Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Де студенту отримати перший досвід роботи?

11.03.18 Пошук роботи 7 хв читання

Щоб влаштуватися на роботу, потрібен досвід. А щоб отримати досвід, потрібно влаштуватися на роботу. Знайома ситуація?

Якщо пошук першої роботи видається вам нездоланним кар’єрним Еверестом, не впадайте у відчай. Насправді це не так важко, як здається. Звісно, якщо ви розумієте, який саме досвід вам потрібен, знаєте, куди звернутися, та готові до рішучих і активних дій. У цій статті ми зібрали практичні поради, лінки та інструменти, які допоможуть студентові отримати бекграунд для подальшого професійного розвитку.


Як обрати сферу діяльності?


Тільки той досвід корисний, який повністю відповідає вашому баченню себе та своєї кар’єри. Тож перед тим, як складати список бажаних місць роботи, варто переконатися, що ви збираєтеся стукати у правильні двері. А розібратися у власних нахилах та бажаннях допоможуть ресурси з професійної орієнтації.


16Personalities


На сайті ви зможете пройти тест на визначення свого типу особистості і отримати розгорнутий звіт про власні характерні особливості, спосіб взаємодії з іншими, підхід до вирішення задач та прийняття рішень.

Вартість: безкоштовно
Читати приклад звіту.


Моя кар’єра

Цей портал більше орієнтований на молодь – старшокласників і випускників шкіл та університетів віком від 14 до 25 років. Профорієнтаційний тест тут допомагає краще зрозуміти свої схильності, інтереси та здібності, а також визначити найбільш підходящі сфери для навчання, а згодом і роботи.

Вартість: безкоштовно
Читати приклад звіту.


Куди звернутися за досвідом?


Для початку давайте з’ясуємо, що таке досвід роботи у контексті працевлаштування. Досвід — це практична діяльність, спрямована на вирішення проблем чи завдань, яка потребує конкретних навичок і вмінь. Отже, це необов’язково 5 років, відпрацьованих у компанії, це будь-яка активність, під час якої ви практикували потрібні навички. 

Роботодавці цінують саме навички й практичні приклади їх використання. Тому волонтерство, стажування, організація університетських подій або конференцій, навчальна практики, тимчасові проєкти, літні підробітки — це все і є досвід, який можна і треба правильно зобразити у резюме. 


Шлях №1. Участь у волонтерських проєктах та молодіжних організаціях

В Україні представлені багато громадських та соціальних проєктів, діють представництва міжнародних молодіжних організацій, і загалом волонтерство набуває популярності. Такий досвід створює сприятливі умови для набуття практичних навичок, реального досвіду та корисних знайомств.


AIESEC  

Це найбільша міжнародна організація, яка розвиває лідерство за допомогою проектної діяльності та міжкультурного обміну молоді з усього світу. Тут ви зможете поїхати на волонтерське чи професійне стажування за кордоном або долучитися до соціального проекту задля досягнення цілей сталого розвитку в Україні.

Які практичні навички ви тут отримаєте:

  • робота в команді;
  • публічні виступи;
  • ведення переговорів;
  • нетворкінг;
  • управління проектами;
  • практика англійської або інших іноземних мов.


ELSA

Європейська асоціація студентів права України – одна з найбільших організацій молодих правників в країні, яка проводить семінари та конференції, зустрічі з юристами-практиками, а також організовує національні та міжнародні стажування для членів своєї спільноти.

Які практичні навички ви тут отримаєте:

  • юридична практика;
  • аргументація власної точки зору та ведення переговорів;
  • нетворкінг (контакти юридичних фірм);
  • управління проектами;
  • актуальні тренди професії;
  • міжнародні зв’язки та практика англійської.


Enactus

Це міжнародна організація, яка об’єднує студентів, зацікавлених у підприємництві, та представників бізнесу. Учасники спільноти під керівництвом наставників з університетів та бізнес-сектору реалізують власні проекти й отримують досвід, необхідний для того, щоб відкрити власну справу в майбутньому.

Які практичні навички ви тут отримаєте:

  • соціальне підприємництво;
  • управління проектами;
  • нетворкінг та робота із бізнесом;
  • лідерство та делегування завдань;
  • ефективний тайм-менеджмент.


BEST

BEST – міжнародна організація, що об’єднує студентів технічних спеціальностей. Учасники спільноти мають можливість проходити міжнародні стажування або навчальні курси у різних куточках світу, брати участь у конференціях та реалізовувати власні проекти.

