Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

$2000 на тиждень без досвіду роботи, або Знову про шахраїв на ринку праці

01.07.21 Пошук роботи 5 хв читання

Якось ми вже публікували докладний гайд для пошукачів, як їм убезпечити себе від нечесних роботодавців. І навіть отримували подяки від читачів, яких наші поради вберегли від негативного досвіду. Але попереджень забагато не буває, тож ми надаємо слово Олені Набатчиковій, HR-блогерці, помічниці рекрутера та засновниці проєкту «Бджілка. Нажужжи собі job».


Майже кожен день мої колеги — модератори сайту з працевлаштування — на ранковій нараді повідомляють про скарги користувачів на роботодавців-шахраїв. Регулярно команда винаходить нові способи боротьби з недобросовісними роботодавцями. А завтра шахраї вигадують нову схему. Одна з останніх акцій: сфотографуйся з паспортом та ідентифікаційним кодом, відправ фото роботодавцю — і через пару місяців вияви мікрокредит, відкритий на твоє ім’я.

І як HR-блогера колеги регулярно мене просять: ну напиши про шахраїв. Я кривлюсь, як від зубного болю: що ще можна написати на цю тему? Навіщо знову і знову пояснювати дорослим людям, що не потрібно:

⛔ Давати фотографії та скани своїх документів, а також перераховувати гроші незнайомим людям.
⛔ Купувати за свої гроші матеріали, інструменти, спецодяг та інший інвентар — бо інвентарем забезпечує роботодавець. А якщо він змушує здобувача розщедрюватися ще до укладення договору — це шахрай.
⛔ Вносити гроші як заставу і нібито страховку від невиконання роботи й зриву дедлайнів — тому що роботодавець повинен страхувати себе не грошима, а договором і юридично закріпленими зобов’язаннями.

Перераховані критерії недобросовісних роботодавців — вже вчорашній день. Схеми давно відпрацьовані, їм на зміну приходять більш вишукані, але пошукачі у відчайдушних спробах працевлаштуватися готові ризикувати й ігнорують голос здорового глузду.

І знову й знову знаходяться охочі поставити плюсик в коментарях до постів на кшталт: «Хочеш заробляти від $2000 на тиждень, не виходячи з дому ???? Став плюс в коментах, навчу, розповім!!!! Робота без вкладень, 4 години на день!!!!!! Досвід не потрібен !!!!!!!!!» (Як правило від знаків оклику і питання рябить в очах).

Тому тема про шахрайство здається вічною. А отже, я буду писати про це ще не один раз, сподіваючись, що моя стаття зможе вберегти хоч одну людину від втрати грошей, нервів та часу.

Отже, розберемося для початку, які бувають шахрайства на ринку праці.


Відверті шахраї


Це ті, кого вище я вже згадувала. Йдеться про шалене, нахабне, потворне відбирання грошей у довірливих громадян.

Найхарактерніша ознака таких «вакансій» — відсутність вимог і опису завдань при обіцянці високої зарплати. Досі цей прийом спрацьовує «на ура». Кому роботу з оплатою $2000 на тиждень без досвіду?! Налітай, розбирай!

Вакансія, розміщена шахраєм, тому і приваблива, що цю роботу легко отримати — тільки грошики вишліть ось сюди. Або фоточку вашу з паспортом на ось цей імейл… І все. Заповітні $2000 на тиждень у вас в кишені. А дурні нехай горбляться за $300 на місяць.

шахраї на ринку праці; мошенники на рынке труда

Протиотрута проти таких шахраїв одна: ніколи, нізащо, ні за яких обставин гроші, документи роботодавцю не віддавати! Тільки при оформленні у відділі кадрів потрібні оригінали та копії паспорта та ІПН, але до оформлення ще потрібно дійти…

Що повинно насторожити в оголошеннях роботодавців, спілкування з якими залишить неприємний слід у вашій пам’яті і дірку в кишені:

  • вакансія, швидше за все, розміщена в месенджерах — тому що на сайтах з пошуку роботи є модерація, її можна обійти, але потрібні додаткові зусилля;
  • один і той же текст повторюється, хоч і опублікований різними людьми;
  • на аватарках — фото зі стоків, або фотографії немає;
  • схожих оголошень багато, вони миготять перед очима, як мухи в спекотний день;
  • описи завдань, навичок відсутні або занадто загальні, наприклад, «робота з документами», «спілкування з людьми», «виконання простої роботи, що не вимагає навичок»;
  • зарплата дуже висока — вища за зарплати програмістів рівня senior. Цифри, від яких приємно паморочиться голова, псевдороботодавець вказує, щоб гарантовано привернути увагу до вакансії.


Недобросовісні роботодавці


Далі поговоримо про категорії роботодавців, яких не можна назвати шахраями, але й чесними язик не повертається.

Мова, наприклад, про такі випадки:

  • В оголошенні про вакансію пропонували зарплату в 12 тис. грн. А при оформленні на роботу озвучили цифру в 8 тис. Решта, мовляв, це бонуси, і то — після випробувального терміну. При цьому завдань — у два рази більше, ніж у вакансії, і половина до професії відношення не має. «Криза ж». А ви вже з ексколегами попрощалися і чашечку улюблену з колишнього офісу забрали, тобто назад дороги немає.
  • Запропонували оформити ФОП і укласти договір з компанією, роботодавець обіцяв компенсувати податки. А потім — узяв обіцянку назад. Платіть тепер самі.
  • Ви домовилися про співпрацю, підписали оффер, а роботодавець передумав. А ви вже в інше місто перебралися. З родиною, котом і фікусом.
  • Вам запропонували написати тестове завдання — статтю або навіть три. Платити не обіцяли, але і роботу ви навряд чи отримаєте. А ваші статті горе-роботодавці роздадуть своїм замовникам. Справедливості заради варто відзначити, що зважаючи на велику настороженість копірайтерської братії спрацьовує ця схема все рідше.

Як застрахувати себе від втрат в таких випадках? Тільки фіксувати взаємні зобов’язання на папері, тобто в договорі.

Або ось ще приклад. У джоб-чатах в Telegram раз у раз пропонують вакансії для дівчат. Потрібно листуватися з іноземцями. Яка тематика листування, ви розумієте. Залишимо за дужками той факт, що організатори подібного бізнесу податки навряд чи платять. При цьому вони, швидше за все, навіть чесно виплачують гроші виконавцям. Але назвати їх сумлінними роботодавцями… язик якось не повертається.

шахраї на ринку праці; мошенники на рынке труда


Є ще тип вакансій, які зовні мають спільні ознаки з шахрайськими, але до них не відносяться. Це оголошення мережевих компаній.

$2000 на тиждень без досвіду роботи, або Знову про шахраїв на ринку праці 1


У них, як правило, вказана висока зарплата, вкрай нечітко прописані завдання. Відрізнити їх від шахрайських важко, але зазвичай п’ятихвилинного вдумливого спілкування з роботодавцем досить, щоб оцінити його наміри. Просто ставте конкретні питання. Наприклад:

  • Що конкретно мені потрібно буде робити? Наведіть приклад завдання, яке мені потрібно буде вирішити.
  • У вашої компанії є сайт? Мені хотілося б дізнатися більше про вашу історію, успіхи, колектив.
  • Які навички мені знадобляться для роботи на цій позиції, якими інструментами повинні володіти претенденти?
  • Будь ласка, назвіть конкретну цифру — якою буде постійна, не змінна, частина мого заробітку, якщо я успішно впораюся з завданнями?
  • Ви підписуєте зі співробітниками трудовий договір?

Запитувати корисно і потрібно. Не варто боятися, що роботодавцю це не сподобається. Серйозній компанії відповісти на перераховані питання не важко. Вивести з рівноваги вони можуть тільки тих, кому нема чого відповісти.

Пам’ятайте, що навіть криза — не причина для втрати здорового глузду і невиправданих ризиків. Будьте пильні та обирайте лише надійних роботодавців.

Шукаєте роботу і боїтеся натрапити на шахраїв?

У нас вакансії тільки від перевірених роботодавців →

Вакансії

Читайте також

Рекрутери — про дивну поведінку кандидатів на співбесіді. Частина перша

Чому вас не беруть на роботу у 20, 30 та 40 років і що з цим робити

Ні, дякую: як правильно відмовитись від роботи

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: