fbpx

Що говорити на співбесіді: відповіді на типові запитання

Редакція Ср., 16.01.19 Пошук роботи

Що розповідати на співбесіді, якщо справді хочете нарешті знайти роботу? Підготували топ питань, які зазвичай ставлять роботодавці кандидатам, та рекомендуємо відповіді на них.

Співбесіда — найважливіший етап під час прийому на роботу. Це можливість справити перше враження на рекрутера і дізнатися більше про компанію та умови роботи. Для роботодавця це теж своєрідне випробування, адже йому необхідно за короткий термін зрозуміти, чи зможете ви впоратися із задачами компанії.

Запитання на співбесіді можуть бути найрізноманітніші. Рекрутерів хвилюють не лише ваші навички, інтелект, досвід роботи, але й звички, психологічна стійкість, характер. У Apple кандидатів взагалі запитують про те, як би вони розпланували поїздку до КНДР 🙂

Щоб ви мали уявлення, які типові та підступні питання вам можуть поставити на співбесіді і що на них відповідати, ми зробили спеціальну підбірку. 


Співбесіда на роботу: 12 відповідей на найпопулярніші питання1. Розкажіть про себе 

Часто це найперше, про що запитують на співбесіді. Роботодавець хоче дізнатися, чи підходить ваш досвід та кар’єрні вподобання для обраної вакансії. Не цитуйте повністю резюме. Намагайтеся говорити саме про ті факти зі своєї біографії та послужного списку, які співвідносяться з вакансією та компанією в цілому. Для цього обов’язково дізнайтеся перед інтерв’ю про компанію, до якої збираєтеся влаштуватися. 

Наприклад: «Я закінчив університет, потрапив до рекламної агенції і працював з компаніями X та клієнтами Y (перерахуйте свої досягнення). Потім я зрозумів, що бажаю розвиватися у цьому напрямку і надалі».


2. Ким ви бачите себе за декілька років?

Ще одне з найбільш поширених запитань на співбесіді. Наймача цікавлять ваші амбіції та кар’єрні плани. Йому важливо зрозуміти, чи збираєтеся ви приходити у компанію надовго чи шукаєте тимчасовий заробіток. Також відповідь на це питання покаже, наскільки ваші амбіції збігаються з можливостями компанії. Не варто штучно завищувати планку — нереалістичні цілі можуть зіграти проти вас. Покажіть, що ви неодноразово замислювалися про власне майбутнє.

Наприклад: замість поширеної відповіді: «Я навіть не знаю / Я про таке не замислювався», скажіть: «Хотів би отримати наступну вакансію / посаду, розвиватися у цьому напрямку і досягти конкретних успіхів». Не буде зайвим зазначити, що зараз зміни відбуваються досить швидко, тому ваші плани теж можуть змінитися.


3. Які ваші сильні сторони? 

У вас точно захочуть дізнатися, що ви можете запропонувати компанії і яку користь можна від цього отримати. Перерахуйте ті свої чесноти, які будуть корисні на цій посаді. Обов’язково проілюструйте їх прикладами з життя. 

Наприклад: «Я добре вмію вирішувати проблеми, грамотно розподіляю час і можу знайти свільну мову з ким завгодно. Одного разу мені довелося…» (наведіть приклад з життя, коли ви використали ці якості).


4. Які ваші слабкі сторони?

Здатність визнавати власні слабкості означає, що ви схильні до самоаналізу. Таке запитання дозволяє визначити, чи розумієте ви свої сфери розвитку і чи збираєтеся ставати кращими. Тут теж варто дати відповідь, засновану на історії з реального досвіду. 

Наприклад: «На попередній роботі колега розкритикував мене за те, що я завчасно не попередив його про поставлене завдання. Це мене зачепило. Але у подальшому така критика допомогла мені досягти кращих результатів».


5. Розкажіть про свої невдачі

Відкрито і спокійно поділіться власними факапами. Це не залишиться непоміченим: чесність і вміння подивитися на себе зі сторони — важливі soft skills. Пам’ятайте, що роботодавцю цікаві не лише ваші успіхи і досягнення, але й вміння справлятися з провалами і виходити з глухого кута. Продемонструйте, як ви отримали повчальний досвід і змогли використати невдачі для саморозвитку. Вчитися на помилках — вагома перевага.

Наприклад: «На попередній роботі я зголосився організовувати проєкт і намагався все робити самостійно. Пізніше я зрозумів, що мені необхідна допомога колег, тому що самотужки мені не впоратися. Завдяки  колективному рішенню проблем ми змогли успішно завершити проєкт. До того ж спільна робота згуртувала команду».


6. Чому ви хочете працювати саме у нас?

У вас обов’язково поцікавляться причиною, чому ви прийшли на інтерв’ю саме до цієї компанії. З відповіді на це питання рекрутер прагне зрозуміти, чого ви очікуєте від роботи і чи збігаються ваші з компанією цінності. Поясніть, чому ви вважаєте, що ви і роботодавець підходите один одному. 

Наприклад: «Я маю великий досвід у X і Y, тому можу допомогти компанії досягти результатів у напрямку Z. До того ж, я вважаю, що мої цінності збігаються з цінностями компанії, тому що …».


7. Якими будуть ваші перші кроки на новому місці роботи? 

Будь-який СЕО чи менеджер шукає ініціативних людей, які готові щось змінювати та пропонувати свіжі ідеї. Але не поспішайте виправляти одразу все — від вас чекають активності, а не зарозумілості. Відповідаючи на це питання, продемонструйте своє серйозне ставлення до роботи. 

Наприклад: «Передусім я хотів би ознайомитися з поточним станом справ, щоб точно зрозуміти, з чим мені доведеться працювати».


8. Що ви найбільше цінуєте в колективі? 

Не чекайте, що роботодавець оцінить любов до вечірок на роботі чи потурання. Розкажіть, чому ви хочете навчитися у нових колег, як ви можете їм допомогти. Дайте зрозуміти, що ви здатні інтегруватися у корпоративну культуру. 

Наприклад: «Я дуже ціную атмосферу підтримки і взаємодопомоги у команді. На попередньому місці роботи ми з колегами часто допомагали один одному, навіть якщо задача не входила у наші безпосередні обов’язки».


9. Що ви сподіваєтесь отримати від цієї роботи? 

У вас захочуть дізнатися, чи прагнете ви самореалізації, вдосконалення і покращення отриманих навичок. Проявіть інтерес до складних завдань, розкажіть про те, як збираєтеся професійно зрости завдяки новій роботі.

Наприклад: «Я готовий до нових викликів і хотів би покращити такі і такі новички, щоб повною мірою реалізувати свій потенціал».


10. У вас є пропозиції від інших компаній?

За допомогою цього питання роботодавець спробує зрозуміти, наскільки ви налаштовані отримати цю посаду, а також — скільки у нього є часу на прийняття рішення стосовно вашого працевлаштування. Відповідаючи, варто делікатно дати зрозуміти, що ви затребуваний спеціаліст, який зацікавлений саме у цій вакансії. 

Наприклад: «Оскільки я активно шукаю роботу і ходжу на співбесіди, я розглядаю й інші пропозиції про роботу. Але ваша мені здається найбільш цікавою, тому я готовий почекати на ваше рішення і відкласти інші варіанти».

Наступні два запитання лунають на співбесідах практично у 100% випадків, і часто саме вони мають вирішальний вплив на загальне враження. Тому на них зосередимось детальніше.


11. Чому ви пішли з попередньої роботи? 

Роботодавець завжди ставить вам одночасно три запитання, коли цікавиться причинами звільнення. 

  1. Які причини здатні змусити вас піти з роботи?
  2. Якщо вас візьмуть, як ви говоритимете про нього наступному роботодавцю?
  3. Через що ви пішли з попереднього місця?

Тому ваша відповідь повинна враховувати усі три аспекти. Спробуйте з максимальною повагою розповісти про досвід, навички, відповідальність, які ви отримали завдяки попередній компанії. Не варто критикувати попереднього роботодавця чи колег. Важливо прибрати всі емоції і залишити лише відповідь про суть роботи і завдання. 

