Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Як вижити в подорожах: Лайфхаки для пошуку роботи

25.09.19 Історії 6 хв читання

Питання, як заробляти під час подорожей, цікавить всіх, для кого поїздки світом — не просто спосіб провести відпустку, а стиль життя. Своїм досвідом роботи під час подорожей ділиться письменниця-мандрівниця Олена Нежевенко. 

Усім привіт! Мене звуть Олена, і я побувала в 59 країнах, причому в 9 з них жила. 

У кожного своя мета в подорожах, моя — зрозуміти, як люди живуть і чому поводяться інакше, ніж ми звикли — чому китайці плюються за столом, індуси дуже набожні, а в Латинській Америці не припиняються вечірки.

Я почала подорожувати в 2013 році, тоді весь світ здавався величезним і страшним. Кожного разу на виході з літака або автобуса у новому місті мене переховлював жах: «Що робити? Куди йти? А раптом мене хтось пограбує або вб’є?» Пам’ятаю, дорогою на перше стажування в Тімішоару (Румунія) у мене була 7-годинна пересадка в Бухаресті, але я так і не ризикнула вийти і подивитися столицю — боялася, що мене обкрадуть цигани :). 

Потрібна англійська для подорожей?

В EnglishDom ви можете вивчати її онлайн один на один із викладачем.

Деталі

Відчувати страх — абсолютно нормально, це свідчить про вашу адекватність (і те, що у вас працює інстинкт самозбереження). Повірте, він пройде після того, як ви у подорожі самостійно вирішите «нерозв’язувані» проблеми (типу втрати паспорта, грошей, скасування готелю або запізнення на літак). Згодом ви зрозумієте, що люди всюди хороші і завжди готові допомогти, а міста найчастіше схожі між собою. Головне — продовжуйте дивитися своєму страху в очі.

У багатьох є стереотип, що для подорожей потрібно добре заробляти і багато витрачати. У своїх подорожах я часто беру квиток в один бік, кладу в кишеню 30-40 $ і вирушаю. Сподіваюся, цією статтею я зможу переконати вас, що куди б ви не відправлялися, не обов’язково бути мільйонерами. Будьте сміливіше, і у вас все вийде!


Європа


Свої подорожі я починала з освоєння Європи, що логічно, безпечно і набагато простіше для зеленого мандрівника. З нелегальною працею в ЄС краще не жартувати, зате волонтерських проєктів тут більш ніж достатньо. Наприклад, ви чули про  European Voluntary Service? Ти працюєш у місцевій некомерційної організації протягом 1-12 місяців, а тебе забезпечують харчуванням, проживанням й іноді кишеньковими грошима. 

Я розпочала свої подорожі Європою за допомогою організації  AIESEC. Вони розвивають лідерський потенціал молоді через міжнародний обмін. Усе робиться на чистому ентузіазмі, безкоштовно, з періодичними факапами, але я все одно люблю їх всім серцем. 

Є ще кілька платформ:  https://www.workaway.info/ ,   https://www.helpx.net/http://e-vet.org , але про них я можу судити тільки за відгуками своїх друзів і знайомих .


Азія


Ось де в світі дійсно легко заробити, так це в Азії. Якщо у тебе «європейське обличчя з великими очима», ти завжди знайдеш роботу, а якщо тобі пощастило народитися з блакитними очима і світлим волоссям, вважай — виграв в лотерею. Навіть з моїм невеликим зростом — 160 сантиметрів — в кількох азіатських країнах я працювала фотомоделлю. 

Індія

Індія була моєю першою азіатською країною, і я все ще перебуваю під враженням, хоча минуло вже 4 роки. Приїжджаючи до Індії, важливо розуміти, що там досі відіграє важливу роль кастова система. Іноземці (особливо європейської зовнішності) знаходяться поза каст, тому на цьому іміджі можна заробити.

Я впевнена, що всі чули про Боллівуд в Мумбаї. Це індійський Голлівуд, де щороку випускається близько 300 кінострічок (в середньому по одній картині кожен день). І це тільки частина кіноіндустрії в Індії. На масовці в таких фільмах іноземці можуть заробити 70-100$ в день, а якщо тобі дісталося пару рядків тексту, твій заробіток злетить до 200-250$. 

Буває, що заможні індуси запрошують іноземців на сімейні заходи, найчастіше весілля. Ти приходиш, їси, танцюєш, а тобі ще й платять за це 60-100$. Спочатку мені було дуже соромно брати за таке гроші, але потім ти приймаєш це як даність. Для азіатів часто особистий імідж важливіше будь-яких грошей, а показати, що у тебе є друг-іноземець —  дуже круто.

Як вижити в подорожах: Лайфхаки для пошуку роботи 1


Китай

Так  сталося, що я потрапила в Шанхай з 10 юанями (1,5$) у кишені, до закінчення моєї візи залишалося трохи більше тижня, квитка з Китаю не було, житла на ці дні теж. Абсолютно випадково я знайшла знайому знайомої, яка запропонувала мені піти «попрацювати» моделлю в клуб. Робота полягала в тому, щоб стояти біля входу, попивати який-небудь напій (я собі наливала спрайт) і посміхатися. За 4 години платили 200 юанів (30$). Виявляється, коли місцеві заходили в клуб і бачили, що там тусуються іноземці, клуб автоматично вважався крутим. 

