Війна принесла нестабільність в усі сфери життя українців, зокрема і в фінансову. У якому стані зараз економіка України і як повернути собі фінансову стабільність, розповів на вебінарі від освітньої платформи Prometheus економіст та радник з фінансів Любомир Остапів. А ми, як завжди, занотували для вас найцікавіше.
Що зараз відбувається з економікою України?
Основні доходи держави — це податки та митні платежі. З податками в Україні ситуація зараз стабільна. Багато компаній сплатили їх ще до початку повномасштабного вторгнення, розуміючи, що війна таки буде, інші — в перші дні війни, щоб підтримати економіку країни. А от на митниці є проблеми. Через військові дії море заблоковано і порти не працюють, тому Україна не може експортувати чи імпортувати товари. Як довго це триватиме — не знає ніхто.
Великим плюсом є те, що ми маємо сильну міжнародну економічну підтримку. Україні дають кредити МВФ, Світовий банк і ще з десяток економічних організацій на суму близько 6 мільярдів доларів. Звісно, це кредити і рано чи пізно їх треба буде повертати, але в більшості це кредити під дуже низькі відсотки на довгий термін. Також нам надають грантову допомогу різні неурядові організації.
Наразі в бюджеті України достатньо грошей, зокрема і завдяки добровільним внескам у фонд «Повернись живим» та на спецрахунок НБУ для підтримки армії. Десятки мільярдів перерахували туди не лише жителі України, але й представники діаспори чи іноземці, які хотіли нас підтримати. В перші тижні війни був значний сплеск подібної фінансової допомоги. Зрозуміло, що зараз кількість внесків буде зменшуватися, тому що у людей вичерпуються фінансові ресурси, але зараз в бюджеті України кошти є.
У містах, де відносно спокійно, великі та малі підприємці потроху повертаються до роботи. Це сприяє позитивній економічній динаміці. Дуже важливо, щоб хоча б частина населення України працювала, мала доходи, платила податки, могла підтримувати власні сім’ї та допомагати іншим.
Однозначно, падіння економіки не уникнути, але поки що важко сказати, наскільки великим воно буде. Зараз ситуація з бюджетом стабільна: соціальні виплати фінансуються, пенсії виплачують, на потреби ЗСУ кошти є.
Банківська система — стабільна й високотехнологічна
Українська банківська система підійшла до війни максимально підготовленою. Національний банк зробив те, що мав зробити мудрий регулятор — увів обмеження на зняття готівки, щоб загасити паніку серед населення. І йому це вдалося. Як це не дивно, але кількість грошей населення в банківській системі не зменшилася.
Крім того, банківський сектор в Україні дуже технологічний. Реформи, проведені ще у 2014-2015 роках, значно модернізували банківську систему і вивели її на досить високий рівень. Країна вже два місяці перебуває у стані війни, а платіжні системи працюють практично без збоїв. Українці, які виїхали за кордон, можуть спокійно розраховуватися там українськими картками за доволі адекватним курсом долара (приблизно 31 гривня за долар).
Важко спрогнозувати, що буде далі. Але поки ситуація з банками виглядає дуже стабільно і є надія, що більшість великих банків вистоять і продовжать працювати і після війни.
Особисті доходи українців
Не секрет, що багато українців сьогодні зіткнулись з падінням доходів. Війна вдарила по багатьох бізнесах, доходів немає, тому роботодавцям просто немає чим платити зарплати. Взяти до прикладу український сектор інтернет-продажів. Спочатку війни взагалі замовлень не було, вся логістика зупинилася, з часом майданчики почали відновлювати роботу, але за перший місяць війни змогли вийти лише на 25-30 відсотків прибутку у порівнянні з довоєнним рівнем. Це суттєве падіння. І зараз таке відбувається практично в усіх сферах.
Тому якщо раніше можна було складати фінансовий план на 20-30 років наперед, думаючи про освіту дітей чи власну старість, то зараз реальний горизонт фінансового планування в більшості українців — тиждень або максимум місяць.
Ось що зараз можна зробити, якщо ви залишилися без доходів:
- Саме час використати свою фінансову «подушку безпеки». Без жодних докорів сумління ви маєте повне право витрачати накопичені кошти на життя або на переїзд до іншої країни.
- Можна скористатися державними програмами підтримки. Підприємці та наймані працівники з територій, де ведуться активні бойові дії, можуть отримати виплату 6500 гривень, а внутрішньо переміщені особи — по 2000 гривень на дорослого та 3000 гривень на дитину щомісяця.
- Шукати нові джерела доходу. Якщо ваша професія перестала бути актуальною або ви працювали на окупованій території, куди не можете повернутися, слід задуматися про переїзд або перекваліфікацію. На щастя, зараз відкривається багато можливостей з працевлаштування для українців як у Європі, так і віддалено.
Потрібна робота?
Ми зібрали понад 1000 вакансій віддаленої роботи та локальної в європейських містах →
Вакансії
Як українці можуть наближати перемогу фінансово
Українці зараз мобілізувалися і, окрім того, що мають годувати себе та свої сім’ї, допомагають ще іншим людям, біженцям, теробороні, ЗСУ. Що ще можна робити в царині фінансів, щоб протистояти ворогу та наближати нашу перемогу?
1. Бойкотувати російські та білоруські товари
Мінцифри запустило програму, яка закликає людей по всьому світу бойкотувати російські та білоруські товари. Їх легко відрізнити по цифрах на штрихкодах 46 (росія) та 481 (білорусь). Сподіваюся, цей рух буде набирати обертів.
2. Купувати воєнні облігації
Воєнні облігації — це позикові цінні папери, випущені урядом з метою фінансування армії під час війни. Наразі це один із найкращих доступних українцям інвест-інструментів. Тому, якщо у вас є вільні гроші, які ви хотіли б кудись інвестувати, то можете сміливо вкладати їх у воєнні облігації. Вони мають кілька суттєвих переваг.
- Купуючи воєнні облігації, ви допомагаєте державі, адже кошти напряму йдуть на фінансування Збройних Сил України.
- За ними як за депозитом ви отримаєте чистих 11% на рік у гривнях та 3,7% у доларах. Держава не стягує податок з облігацій.
- Їх зараз дуже легко придбати в більшості банків чи брокерів. І можна зробити вклад навіть у розмірі тисячі гривень.
- Облігації максимально надійні, бо це внутрішні борги держави. Коли стається дефолт, він найчастіше зачіпає зовнішню економіку, дуже рідко стаються випадки, коли держава не розраховується з внутрішніми боргами.
Куди ще можна вкладати кошти під час війни та чи варто зараз відкривати депозити в українських банках — дивіться у записі вебінару Любомира Остапіва.
Подобається Happy Monday?
Підтримайте нас, щоб ми могли створювати більше корисних матеріалів!
Від початку повномасштабної війни в Україні наша команда відмовилася від важливого джерела доходу — зараз ми публікуємо вакансії безкоштовно, щоб якомога більше українців змогли знайти роботу в цей надскладний час. Тому якщо вам цінно те, що ми робимо, — підтримайте нашу команду добровільним внеском, щоб ми й надалі могли допомагати українцям знаходити роботу та розвиватися навіть в найтемніші часи.
Читайте також
Як жити далі? 10 порад для адаптації в умовах невідомості
Від новачка до боженьки: як стати успішним фрилансером з нуля
Легалізація й працевлаштування в Польщі: поради юристки
Дякуємо!
Тепер редактори знають.