Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Онлайн-шахраї на ринку праці: 10 нових схем обману

28.09.23 Новини 4 хв читання

Псевдопрацедавці вигадують все нові й нові схеми, заганяючи в пастки довірливих пошукачів роботи. Платформа Work.ua зробила добірку найпоширеніших схем, яких слід остерігатися. Ділимося з вами.


1. Підписуйтесь на телеграм-канал і отримуйте від $1000


Обіцяна зарплата: від 30 000 грн

Схема: найпопулярніші канали-мільйонники в телеграмі розповсюджують повідомлення із закликом: «В Україні повно вакансій, де навіть новачкам платять від $1000, а більшість населення досі працює за копійки, думаючи, що без досвіду роботу не знайти, треба гарне резюме та вища освіта. Зайшли, погортали, вибрали вакансію із зарплатою від 30 000 грн (нижче немає) і працюєте собі в кайф. Підписуйтесь та отримуйте гарні гроші, навіть якщо нічого не вмієте».

У чому полягає шахрайство: адміністратори телеграм-каналів вводять в оману користувачів та переливають трафік по різних телеграм-каналах. Мета цієї схеми — перепродати канал з перейменуванням під іншу тематику або бізнес. На тлі дефіциту кадрів роботодавці платять адміністраторам за рекламу вакансій. Звичайно, що якість роботи чи відповідність заявленим зарплатам у телеграм-каналах ніхто нікому не гарантує.


2. Потрібні працівники з «трудовою етикою»


Обіцяна зарплата: 550-2500 грн на день

Схема: користувач отримує повідомлення на телефон із текстом: «Привіт, я регіональний менеджер і зараз шукаю співробітників на неповний робочий день. Ви можете легко виконувати замовлення на продаж у вільний час за допомогою мобільного телефона. Вік: 22-60 років. Вимоги: дисциплінованість, хороші особистісні якості, трудова етика. Завдання прості, працювати можна в будь-який час і в будь-якому місці. Зв’яжіться з нами за адресою [назва каналу]».

У чому полягає шахрайство: подібні повідомлення надходять українським користувачам з-за кордону, про що свідчить недбалий переклад оголошення та листування з адміністратором, який спілкується скриптами, до того ж неграмотно. Шахраї мають на меті заволодіти персональними даними українців.


3. Розмістіть оголошення й отримайте гроші


Обіцяна зарплата: від кількох десятків гривень за оголошення

Схема: аферисти пропонують оплату за розміщення оголошень від особистих акаунтів пошукачів на популярних майданчиках з оголошеннями (купівля, продаж, обмін тощо). Надають необхідні тексти й ілюстрації до різних товарів, які треба опублікувати зі значно нижчою за ринкову ціною. Коли до пошукача звертаються покупці, той має спрямовувати їх у телеграм роботодавця.

У чому полягає шахрайство: після того, як працівник приводить покупця, «роботодавець» блокує пошукача в телеграмі й зникає зі зв’язку. Обіцяних грошей за розміщення оголошень ніхто не платить. 

Читайте також: Фальшиві вакансії та роботодавці-шахраї: як не потрапити в пастку


4. Оформіть карту для виплат


Обіцяна зарплата: у межах середньої по ринку

Схема: у відповідь на відгук на вакансію «представник компанії» пропонує пошукачу відкрити рахунок та оформити картку для виплати майбутньої зарплати. Картка потрібна від певного банку чи фінансового сервісу. «Роботодавець» ділиться з кандидатом посиланням на оформлення картки.

У чому полягає шахрайство: пропозиція роботи в такому разі є приводом зареєструватись та оформити банківську картку за реферальним посиланням. Насправді це не робота, а схема нарощення клієнтської бази банку. Відтак клієнтам пропонуватимуть бонуси чи нові сервіси.


5. Пройдіть платні курси або внесіть страховий внесок 


Обіцяна зарплата: середня ринкова або вище

Схема: після спілкування з рекрутером і проходження співбесіди кандидат отримує відповідь, що підходить, але не має достатнього досвіду. Тож «роботодавець» пропонує кандидату отримати цю роботу після підвищення кваліфікації, пройшовши додаткові курси. Схема зі страховим внеском діє подібним чином, тільки в цьому разі кандидат приймає оффер, після чого роботодавець просить внести плату за страхування робочого ноутбука. 

У чому полягає шахрайство: курси виявляються платними, а страховий внесок — звичайна схема для виманювання коштів. Кандидат платить гроші, витрачає свій час і в результаті нічого не отримує — роботодавець зникає зі зв’язку.


6. Зарплатні приманки


Обіцяна зарплата: від 10 000 до 200 000 грн та вище

Схема: деякі роботодавці-шахраї вказують у вакансіях широкий діапазон зарплат і говорять, що у працівника буде ставка та змінна частина, що залежатиме від показників роботи. Зарплати з п’ятьма нулями вказують у вакансіях менеджерів з продажу, менеджерів по роботі з клієнтами, ріелторів тощо.

У чому полягає шахрайство: прикрість у тому, що це вакансії не від шахраїв, а від реальних роботодавців, які вказують високі зарплати, щоб привернути до себе більше уваги. Часто для пересічного працівника така зарплата недосяжна. 

Читайте також: $2000 на тиждень без досвіду роботи, або Знову про шахраїв на ринку праці


7. Шлюбні агенції


Обіцяна зарплата: 18 000-60 000 грн

Схема: на платформі з пошуку роботи розміщують вакансії «перекладач», «оператор чату», «менеджер по роботі з клієнтами» тощо. Заманюють пошукачів привабливими фразами про дохід у валюті, щотижневими виплатами та навчанням.

У чому полягає шахрайство: такі псевдороботодавці виманюють гроші в іноземців, що мріють познайомитися з привабливими українками.


8. Стримінгові сервіси


Обіцяна зарплата: від 30 000 до 100 000 грн

Схема: розміщують вакансії блогера, моделі, стримера для талановитих та харизматичних дівчат і хлопців. Обіцяють високу зарплату без вимог до досвіду чи навичок. 

У чому полягає шахрайство: одне з основних джерел доходу — донати глядачів як вдячність за контент, що не є роботою у звичному розумінні цього слова.


9. Криптошахраї


Обіцяна зарплата: від 21 000 до 100 000 грн з прив’язкою до курсу долара

Схема: розповідають про себе як про фінансові, консалтингові, маркетингові агенції. Назва позицій у їхніх вакансіях може звучати так: менеджер по роботі з клієнтами, менеджер з продажів, retention-менеджер, акаунт-менеджер. Створюють імідж успішного бізнесу: «Ми міжнародна компанія, яка вже понад 8 років є лідером ринку», але в інтернеті жодної інформації про компанію немає. Беруть на роботу молодих людей від 18 років, без досвіду, лише з бажанням розвиватись. Часто вказують серед вимог знання англійської та європейських мов.

У чому полягає шахрайство: співробітники криптошахрайських компаній телефонують українцям та громадянам інших європейських країн і пропонують вкласти гроші в біржові інвестиції, криптовалюту. Інколи «допомагають» оформити мікропозику. І звісно, такий вкладник не отримує ні виплат, ні можливості повернути свої кошти.


10. Підміна рекрутера


Обіцяна зарплата: середня по ринку

Схема: рекрутери вказують у своїх вакансіях контакти в телеграмі і пропонують пошукачу продовжити спілкування там. Безумовно, телеграм — зручний месенджер для комунікації. Проте трапляються випадки, коли, вводячи ім’я користувача, пошукач випадково зв’язується не з тим рекрутером.

У чому полягає шахрайство: шахраї обирають компанію, яка розміщує вакансії та має потенційно великий трафік пошукачів, знаходять контакт рекрутера в телеграмі (наприклад, hr_villa) і створюють схожий профіль та ім’я, додаючи зайві символи чи цифри (наприклад, hr_villa1). Під час пошуку за іменем у телеграмі пошукач випадково зв’язується з фейковим рекрутером, який виманює кошти начебто за працевлаштування.


Як не натрапити на шахрая


Щоб мінімізувати ризик натрапити на шахрая, дотримуйтесь таких порад:

  • не переказуйте гроші за працевлаштування;
  • шукайте інформацію про компанію в інтернеті, подивіться сайт, почитайте відгуки;
  • не передавайте особисті дані й номери банківських карт невідомим особам;
  • не реєструйтеся та не проходьте верифікацію на невідомих сайтах;
  • уважно перевіряйте та вводьте адресу сайту компанії чи ім’я користувача соцмереж, з яким ведете перемовини про роботу;
  • вмикайте критичне мислення, якщо вакансія чи поведінка рекрутера викликає у вас підозру або сумніви.

Пам’ятайте, чесні роботодавці відкрито говорять про себе й надають необхідну інформацію. Отримувати високу зарплату без знань та досвіду роботи за декілька годин на день — це вигадка шахраїв. У разі якщо ви помітили підозрілу вакансію, повідомляйте про це у клієнтську підтримку сайтів пошуку роботи.

Хочете бачити лише перевірені вакансії?

Шукайте роботу на Happy Monday

Вакансії
Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: