Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Щоб пальне не закінчувалось: як підвищити свою мотивацію

31.05.18 Розвиток 6 хв читання

Що дає нам енергію рухатися вперед, реалізовувати свої здібності й досягати мети? У цьому допомагає чарівний двигун — внутрішня мотивація. Вона ж дарує задоволення від того, що ми робимо. Про особливості внутрішньої мотивації і як її підтримувати, розповідає коуч і бізнес-тренер Ігор Солодов, куратор у Solodov.projects

Ігор Солодов

Уявіть, що ми пишемо статтю про важливість пального для машин із двигуном внутрішнього згоряння. У чому його важливість? Усе просто — машина без нього просто не поїде. А що таке мотивація для людини? Та ж сама енергія, без якої людина нічого не зробить. Це працює й у зворотний бік: якщо людина робить хоч щось, отже, в неї вже є мотивація.

Щоб дізнатися, що мотивує людину, важливо звертати увагу на її вчинки, а не прислухатися до слів. Слова — брехня, справи — правда.


Три види мотивації


Більшість людей використовує одне слово — «мотивація» — для визначення різних за своєю природою понять. Кажуть, що у народів Крайньої Півночі є до 30 різних слів для того, що ми описуємо одним поняттям — «сніг». Так само і фахівці розрізняють кілька типів мотивації.

Зовнішня мотивація = стимулювання.

Внутрішня мотивація = мотивація.

Глибинна внутрішня мотивація = мотиви.

Стимулом називали загострену палицю, якою тикали в домашню тварину, щоб вона швидше рухалася, переміщаючи вершника, товари, плуг. Або ось більш сучасний приклад: коли в темній кімнаті вмикається яскраве світло, ви інстинктивно закриваєте очі. При цьому вже через хвилину звикаєте до інтенсивності освітлення і відкриваєте їх.

Будь-який стимул спочатку змушує нас щось робити, а після вже не діє. Щоб подовжити його ефект, силу стимулу важливо постійно збільшувати або змінювати на інший. Стимулювання добре працює в короткострокових проєктах, коли важливо зробити ривок. В інших робочих процесах людей потрібно або все більше контролювати, або все більше їм платити. Але в якийсь момент людина перестає боятися і навіть перестає працювати заради грошей, якщо не може витратити стільки, скільки заробляє.

Чому краще забути про мету, щоб досягти її? Уривок із книги «Міф про мотивацію»

Читати

Саме тому все більше й частіше задіюється внутрішня мотивація, яка складається з мотивації і мотивів. Можна сказати, що мотивація — це цілі, які людина собі ставить, а мотиви — те, що вона насправді хоче робити.

Шансів досягти успіху більше у тих, у кого збігаються всі 3 складові — мотиви, мотивація і стимулювання.


Що означає спад мотивації?


Давайте домовимося, що під внутрішньою мотивацією будемо розуміти мотивацію і мотиви. Мотивація може зменшуватися з часом, мотиви — ні. Це дуже важливо: це означає, що у будь-якої живої людини завжди є щось, що нею рухає. Коли я чую, як хтось каже: «Шкода, що в мене немає такої сильної мотивації», я відповідаю: «Чудово, що в тебе є мотивація знайти сильну мотивацію».

Чому кількість пального в баку машини зменшується після тривалої поїздки? Тому що частина його була витрачена на те, щоб привести механізми автомобіля в дію. Що робить водій, коли рівень пального стає критично низьким? Заправляється!

Так само і нам важливо регулярно не тільки харчуватися, щоб підтримувати в собі рівень енергії, а й займатися своєю мотивацією, щоб продовжувати щось робити далі.

Як підтримувати себе у ресурсному стані та чому це важливо?

Читати

Спад мотивації означає лише одне — прийшов час її поповнити.


Хто має про неї турбуватися?


Нашу мотивацію здебільшого поповнюють інші люди: батьки, вчителі, керівники. При цьому в нашій культурі зазвичай заведено так: якщо ти робиш щось класно — в цьому немає нічого особливого, зате якщо ти зробив якусь помилку — на це тут же звертають увагу. Наші шкільні зошити, списані червоною ручкою вчителя, говорять про помилки, а не про успіхи. У більшості людей такий фокус відбиває бажання вчитися і працювати.

Зараз з’являється нове покоління батьків, вчителів і керівників. Вони використовують будь-яку ситуацію, щоб підняти мотивацію дитині, студенту, співробітнику. Ти зробив щось круто? Клас, молодець, давай святкувати! Ти зробив щось не так? Ух ти, ти щойно зрозумів, як стати краще!

Успішні люди конвертують у мотивацію навіть свої поразки. Це робить щасливими не тільки понеділки, але і весь тиждень.

У цьому є й те, що бентежить. Невже моя особиста мотивація (а отже, і результати, і щастя по життю) залежить від моїх батьків, вчителів і керівників? Я б вважав за краще впливати на це сам. Хіба я не знаю, що після тривалої дороги бак із пальним спорожніє? Хіба не знаю, що моя мотивація буде зменшуватиметься так само? Тому важливо регулярно поповнювати її самому. Це ваша турбота про себе і своє життя.

А оскільки нові цілі в житті зазвичай вимагають більше енергії на реалізацію, тому що вони поки складні, мотивацію важливо не тільки підтримувати, але і підвищувати, щоб її вистачало на нові задачі.


Що допоможе підвищити мотивацію

  • Перестаньте себе демотивувати і забирати енергію у себе ж. Ось ви вважаєте, що ви щось не встигли. А що ви встигли за той же період? Вам здається, що у вас щось не вийшло. Але щось же точно вийшло!
  • Зосередьтеся на своїх сильних сторонах та успіхах. Подумайте, за що можна собі подякувати, де можна попишатися своїми результатами, переставши їх знецінювати?
  • Згадайте, коли ви робили те, що подобається. Або коли ви ставили реалістичні завдання і досягали важливих результатів.
  • Святкуйте навіть маленькі перемоги, щоб прийти у свій час і до більшої.

Підвищення мотивації багато в чому залежить від вашого досвіду бачити можливості в будь-якій ситуації. Це не тільки біг від одного завдання до іншого.

  • Допомагайте іншим. Дивно, але зростання мотивації часто відбувається тоді, коли ви допомагаєте іншим. Тож якщо хочете, аби енергії вистачило на довгий шлях, краще об’єднати з кимось зусилля і підтримувати одне одного. Подякуйте своїм знайомих за щось конкретне, скажіть, де вони молодці, або покажіть їм цю статтю 🙂

Читайте також

Не в грошах щастя! Як зрозуміти, що мотивує в роботі саме вас?

5 порад, як не чекати на натхнення, а створювати його

Just do it! Як у новому році нарешті вивчити англійську

Потрібна мотивація для пошуку роботи?

Встигніть подати резюме на одну з крутих вакансій у нас на сайті, поки це не зробив хтось інший!

Вакансії
Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Відгук

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: