Авторка тексту: Анна Соха
Дизайнерка: Анна Островська
Партнери проєкту:
7 вчителів, на яких варто підписатися в соцмережах 1
Якщо ви гадаєте, що TikTok, YouTube та Instagram — це майданчики для розваг, але не для навчання, то ми доведемо, що це не так.

У новому матеріалі нашого спільного з ГС «Освіторія» та національною премією GLOBAL TEACHER PRIZE UKRAINE спецпроєкту «Класна робота» пропонуємо добірку найцікавіших вчительських акаунтів. Запальні руханки в TikTok, зовсім ненудні YouTube-канали про фізику та біологію, а також яскрава інстаграм-сторінка про українську мову — гайда підписуватись!
7 вчителів, на яких варто підписатися в соцмережах 2
Анна Домніч,
вчителька хореографії в Новопечерській школі
та її
руханки в TikTok
101,7 тисяч підписників
З початком карантину мільйони українських школярів залишились без можливості навчатися. Незабаром МОН запустило проєкт «Всеукраїнська школа онлайн», і учні відновили заняття. Проте вчителів фізкультури до проєкту не взяли, залишивши в офіційному листі примітку: «Якщо у вас є ідеї — ми їх розглянемо».

Саме ця фраза змотивувала вчительку хореографії Новопечерської школи Анну Домніч взятися до справи. Разом із відомими співаками, танцюристами та телеведучими вона почала проводити запальні руханки та викладати епізоди у популярній серед учнів мережі TikTok. Вже перше її відео — з танцюристом Женею Котом та гімнасткою Наталією Татарінцевою — зібрало понад 15 млн переглядів!

Зрештою, чиновники від МОН все-таки погодилися взяти руханку в проєкт. І не прогадали, бо дітям танцювальна зарядка дуже сподобалася.
7 вчителів, на яких варто підписатися в соцмережах 3
Сама Анна розповідає в інтерв'ю, що почала проводити руханки ще декілька років тому. Вона бачила, що діти нудяться під час звичайної розминки, тому вирішила зробити щось екстраординарне. Так з'явилася композиція, в якій поєднуються елементи спортивної зарядки, легкі танцювальні рухи та кілька трендів з TikTok та Instagram. Все це накладається на популярні пісні — What does the Fox Say, Clap Snap, Little Party Never killed Nobody.

На TikTok-каналі Анни Домніч ви зможете порухатися разом зі співаками Світланою Тарабаровою і Monatik, гумористами Юрієм Ткачем, Лесею Нікітюк та багатьма іншими. Тривалість руханок — від 2 до 10 хвилин, й вчителька активно наповнює свій акаунт свіжими відео під час цих літніх канікул.
Мене дуже надихає, коли величезна кількість дітей починає працювати над собою, вчити рухи, вчитися танцювати, можливо, з нуля. Я бачу, що це їх надихає. Діти кажуть, що руханка дає їм можливість не тільки підняти настрій, але й повірити в свої сили і в себе.


7 вчителів, на яких варто підписатися в соцмережах 4
Павло Віктор,
вчитель Рішельєвського ліцею
та його YouTube-канал про фізику
461 тисяча підписників
В квітні цього року вчитель Рішельєвського ліцею в Одесі Павло Віктор отримав від YouTube срібну кнопку за онлайн-уроки з фізики. Цю нагороду вручають, коли кількість підписників каналу становить 100 тисяч.

Все почалося 10 років тому, коли учні, які хворіли, попросили Павла вмикати скайп під час уроків. Вчитель разом з колегами-математиками почав проводити такі онлайн-уроки, проте вони мали вади: урок могла дивитися лише одна дитина й після нього не залишалося запису.

Поштовхом до змін послугував карантин в школі в 2014 році — Павло створив канал на YouTube та записав кілька уроків:

«Коли карантин закінчився й учні написали контрольну роботу, я побачив, що матеріал вони засвоїли добре. Тоді я запропонував адміністрації школи проводити онлайн-трансляції під час уроків. Мені пішли назустріч, поставили професійну камеру та побачили, що трансляції переглядає досить багато глядачів».
7 вчителів, на яких варто підписатися в соцмережах 5
За кілька років Павло відзняв курс фізики для 9-11 класів. Коли діти закінчили школу, вчитель взяв 7-8 класи і продовжив записувати уроки для них.

Зараз на YouTube-каналі можна дізнатися, як діють закони механіки та оптики, що таке електричний струм, магнітне поле. Вчитель малює наочні схеми на дошці та ставить експерименти з фізики прямо в класі. У деяких відео — понад 300 тисяч переглядів. Та й серед аудиторії каналу — не тільки школярі: уроки одеського вчителя дивляться студенти, молоді вчителі та навіть глядачі за 60.
Про премію
GLOBAL TEACHER PRIZE UKRAINE
Це щорічна національна премія для вчителів. Мета конкурсу – підняти престиж професії вчителя та популяризувати її в Україні, надихнути освітян на використання сучасних методик та долучити їх до світової спільноти педагогів.

Національну премію засновано в 2017 році ГС «Освіторія». Вона є частиною великої всесвітньої премії GLOBAL TEACHER PRIZE, яку називають «нобелівкою для вчителів».
7 вчителів, на яких варто підписатися в соцмережах 6
7 вчителів, на яких варто підписатися в соцмережах 7
Ольга Халепа,
вчителька біології в Яковлівській школі
та її YouTube-канал про біологію
3,04 тисячі підписників
Цієї весни реп про гриби Ольги Халепи облетів весь інтернет. Нестандартний спосіб, в який вчителька біології з села Яковлівка на Харківщині вирішила доносити знання, припав до душі десяткам тисяч школярів. Сьогодні на YouTube-каналі Ольги є відео про регенерацію, білки, онтогенез, імунітет тощо. Вчителька опанувала не тільки реп: її дистанційний урок про лишайники — це кавер на пісню Queen «Show must go on».

«Мій ютюб-канал існує уже кілька років. До початку карантину й дистанційного навчання у мене було 26 підписників, а зараз вже 3 тисячі. Інтернет в нашому селі у багатьох учнів був слабкий, тож про онлайн-уроки не було й мови. Та мені хотілося, щоб мої учні не відчували себе покинутими напризволяще, щоб вони бачили, чули мене і розуміли, що наше навчання не припиняється», — розповіла нам Ольга.

Вчителька почала записувати для учнів відеоуроки з біології прямо вдома. Але вже за тиждень взяла селфі-палицю і вийшла на природу, аби відзняти урок там. Паралельно Ользі спало на думку записати реп-урок для 5 класу про наземно-повітряне середовище, бо ці учні та їхні батьки були найактивнішими під час дистанційного навчання.
7 вчителів, на яких варто підписатися в соцмережах 8
«Мені дуже хотілось здивувати учнів. До речі, під час очного навчання саме з цим класом я не могла налагодити контакт, а тут раз — і все вдалося! Вони дійсно здивувалися і засвоїли тему легко. Я записала ще одне відео, і ще, але тепер уже знімала сюжети не в своєму саду, а шукала локації відповідно до теми. Ну а далі вже з'явився виклик до самої себе: чи зможу я вийти на новий рівень та заримувати більш серйозні теми, такі як онтогенез, регенерація, і чи зацікавить це старших учнів?», — ділиться вчителька.

Дуже скоро римовані уроки з біології стали вірусними та почали поширюватись інтернетом. Ольга каже, що не збирається припиняти роботу над відео. Вчителька прагне, аби завдяки її веселим трекам учні отримували не тільки знання, а й заряджалися позитивом.
7 вчителів, на яких варто підписатися в соцмережах 9
Олеся Калинич,
вчителька Хустської гімназії
та її блог з української мови та літератури
2 мільйони переглядів
Створення власного блогу було умовою участі в конкурсі «Учитель року-2015». Здобувши перемогу в ньому, Олеся Калинич не залишила блог, а продовжила публікувати матеріали. «В далекому 2015 році я й мріяти не могла, що згодом скромний інтернет-майданчик стане досить популярним серед освітян і матиме понад 2 мільйони переглядів за весь час», — розповіла нам вчителька.
7 вчителів, на яких варто підписатися в соцмережах 10
Сьогодні блог вчительки української мови та літератури Хустської гімназії-інтернату — це своєрідний простір для спілкування з колегами, батьками, учнями. Олеся публікує там різні навчальні матеріали, ділиться власними роздумами щодо актуальних тем та цікавих книг. Наприклад, один із останніх дописів присвячений проблемі забруднення закарпатської річки Тиса, а попередній пост підіймає проблему надмірної опіки дітей. Крім цього, Олеся дає поради щодо складання тестів ЗНО та ДПА та повідомляє актуальні новини.

Вчителька також активна і в соцмережах. В своєму інстаграмі вона організовує для учнів квести, опитування, онлайн-тестування, марафони для підготовки до ЗНО.
«Дуже хочеться, щоб професія вчителя була престижною, саме тому в блозі створила сторінку «Енциклопедія сучасних учителів». Там я розповідаю про цікавих педагогів та їхні сторінки в соцмережах, щоб продемонструвати, як багато може зробити учитель та як часто цікавими методичними знахідками діляться «нерозрекламовані» колеги», — розповіла нам Олеся.

За рекомендацією Олесі Калинич радимо звернути увагу на інтернет-ресурси таких вчителів:

Блог Наталії Немировської про українську мову та літературу;

Інтерактивні вправи з української мови та літератури Ольги Гаркуші;

Літературний календар Лідії Дружинович.
7 вчителів, на яких варто підписатися в соцмережах 11
Христина Ярема,
вчителька Ужгородського ліцею «Лідер»
та її «Лаконічні уроки з української мови»
1,62 тисячі підписників
Вчительку української мови і літератури з Ужгородського ліцею «Лідер» Христину Ярему податися зі своїми уроками на ютюб також змусив карантин. «Ідея відеоуроків народилася ще влітку з метою впровадження методики змішаного навчання. Але завжди було щось важливіше, що й відкладало все на «потім». Зате карантин допоміг реалізувати задум», — зауважує Христина.

Дівчина сама знімає відео у себе вдома та монтує їх за допомогою спеціального додатку на смартфоні. Вона розраховує, що її уроки будуть використовувати для навчання як школярі, так і інші вчителі на своїх заняттях: «Та й мені так буде легше. Бо інколи, коли повторюєш одну тему багато разів, бо учням незрозуміло, думаєш: класно було б просто натиснути на повтор. А відео на ютюбі можна поставити і на повтор, і на паузу».
7 вчителів, на яких варто підписатися в соцмережах 12
Вже перший урок закарпатської вчительки про звертання отримав понад 26 тисяч переглядів. Ще в неї є уроки про пряму мову, присудок, діалог, вставні слова тощо.

Відео коротенькі, на 2-5 хвилин, але дуже насичені корисною інформацією. Христина Ярема каже, що її лаконічні уроки будуть найактуальнішими для учнів 5, 8 класів, а також для випускників, які готуються до ЗНО. Але насправді вони стануть у пригоді абсолютно кожній людині, котра хоче підтягнути своє знання української.
7 вчителів, на яких варто підписатися в соцмережах 13
Ольга Кулікова,
вчителька-репетиторка
та її
Instagram «Поукраїнимо»
10,3 тисячі підписників
Репетиторка та вчителька для хоумскулерів Ольга Кулікова називає себе амбасадоркою української. На своїй стильній рожево-салатовій інстраграм-сторінці вона веде практикуми з української мови, а також рубрики «Біль української», де бореться з русизмами-покручами, відеорубрики «Наголоси», «Підрядне», «Література», «Частини мови» та інше.
Також Ольга має свій канал в YouTube (6,16 тисяч підписників), де легко і з гумором переповідає сюжети класичних творів української літератури. Наприклад, «Кайдашеву сім'ю» Нечуя-Левицького вона описала у форматі чат-діалогу з короткими відео-вставками, мемами та іншими особливостями інтернет-спілкування. На каналі в неї також є перекази романів «Тигролови», «Хіба ревуть воли, як ясла повні?», «Зачарована Десна», «Чорна рада» тощо.
7 вчителів, на яких варто підписатися в соцмережах 14
Оксана Хомич,
вчителька початкових класів у Новопечерській школі
та її YouTube-канал Ukrainian Teacher

4,48 тисячі підписників
Свій майданчик у соцмережах має ще одна представниця Новопечерської школи. Вчителька початкових класів Оксана Хомич веде власний YouTube-канал, де ділиться з іншими педагогами лайфхаками з навчання молодших школярів, висловлюється щодо актуальних подій в освіті, проводить уроки математики для третьокласників і розповідає про правила мовлення для їхніх батьків.

Наприклад, у рубриці «Лайфхаки» є поради для вчителів, як провести у класі той чи інший тематичний день. Теми небанальні: «Кактус», «Чай», «Велетень». Також вчителька ділиться ідеями ігор школярів для кращого засвоєння тем з математики, а ще розповідає, як розвивати у дітей навичку критичного мислення.

«Сучасні діти легко і швидко навчаються, особливо якщо активно з ними спілкуватися та демонструвати матеріал наочно», — говорить Оксана.

Також радимо підписатися на профіль вчительки у Facebook. Там також чимало порад як для учнів, так і для вчителів. Наприклад, є цікаві головоломки та чимало творчих ідей для роботи з школярами, якими Оксана Хомич щедро ділиться з колегами.
Дані щодо кількості підписників актуальні на 21.07.2020
Шукаємо найкращих вчителів!
Знаєте вчителя, для якого бути педагогом — це не робота, а покликання?

Номінуйте його на премію GLOBAL TEACHER PRIZE UKRAINE! А якщо ви самі є таким вчителем – беріть участь у конкурсі.
Подавати заявки можна до 1 серпня 2020 року. Переможця цьогорічної української премії оголосять у Міжнародний день вчителя 3 жовтня та винагородять премією у 250 000 гривень.
7 вчителів, на яких варто підписатися в соцмережах 15
Інші матеріали спецпроєкту «Класна робота»
Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: