Днями представили свіжий звіт Future of Jobs Report 2025 («Майбутнє робочих місць 2025»), який щорічно готує Всесвітній економічний форум. Він окреслює ключові тенденції, які матимуть силу до 2030 року — зокрема навички, яких очікуватимуть від працівників.
Роботодавці по всьому світу адаптуються до швидких змін у технологіях і робочих процесах, прогнозуючи значні трансформації навичок працівників до 2030 року. Дані зі щорічного звіту Future of Jobs демонструють, які з них залишаються так само важливими, а які стають більш чи менш значущими.
Які навички стануть ключовими до 2030 року
Роботодавці очікують, що до 2030 року 39% основних навичок працівників будуть застарілими. Це частково пояснюється впровадженням програм безперервного навчання, рескілінгу та підвищення кваліфікації.
Серед основних навичок, які найбільш затребувані у 2025 році, перше місце посідає аналітичне мислення — 7 з 10 роботодавців вважають його критично важливим. Інші ключові навички включають:
- стійкість, гнучкість і адаптивність;
- лідерство і соціальний вплив;
- креативне мислення;
- мотивація і самосвідомість.
Також до десятки увійшли технологічна грамотність, емпатія, активне слухання, орієнтованість на клієнта, а також навички управління талантами.
Навички, які ще не є ключовими для більшості організацій, але стрімко набирають значущості:
- кібербезпека та мережеві технології — для захисту цифрової інфраструктури;
- екологічна відповідальність — важливий елемент у таких секторах, як енергетика, хімічна промисловість та управління ресурсами;
- глобальна громадянська відповідальність — у зв’язку зі зростанням взаємозалежністю бізнесу та стійкістю до кліматичних викликів;
- міжособистісні навички — щоб допомогти командам долати невизначеність і швидко реагувати на кризи.
Зменшення важливості таких навичок, як фізична витривалість, уважність до деталей та контроль якості, свідчить про автоматизацію завдань — зокрема, через активне використання штучного інтелекту. Водночас технологічні зміни сприяють створенню нових ролей, які вимагають поєднання технічних знань із людськими компетенціями.
Читайте також: М’які, але важливі навички: 25 soft skills, які варто розвивати кожному
Рескілінг і апскілінг: інвестиції в майбутнє
Технологічні, соціальні та екологічні зміни у світі визначають нові пріоритети. І щоб залишатися конкурентоспроможними на динамічному ринку праці, компаніям доведеться інвестувати в програми навчання та розвивати баланс між «твердими» і «м’якими» навичками.
У 2024 році роботодавці значно активізували зусилля у сфері рескілінгу (перенавчання) та підвищення кваліфікації. Згідно з опитуванням, 50% працівників уже пройшли тренінги в межах ініціатив із навчання та розвитку. Це помітне зростання порівняно з 2023 роком, коли цей показник становив лише 41%.
Найбільше тренінгів проводиться в галузях страхування, логістики та телекомунікацій. Водночас у таких секторах, як сільське господарство, лісове господарство та нерухомість, показники залишаються на низькому рівні.
Роботодавці визначають три основні цілі інвестицій у тренінги:
- підвищення продуктивності;
- поліпшення конкурентоспроможності;
- утримання талантів.
Більшість роботодавців фінансують програми рескілінгу та підвищення кваліфікації самостійно. Інші варіанти включають безоплатне навчання або державне фінансування.
Опануйте нову професію!
Беріть участь в ReSkill UA — безплатній програмі підвищення кваліфікації та перекваліфікації для українців із можливістю подальшого працевлаштування.
Взяти участь
Хто взяв участь в дослідженні
Опитування об’єднує погляди понад 1000 провідних глобальних компаній, в яких працюють понад 14 мільйонів співробітників, що належать до 22 галузевих кластерів та 55 економік з різних регіонів світу.
Потрібна робота?
У нас на сайті ви знайдете вакансії перевірених українських та міжнародних компаній!
Вакансії
Дякуємо!
Тепер редактори знають.