Публічні виступи допомагають заявити про себе на конференціях, презентувати власну ідею чи збудувати особистий бренд. Тож ми підготували кілька ключових порад, як за 3 кроки прокачати свою навичку публічних виступів.
Крок №1: підготувати промову, яка зачепить
• Сформулюйте головну думку одним реченням. І хай вона постійно буде у вас перед очима – це допоможе побудувати чітку структуру промови і не відволікатися від теми.
• Говоріть так, як говорите зазвичай. Прості й зрозумілі слова та дружній тон зроблять вашу промову щирою і допоможуть слухачам краще її сприйняти.
• Структуруйте – розділіть промову на частини і час від часу нагадуйте аудиторії, про що ви говорите. Наприклад: «Ми обговорили пункт такий-то, тепер перейдемо до наступного».
• Використовуйте метафори, порівняння та інші літературні прийоми — вони зроблять ваш виступ більш виразним.
• Останні 2-3 речення повинні містити у собі висновок — головну думку усієї промови.
Крок №2: подолати страх публічних виступів
Страх опинитися віч-на-віч із незнайомими людьми дістався нам від предків — колись він допомагав виживати, але сьогодні може зіпсувати навіть найпродуманіший виступ. Як його побороти?
Позитивна візуалізація. Замість думати про можливі невдачі, уявіть свій ідеальний виступ. Намалюйте його у своїй уяві якомога детальніше. Це допоможе розслабитись та не зациклюватись на внутрішніх переживаннях.
Повірте у прихильність слухачів. Ніхто не приходить на лекцію чи презентацію, щоб посміятися над спікером. Навпаки — аудиторія зацікавлена у тому, щоб ви добре виступили та розповіли багато корисного, і за це навіть готова пробачати незначні недоліки.
Дихання. Це простий, але дуже ефективний метод заспокоїтись. Зробіть 3-4 глибокі вдихи та видихи, при цьому підключайте не лише грудну клітку, але й живіт.
Підготовка. Вивчіть напам’ять перші 2-3 речення вашої промови — це допоможе ефектно розпочати ваш виступ. А щоб не забути решту тексту, використовуйте картки з тезами чи презентацію. Зазубрювати кожне слово не потрібно — так ви тільки посилите хвилювання.
Практика. Чим частіше ви виступаєте, тим менше хвилюєтесь. Тому, якщо є можливість, порепетируйте перед друзями чи рідними.
Крок №3: правильно поводити себе перед аудиторією
Успішна робота з аудиторією базується на таких, здавалося б, дрібницях, як вчасно зроблена пауза, інтонація, жести тощо. Спробуйте кілька простих прийомів, щоб зробити з простої промови крутий виступ.
Робіть паузи. Мовчання буває красномовнішим за слова. Радимо витримати невелику паузу на початку виступу, щоб звернути на себе увагу та заінтригувати аудиторію. Також варто ненадовго зупинятись, щоб підкреслити найважливішу інформацію.
Ставте питання. Особливо якщо бачите, що слухачі починають нудьгувати. Спитайте, наприклад, на чому вам варто зупинитися детальніше або що ваша аудиторія думає з певного приводу.
Доповнюйте свою промову «ілюстраціями». Це не означає, що потрібно обов’язково робити презентацію і використовувати картинки. Для візуалізації можна використовувати будь-яку річ чи навіть самих слухачів. Наприклад, підніміть угору ручку і попросіть когось продати вам її і зазначте, що цей простий предмет допоміг компанії заробити, бо ним ви підписали важливий контракт.
А ще не бійтеся додавати у виступ яскраві акценти, іноді підвищувати чи, навпаки, знижувати голос — це допоможе слухачам краще запам’ятати, про що ви говорите.
Вам також буде цікаво
Как научиться выступать перед аудиторией?
Что скрывается за требованием «знание PowerPoint» в вакансиях?
Які скіли будуть потрібні для роботи у найближчому майбутньому?