Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Що таке відеоінтерв’ю та як до нього підготуватися? Поради досвідчених рекрутерів

18.04.19 Пошук роботи 5 хв читання

Що робити, якщо замість традиційної співбесіди компанія пропонує зустрітися онлайн? Про особливості відеоінтерв’ю та підготовки до нього нам розповіли експерти компанії MDrecruitment. А ми взяли коментарі у рекрутерів, які спілкуються з кандидатами онлайн.

Процес відбору кандидатів на вакансію починається задовго до особистої зустрічі. Рекрутер розміщує вакансію і збирає резюме для попередньої оцінки, відсіюючи тих, хто не відповідає найбільш базовим вимогам. Щоб пройти цей етап, варто правильно скласти резюме та переконатися, що ви надсилаєте його на релевантну позицію. 

Під час співбесіди рекрутер оцінює вас уже не тільки як професіонала, але і як особистість — яка у вас манера спілкування, як ви одягаєтесь, чи витримуєте погляд тощо. Саме під час інтерв’ю ви можете максимально розкритися та продемонструвати ті якості, які найкраще відповідають вакансії. 

Добре, коли на співбесіду можна приїхати особисто. Але як бути, якщо роботодавець знаходиться в іншому місті? Або у вас надто щільний графік і немає часу приїхати? У такому випадку на допомогу приходять технології — Skype, Viber або будь-який інший додаток із відеозв’язком дозволяє провести співбесіду на відстані. Наприклад, автора цієї колонки одного разу інтерв’ювали у Telegram.


У чому особливості відеоспівбесід?


Онлайн-співбесіда дуже схожа на спілкування вживу – рекрутер може подивитись на кандидата, а кандидат – на рекрутера. Тільки при цьому нікуди не потрібно їхати, достатньо мати доступ до інтернету та фронтальну камеру. Як і при особистому спілкуванні, онлайн ви також можете показати себе з вигідного боку за допомогою якісної самопрезентації, проявити гумор, сподобатись рекрутерові. По відеозв’язку ви можете спілкуватися хоч із власної кухні, поки п’єте каву з улюбленої чашки. Домашня атмосфера дає відчуття комфорту й захищеності. 

Але є й мінуси. Покриття інтернету не завжди працює так, як хотілося б, а кричати на співбесіді: «Мене чути?!» — не найприємніший початок знайомства. Камера іноді ховає не лише недоліки, але й переваги. А налаштувати освітлення, щоб виглядати у кадрі природньо, — мистецтво, яким не кожен володіє. Та й тривалість розмови зовсім не скорочується при спілкуванні онлайн — інтерв’ю займає ті ж 30-40 хвилин. 


Де можна проводити відеоінтерв’ю?


Як ми вже казали, для цього підійде будь-який додаток з відеоз’вязком — Skype, Viber, Facebook Messenger. Останнім часом набирають популярність різноманітні платформи для офлайн-відеоінтерв’ю, які спрощують процес співбесіди для обох сторін. 

Як це працює: рекрутер складає список питань, обирає кандидатів та відправляє їм лінк-запрошення, щоб вони пройшли відеоінтерв’ю за допомогою спеціального сервісу. Кандидат отримує сповіщення та може пройти співбесіду за посиланням у будь-який зручний час. На екрані по черзі відображаються питання, які склав рекрутер, з обмеженим часом на відповідь. 

Відео не можна перезаписати, тому воно дозволить з вами познайомитись максимально реалістично. Ну а рекрутерам такий формат заощаджує купу часу: співбесіду можна передивлятися кілька разів, ставити на паузу чи одразу переходити до наступної. Для України ця технологія поки що нова, тому у нас є лише один подібний сервіс — CVpool.


Як підготуватися до онлайн-співбесіди? 


Часто кандидати зізнаються, що відеоінтерв’ю для них — стрес не менший, ніж зустріч наживо. Розповідаємо, як краще за все до нього підготуватися. 

Зовнішність. Домашній одяг — це добре, але ви повинні виглядати охайно, адже це все ж таки розмова з роботодавцем. Добре виспіться, зачешіться і одягніть щось солідніше за домашній халат. 

Теорія. Будь-яка співбесіда нагадує іспит у виші. Ви знаєте предмет (у даному випадку — вимоги до вакансії) та можете вгадати, про що вас запитають. Використайте це. Йдете у продажі — згадайте основні скрипти, йдете у копірайтери — перечитайте «Пиши, скорочуй». 

Порядок. Ви не повірите, але квартира на фоні може багато розказати про вас рекрутеру, і для цього не потрібно бути Шерлоком Голмсом. У вас два варіанти: або прибрати, або сісти так, щоб на фоні було щось нейтральне. 

Місце. Якщо вам доводиться проходити відеоспівбесіду не вдома, оберіть більш-менш тихе місце. Краще, щоб окрім ваших відповідей на запис не потрапило нічого зайвого, на кшталт діалогів перехожих, шуму вулиці або чогось більш екзотичного. Бо це завадить рекрутеру вас розчути і створить враження, що ви не можете знайти час для важливих речей. Що стосується світла: краще, якщо воно буде денним. 


Поради рекрутерів, які проводять інтерв’ю онлайн

333 oooo.plus
Юлія Власенко, Senior Recruiter в ІТ-компанії EPAM

За 7 років роботи рекрутером я провела безліч відеоспівбесід і можу впевнено сказати: якщо є можливість зустрітися особисто — краще її використати.  А втім, відеоспівбесіди дуже економлять час. Плюс це чудовий шанс поспілкуватися та віртуально зустрітися тоді, коли жива зустріч неможлива.   

Ось мої поради, які, сподіваюсь, допоможуть зробити онлайн-зустріч ефективною і максимально приємною.  

1. Подбайте про якісну мережу. Немає нічого сумнішого, ніж гарно підготуватися до розмови і пропустити її через поганий Wi-Fi.

2. Не сідайте спиною до вікна. Весняне сонечко, може, і пригріє вам спинку, проте співрозмовник побачить лише яскраве світло навколо та темну пляму посередині.

3. Одягніться відповідно. Бажано — не лише до пояса 🙂 

4. Подбайте про зручну та тиху локацію. Переповнене кафе може підійти для чату з друзями, але це буде не найкраща ідея для розмови з роботодавцем. 

5. Якщо ви вдома, попросіть рідних не відволікати вас протягом розмови, а ще краще — організуйте їм усім колективну прогулянку чи похід у кіно 🙂 

6. Підготуйтесь. Формат розмови з дому чи з улюбленого кафе може дещо розслабити. Та шанс справити перше враження у вас лише один.  

7. Посміхайтесь! Досвід усіх розмов вживу чи онлайн показує: посмішка долає будь-які бар’єри і діє на будь-якій відстані.


Це зображення має порожній атрибут alt; ім'я файлу 333_oooo.plus_.png
Марта Кондрин, Head of People and Culture у Mindvalley

90% наших інтерв’ю з кандидатами ми проводимо онлайн, оскільки набираємо людей з усього світу.  

Одним із найважливіших критеріїв під час відеоінтерв’ю для нас є вміння комунікувати відкрито, автентично, чітко формулювати свою думку та розкрити себе з особистої точки зору. Здатність людини розвиватись і рости є однією з наших головних цінностей, тому під час відеоінтерв’ю це стає головним ключем до оцінки кандидата.

Також ми звертаємо увагу на презентабельність, загальну підготовку з технічної точки зору (наприклад, чи потурбувався кандидат про хороший інтернет-зв’язок), підготовку з точки зору знання компанії, стислість та сфокусованість у висловлюванні себе.

Читайте також

Як здійснити важливий відеодзвінок і не облажатися

Як підготуватись до співбесіди англійською та стати кандидатом №1 для компанії?

Що говорити на співбесіді: відповіді на типові запитання

Давно мріяли працювати віддалено?

Тоді зараз саме час. У нас багато вакансій в українських і міжнародних компаніях →

Вакансії
Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!

Дякуємо!

Тепер редактори знають.