Там же я познайомилася з парочкою російськомовних хлопців, які після тусовки в клубі вирушали працювати в масовці на зйомках китайського фільму. Залишалася пара вільних місць, і я пішла з ними. За 8 годин роботи тоді заплатили 800 юанів (110$) і тричі погодували. 

На масовці я познайомилася з багатьма класними людьми, мене пододавали у різні групи WeChat (місцева соціальна мережа), де згодом я знайшла ще пару підробітків: зйомку в масовці, фотосесію для реклами мильних бульбашок (дякую, мамо, за милі щічки), плюс ще пару раз сходила в шанхайський клуб «постояти на вході». За тиждень мені вдалося заробити 450 доларів, чого цілком вистачило на наступний місяць подорожей.

В’єтнам

У В’єтнамі я провела майже рік, ця країна назавжди залишиться в моєму серці. Я викладала англійську — це дуже популярний спосіб заробітку серед європейців у всій Азії. В основному викладачів шукають на довгострокові контракти (6-9 місяців), але іноді можна знайти і разовий підробіток. Ставка за годину — 400-500 тисяч донгів (16-20$). 

Як вижити в подорожах: Лайфхаки для пошуку роботи 2


Також є багато «випадкових» підробітків, де можна спокійно отримати 50-150 $ в день. Підробітку у В’єтнамі можна знаходити в групах на Facebook (“Jobs in Vietnam”, “Modeling in Ho Chi Minh” і т.п.)

Робота аніматором.  На будь-який захід, якщо дозволяє бюджет, азіати люблять залучати іноземців. Найчастіше твоя роль полягає в тому, щоб фотографуватися з дітьми або ставити запитання. Іноді потрібно допомагати проходити якісь завдання і квести.

Робота на промоакції або заході. На презентацію нового продукту або конференцію часто кличуть іноземних «моделей» постояти на вході для залучення уваги (тобто понтів). Твоя задача — посміхатися і вітатися з клієнтами.

Робота моделлю для фотостоку.  Як виявилося, фотостік — бізнес дуже прибутковий, але постійно потребує нових облич. Тому потрапити на таку фотосесію простіше простого. 40-50$ — звичайна ставка для моделі за 6 годин роботи.

Як вижити в подорожах: Лайфхаки для пошуку роботи 3

Робота моделлю для реклами.  Ця робота вже складніша, до того ж тут потрібні додаткові параметри: зріст 175 см і вище, переважно світле волосся, привабливе / незвичайне обличчя. Зате за день зйомок можна отримати мінімум 130-150$.


Південна Америка


До Південної Америки я дісталася тільки у 2019 році. І мене вразила економічна ситуація в цих країнах: повальна бідність і безробіття, безліч бездомних і семирічні діти, які самі заробляють собі на хліб. Мені здається, у нас є стереотип про те, що треба допомагати бідній Азії, а в Америках все і так добре. З власного досвіду можу сказати, що в Азії є багато проблем, але якщо ти не ледачий, то роботу завжди знайдеш і зможеш прогодувати сім’ю (майже всі економіки азіатських країн ростуть). А ось те, що я побачила в Бразилії, Болівії і Перу, мене шокувало. Найбільше запам’яталося, як в маршрутку в Санта-Круз-де-Ла-Сьєрра (в Болівії) увійшли хлопці з Венесуели і почали роздавати свою валюту, пояснюючи це тим, що їхні гроші нічого не варті, а сім’ю годувати треба. Вони пропонували забрати венесуельські папірці як сувенір і натомість отримати місцеві дрібні гроші. 

Як вижити в подорожах: Лайфхаки для пошуку роботи 4


Звичайно, я намагалася знайти якісь підробітки в Південній Америці, але «легких» грошей там немає. Плюсом було те, що на той момент я вже писала статті про подорожі, а тема Південної Америки затребувана. За статтю я в середньому отримувала 25$, що підтримувало мене фінансово. Та й волонтерство тут ніхто не відміняв. У Болівії я працювала в некомерційній організації, яка піклується про постраждалих диких тварин, і це були одні з найкращих 4 тижнів у моєму житті.

Основні поради для пошуку роботи в подорожах

  1. Шукайте групи в Facebook з назвою “Job in * назва міста або країни *”
  2. Знайдіть спільноти українців або російськомовних у місті, куди ви приїхали. У Китаї мені допомогли хлопці з Узбекистану і Казахстану.
  3. Не нехтуйте волонтерством — найчастіше це цікавіше, ніж вам може здатися на перший погляд.
  4. Подумайте, які свої навички ви можете монетизувати (в моєму випадку це було написання статей).
  5. Будьте відкриті до нового досвіду! Повірте, все буде «неправильно», але дуже цікаво!
Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: