Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

«Я працюю блогером!» Як розвиватися і заробляти в цій професії?

27.08.18 Історії Кар'єра 6 хв читання

Багато хто думає, що блогер — це людина, яка просто викладає красиві фото свого красивого життя. Але що насправді означає стати блогером? Розповідає Яна Метьолкіна, авторка тревел-блогу metyolkina.com


Яна, чому ви вирішили стати блогером і як до цього прийшли?

8 років у ЗМІ і різкий поворот на нову дорогу — це страшно, але весело. Спочатку я мріяла бути новинним кореспондентом. Але в підсумку, крім новин, зі мною траплялося різне: глянець, кримінальні, соціальні та науково-популярні телепрограми. Зрештою, навіть тревел-шоу «Орел і Решка».

З журналіста, редактора і сценариста я поступово мутувала в блогера, щоб стати більш вільною. Адже при всій своїй захопливості телебачення — це завжди м’ясорубка. Забирає занадто багато часу, сил, і ти неминуче вигораєш. Настає момент, коли життєво необхідно зробити паузу.

Я пішла з шалено улюбленого проєкту «Орел і Решка» в нікуди, щоб перезавантажитися. Ми полетіли з чоловіком на Шрі-Ланку, де я писала багато подорожніх нотаток для соцмереж. І чоловік буквально умовив мене спробувати створити свій блог. В той момент це здалося мені цілковитим божевіллям і чимось нереальним.

18. IMG 1700 3500x2333 min


Але після повернення у мене народилася концепція блогу — писати про подорожі, які радикально змінюють життя людей.

Розповідати не тільки враження зі своїх поїздок, але й історії людей, які, побувавши одного разу в новій країні, поміняли життя на 180 градусів.

І ось тоді я загорілася. Своїми силами ми з чоловіком створили сайт на WordPress. І придумали жартівливий слоган: «Дай блог вам щастя». З того моменту я стала блогером.


Хто такий блогер? Про що ця професія, що входить в її «посадові обов’язки»?

Багато хто думає, що блогер — це людина, яка гарно живе і викладає красиві фото. Загалом, нероба, якому чомусь різні бренди вручають гори подарунків. Я і сама раніше так думала. Але потім зрозуміла, що все далеко не так.

Хороший блогер — це повноцінний телеканал або видавництво. Це круте тематичне ЗМІ, це телесеріал, це кіно. З однією важливою відмінністю — у тебе немає команди з 10-1000 людей для виконання всіх завдань. Є тільки ти сам — автор ідей і статей, менеджер і продюсер, стиліст і оператор, модель і відеомонтажер, маркетолог і СММ-ник, дизайнер і SEO-шник. І на все це у тебе є 24 години на добу.

Тобі потрібно знайти свою аудиторію, яка весь цей труд помітить, оцінить, полюбить і підпишеться саме на тебе, а не на мільйон інших блогерів.

Тобі потрібно вміти працювати з брендами. І якимось дивом заробляти. На перших порах доводиться робити тонну невидимої роботи й вірити, що через деякий час буде віддача.

39876127 527536107698028 3165932479643123712 n e1534943687778 min


Чи було страшно ризикувати? З якими труднощами й викликами зіткнулися?

Звичайно страшно. Одна справа — працювати в продакшені, де у тебе є зарплата, чіткі обов’язки, а у випадку з «Орлом і решка» — ще й аудиторія декількох країн, яка бачить твій труд. Зрозуміло, що ніхто з глядачів навіть не здогадується про твоє існування, але приємно, що твої закадрові тексти, жарти та ідеї оцінюють мільйони. А потім раптово їх оцінюють лише твої батьки і друзі, тому що твій блог і профіль у соціальних мережах поки що з крихітною аудиторією. Це дивне почуття.

Довелося заново вчитися тайм-менеджменту. Адже коли у тебе немає начальника, немає дедлайну і офісу — диван і прокрастинація стають вірними напарниками. Прогнати їх — той ще героїзм.

Але найскладніше мені було прийняти 3 речі. По-перше, більшість людей надає перевагу качиним селфі і голим дупам накачаних дівчаток, а не моїм кадрам-фільмам з корисними текстами. По-друге, тільки боти підписуються на профіль тисячами, а живі фоловери приходять дуже повільно, зате надовго. По-третє, важлива не кількість лайків, а відсоток залученості підписників. Тому нехай їх краще буде менше, але вони будуть активними. Дуже часто буває, що у блогера 300 тисяч підписників, але ці мертві душі — всього лише пил в очі рекламодавцям.

IMG 8097 3500x2341 min


Як ставляться до цього близькі та друзі? Чи сприймають блогерство як професію?

Всі, хто розуміє, як це працює і до чого може привести, ставляться серйозно. Але є і ті, кому скаламутили розум псевдоблогери з нескінченною рекламою косметики. Коли вони кепкують, що все це лише розвага, я ставлю в приклад блогерів іншого рівня. Того ж Наса Дейлі, який робить пізнавальні хвилинні ролики кожен день і за останній місяць заробив $80 000. Або українських блогерів, які заробляють по $1000 за один пост в Instagram.

Але, звичайно, ці люди йшли до визнання і таких заробітків роками, це не у кожного вийде.

Якоюсь мірою, це схоже на шоу-бізнес. Потрібно довго впахувати, щоб стати Мадонною. Просто замість пісень ти робиш тексти, фото і відео.


Чи вдається заробити блогеру? На чому і як?

Першочергове завдання блогера — створювати контент і збирати навколо себе однодумців. Це тривалий, трудомісткий процес. І потім в нагороду за працю до тебе починають поступово звертатися бренди з рекламними пропозиціями. Хтось хоче, щоб ти порекомендував його за подарунок або за гроші у себе в соцмережах. З кимось ти робиш великі колаборації з цілого циклу різних активностей.

Я заробляю ще й на тому, що читаю лекції про сторітеллінг, тексти і драматургію. Іноді знімаюся в ролі моделі. Ще планую вести свою колонку про подорожі в якомусь з улюблених видань. Хочу попрацювати як сценарист з парочкою західних продакшенів, адже іноді сумую за зніманням. Крім того, я маю намір зняти науково-популярний фільм про подорожі та зробити соціальний проєкт, щоб надихнути наших людей подорожувати більше.

Snapseed 46 compressor min


У чому секрет успіху блогу і блогера? Що для блогера успіх?

Секрет успіху в терпінні. У тому, щоб не зупинятися, навіть коли здається, що твою роботу ніхто не бачить і не читає. Мене дуже підтримує чоловік. Якби не він, я б давно психанула і пішла пахати і страждати на телик. Адже я людина творча і нетерпляча. Викладаюся на повну в кожній статті, інтерв’ю, пості і засмучуюсь, якщо він тут же не збирає всі лайки світу. Хоч і розумію, що це нерозумно.

У такі моменти Діма закликає мене мислити глобальніше і запевняє, що політ нормальний і скоро буде бомба. А оскільки він маркетолог і мислить стратегічно, я йому, звичайно, вірю.

IMG 5193 3334x2500 min


Що порадите тим, хто хоче стати блогером: де і чого вчитися, як почати, корисні посилання та інструменти?

Найголовніше — знайти тему, яка максимально надихає. У моєму випадку — це подорожі та люди (інтерв’ю з мандрівниками).

Потім потрібно добре розібратися в цій темі. Щоб банально було що систематично розповідати.

Наступний крок — визначитися з форматом і концепцією. Зрозуміти, в якому вигляді викладати світу свої думки і де (в соцмережах, на уoutube, у своєму блозі тощо).

А потім просто пускатися в бій. Створювати контент, за який не соромно. Писати, знімати, монтувати, дивувати.

Ніколи не вийде придумати блискучу стратегію наперед. Все приходить тільки в процесі.

По ходу справи народжуються ідеї, знайомства і можливості. Потрібно бути допитливою людиною-оркестром. Але головне — знати свою місію і нести людям меседж.

IMG 9850 e1534428730634 min


Я, наприклад, реально хочу, щоб люди більше подорожували, а не просто розглядали мої фотки в купальнику. Тому, крім постів в Instagram, я пишу лонгріди в блозі, де даю поради, ділюся маршрутами, розповідаю, куди їхати і що пережити. І люди вже починають цим користуватися.

Я хочу, щоб українці перестали боятися витрачати зароблене непосильною працею на пригоди в будь-якому віці. Щоб вони не їхали лежати колодою в Туреччину, а вирушали в пригоди. Тому що знаю по собі — саме пригоди лікують краще лікарів і таблеток, змінюють, вчать, роблять життя довшим і кращим.

За творчістю Яни ви можете стежити в її блозі, Instagram і Telegram.

Читайте також

Крутий поворот: 5 історій про пошук себе та кардинальну зміну професії

2 тижні йти вздовж океану: відпустка, після якої ще більше любиш роботу

Не тільки SMM: 20 нових професій у соцмережах

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!
1
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x

Дякуємо!

Тепер редактори знають.