередніх книг автора, що охоплюють широкий спектр тем — робота, менеджмент, життя, багатство, виховання дітей, любов і багато інших. Книга стане у пригоді всім, хто бажає покращити різні аспекти свого життя. Жодних чарівних трюків — тільки здоровий глузд і дрібка мотивації.
Вже написані тисячі книг із самодопомоги й особистісного розвитку, й кожна з них розкриває секрет успіху, самореалізації та щастя. Автор проробив величезну роботу, щоб упорядкувати основні ідеї та методи з «літератури про можливості». Він розглядає 50 класичних творів — від давніх учень Будди та Лао-цзи й праць Бенджаміна Франкліна та Семюела Смайлза з формування характеру до сучасних бестселерів, як-от «Емоційний інтелект», «7 звичок надзвичайно ефективних людей», «Принцип 80/20».
Чи відчували ви коли-небудь, що викладаєтеся на повну, але не отримуєте бажаного результату? Перепрацьовуєте й водночас не займаєтеся тим, чим потрібно? Ґреґ Маккеон пропонує власну концепцію есенціалізму, завдяки якій ви навчитеся помічати найсуттєвіше, відкидати непотрібне й устигати найважливіше. Книга буде корисною для всіх, хто почувається постійно зайнятим, але не надто продуктивним, кому здається, що хтось або щось краде в них час.
Не маєте часу читати книжки?
Законспектували книгу Ґреґа Маккеона та вибрали 10 заповідей есенціаліста, що допоможуть досягати успіху, докладаючи мінімум зусиль 👉
ЧитатиКеллі Макґоніґал допомогла тисячам людей змінитися: кинути пити чи курити, пробігти марафон, зайнятися спортом, створити власний бізнес, налагодити стосунки в сім’ї тощо. Свою методику вона узагальнила в цій книжці. Авторка з наукового боку показує, як влаштовано наше мислення, чому ми уникаємо змін і сповна не використовуємо власний потенціал. Та найбільша перевага книжки — це вправи. Виявляється, завдяки їм мозок можна натренувати, як м’язи.
Пошуки щастя та спокою
Незламність — це те, без чого нам дуже важко долати стреси, розв’язувати проблеми зі здоров’ям чи, скажімо, у стосунках з людьми, гоїти старі душевні рани та й просто жити. Покроковий метод виховання у собі цієї риси, що його пропонують автори книги, тісно пов’язаний із вченням про нейропластичність. Книга пояснює, як подолати негативну упередженість, вичавити з себе болісні думки та переживання і замінити їх самоспівчуттям, почуттям власної гідності, радістю та внутрішнім спокоєм.
У чому ключ до щасливого життя? Це питання, яке хвилює усіх нас. Майже 80 років пішли на з’ясування формули задоволеності життям, гарного самопочуття, здоров’я та довголіття. Керівники Гарвардського дослідження розвитку дорослих Роберт Волдінґер і Марк Шульц представляють науковий погляд на те, що робить нас щасливішими у різному віці та від чого найбільше залежить наш добробут.
Це своєрідна інструкція з прикладами історій реальних людей, які змогли створити своє щасливе життя. Автор пропонує прості стратегії для створення більш щасливих стосунків, отримання задоволення від роботи, розвитку мислення достатку та багато іншого. Кожна практична вправа, попри свою простоту, допоможе подолати перешкоди на шляху до наповнення щастям вашого життя.
Життєві проблеми й турботи повсякчас розхитують емоційний фон та психічне здоров’я. Докторка Джулі Сміт чудово розуміє ваш стан. І має у своєму арсеналі набір терапевтичних інструментів для подолання будь-яких життєвих негараздів, критики, депресії, демотивованості, для зміцнення впевненості в собі та психологічної стійкості навіть у найважчі часи.
У цій книзі відомий нейробіолог Норман Фарб та клінічний психолог Зіндел Сіґал розповідають, як вирватися з негативних шаблонів, залучаючи органи чуття. Коли ми боремося з проблемою чи шкідливою звичкою, то вважаємо, що потрібно бути стійкими, все витримати й докласти більше зусиль. Але варто діяти якраз навпаки — зробити паузу, щоб помітити та відчути динамічний, живий світ навколо нас і підвищити нашу стійкість.
У книзі зібрано 75 медитацій, що допоможуть подолати стрес, покращити психічне здоров’я та знайти спокій у кожному дні. Медитативна практика усвідомленості повертає свободу обирати, як реагувати на все, що відбувається, допомагає залишатися врівноваженими у складних обставинах. Не ігнорувати некомфортні емоції та почуття. Давати раду стресу, тривожності, панічним атакам, фізичному болю, залежностям. Щоб цього досягти, потрібно трохи часу, терпіння й довіри до себе.
Більшість з нас не знає, чого насправді хоче від роботи, стосунків, власного життя. Психотерапевтка Шарлотта Фокс Вебер переконливо доводить: розуміння власних бажань повертає нас до себе і стає трампліном для особистісного зростання. Тож час подолати внутрішні суперечності, розпізнати та усвідомити, чого ми хочемо, й почати отримувати задоволення від життя.
Сьогодні, як і тисячі років тому, внутрішній голос — це невіддільна частина нашої свідомості. Однак ми настільки звикли до постійного діалогу із самими собою, що часто навіть не помічаємо його згубного впливу на наше ментальне здоров’я та самосвідомість. Ця книга розкаже, як приборкати свого внутрішнього критика та перетворити його на внутрішнього коуча.
Утомилися від відчуття застою, від неспокою, порожнечі й заціпеніння в кар’єрі та в житті? Тоді ця книга для вас. Ви довідаєтеся, як будь-які знання, якими володієте, перетворити на роботу мрії, чому не варто починати з малого і як оговтатися після всього, що може вам прилетіти. А ще позбудетеся синдрому самозванця в усіх його проявах, зокрема й щодо грошей. Непристойно великих грошей, які сунутимуть до вас лавиною.
Ця книжка — пошук, що веде кожного з нас у найглибші частини душі, до себе справжнього. Кожен із семи розділів — це сім порад та ключів від дверей, що ведуть до життя мрії. Розділи містять корисні поради, мотиваційні афірмації, аналіз ситуацій та тактики вирішення найскладніших життєвих негараздів.
Побудова здорових стосунків
У цій книзі шлюбна терапевтка Робін Норвуд доводить, що кохання до нестями — це далеко не завжди про чисті й світлі почуття до когось. Іноді це про серйозну співзалежність та токсичні стосунки, які отруюють ваше життя. Авторка вчить розпізнавати «червоні прапорці» в стосунках та не боятися розірвати коло нищівного аб’юзу та співзалежності від партнера.
Високочутливі — це люди, які гостро реагують на різноманітні подразники та легко піддаються маніпуляціям з боку токсичних людей. Авторка видання — відома американська психологиня, яка пережила емоційне насильство та жорстоке цькування в дитинстві, сформулювала дієві поради та рекомендації, котрі допоможуть високочутливим зосередитися на турботі про себе, відновити втрачену рівновагу та встановити здорові кордони.
Маєте проблеми із самооцінкою, знижений емоційний фон, понад усе боїтеся самотності? Почуваєтеся великими хрещеними матерями та батьками цього світу й задовольняєте, а чи й передбачаєте потреби інших, ігноруючи власні? Ваш діагноз — співзалежність. Крок за кроком, авторка виводить читачів з лабіринту співзалежності. Вона говорить про джерела такого стану, допомагає краще зрозуміти себе і надає 12-крокову схему з подолання хворобливої прив’язаності.
Психотерапевтка й популярна експертка зі стосунків Недра Тавваб аналізує, що таке особисті кордони і які вони бувають, навіщо нам ці межі та як вони функціонують. Її поради допоможуть почуватися впевненіше, подолати комплекси, пропрацювати травми й здобути омріяну свободу, чітко встановлюючи здорові кордони в особистому та професійному житті.
Як переконувати людей та уникати небажаного впливу? Відповідь на ці запитання шукайте на сторінках книги, яка миттєво стала світовим бестселером. Її автор описує методи й закони психологічного тиску й створення конкуренції. Використовуючи яскраві приклади з життя, Роберт Чалдині дає унікальні поради, як викорінити в собі синдром жертви й не потрапити на гачок нав’язливої реклами, а також навчитися самому переконувати й здобувати бажане.
Усі ми, не усвідомлюючи цього, постійно граємо в ігри — подружні та сексуальні, серйозні ігри з керівниками та суперницькі ігри з друзями, в ігри, що визначають статус та сімейні сутички. Ерік Берн детально описує понад 120 ігор, у які ми граємо самі та у які нас залучають оточуючі. А також дає поради для тих, хто хоче навчитись протистояти прийомам ігор, у які вас намагаються втягнути.
Подолання психологічних травм та ментальних розладів
Книжку психолога-психотерапевта Володимира Станчишина присвячено тривожності, депресії, соціальним фобіям та іншим психічним розладам, які негативно впливають на спосіб життя людини. Вона не вилікує від тривожних станів, але допоможе зрозуміти — жити з ними можливо. Головне — зрозуміти, що тривога супроводжує нас усе життя й відіграє свою важливу роль у нашому існуванні.
Потребуєте порад для подолання тривоги негайно?
Читайте конспект книги «Стіни в моїй голові» з дієвими техніками та порадами 👉
ЧитатиЕдіт Ева Еґер, яка сама себе називає «жіночим голосом Віктора Франкла», пройшла крізь пекло концтабору Аушвіц, а після звільнення зуміла віднайти сенс життя, стала психологинею та спеціалісткою з лікування посттравматичного стресового розладу. Вона допомогла багатьом іншим людям пережити скрутні моменти їхнього життя і написала книгу про те, як звільнитися від травм.
Як мозку зі старими звичками пристосуватися до сучасних умов? Як протистояти спокусам — фастфуду, безлімітному інтернету й бажанню по 5–7 годин просиджувати в соцмережах? Як уникати стресу й тривожності, якщо на них запрограмований? Про це для всіх, хто хоче покращити якість свого життя та подолати залежність від соціальних мереж, розповідає шведський психіатр та доктор медицини Андерс Гансен.
Травматичний досвід закарбовується в тілі та змушує людину щоразу наново проживати біль. Книжка містить теоретичні й практичні дослідження психологічної травми, які допомагають перебудувати сприйняття, усвідомити причину своїх страждань, знайти вдалий спосіб лікування й наново пізнати себе.
Книга від відомого психотерапевта і психолога, який залишився в зоні активних бойових дій під час Другої світової війни, потрапив у концтабір, провів там кілька років і вижив. У виданні він описав свій досвід перебування у концентраційному таборі — що там відбувалося та що йому допомогло вижити у тотальній скруті. Зокрема він поділився, наскільки пошук та наявність сенсів зіграли роль у його виживанні. Тому якщо ви відчуваєте, що втрачаєте віру у майбутнє, оптимізм чи просто не розумієте, як пережити поточні події, прочитайте книгу та знайдіть свої сенси.
Це книжка про ефективні стратегії для повноцінного життя з розладом дефіциту уваги та гіперактивності в дорослих і дітей. Автори, сертифіковані психіатри, які теж мають цей розлад, детально описують його симптоми й причини, розповідають про особливості роботи мозку та останні дослідження в нейробіології, показують, як перетворити РДУГ на свою суперсилу й жити повноцінно.
Без суму не буде й радості, бо емоції течуть з одного крана. Прикрутили печаль — прикрутили й потік радості. У своїй книжці Сьюзен Кейн пропонує покласти край тиранії позитиву й визнати цілющу силу смутку. Прочитавши її, ви дізнаєтесь, як перетворювати біль на творчість, а також почуватися цілісним і натхненним.
Психотерапевтка Ґаліт Атлас поєднала власний досвід, історії своїх пацієнтів і основи психоаналізу, щоб продемонструвати, як наші сьогоднішні страхи й проблеми пов’язані з емоційним спадком батьків, бабусь і дідусів. Написана доступно та з глибоким співчуттям, ця книжка проникає у найпотаємніші закутки людської психології й допомагає віднайти шлях до зцілення.
Існує хибна думка, що вигоряння — це «хвороба» лінивих і неуспішних людей. Натомість вигоряють всі: від керівників великих компаній і зірок світового масштабу до лікарів та вчителів. Як зрозуміти, що ви або ваші підлеглі емоційно вигоріли? Чому нормально не відповідати чужим очікуванням та прохати про допомогу? Де шукати мотивацію та щастя під час війни? На ці та інші питання на сторінках книги відповідає відомий український психолог та психотерапевт.
Хочете дізнатися більше про книгу?
Читайте конспект книги «Запал без вигоряння» з найважливішими порадами психолога 👉
ЧитатиГоре насамперед потрібно «прожити». Саме цим умінням ділиться Меґан Девайн і як психотерапевт, і як жінка, яка пережила смерть коханого. Вона з глибоким розумінням пише про невисловлену скорботу, а також про любов і зцілення, ділиться своїм досвідом і пропонує методи та вправи, які допоможуть полегшити страждання й біль. Книга «Це ОК, якщо ви не ОК» допоможе тим, хто втратив близьку людину, пережити невимовне й знайти своє місце в житті, а також навчить тих, хто поряд, як підтримати, не зашкодивши.
Життя в режимі автопілота, фізичне безсилля, емоційна нестабільність, розгубленість, відстороненість — це реальність багатьох людей. Часто ми застрягаємо в травматичному досвіді, тривогах, стресах, співзалежних стосунках, віддаляючись від тієї особистості, якою хотіли стати. Методи холістичної психології, яка взяла все найкраще від психології, нейронауки та духовних практик, можуть допомогти розірвати це замкнуте коло.
Депресія — небезпечна хвороба, і здебільшого тому, що часто недооцінена. Недарма кажуть, що лиш той перемагає у двобої, хто знає про ворога все, і саме тому доктор психіатрії із багаторічним стажем Тім Кантофер і написав цю книжку. На прикладах його пацієнтів ви дізнаєтеся про механізми виникнення депресії, розглянете можливі шляхи її подолання та навчитеся жити після відновлення так, щоб мінімізувати можливість повернення недуги.
Ця книжка для тих, хто хоче зрозуміти, як дитинство вплинуло на їхні особисті стосунки та ставлення до себе. Якщо ви виросли поруч з емоційно незрілими батьками, вам знайомі постійні відчуття самотності або невпевненості у власних силах. Прочитавши книгу, ви відкриєте для себе способи зцілення від болю та розгубленості, які спричинені поведінкою ваших близьких.
Авторка цієї книжки пропонує ефективні та перевірені способи, що знизять рівень тривожності й допоможуть відновити контроль над власним життям. Це і дихання, і візуалізації (ви зрозумієте, до чого тут гігантська фіолетова білка), і запитання для фрірайтингу, і спроби домовитися з думками. Аж 101 спосіб виставити свою тривогу за двері — а це половина шляху до щасливого життя.
Людина може почуватися погано навіть через незначні, на перший погляд, щоденні ситуації. Складні сімейні стосунки, стрес на роботі, газлайтинг та пасивна агресія — це лише кілька прикладів того, що авторка називає мікротравмами, під вагою яких може зламатися кожен. Цей посібник стане порятунком, якщо у вашому житті є тривога, перфекціонізм, переїдання, безсоння, проблеми у стосунках та комунікації.
Ця книга — плід двох десятиліть досліджень та клінічної роботи з жертвами сексуального насильства і насильства в сім’ї, а також з ветеранами бойових дій та жертвами політичного терору. В ній ідеться про відновлення зв’язків: між публічним та приватним просторами, між індивідом та громадою, між чоловіками та жінками. Книга стане незамінною для психологів, психотерапевтів, лікарів і тих, хто, зазнавши насильства, шукає шлях до видужання.
Війна та психічне здоров’я
Повномасштабна війна змінила не лише наше повсякдення, а й емоційні реакції. Сьогодні вони проявляються настільки насичено, що буває складно уявити, як дати їм раду. Книжка про емоції цивільних у тилу: тих, хто лишився в Україні, й тих, хто вимушено покинув свій дім; тих, хто волонтерить, донатить і чекає рідних із фронту.
Війна ранить не лише тіла військових, значних травм зазнають також їхні емоції. Навіть ті військові, які повертаються неушкодженими фізично, змушені проходити тривалий процес реабілітації. Книга допоможе переосмислити підхід до справ ветеранів та пояснить, чому ми сильніші, коли об’єднуємося, і як цього можна досягти у сучасному світі.
Військовий психіатр, полковник Армії США Чарльз Гоуґ присвятив своє життя допомозі ветеранам у подоланні впливу війни на психічне здоров’я. Його книжка пропонує конкретний набір навичок і порад, що допоможуть впоратися з психофізіологічними наслідками війни, бойовим стресом та посттравматичним стресовим розладом. Видання буде корисним учасникам бойових дій, членам їхніх родин, військовим лікарям, психотерапевтам і психіатрам, а також роботодавцям, працівникам держустанов, громадських та благодійних організацій.
Книга базується на п’яти стадіях прийняття неминучого, які описують нашу дійсність: заперечення — гнів — торги — депресія — прийняття. Разом з читачем письменниця та громадська активістка Таня Касьян пройде шлях від першого усвідомлення війни до відповідей на запитання, як підготувати себе і країну до збільшення кількості людей з інвалідністю та можливого росту рівня насильства й радикалізму, куди може зникати емпатія під час війни, навіть у найбільш чуйних людей, і чому ми ніколи не зможемо бути такими, як до 24 лютого?
Шукаєте роботу?
У нас на сайті багато вакансій на будь-який смак для фахівців різних професій 👉
ВакансіїЧитайте також
7 книг, які допоможуть пережити війну: рекомендації психолога
4 обмеження мозку, які шкодять продуктивності. Конспект книги «Твій мозок у роботі»
Читаймо й дивимось українське: добірка книжок і фільмів від Happy Monday
Дякуємо!
Тепер редактори знають.