В OLX.Робота підрахували, що з початку повномасштабного вторгнення кількість пропозицій роботи для неповнолітніх істотно збільшилась. Розповідаємо, на які позиції готові брати підлітків та скільки їм платять.
Як зросла кількість вакансій для неповнолітніх
За даними OLX.Робота, з початку повномасштабного вторгнення кількість пропозицій роботи для неповнолітніх істотно збільшилась. Якщо станом на вересень 2021 року кількість пропозицій роботи для кандидатів молодше 18 років на платформі становила 41, то зараз їх — 3123. Тобто кількість таких вакансій зросла в 76 разів за 2 роки.
Керівниця напряму OLX.Робота Марія Абдулліна пояснює це різкою нестачею кадрів на ринку праці й більшою готовністю роботодавців залучати молодь, зокрема неповнолітніх.
Водночас збільшилася кількість відгуків на вакансії для неповнолітніх: з 1424 у вересні 2021 року до 92 тисяч у вересні 2023 року.
Наразі на OLX найбільше пропозицій роботи для неповнолітніх за такими спеціальностями:
- продавець;
- різноробочий;
- промоутер;
- офіціант;
- продавець-консультант.
Попри збільшення кількості вакансій зростання середньої зарплати не відбулось. У 2021 році середній рівень оплати праці становив 20 000 грн, у 2021-му вона зросла до 25 919 грн. Проте в 2023 році знову зменшилась — на 36%, до 16 400 грн. Однією з причин зменшення середньої зарплати є варіативність пропозицій роботи для молоді та з більшим діапазоном зарплат.
Що кажуть українські закони про працевлаштування неповнолітніх
Українське законодавство визначає три типи дозволів на роботу неповнолітніх:
- з 16 років — за самостійним рішенням, для всіх громадян;
- з 15 років — за згодою одного з батьків або опікуна;
- з 14 років — для учнів шкіл, коледжів або технікумів, з обовʼязковим наданням згоди батьків чи опікунів й за умови, що робота не шкодить здоров’ю дитини та не впливатиме на навчальний процес.
Також законодавство України встановлює обмеження на робочий час неповнолітніх. Підлітки віком 14-15 та 15-16 років можуть працювати до 24 годин на тиждень, а молодь 16-18 років — до 36 годин на тиждень.
Ще одна вимога — роботодавець не має права встановлювати для неповнолітніх випробувальний термін. Тобто оформлювати трудові відносини потрібно з першого дня роботи. Такий крок захищає молодь від експлуатації їхньої праці недобросовісними роботодавцями.
Оформлення трудових відносин з неповнолітніми має відбуватись лише в письмовій формі. Перед тим важливо перевірити документи працівника.
Для деяких видів робіт або для підприємств, які несуть загрозу здоровʼю людини, наприклад у нафтохімічній галузі, працевлаштування можливе лише з 18 років.
Читайте також: Чому молоді співробітники перепрацьовують: дослідники назвали 5 причин
Закордонний досвід
За словами експертки, на Заході працевлаштування підлітків є поширеною практикою. Наприклад, у Німеччині діє система дуального навчання, яка дозволяє молодим людям від 15 років поєднувати навчання в школі та роботу в компанії. У такий спосіб вони отримують практичний досвід роботи, одночасно навчаючись.
У Швеції є програма Jobbgarantin för ungdomar, що пропонує молоді віком від 16 до 24 років, яка не працює або не навчається, доступ до освіти, стажування або роботи. Це включає індивідуальну підтримку та планування кар’єри.
В Австралії діє програма School-based Apprenticeships, що дозволяє учням починати стажування або навчання на робочому місці, не закінчуючи школу. Вони можуть працювати на часткову ставку й одночасно здобувати освіту.
Шукаєте роботу з частковою зайнятістю?
Переглядайте пропозиції від роботодавців на Happy Monday
Шукати
Додати коментар
Цікаве на Happy Monday
Де безкоштовно отримати психологічну допомогу під час війни: список ресурсів
Де безкоштовно отримати психологічну допомогу під час війни: список ресурсів
Меню мільярдерів: що їдять Безос, Гейтс, Цукерберг та інші керівники великих компаній
Де безкоштовно отримати психологічну допомогу під час війни: список ресурсів
Схожі статті, які можуть сподобатись
В Україні хочуть створити аналог Upwork для айтівців
200 українок отримають до $8000 на розвиток власної справи
Шахраї розсилають фейкові пропозиції роботи від імені української IT-компанії