Також неправильно називати причиною звільнення виключно розмір зарплати. Це викличе у роботодавця думку, що якщо вам запропонують ще більше, ви спокійно підете і від нього. Тому, навіть якщо причина саме у грошах, спробуйте зрозуміти, що ще для вас важливо у роботі, і зробіть акцент саме на цих мотивах. 

Наприклад: «Я вже досяг результатів у компанії (перерахувати), обговорив з керівником перспективи росту і розумію, що в найближчий час немає можливостей вирости вертикально чи отримати досвід у суміжних проєктах. Тому я почав шукати іншу роботу з більшою зоною відповідальності» (якщо ви тривалий час працювали у компанії).

АБО: «У компанії змінили функціонал з першого дня: брали на позицію проджект-менеджера, а у результаті довелося виконувати обов’язки асистента керівника, а це не зовсім те, що мені цікаво і в якому напрямку я прагну розвиватися» (якщо ви недовго пропрацювали у компанії).


12. Який рівень зарплати вас влаштує? 

Коректне розуміння того, у скільки ви себе оцінюєте, може розповісти про ваш рівень як спеціаліста. 

Не бійтеся відмови після оголошення бажаного прибутку. Знецінити себе від самого початку — не найкраща стратегія. Проведіть моніторинг ринку зарплат. Це дозволить аргументувати, чому ви претендуєте саме на такий розмір винагороди. Наприклад, знаєте іноземну мову, пройшли навчання чи продемонстрували визначні результати на попередньому місці роботи.

Якщо ви не бажаєте називати конкретну цифру, спробуйте побудувати діалог таким чином, щоб повернути рекрутеру запитання про зарплату і отримати розгорнуту відповідь.

Наприклад: «Мої зарплатні очікування стартують від …, залежно від … (функціоналу, рівня відповідальності, кількості підлеглих, необхідності працювати понаднормово і т.д.). Я готовий їх обговорювати, але хотів би спочатку почути, яку винагороду пропонує компанія».

АБО: «Я спираюся на середні для ринку цифри — … (бажано вказати джерело інформації) / Це зарплата, яку пропонують роботодавці для аналогічних вакансій (якщо це дійсно так). А що пропонуєте ви?»

Більшість питань заводять вас у глухий кут?

Можливо, ви просто займаєтеся не своєю справою. Знайти свою допоможе наш онлайн-тест з профорієнтації.

Тестування


Як відповідати на особисті запитання на співбесіді 


Запитання на співбесіді можуть бути і особистими. Зрозуміти, як на них відповідати — непросте завдання. 

Деякі роботодавці не дотримуються базових принципів етики і законодавства, яке захищає кандидата від дискримінації. У таких випадках рідко спрацьовує прямий докір чи конфлікт. Краще використати дипломатію і навички ведення переговорів.

Ключове правило: запитайте себе, що саме хоче дізнатися рекрутер цим питанням. Відповідайте не на пряме запитання, а на невисловлений запит. 

Наприклад: якщо у вас запитали, з ким ви орендуєте житло, отже, тема стосується вашого фінансового добробуту, а це прямо пов’язано із зарплатою. Скажіть: «У мене є певні фінансові потреби, які не дозволяють мені опустити рівень зарплатних очікувань нижче».

АБО: якщо роботодавець цікавиться, чи плануєте ви заводити дітей, отже, він боїться втратити вас, не виправдав вкладеного часу і ресурсів. Для нього це об’єктивний ризик і добре, якщо ви дасте відповідь у зручній для вас формі: «Мій професійний розвиток — пріоритет для мене на найближчі N років».


Психологічні питання на співбесіді


Ще одна категорія питань, які можуть прозвучати на співбесіді, — психологічні. Це, як правило, питання про самооцінку і особисті якості. Або ті, що покликані розкрити вас «справжнього», виявити рівень вашої мотивації, вміння працювати в команді тощо. Також це можуть бути провокаційні питання, які рекрутер поставить несподівано, щоб побачити вашу реакцію.

Наприклад, це може бути питання з психологічного тесту: «З якою твариною ви себе асоціюєте?» Правильної відповіді тут немає, озвучуйте будь-який комфортний для вас варіант. Можете пожартувати або, навпаки, відповісти серйозно. Важливо лише не розгубитися і не «зависнути», а в ідеалі — використати відповідь як ще один шанс розповісти про свої сильні сторони.

Або таке питання: «Що ви будете робити, якщо виграєте в лотерею велику суму грошей? Підете з роботи?» Таким чином зазвичай перевіряють вашу мотивацію. Тому логічно відповісти, що гроші дозволять вам бути більш спокійним і впевненим у завтрашньому дні і при цьому більш якісно виконувати свою роботу. Адже тепер ви зможете вкластися у власну освіту і в інструменти, які допоможуть вам бути більш ефективним.

В цілому, питання можуть бути дуже різними. Важливо не втрачати самоконтроль, а будь-яке питання, яке вас може перетворити в скиглія, трансформувати в позитивну відповідь. Наприклад, не розповідайте про свої слабкості — скажіть, що розвиваєте сильні сторони; у колишнього начальника підкресліть хороші риси; а роботу ви шукаєте довго не тому, що вам відмовляють, а тому що ви самі хочете бути на 100% впевненим, що компанія вам підходить.


Про що варто запитати рекрутера 


Співбесіда — це не односторонній допит, тому не бійтеся ставити запитання у відповідь, особливо якщо є про що. Це покаже вашу ініціативність, зацікавленість і компетентність. А от людина, яка ні про що не запитує, може здатися несерйозною.


Про ваші безпосередні обов’язки

Навіть якщо ви детально обговорили, чим конкретно вам доведеться займатися, а про інше можна дізнатися з опису вакансії, уточніть деякі нюанси.


Про успіхи компанії

Запитання допоможе зрозуміти імідж компанії, а також показати вас як людину, зацікавлену у конкуренції та кар’єрному зростанні. 


Про організаційні моменти 

Дізнайтеся про графік роботи і відпусток, про особливості офісу. Так ви зможете визначити для себе, як варто планувати робочий день, які можливості у вас будуть і з чим доведеться змиритися. 


Чого не варто робити на співбесіді 


Перед співбесідою може здатися, що ви готові до будь-яких запитань, про стрес нема і мови, але прикрі помилки можуть все зіпсувати. 

Головна помилка — говорити про те, про що говорити не варто. Роботодавець дійсно хоче дізнатися про кандидата більше, але ви можете вважати важливими різні речі. Чого не варто робити на інтерв’ю?


Розповідати про особисті проблеми 

Наймача навряд чи цікавить стан здоров’я вашої матері чи причина, з якої вас покинув хлопець чи дівчина. Співбесіда — не розмова з психологом, пам’ятайте про це. 


Перебивати

Добре, коли вам є про що розповісти і легко одразу підібрати слова. Але не варто вставляти репліки щоразу, коли починає говорити роботодавець. 


Брехати

Банально, але суттєво. Маленька брехня так чи інакше проявить себе. Ви легко забудете за кілька місяців про те, що говорили, і це може зіграти з вами злий жарт. Особливо не варто брехати про рівень зарплати чи успіхи на попередньому місці роботи.


Бути зарозумілим

Прояви снобізму вам можуть пробачити у колі друзів, але точно не на співбесіді. Елементарне нерозуміння контексту розмови і награність одразу викличуть роздратування у співрозмовника. 


Мовчати

Надто короткі відповіді і періодичне мовчання є сигналом про те, що кандидат не вміє презентувати себе. Останнє, чого прагне роботодавець, це витягувати з вас кожне слово. 

В матеріалі використали поради СЕО Happy Monday Анни Мазур та Chief HR Officer у IT-компанії Марини Мовчан.

Готові до співбесід?

Тоді надсилайте резюме на одну з відкритих вакансій!

Вакансії

Читайте також

Скільки ви коштуєте? Як визначити зарплату перед співбесідою

Шкідливі поради: 10 способів провалити співбесіду

Що говорити на співбесіді про причини звільнення?

Долучайтеся!

Створюємо спільноту фанів Понеділків.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: