У суспільстві, де відданість справі культивується на рівні «помри, але зроби», визнати залежність від роботи буває складно. Ми переклали колонку Мелоді Уайлдінга, професора психології й поведінки людини, про те, як зрозуміти, що ви трудоголік, і що з цим робити.
Просто любити свою роботу й емоційно від неї залежати — дві абсолютно різні речі. Залежність починається, як тільки ви перестаєте в повній мірі контролювати свою поведінку. Коли американський психолог Уейн Оутс вперше використав термін «трудоголізм» 50 років тому, він як раз і визначив його як «неконтрольовану потребу постійно працювати».
Захоплення або одержимість?
Що відрізняє природне захоплення своєю роботою від одержимості? Мотивація. Якщо вас надихає ваша робота, ви робите її із задоволенням, але при цьому легко можете делегувати або відкласти свої завдання при необхідності, — ви просто захоплений і вмотивований співробітник. Якщо ж ви відчуваєте внутрішній примус до роботи, який пригнічує вас і супроводжується негативними думками та емоціями, — швидше за все, ви трудоголік.
У трудоголіків є 3 загальні характеристики:
- Працювати їх примушує внутрішній тиск, а не зовнішні обставини.
- Вони думають про роботу у позаробочий час і в будь-яких обставинах.
- Вони працюють набагато довше, ніж потрібно, незважаючи на можливі наслідки для свого здоров’я, благополуччя і відносин з іншими людьми.
Психотерапевт Брайан Робінсон підсумував це так: «Трудоголізм пов’язаний не тільки з тим, як багато ви працюєте. Швидше, він визначається тим, як ви ставитеся до своєї роботи».
Як зрозуміти, що ви трудоголік?
За якими симптомами визначити, що ви із просто старанного співробітника перетворюєтеся в завзятого трудоголіка? Ось кілька тривожних ознак, на які варто звернути увагу.
- Ви не пам’ятаєте, коли востаннє брали лікарняний.
- Ви думаєте про роботу постійно, навіть коли намагаєтеся розслабитися.
- Ви відразу ж відповідаєте на робочі повідомлення, навіть якщо вони не термінові.
- Ви не довіряєте іншим членам команди виконувати вашу роботу.
- Ваші особисті відносини відходять на інший план, бо ви зайняті роботою.
- Вам важко перемикатися в неробочий режим вечорами.
- Вас мучать нічні кошмари або безсоння.
- Ви дратівливі, нетерплячі або страждаєте від раптових нападів гніву.
- У вас проявляються фізичні симптоми — біль у грудях і дефіцит повітря.
- Ви часто відчуваєте провину і дорікаєте себе в тому, що працюєте недостатньо.
Згодом трудоголіки починають страждати від професійного вигорання. З боку вони виглядають нормально, але всередині них твориться хаос. Дослідження співробітників однієї великої компанії з фінансового консалтингу виявило, що люди, схильні до нав’язливого бажанням працювати, частіше страждають від головного болю, безсоння і зайвої ваги. Найгірше, що в майбутньому вони ризикують заробити метаболічний синдром, який може стати причиною розвитку хвороб серця, інсульту або діабету.
Залежність від роботи руйнує також і близькі стосунки. Діти трудоголіків частіше й більше страждають від депресії, ніж діти алкоголіків, а їхні дружини відчувають себе нещасними в шлюбі. Не дивно, адже важко любити того, хто рідко буває поруч — фізично і емоційно.
Як побороти залежність від роботи
Помилково думати, що досить поміняти роботу або професію, і проблема зникне. На жаль, це більше схоже на прикладання подорожника, ніж на реальне вирішення питання.
Як правило, люди беруть свої проблеми з собою, і через деякий час симптоми трудоголізму починають проявлятися на новому місці.
Але переключитися в нормальний режим роботи все-таки можливо. В режим, де ви розвиваєтеся, втягується і реалізуєте свої амбіції, але при цьому не вигоряєте. Щоб розірвати замкнене коло переробок, потрібно почати зі зміни звичок і мислення.
1. Зізнайтеся, чому ви насправді стільки працюєте
Визначте, яку приховану «вигоду» ви отримуєте через те, що багато працюєте. Люди рідко роблять щось, якщо не отримують взамін хоч якийсь позитивний результат. Можливо, ви затримуєтеся в офісі, щоб уникати проблем вдома? Або максимально заповнений справами щоденник допомагає відчувати себе затребуваним?
2. Оцініть, як багато ви втрачаєте
Будьте максимально чесні з собою і постарайтеся зрозуміти, чого вам вартий ваш трудоголізм. Поговоріть з друзями і рідними про те, як на них позначаються ваші звички. Запитайте, що вони хотіли б змінити. Ось побачите, що вони не стануть критикувати вас — тільки скажуть, як сильно сумують за вами і хочуть, аби ви були щасливі.
3. Забудьте про позицію «все або нічого»
Те, що ви не виконали абсолютно все з переліку завдань, ще не означає, що ви є поганим працівником. І якщо ви взяли вихідний (або навіть два), це не означає, що ви ледар. Ловіть себе кожен раз, коли вам в голову приходять такі думки, і дайте собі нормально відпочити. Адже ви не ідеальні, ви просто людина. Почніть з того, що перестаньте використовувати фразу «Я повинен (-на)». А «Я зайнятий (-а)» замініть на «Я зосереджений (-а)».
4. Уявіть кращу версію себе
Як ви виглядаєте? Сидите, скорчившись, за столом із втомленими від комп’ютера очима? Чи ви розслаблені і зосереджені на завданнях, які приносять задоволення? Швидше за все, останнє. Вправа «найкраща версія себе» – прийом позитивної психології, який можна використовувати, аби уявити більш повну версію свого життя — ту, де робота приносить вам задоволення, а не біль й страждання.
5. Чітко визначте свої межі
Це стосується і ваших обов’язків, і вашого розкладу. Особливо це важливо, якщо ви працюєте з дому, адже в таких випадках межа між робочим і неробочим часом часто стирається. І частіше говоріть «ні» тому, що у встановлені вами межі не вписується. Замість того, щоб впускати в своє життя стрес і дозволяти вашій внутрішній потребі в схваленні брати верх, відкладайте завдання на потім, діліться відповідальністю і не звалюйте на себе занадто багато.
6. Вигадайте собі якісь ритуали до і після роботи
Починайте день з ранкового ритуалу, який подарує вам відчуття щастя і наповнить упевненістю ще до того, як ви переступите поріг офісу і відкриєте робочу пошту. А на вечір придумайте що-небудь приємне і корисне, аби вам було заради чого залишити роботу.
7. Навчіться контролювати стрес
За допомогою роботи трудоголіки намагаються уникнути неприємних емоцій, які їх насправді турбують. Спробуйте розібратися з першоджерелом негативу, перш ніж з головою занурюватися в роботу. Вчасно відстежуйте свій стан, слухайте організм і приймайте найбільш корисні для свого самопочуття рішення.
8. Заплануйте в своєму графіку час для себе
Використовуйте вільний від роботи час для відновлення. Ось візьміть і знайдіть у своєму розкладі «вікно» і заплануйте «Подбати про себе» між зустрічами, задачами та звітами. Це можуть бути візити до психолога, терапія, спорт або йога.
Не варто чекати миттєвих змін. Звичка до трудоголізму вироблялася у вас роками. І щоб позбутися їїї, теж знадобиться час.Не квапте себе і почніть з того, що знайдіть в своєму житті час для чогось ще, крім роботи. Це вже буде крок вперед.
Джерело: Medium
Читайте також
Як підтримувати себе у ресурсному стані та чому це важливо?
Як бути щасливим на роботі? 10 простих порад
6 способів впоратись зі стресом на роботі
Дякуємо!
Тепер редактори знають.