Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Just do it! Як у новому році нарешті вивчити англійську

24.12.20 Розвиток Партнерський матеріал 9 хв читання

Ваша мета вивчити англійську мову кочує з одного новорічного плану в інший, а віз, як то кажуть, і досі там? Ірина Сутугіна, заступниця директора школи English Prime, розповість, що вам досі заважало це зробити та які 5 кроків точно приведуть вас до мети.

Ірина Сутугіна, 
English Prime, про те, як вивчити англійську
Ірина Сутугіна,
магістерка англійської та японської мов


5 причин, чому ви досі не вивчили англійську


Я працюю в школі англійської мови English Prime понад 12 років і за цей час яких тільки студентів не бачила. Цей досвід допоміг мені скласти перелік причин, чому багатьом роками не вдається вивчити мову до бажаного рівня.

  1. Брак мотивації. Це, мабуть, найголовніша причина. Люди, які приходили з чітким розумінням, навіщо їм вивчати мову, чому саме зараз і які результати вони хочуть отримати, здебільшого досягали своєї мети. А ті, хто почав вчитися, бо змусили батьки, бо всі так роблять і тому подібне навіть близько не наближалися до потрібного результату.
  2. Неправильно сформульована мета. Часто люди записують ціль як «вивчити англійську». Тут немає конкретики, термінів, позначення фінальних результатів. А це дуже важливо — чітко позначити, якого рівня володіння мовою ви хочете досягти, у які строки (конкретна дата) і в який спосіб.
  3. Неправильна методика. Буває, що людина реально розуміє, навіщо їй вчити мову, поставила собі чітку мету, мотивована. Й ось приходить на заняття, очікує, що урок пройде цікаво, а їй вручають якийсь старий підручник і кажуть: «Вчи». Ентузіазму вистачить на 2–3 заняття, а потім він пропаде, і людина подумає, що мови — це не її тема. Хоча справа взагалі не в ній.
  4. Брак системності. Це коли ви виділяєте на навчання цього тижня 3 дні наступного — 1 день, потім — 0. А тут потрібен такий же підхід, як і в заняттях спортом — сувора дисципліна й регулярність. Тому важливо відразу скласти графік занять, тільки реальний, якого ви дійсно зможете дотримуватися.
  5. Нелюбов до рутини та повторень. Часто прогресу немає, тому що студенти стрибають від теми до теми, а потрібно повторювати одне й те саме, поки не засвоїте.

Саме регулярні повторення сприяють прогресу й дозволяють вивчити мову.


5 кроків, які допоможуть нарешті вивчити англійську


Якщо ви хочете вивчити англійську мову в новому році, але впродовж січня нічого не зробили для цього, то навряд чи це ваша реальна мета. Це не означає, що потрібно відразу 1 або 2 січня сідати та вчити нові слова. Почніть із малого: подумайте, навіщо вам англійська, загугліть курси з вивчення мови, відвідайте кілька ознайомлювальних уроків, щоби зрозуміти свій поточний рівень і дізнатися про методики викладання, завантажте тематичний додаток. А далі — рухайтеся наступними кроками.


Крок 1. Чітко сформулюйте мету

Ще на етапі знайомства на тестовому занятті ми в English Prime запитуємо в потенційних студентів, навіщо їм англійська. Ось три найголовніші запити на вивчення мови, з якими до нас приходять.

  1. Для роботи. Наприклад, щоб отримати $1000 надбавки до зарплати, мати можливість читати актуальну закордонну літературу за профілем, підвищити свою експертність, змінити роботу та якісно виконувати свої функції (наприклад, вести переговори з іноземними клієнтами та партнерами).
  2. Для себе. Наприклад, звертаються батьки, у яких дитина ось-ось піде в школу, і хочуть вивчити англійську, щоби допомагати їй робити домашні завдання. Або хлопець познайомився з дівчиною з іншої країни й хоче спілкуватися. Або люди планують переїзд за кордон.
  3. Для подорожей. До поїздок приходять рідко, оскільки багато хто не усвідомлює, на якому реально рівні знає мову. А вже після біжать із чіткою мотивацією й усвідомленням, які моменти потрібно поліпшити й навіщо.

А ось мотивація «вивчити мову про всяк випадок», на жаль, не працює. Можливо, старт буде успішним і ви реально візьметеся за навчання. Але, ймовірніше, вас вистачить на 1–2 місяці, а потім брак мотивації й реального розуміння, навіщо це вам, візьмуть гору і ви все закинете.

Навчання без мети не приносить користі. Це просто насильство над собою.

Коли до нас приходить людина без конкретної мети або якщо студента змусили прийти інші, з цього рідко виходить щось хороше. Специфіка нашого навчання в тому, що воно групове, але з індивідуальним підходом — є один викладач і 10 студентів, які працюють у парах у двох ролях — тренера та учня. Так ми навчаємо брати відповідальність один за одного, це мотивує вчитися, не пропускати уроки й завжди робити домашні завдання. А тепер уявіть, яким тренером і наставником буде людина без мотивації й цілі, і як сприйматиме заняття її партнер.

