Що варто врахувати перед кар’єрним переходом, під час пошуку роботи та після того, як ви опинитесь у новій для себе ролі? Переклали про це статтю з Medium | Work.
Більшість із нас у той чи інший спосіб фантазують про кардинальну зміну кар’єри. Можливо, щоразу, коли відкриваєте Excel, ви замислюєтесь про те, що ваша увага до деталей стала б у нагоді, якби ви займалися плануванням подій. Можливо, під час робочих нарад ви мрієте про кінець офісного життя та власну пекарню. Можливо, ви завжди таємно вірили, що стали б чудовим лікарем.
Привабливість ідеї почати все з нуля цілком зрозуміла. Особливо якщо до вашої теперішньої роботи ви відчуваєте не просто швидкоплинне розчарування. Однак ці фантазії зазвичай не враховують, що зміна кар’єри – це майже завжди виклик і трохи авантюра.
Це не означає, що зміна професії — погана ідея. Просто вона вимагає багато підготовки та наполегливості.
Етап №1. Підготовка до змін
Поживіть трохи з думкою про зміну кар’єри
Це не те рішення, яке варто приймати під впливом моменту. Найпоширеніша помилка — реагувати на незадовільну ситуацію поривом, а не планом. Іноді причина такого пориву криється в умовах на поточній роботі або у роботодавцеві, іноді це імпульс змінити професію.
У будь-якому випадку подібне рішення часто приймається під впливом емоцій. Але без з’ясування власних глибинних мотивів ви ризикуєте швидко відчути таке ж невдоволення і на новій роботі.
Оцініть поточну ситуацію
Не для того, щоб поскаржитись на свою роботу, а щоб точно визначити, що саме вас у ній не влаштовує. Часто те, що люди люблять у своїй роботі — не сама робота, а місія організації, можливість подорожувати або вчитися.
Спробуйте робити нотатки про свою роботу, щоб краще розуміти, що вам у ній подобається, а що — ні. У той же час намагайтеся заново включитися у те, що робите, бо люди часто розчаровуються і шукають змін, коли їм просто стає нудно. Якщо виявиться, що інтерес повернувся, можливо, вам не потрібні зміни. Втім, якщо ви більше не відчуваєте зв’язок з роботою, варто замислитись над альтернативами.
Визначте, чим продиктоване ваше бажання змін
Запитайте себе, що лежить в основі вашого бажання змінити роботу. Якщо ваша єдина мотивація — заробляти більше, щоб досягти певного статусу або почуватися безпечніше, зміна професії може і не принести кар’єрного щастя. Адже зарплата мрії не гарантує задоволення від роботи, особливо якщо натомість ви працюєте до пізньої ночі чи страждаєте від вигорання.
Щоб якнайточніше зрозуміти власні мотиви, поставте собі питання: «Яким критеріям має відповідати моя нова кар’єра?» і залишайте поточне місце роботи лише тоді, коли існує конкретна і підходяща альтернатива, а не заради того, щоб просто піти.
Підготуйте себе фінансово
Найбільшою перешкодою на шляху до зміни професії найчастіше стають гроші. Ви можете отримувати меншу зарплату на старті у новій сфері, витрачати кошти на власну освіту або працювати в мінус, якщо починаєте власну справу.
Краще потурбуватися про це заздалегідь і підготувати собі фінансову подушку, перш ніж наважитися на зміни. Подумайте, де б ви могли скоротити свої витрати. Чим раніше ви почнете про це піклуватися, тим краще.
Проведіть експертизу самому собі
Після того, як усвідомите, чого очікуєте від нової роботи, виконайте домашнє завдання: дослідіть вимоги для нового старту — наприклад, чи потрібно вам проходити додаткове навчання, — а також поговоріть із тими, хто вже працює у цікавій вам галузі.
Знайдіть можливість подивіться зі сторони, як усе відбувається у професії вашої мрії. Чим більше ви дізнаєтесь про нову галузь і чим більше її представників зустрінете — тим легше вам буде на наступному етапі.
Етап №2. Пошук нової роботи
Переосмисліть свій кар’єрний перехід
Люди зазвичай думають про свою кар’єру як про ключову складову власної ідентичності, тому її зміна може пригнічувати, навіть якщо ви цього хотіли і планували. Замість того, щоб сприймати кар’єрні зміни як цілковитий розрив із колишньою професією, подумайте про те, як по-новому подивитися на свої навички. Ви перенаправляєте їх, а не починаєте усе з нуля.
Таке ставлення не лише полегшить кар’єрний перехід, а й допоможе вигідно представити ваш досвід потенційному роботодавцеві. Майже усі ваші фахові навички можуть бути з успіхом задіяні й в іншій сфері.
Будьте відкриті до будь-яких можливостей
Якщо ви починаєте все спочатку, вам, швидше за все, доведеться стартувати з найнижчих кар’єрних сходинок, контрактів або тимчасової роботи. Робіть усе, що допоможе вам відкрити потрібні двері – не відмовляйтеся від тимчасової роботи чи фрілансу. Це хороший спосіб налагодити потрібні зв’язки, і якщо у компанії з’явиться перспектива постійної роботи, вам можуть запропонувати її одному з перших.
Адаптуйте резюме під кожну вакансію
Підготовка унікального резюме під кожну позицію може зайняти багато часу, але це не лише демонструє вашу зацікавленість у вакансії, але й збільшує шанси отримати запрошення на співбесіду.
Сьогодні багато компаній фільтрують резюме за певними ключовими словами. І якщо у вашому резюме немає потрібних ключів, до рекрутера воно не дійде. Найкращий спосіб обійти цей фільтр — проаналізувати посадову інструкцію конкретної вакансії та включити подібні формулювання у своє резюме.
Налагоджуйте корисні зв’язки
Так, нетворкінг іноді змушує почуватися до болісного незручно, але він також може бути дуже ефективним. Поговоріть з людьми, які вже працюють на роботі, яка вас цікавить, побудуйте з ними дружні відносини, і у кінцевому підсумку вони зможуть порекомендувати вас комусь іншому.
Принаймні закиньте вудку родичам і друзям у соціальних мережах. А взагалі розповідайте про зміну професії всім, хто готовий слухати: чим більше людей знають, що ви шукаєте роботу, тим більше шансів на потрібний зв’язок.
Вдоскональте свою самопрезентацію
Найважчим питанням під час інтерв’ю може виявитися найпоширеніше: «Що ви можете розповісти про себе?» Ви маєте бути готові «продати» свій попередній професійний досвід.
Для початку створіть цілісну й лаконічну історію, яка продаватиме ваші ключові навички. Другий крок — добре цю історію запам’ятати. Практикуйте самопрезентацію, поки вона не почне звучати природно, щоб ви могли легко і впевнено розповідати про себе і свій досвід у будь-якій ситуації: під час неформальної зустрічі за чашкою кави або на ярмарку вакансій з рекрутером.
Етап №3. Досягнення успіхів у новій кар’єрі
Встановіть нові цілі
Ніхто, крім вас, не встановить ваш особистий графік кар’єрного зростання. Зрештою, тільки ви знаєте, чого прагнете досягти у довгостроковій перспективі та коли хочете піти на пенсію. Щойно ви перезавантажите свою кар’єру, вам доведеться переглянути усі цілі, які ви раніше сформулювали для себе.
Спробуйте відстежувати усе, чого ви досягли на тижні, і чого хочете досягти на наступному. Якщо ви будете робити це тиждень за тижнем, вам буде легше зрозуміти ваші більш довгострокові цілі.
Намітьте свою кар’єрну траєкторію
Як тільки ви потрапите у нову галузь, спробуйте зрозуміти, яким буде ваш наступний кар’єрний крок. Зосередьтесь на тому, які є можливості розвитку. Якщо вам пропонують не ту зарплату, на яку ви розраховували, принаймні запитайте, які є можливості для просування, це цілком нормально.
Ви повинні підкріпити своє бажання зростати конкретними діями: пропонуйте допомогу у вирішенні завдань, які не входять у ваші обов’язки, сприймайте все як можливість навчання і будьте хорошим та вмотивованим колегою для інших. А також продовжуйте читати й навчатися, щоб додати собі цінності на ринку праці.
Продовжуйте підтримувати зв’язки
Навіть після того, як ви отримали роботу, нетворкінг не припиняється. Поверніться до тих людей, з якими спілкувалися, щоб потрапити в нову сферу, та запитайте їх, з ким іще можна познайомитись. Правильна рекомендація завжди допоможе у пошуках наступної роботи.
Джерело: Medium
Дякуємо!
Тепер редактори знають.