Які практичні навички ви тут отримаєте:

  • управління проектами;
  • нетворкінг та робота із партнерами;
  • розвиток soft skills;
  • робота в команді;
  • найкращі технічні практики.


European Youth Parliament

Європейський молодіжний парламент – це освітня програма для молоді, яка влаштовує обговорення актуальних питань у форматі справжнього парламентського засідання. Учасники ЄМП беруть участь у парламентських сесіях, працюють волонтерами у європейських країнах та розвивають власні навички лідерства та красномовності.

Які практичні навички ви тут отримаєте:

  • публічне мовлення;
  • управління проєктами;
  • нетворкінг та співпраця з НУО;
  • знання зовнішньої та внутрішньої політики ЄС;
  • розуміння євроінтеграційного процесу в Україні;
  • практика англійської та французької мов.


CASERS

Це унікальна українська спільнота, яка пропонує молодим спеціалістам попрактикуватися у вирішенні реальних завдань бізнесу. Обирайте один із кейсів відповідно до своєї спеціалізації, вирішуйте завдання та отримуйте практичний досвід, або навіть запрошення на стажування або роботу.

Які практичні навички ви тут отримаєте:

  • вирішення реальних завдань бізнесу;
  • публічне мовлення;
  • управління проектами;
  • нетворкінг та знайомство з роботодавцями.


Шлях №2. Долучитися до соціальної ініціативи.

Будь-яка волонтерська організація чи НУО потребує допомоги. Це можливість навчитися, отримати досвід та бути корисним суспільству. Активні й класні організації, які працюють поруч з нами – це «Агенти змін», «Дивовижні», «Про.Світ», «Таблеточки», «Повернись живим», «Сіріус» та інші. Список не є вичерпним, до нього не ввійшла велика кількість надзвичайних організацій, тож шукайте!

А якщо вас цікавить підприємницький досвід, запропонуйте співпрацю стартап-компаніям, знайти які можна на workcelerator.com, а також у спеціалізованих коворкінгах, інкубаторах та на профільних заходах – конференціях, тренінгах, семінарах тощо.


Шлях №3. Розробити власну ініціативу

Ви завжди можете власноруч створити проєкт, що продемострує ваші професійні навички та вміння. Швидше за все, таку готовність та проактивну позицію оцінить будь-який роботодавець. Без прив’язки до конкретного замовника ви можете:

• організувати тренінг, майстер-клас, конференцію;
• створити власний контент-проект: блог, відео-канал, підкаст;
• ВСЕ, ЩО ЗАВГОДНО (і не забувайте про це:))


Як описати такий досвід у резюме?


Випишіть в окремий документ абсолютно все, чим ви займалися — від організації шкільної екскурсії до волонтерства на Євробаченні (наприклад). Кожен такий проєкт розпишіть як місце роботи: сформулюйте ваші досягнення та чого вам вдалося навчитися у процесі. Візьміть собі за звичку додавати у цей документ будь-який досвід, який отримуєте. Показувати його нікому не потрібно — це буде ваш особистий облік професійних досягнень. 

Після того, як ви прописали геть усе, переходьте до створення резюме. Структура резюме для молодого фахівця без досвіду не відрізняється від структури звичайного резюме. От тільки навчання можна поставити перед робочим досвідом. Зазначте основну освіту (факультет, спеціальність, ВНЗ), а також додаткові курси, онлайн-навчання й тренінги, релевантні вакансії, на яку подаєтесь. 

У досвід роботи включіть (із документу, де ви зібрали геть усе) тільки вагомі місця роботи або ті, що підходять обраній вакансії. Наприклад, якщо ви рік пропрацювали бариста в кав’ярні, цей досвід потрібно включити, але те, як ви пропишете досягнення і результати своєї роботи, залежить від вакансії. Решту навичок і досягнень ви можете виписати в окремий блок після блоку з досвідом роботи і назвати його «Інші активності й навички». Сюди ж додайте релевантну інформацію про володіння мовами, знання додаткових програм тощо.

Резюме молодого фахівця не повинно займати більше однієї сторінки тексту. Приділіть увагу оформленню, структурі, акуратності резюме — це також демонструє ваш професіоналізм, навички ділової комунікації та прагнення до розвитку.


Читайте також

Як знайти «свою» професію: корисні поради й інструменти

10+ ресурсів, де шукати гранти, стажування і програми обміну

6 книг, які варто прочитати до 25 років. А краще — навіть раніше

Шукаєте першу роботу?

А вона, можливо, шукає вас! У нас є багато вакансій для junior-спеціалістів →

Вакансії
Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Відгук

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: