Коли ви шукаєте роботу, слова «Ви нам підходите!» здаються найочікуванішим моментом, після якого нарешті можна зітхнути з полегшенням. Але кар’єрна консультантка і авторка Telegram-каналу Enjoy In Career Олена Іванчикова не радить розслаблятися. Принаймні одразу.
Отримання оффера — дуже важливий етап на шляху до нової роботи, але ще не його кінець. Для успішного працевлаштування вам потрібно зважити всі «за» і «проти» та ще «на березі» домовитися про всі деталі й тонкощі майбутньої співпраці з компанією.
Я пропоную розглянути, про що варто дізнатися у роботодавця, перш ніж приймати оффер.
1. Рівень заробітної плати
Важливо відразу обговорити всі грошові питання, щоб потім вони не застали вас зненацька. Проясніть для себе систему матеріальної мотивації у компанії: це може бути ставка, а може бути ставка + обов’язковий відсоток (який залежить, наприклад, від продажів або від KPI). Ви маєте розуміти, який мінімальний і максимальний рівень зарплати вам можуть запропонувати, коли його можна обговорювати й змінювати, а також яка система преміювання діє у компанії.
Обов’язково з’ясуйте, якою буде оплата праці на період випробувального терміну. Зазвичай вона трохи менша, ніж обіцяна зарплата. Роботодавець пояснює це необхідністю навчати і адаптувати працівника. А ось коли співробітник повністю опанував необхідний функціонал, оплата має відповідати домовленостям на 100%.
2. Графік роботи
Сьогодні безліч посад передбачають ненормований графік, зокрема і роботу у вихідні. Є також позиції, для яких можливий гнучкий графік. Перш ніж приймати оффер, я рекомендую обговорити з роботодавцем майбутні години роботи. А якщо у вас маленькі діти / ви живете досить далеко від місця роботи / відвідуєте університет чи курси і вам потрібно у певні дні йти раніше або працювати віддалено — обов’язково заздалегідь обговоріть усі можливі зміни у графіку, не чекайте, коли це питання вирішиться само собою.
3. Місце роботи та можливі відрядження
Де ви буде працювати — це важливо. Чи буде у вас постійне робоче місце зі столом і ноутбуком, чи ви повинні будете за тиждень відвідати кілька філій або зустрітися з безліччю клієнтів? Чи вам доїжджати до роботи 30 хвилин, чи проводити у транспорті кілька годин? А ще, можливо, в майбутньому виникнуть відрядження, які з вами забули обговорити на співбесіді. Погодьтеся, це не дрібниці. Обговорюйте, знаходьте компроміси та деталізуйте усі можливі варіанти.
4. Навчання і кар’єрне зростання всередині компанії
Якщо для вас постійний розвиток – це принциповий момент, і до того ж ви плануєте кар’єрно зростати у цій компаній, обов’язково проясніть для себе цю можливість.
Про що можна запитати у роботодавця:
- як відбувається розвиток співробітників всередині компанії;
- чи є у компанії внутрішні навчальні проекти;
- чи залучається внутрішній кадровий резерв, коли з’являється потреба у новому фахівці;
- які в компанії є приклади кар’єрного зростання від рядового співробітника до вищого керівника;
- чи можливо розвиватися додатково і брати на себе проекти з суміжних підрозділів.
Отримавши відповіді на ці питання, ви зрозумієте, наскільки зможете вирости професійно всередині саме цієї компанії.
5. Оформлення та соціальний пакет
Ми ще обговоримо додаткові необов’язкові привілеї, а зараз — про те, що повинно бути однозначно. Оформлення — це обов’язкова умова співпраці, така ж, як і щорічні відпустки та оплачувані лікарняні. Моя порада — обирати компанію, яка виконує ці зобов’язання, тому що так у вас буде впевненість у завтрашньому дні та у заслуженому відпочинку, коли для нього настане час.
6. Додаткові «плюшки»
Варто розуміти, що додаткові бонуси пропонує не кожна компанія. Але якщо для вас важлива корпоративна англійська / кава з круасанами / абонемент до спортзалу / п’ятничні кіноперегляди з колегами — питайте і про це. А якщо вам доведеться обирати між двома компаніями, можливо, відповідь саме на це питання допоможе вам визначитись.
7. Корпоративна культура та цінності
Скажу чесно: багато кандидатів не питають про це геть ніколи. І, як показує практика, дуже дарма. По-перше, з корпоративної культури можна зробити безліч висновків, наприклад:
- який стиль управління прийнятий у компанії: авторитарний, коли є думка боса і неправильна, або демократичний — коли до ваших ідей прислухатимуться;
- які цінності об’єднують колектив — командний дух, розвиток, довіра і прозорість комунікацій, — або, навпаки, його нічого не єднає, бо цінностей у компанії як таких зовсім немає.
Усі ці маленькі деталі є фундаментом для комфортної робочої атмосфери в колективі.
Саме ці сім питань я б радила ставити на співбесіді або — в обов’язковому порядку — при обговоренні оффера, щоб майбутня робота пішла «як по маслу» і була в радість.
Більше кар’єрних порад від Олени шукайте у її Telegram-каналі Enjoy In Career.
Вас також зацікавить
Собеседование от А до Я: 10 рекомендаций, которые помогут пройти интервью
Скільки ви коштуєте? Як визначитись із бажаною зарплатою перед співбесідою
Что говорить на собеседовании: 12 типичных вопросов и ответы на них