Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Якими трендами на ринку праці запам’ятався 2024 рік та чого очікувати в наступному

27.12.24 Новини 4 хв читання

Ринок праці у 2024 році залишився динамічним і повним несподіванок. Тенденції на кшталт «тихого звільнення» привернули чимало уваги, демонструючи нові виклики для працівників та роботодавців. А головний тренд — активне впровадження штучного інтелекту — змінив сам підхід до роботи. Більше про світові тренди на ринку праці у році, що минає, — в огляді Business Insider.


Найгучніші тенденції 2024 року відображають «перехід до нових моделей роботи, інтеграцію технологій та зміну очікувань працівників», — зазначає Лорен Вінанс, генеральна директорка та HR-консультантка компанії Next Level Benefits.

Хоча деякі з цих тенденцій не є новими, експерти по всьому світі активно обговорювали їх у році, що минає.


Які тренди домінували на ринку праці у 2024 році


«Примарні вакансії» (ghost jobs)

Це оголошення про роботу, які роботодавці публікують, хоча насправді не планують наймати людей на ці позиції.

Причини таких дій можуть бути різними. Наприклад, компанії можуть створювати ілюзію зростання та успішності, формувати резерв потенційних кандидатів для майбутніх вакансій або заспокоювати перевантажених працівників, натякаючи на можливе підсилення команди.

«Тихий відпочинок» (quiet vacationing)

Це явище, коли працівники їдуть у відпустку, не використовуючи офіційні дні відпочинку та не повідомляючи про це керівника.

Повернення до офісів (return-to-office, RTO)

У 2024 році великі компанії продовжували вимагати повернень до офісу. Однією з найвідоміших компаній, які оголосили про повноцінний п’ятиденний робочий тиждень в офісі, стала Amazon. Проте для деяких працівників втілення цього рішення відклалося через нестачу робочих місць.

«Приглушений гібрид» (hushed hybrid)

Термін з’явився, коли деякі працівники знайшли спосіб обійти правила RTO, домовившись з керівниками та продовжуючи працювати з дому в ті дні, коли вони мали бути в офісі.

Керівники можуть погодитися на це, щоб зберегти працівників у команді. Або — якщо й самі не підтримують політику повернення до офісів, то можуть проявити поблажливість із симпатії до своїх співробітників.

«Кавовий бейджинг» (coffee badging)

Ще один спосіб ухилитися від роботи з офісу. Ця практика полягає в тому, щоб прийти в офіс і провести кілька хвилин, аби лиш пробити свій бейдж та зафіксувати присутність. Працівник може випити кави або просто прогулятися по офісу, а потім повернутися додому, щоб виконати більшу частину роботи вже вдома.

Плани поліпшення результативності (performance improvement plans, PIPs)

Це перелік цілей, які роботодавець ставить перед працівником для покращення результатів. Якщо працівник не досягає цих цілей у встановлений термін (зазвичай кілька місяців або менше), це може призвести до звільнення.

Хоча це не є новим явищем, статистика показує, що останніми роками PIPs застосовують дедалі частіше. У 2024 році вони привернули особливу увагу в дискусіях про приховані методи скорочення персоналу.

«Тихе скорочення» та інші форми непрямих звільнень

Одним із найбільш обговорюваних явищ стало «тихе скорочення» — стратегія, коли роботодавець непрямо змушує працівників залишити компанію, створюючи некомфортні умови для роботи. Це дозволяє уникнути витрат на офіційні звільнення або репутаційних втрат.

Читайте також: Великі компанії продовжують скорочувати персонал у 2024 році: причини та масштаби

Схожим явищем є «приховане скорочення» — надання працівникам компенсаційних пакетів із проханням не розголошувати інформацію про звільнення.

Ще з’явився термін «непомітні скорочення» — звільнення працівників за незначні порушення. Наприклад, Meta звільнила співробітників за використання корпоративних бонусів у сервісі доставлення їжі на непродовольчі товари. EY також звільнила працівників за перегляд кількох навчальних курсів одночасно.

Інші ключові тренди 2024 року

У 2024 році з’явилися й інші тренди, які, хоча й не отримали яскравих назв, значно вплинули на те, як працювали люди у світі.

Найважливішим з них стало широке впровадження ШІ на робочих місцях, що, за словами Емі Шабакер Дюфрейн, генеральної директорки Інституту сертифікації та стандартів у сфері людських ресурсів, стало «визначальною тенденцією» року.

Читайте також: З розвитком штучного інтелекту роботи у людей тільки побільшає: думка експерта

А на думку Лорен Вінанс, серед інших ключових напрямків можна виділити підвищення кваліфікації (upskilling) та перекваліфікації (reskilling) працівників, що допомагає адаптуватися до технологічного прогресу та змін у вимогах до професій. 


Чого очікувати на ринку праці у 2025 році


Наступного року продовжиться інтеграція ШІ на робочих місцях. «Працівники очікують навчання і прозорості щодо ролі ШІ, тоді як роботодавці розв’язують питання щодо безпеки робочих місць і етики», — зазначає Емі Шабакер Дюфрейн.

Серед інших тенденцій:

  • акцент на навичках під час найму (skills-based hiring);
  • розвиток програм добробуту працівників (employee wellness);
  • екологія, соціальна відповідальність та управління (environmental, social, and governance);
  • різноманіття, рівність та інклюзія (diversity, equity and inclusion).

Також у 2025 році може виникнути новий тренд — “revenge quitting”. Це ситуації, коли працівники відкрито виражають своє незадоволення і звільняються, часто без попередження, свідомо завдаючи шкоди роботодавцю.

Емі Шабакер Дюфрейн вважає, що вимоги повернення до офісів змусять працівників бути присутніми більше, ніж це було після пандемії. А пріоритетом для організацій стане відкритий діалог, а також забезпечення автономії для працівників, справедливості й високого рівня довіри.

Шукаєте роботу?

Авторизуйтесь в особистому кабінеті Happy Monday, вкажіть свої кар’єрні вподобання, і наш розумний алгоритм підбере для вас найкращі варіанти.

Вакансії
Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!
Happy Monday loader animation
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x

Дякуємо!

Тепер редактори знають.