Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Як працювати у спеку без кондиціонера: зібрали поради, ідеї та важливі застереження

11.07.24 Новини 5 хв читання

Екватор літа приніс аномальну спеку, й разом з тим — додаткове навантаження на енергосистему, вже пошкоджену внаслідок російських ударів. Редакція Happy Monday зібрала поради, які допоможуть почуватися краще та зберігати продуктивність під час роботи вдома, без кондиціонера та електрики.


Вже кілька тижнів в Україні стоїть спека, і найближчими днями полегшення не очікується. За прогнозом синоптикині Наталки Діденко, пік спеки очікується з 12 по 15 липня, температура повітря становитиме +33+39 градусів, на півдні, сході та в більшості центральних областей підніметься до +40 і вище.

Через значне пошкодження енергосистеми внаслідок російських атак українців просять не вмикати кондиціонери навіть у години, коли є світло. За таких умов працювати вдома — серйозне випробування.

Читайте також: Як залишатися продуктивним, коли божевільний сусід не дає спати

Але є кілька способів, які можуть допомогти створити більш комфортні та прохолодні умови на робочому місці.


1. Закрийте штори, але відкрийте вікна


Пряме сонячне проміння перегріває повітря у кімнаті. Тому важливо завадити йому потрапити всередину приміщення.

Під час найбільш спекотних годин дня головна редакторка Happy Monday Наталія максимально щільно закриває вікна шторами —  це допомагає зберегти в кімнаті більш-менш комфортну температуру. А якщо при цьому поставити вікна на режим провітрювання, то всередину потраплятиме ще й легкий вітерець як природна вентиляція. Якщо є можливість, створіть у квартирі протяг. Важливо також залишати відкритими вікна або балкон вночі, щоб нічна прохолода знизила градус у приміщенні. 

Щоб убезпечитися від сонячного проміння, можна також наклеїти світловідбивальну плівку на вікна та балконні двері.


2. Пийте багато води


Коли температура підіймається, важливо підтримувати водний баланс. Найкраще робити це за допомогою простої води або трав’яного чи зеленого чаю. Але напої мають бути кімнатної температури, адже надто холодні як мінімум не засвояться, а до того ж можуть погіршити самопочуття: викликати судоми шлунка або гіпертонічний криз. А напої, що містять кофеїн, цукор (на кшталт кави, солодкої газованки) тільки ще більше виводять рідину з організму.

Дієтологиня Валентина Голосуй радить пити 40 мл рідини на кілограм ваги тіла, або ж склянку кожні 30-60 хвилин.


3. Одягайтеся зручно


Обирайте легкий просторий одяг з натуральних тканин, таких як бавовна або льон, що дозволяють шкірі дихати. В ідеалі — світлих кольорів. Але про всяк випадок можете тримати поруч речі, які можуть знадобитися під час термінового відеодзвінка.

Також можна пошукати спеціальний одяг з охолоджувальними вставками або з тканин, що відводять вологу.


4. Використовуйте сучасні девайси 


Звісно, жоден із пристроїв не замінить потужний кондиціонер, але покращити ситуацію вони можуть. Зокрема, зверніть увагу на портативні вентилятори, які можна заживити від павербанка або попередньо зарядити. Також великий попит зараз на так звані вентилятори-колони. За відгуками споживачів, вони значно ефективніші за звичні пристрої з лопатами, тихо працюють та споживають мало енергії (20-45 Вт/год), тому їх можна під’єднувати до зарядних станцій на кшталт EcoFlow. 

Як працювати у спеку без кондиціонера: зібрали поради, ідеї та важливі застереження 1
Як працювати у спеку без кондиціонера: зібрали поради, ідеї та важливі застереження 2


5. Вимикайте зайві пристрої


Будь-яка електроніка в кімнаті створює додаткове тепло. Тому якщо ви не користуєтеся телефоном, планшетом або комп’ютером у конкретний момент, краще їх вимкнути. Також, коли є світло, краще не користуватися духовою шафою, не вмикати телевізор та інші електропристрої.


6. Прийміть душ або ванну


Іншим способом охолодитися можуть бути душ або ванна — прохолодні, але комфортної температури. Можна почати з теплої води, поступово знижуючи градус. Але ні в якому разі не обливайтеся льодяною водою. Якщо при відключенні електрики у вас зникає і водопостачання, тоді можна заздалегідь набрати у ванну теплої води й час від часу занурюватися. 

Також сейлз-менеджерка Happy Monday Юлія радить охолоджуватися за допомогою звичайного пульверизатора з водою або аерозольних балончиків з термальною водою. Це не лише додасть комфорту, але й допоможе зволожити зневоднену шкіру.


7. Стежте за раціоном


Відома дієтологиня Оксана Скиталінська радить у спеку вживати їжу, яка швидко засвоюється і не навантажує органи травлення: наприклад, овочеві холодні рагу та супи (гаспачо, холодник), свіжі овочі, фрукти. Також обов’язково їсти протизапальні продукти: ягоди, зелень, капусту, руколу. А от споживання жирної їжі, продуктів з великою кількістю цукру і трансжирів на кшталт смаженого м’яса, пончиків, наваристих бульйонів, тістечок тощо варто обмежити, бо така їжа «погіршує перерозподіл крові й забирає її від шкіри, від капілярів, які здійснюють терморегуляцію (потіння), і спрямовує на травлення», а солодощі додатково погано впливають на роботу мозку та печінки.


8. Охолодіть точки пульсу


Миттєво охолонути допоможуть холодні компреси. Спробуйте намочити тканину та прикласти на чоло, потилицю або зап’ястя, як робить дизайнерка Happy Monday Анна.


9. Робіть перерви


Якщо ви працюєте вдома, чергуйте роботу за комп’ютером з відпочинком та легкими фізичними навантаженнями. За можливості пройдіться до громадського закладу — наприклад, кав’ярні, де працює кондиціонер. Або спробуйте трішки змінити свій робочий графік: наприклад, починайте робочий день раніше, а тоді перепочиньте серед дня.

Зранку або у вечірні години обов’язково прогуляйтеся в парку, як це робить Project Team Lead Happy Monday Катя. Але йти туди під час спеки і з ноутбуком — погана ідея: прямі сонячні промені можуть призвести до теплового удару, та ще й створюють відблиски на екрані, які не дадуть вам комфортно попрацювати. Центр громадського здоров’я України радить скоротити перебування на вулиці між 10:00 та 16:00.


10. Створіть свою оазу на робочому місці


Шукаючи поради, ми також звернулися до ChatGPT. І отримали підказку, що робочий простір у спеку можна покращити за допомогою кімнатних рослин, аромаламп з ефірними оліями (такими як лаванда або м’ята) чи просто розставивши по кімнаті миски з водою та холодні рушники: випаровуючись, вода охолоджуватиме повітря.

Також ШІ порадив перемістити своє робоче місце до найпрохолоднішої частини будинку — наприклад, де зазвичай сонця найменше.

Нехай ваша робота буде продуктивною навіть у спекотні дні. Але пам’ятайте: ваше здоров’я — найголовніше. Якщо почуваєтеся погано, обов’язково зробіть перерву і зверніться по допомогу.

Шукаєте роботу?

Авторизуйтесь в особистому кабінеті Happy Monday, вкажіть свої кар’єрні вподобання, і наш розумний алгоритм підбере для вас найкращі варіанти.

Вакансії
Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: