Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Фриланс – моя особиста свобода. Про плюси, мінуси та «підводні камені» роботи на себе

19.02.18 Історії 9 хв читання

Привіт, я – Валерія Тимофєєва. Від початку кар’єрного шляху і вже 10 років веду усі свої бізнеси онлайн. Я жодного дня не працювала у офісі.

Я проєктна менеджерка і операційна менеджерка з експертністю у побудові віддалених команд. Мені добре вдається знаходити і поєднувати спеціалістів з різних куточків світу для крутої спільної роботи і видатних результатів. Допомогла налагодити бізнес-процеси більш ніж 100 клієнтам та організаціям по всьому світу. Співпрацювала з  Upwork, WebInterpret, SpeakLike, Together Travel.

Мій шлях розпочався на американській платформі Upwork і там я заробила свої перші гроші. Я не ставилася до цього серйозно, але моє оточення сприйняло це як успіх і почали ставити запитання, багато запитань одного змісту — як тобі це вдалося? 

Щоб задовольнити запит і допомогти іншим я вигадала Remotelife. Це мій проєкт, який націлений на навчання інтернет-професіям і надає консультування щодо старту та розвитку кар’єри на онлайн біржах праці, таких як Upwork та Outsourcely.

Читаю лекції та виступаю на конференціях з темами про фриланс, віддалену роботу, управління проєктами онлайн, самостійні подорожі та саморозвиток.

Я не маю географічної прив’язки до робочого місця, тому більшість часу активно досліджую світ. Відвідала вже близько 60 країн від Зімбабве до Індонезії. Прихильниця мінімалізму — легко можу подорожувати 6 місяців з одним наплічником. Проїхала 7000 км на авто по Африці у товаристві 2 дівчат. І так теж можна.

DSC 0253 копия min

Для багатьох це життя мрії. Чи так це насправді?

Я хочу поділитися своєю історією — розповісти про якості, якими має бути наділений успішний фрилансер, пояснити, як організувати робочий процес, щоб жити в балансі і не забувати про важливе.

Одразу хочу зауважити, що віддалена робота — це мій усвідомлений вибір. Ще у школі мене лякала думка, що кожного ранку рівно о 8.30 я маю бути на заняттях. Лякали навіть не стільки ранні години, скільки наявність жорсткого розпорядку.

IMG 2315 min

«Я не можу бути однаково продуктивною 5 днів на тиждень з 9 до 18.00», — сказала я собі після завершення навчання і почала шукати шляхи відступу. Друзі, які працювали програмістами на фрилансі, порадили спробувати свої сили на онлайн біржі праці oDesk (зараз Upwork). Після школи я мала твердий B1 з англійської (середній рівень) —  цього вистачає для старту роботи на англомовній платформі. І понеслося…

Середнього рівня знання англійської достатньо, щоб стартувати на Upwork.

Коли я була студенткою, то не мала спеціальних професійних навичок, але мені було цікаво і я брала різні проєкти, наприклад: пошук з подальшим структуруванням інформації на різні теми у інтернеті (web-research), наповнення сайтів інформацією (data entry), сортування кореспонденції (email handling).

IMG 6037 копия min

Upwork — це не тільки про дизайн і програмування. Навіть не маючи спеціальних технічних навичок, можна працювати.

Із розвитком і ростом репутації на платформі я почала отримувати довгострокові проєкти — працювала віртуальним асистентом у кількох клієнтів. Ви запитаєте, що входить у обов’язки такого працівника? Ось кілька прикладів: 

пошук інформації в інтернеті; 

• призначення зустрічей, планування дня; 

• обробка пошти;

• бронювання квитків.

Кожному клієнту я присвячувала в середньому 10 годин на тиждень. Працюючи за помірні $15 виходив непоганий прибуток. При цьому в мене завжди був вільний графік і відсутня прив’язка до конкретної локації.

IMG 9987 min

Робота допомогла мені покращити англійську (порада для тих, хто бореться з навчанням іноземній мові — поринайте у середовище) і паралельно розвивалася у інших напрямах. Нерідко клієнти самі пропонували і оплачували той чи інший курс. У результаті мені почали довіряти більш серйозні функції — ставити завдання іншим спеціалістам з команди. і координувати їхні дії. Так у мені почав зароджуватися проєктний менеджер.

Порада для тих, хто бореться з навчанням іноземній мові — поринайте у середовище. 

Важливо бути проактивним — самостійно вивчати нове, прокачувати навички, проявляти ініціативу, вносити пропозиції, просити нові завдання. Більшість клієнтів заохочують це і активно просувають вас у роботі. Мої улюблені ресурси онлайн навчання — Coursera та edX. В Україні гарні знання дає LABA.

IMG 5613 копия min

Як мені допомогла моя освіта 

Я закінчила університет за спеціальністю «Перекладач науково-технічної літератури», але ніколи не працювала за фахом. Саме перекладати здавалося нестерпно нудним. Але це зіграло ключову роль, коли на мене вийшли представники головного офісу Upwork у Каліфорнії, які шукали перекладачів для спільної програми з Google щодо локалізації (локалізація – це переклад і культурна адаптація продукту до особливостей конкретної країни).

Цей факт і наступні ключові етапи — живий приклад теорії про поєднання точок з відомої лекції Стіва Джобса перед випускниками Стенфорду.

IMG 8222 min

Проєкт завершився за рік і майже у той самий час мене запросили керувати командою з 70 перекладачів-фрилансерів у WebInterpret (компанію, що надає рішення для продавців на Amazon та eBay). За кілька років я перейшла до лідерів ринку — SpeakLike, де працюю і зараз. Я керую повним циклом перекладів і координую команду з 250 віддалених працівників.

Паралельно беру невеликі проєкти з інших сфер (маркетинг, туризм, нерухомість) для всебічного розвитку. 

Плюс віддаленої роботи у тому, що є можливість працювати на кількох проєктах одночасно і таким чином розвиватися у кількох сферах.

Організація і самодисципліна!

Самодисципліна — це ключова навичка для фрилансера. Незважаючи на відсутність жорсткого робочого графіку, я завжди дотримуюся чіткого плану. Працюю близько 6 годин на день, з 9 до 15.00. Найбільш важкі завдання виконую в першу чергу (правило Eat that frog від Брайана Трейсі).

3B143F20 1FB5 483B 83FB 2E40B04428F9 min

Щоб максимально ефективно робити все, що я хочу, концентруюся на одному завданні (темі) на день. Кожен день — нова тема. Наприклад, по понеділках я фокусуюся на своєму професійному розвитку — читаю книги на тему управління проєктів, проходжу курси, вивчаю нові вакансії. Вівторки для соціальної активності — готуюся до конференцій, записую інтерв’ю, вивчаю нові цікаві для мене суспільні ініціативи. Середа для планування та підготовки до подорожей, позаяк це вже невід’ємна частина мого життя. І так до кінця тижня. На вихідних намагаюся не працювати. 

Принцип «кожен день – нова тема» я взяла з книги «Есенціалізм» Ґреґа Маккеона. Книга про те, як навчитися відокремлювати головне від другорядного, фокусуватися тільки на важливому і досягати вагомих результатів. Рекомендую. 

Немає константної суми, яку я отримую щомісяця. У мене власний бізнес і кілька сторонніх проєктів, тому рівень прибутку завжди різних. Я тримаю ці цифри у перманентному русі вгору. Фінанси потрібно і важливо контролювати. Для цього я використовую додаток Coin Keeper – проста бухгалтерія у вас в кишені. Наприкінці кожного місяця я підсумовую баланс, щоб побачити рівень прибутку з кожного джерела і проаналізувати статті видатків. 

E31AC617 412A 4A9A 9C8C D8BF2D8C2E8B min

Намагаюся дотримуватися наступного алгоритму розподілу прибутку: 

Базові потреби – 50%

Покупки – 10%

Інвестиції (бізнес, навчання) – 30%

Відкладені суми – 10%

Має бути така собі «подушка безпеки» – певна сума, якої вистачить, щоб прожити у звичному режимі 3-6 місяців. Щоб зрозуміти ваш прожитковий мінімум на місяць, необхідно вести фінансовий облік. 

Звідси випливає, мабуть, найголовніше обмеження стилю життя, коли ти сам собі начальник — уся відповідальність лежить виключно на вас. Ми самі собі встановлюємо рамки, скільки хочемо заробляти.

IMG 8372 min

Формула успіху

На прикладі алгоритму роботи на Upwork я покажу «за» і «проти» у розвитку на платформі. 

Що потрібно робити: 

• бути проактивним і відкритим до нових завдань; 

• бути готовим працювати багато годин (на старті) і постійно вчитися;  

• надавати максимально якісні послуги; 

• володіти англійською на рівні не нижче за середній; 

• вміти спілкуватися з іноземним клієнтом — легко, професійно і по-товариськи. 

Що робити не потрібно: 

• чекати на манну небесну (фриланс — це про активність);

• халтурити (позитивні відгуки — це пропуск до більш вигідних проєктів);

• порушувати правила роботи на платформі (миттєва заморозка акаунта).

З корисних ресурсів, де можна отримати більше інформації про просування своїх послуг на онлайн біржах праці, раджу ці 2 блога: 

https://www.upwork.com/blog/

https://blog.payoneer.com/ru/

Моя особиста «формула успіху» — вміння відчувати людей і швидкість ухвалювання рішень. Це дозволяє не вплутуватися у сумнівні авантюри і не застрягати на одному місці, якщо проєкт стає безперспективним.

Підсумовуючи, виділю три основні характеристики успішного фрилансера:

• проактивність;

• самодисципліна;

• працелюбність.

Розмірковуючи про віддалену роботу, можу впевнено сказати — головне почати. Найцінніші знання і навички прийдуть з досвідом. Вперед! 

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!

Дякуємо!

Тепер редактори знають.