Докладніше про методику школи English Prime можна прочитати тут →

Читати


Крок 2. Позначте результат, якого хочете досягти

Якщо ви чітко визначилися з метою, саме час зрозуміти, де ви перебуваєте зараз (точка А) і якого конкретного результату хочете досягти (точка В).

Найпростіший спосіб — пройти тест (а краще кілька) в інтернеті. Або перевірити рівень на курсах із вивчення мови. Наприклад, у нас, крім письмових завдань, де можна просто вгадати правильну відповідь, є ще й усна перевірка.

Далі потрібно повернутися до мети й подивитися, що потрібно знати та вміти на тому рівні володіння мовою, якого ви хочете досягти.

Наприклад, ми виділяємо 9 рівнів опанування мови, які групуємо в три блоки. Кожен із них має свої певні цілі й вимоги, досягнувши яких можна переходити до наступних:

  • рівні 1–3 (приблизно відповідають стандартним А1–А2) — базове знання мови, якого достатньо для підтримання примітивного діалогу;
  • рівні 4–6 (В1) — це вже володіння розмовною англійською, якої вистачає для спілкування з іноземцями чи для співбесіди в міжнародну компанію;
  • рівні 7–9 (В2–С1) — просунуті навички, можливість вільно спілкуватися іноземною мовою на різні теми, розуміти людей із різними акцентами, ритмом і темпом мови.

Тестування, яке ми проводимо після кожного рівня, показує — вдалося його засвоїти чи ні.

А ось до якого моменту студенту варто вчитися, ми визначаємо разом. Буває, людині досить пройти тільки 4–5 рівнів, щоби досягти мети, а буває, що всі 9.

Плюсик біля пункту «вивчити англійську» можна ставити, коли ви досягли бажаної планки. Навіть якщо не вдалося опанувати мову на рівні носія.


Крок 3. Займайтеся з правильною регулярністю

Виділяти на заняття по 15–20 хвилин, можливо, буде простіше з погляду графіку зайнятої людини, однак, з мого досвіду, це не зовсім ефективно. У такому випадку вивчати англійську можна роками.

Найкращий результат дають інтенсивні й глибокі заняття впродовж кількох годин. Тоді ви зможете повністю зануритися в навчальний процес і відчутно покращити навички.

Наприклад, стандартна програма навчання English Prime передбачає заняття тричі на тиждень по 3 години. З такою інтенсивністю студенти за 14 місяців прокачуються з рівня базового А1 (Elementary) до просунутого С1 (Advanced).

Тобто, якщо ви зовсім не знаєте англійську, то потрібно трохи більше року, щоби вільно нею заговорити.

Також у нас є програми у форматі інтенсивів, коли ви за 9–14 днів прокачуєте мову. Це складно, адже заняття йдуть практично щодня по 5–8 годин, але й результати виходять відмінні.

До речі, в English Prime дають гарантію на вивчення мови. Не вийде — пройдете курс ще раз безкоштовно.

Як це працює


Крок 4. Вчіть мову в групі

Звичайно, можна займатися індивідуально з учителем. Але груповий формат, який практикується на курсах, усе ж ефективніший.

  1. Це підвищує рівень відповідальності. Коли ви знаєте, що у вас заняття в парі, що потрібно буде виступити в ролі тренера, то ви не зможете не підготуватися до уроку, не зробити домашнє завдання.
  2. Це дає змогу простіше адаптуватися в реальному мовному середовищі. Ті, хто вчать мову індивідуально, з одним викладачем, дуже губляться в реальному житті, де люди говорять із різними акцентами, інтонаціями, темпами й іншими особливостями. На групових заняттях ви працюєте з різними людьми й поступово звикаєте до цього. Так вчитися складніше, але ефективніше.
  3. Це прокачує навички лідера. Кожен студент періодично виступає в ролі тренера для свого напарника в групі. Так він не тільки краще запам’ятовує нову інформацію, а й тренує свої лідерські якості.

Немає кращого способу щось вивчити, ніж пояснити це іншій людині.

Знаю, що багато хто боїться групових занять через страх сказати щось не те, неправильно вимовити слово, забути правило або переплутати часові форми.

Аби це не заважало навчанню, у нас є розроблені правила для ролі тренера. Наприклад, виконуючи один тип завдань, не можна робити зауваження і виправляти студента. На інших можна коментувати, використовуючи фразу «OK, mistake», але не озвучувати правильний варіант, а пропонувати можливість людині самій його відшукати. Це дає змогу подолати мовний бар’єр ще на початку і навчитися вільно спілкуватися практично з будь-яким співрозмовником.


Крок 5. Інтегруйте англійську в повсякденне життя

Якщо ви хочете рухатися більш впевненими темпами у вивченні англійської — інтегруйте цю мову у своє повсякденне життя.

Як це зробити?

  • Переведіть інтерфейси свого ноутбука, телефона, соцмереж на англійську.
  • Підпишіться на іноземних блогерів, особливо тих, хто багато говорить і цікаво пише. Можете слідкувати також за сторінками улюблених акторів, музикантів.
  • Пишіть пости в соцмережах англійською, шукайте відповіді на питання на англомовних ресурсах. Для цього відмінно підійдуть такі соцмережі: новинна Reddit, питань і відповідей Quora, для любителів читання Goodreads.
  • Слідкуйте за погодою на англомовних ресурсах. Наприклад, The Weather Channel, BBC Weather.
  • Вибирайте в кафе англомовне меню й робіть замовлення теж англійською. Наші студенти так іноді роблять, тим самим допомагаючи підтягнути мову не тільки собі, а і співробітникові закладу 🙂
  • Дивіться відео, фільми, серіали англійською.
  • Влаштовуйте з друзями або колегам дні іноземної мови.
  • Запитуйте про щось Siri.
  • Встановіть додаток для вивчення англійської. Це непоганий інструмент для підтримки поточного рівня мови. Він розширює словниковий запас і закріплює вже отримані знання.

Але вчити мову з нуля з додатками не раджу. У них не пояснюють сенси, правила, особливості мови, а дають лише шаблони фраз — і все.


Лайфхаки для вивчення англійської


Наостанок — кілька порад, які допоможуть більш впевнено і швидко рухатися до вашої мети.


Як вчити слова, щоби не забувати їх на наступний день

У будь-якому навчанні, включно з вивченням мови, працює правило: чим простіше методика, тим кращий результат. Тому ось прості, але дієві практик.

  • Вимовте слово багато разів. Голосно й обов’язково вголос. Ви маєте звикати не лише до чужої мови, а й до своєї. Так простіше зрозуміти, чи все гаразд у вас із вимовою, чи над нею ще потрібно попрацювати. Якщо ви вчите мову самостійно, то перевіряти вимову можна в гугл-перекладачі.
  • Складіть 9 речень із цим словом. Цифра 9 не випадкова — ми вивели цю «формулу», проаналізувавши, скільки речень складають наші студенти, щоби запам’ятати слово. У нас це працює так: три речення студент складає самостійно, ще три — у парі і ще три — під час виконання домашнього завдання.
  • Пишіть речення зі словом від руки. Уже проводили багато досліджень із метою вивчити, як людина запам’ятовує інформацію краще і швидше — друкуючи на клавіатурі чи записуючи дані на папері ручкою, і краще проявив себе другий варіант.

Тому беріть нове слово і від руки складайте з ним 9 речень.


Який контент вибрати для читання

Аби вибрати, який контент читати англійською, важливо врахувати дві речі: вашу мету (так, знову) і поточний рівень володіння мовою.

Вибираємо контент за метою. Якщо ви плануєте вступати на МВА, то краще читати бізнес-літературу, наукові статті з менеджменту. Якщо хочете вивчити особливості розмовної мови — читайте пости американських блогерів. Але якщо ваша мета — навчитися базово спілкуватися на прості теми, то перший час читання можна не підключати до навчання зовсім.

Ви не мусите читати контент усіх типів і форматів. Це омана. Вибирайте тільки ті, що відповідають меті.

Вибираємо контент за рівнем. Краще вибирати книгу для рівня нижчого, ніж у вас. Як перевірити, що ви вибрали правильно? Відкрийте книгу й прогляньте першу сторінку. Якщо побачите всього 3–5 нових слів, тоді все добре, книгу можна читати далі. У процесі виписуйте нові слова, дивіться переклад, слухайте правильну вимову й обов’язково відпрацьовуйте в 9 реченнях.

Так завдяки одній книзі ви поповните свій словниковий запас на 50–200 слів або навіть більше.

Якщо ви відкриваєте книгу, а там кожне друге слово нове, згортайте її та шукайте простіший варіант. Інакше вже через пару сторінок ви втомитеся дивитися в словник, зневіритеся в собі та закинете й читання, й англійську.

Вивчити англійську мову у 2021 році реально, якщо у вас є чітка мета, яка мотивує, системність у вигляді графіка занять, правильно підібрана методика й багато-багато практики. Не бійтеся, якщо здається, що немає прогресу, набридає рутина або щось дається складно. Процес навчання не повинен бути легким, але точно має бути результативним! І тоді плюсику біля мети — бути 🙂

Запишіться на безплатний пробний урок у школі English Prime і перевірте на практиці дієвість методики індивідуального навчання в груповому форматі.

Записатися

Читайте також

Як знайти час на англійську, якщо його бракує на все

Як підготуватись до співбесіди англійською та стати кандидатом №1 для компанії?

Як правильно підбивати підсумки і будувати плани на новий рік?

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: