Вивчення іноземної мови — процес необхідний, але іноді болючий: ми часто його відкладаємо, втрачаємо мотивацію й не можемо довести справу до кінця. Тим цінніший досвід тих, кому це таки вдалося. Як швидко вивчити іноземну мову, радить Уляна Кулікова, керівниця проєктів Profi, координаторка українських біженців у Німеччині та журналістка Ja Ukraine.
Отже, поговоримо про наболілу для багатьох тему: опанування іноземної мови — ось хоча б і німецької, як у моєму випадку. Що робити, щоб швидко хоч якось її вивчити?
Перше і найголовніше — знайдіть мотивацію
Знаєте, хто вивчає мову найдовше? Ось такі емігранти, як ми, що виїхали за кордон після початку повномасштабного вторгнення. Люди, які переїхали в якусь країну усвідомлено, або приїжджають туди вже зі знанням мови, або доволі швидко її опановують. Ми ж приїхали вимушено, а це означає, що в нас не було первинної мотивації для такого різкого життєвого повороту. Ба більше — багатьох із нас ситуація, що склалася, ще й пригнічує. Звідки ж тоді будуть сили та енергія на навчання? Як результат — для багатьох емігрантів пішов другий рік життя в Німеччині, а віз (з усілякими там дієсловами, прийменниками, кон’юктивами та партиципами) і нині там.
Що робити? Знайти цю саму мотивацію! Повірте, з нею разом знайдеться і час, і сили, і вільні нейрони головного мозку.
Наприклад, після більш ніж року за кордоном хочеться нарешті розуміти контекст життя, що відбувається довкола. Або вільно ходити до лікарів, а не погоджуватися на російськомовних. Причин може бути багато: від пишномовних до найбанальніших. Актуалізуйте, шукайте, що змотивує саме вас.
Друге та важливе — створіть приємні емоції навколо процесу
Дуже важлива частина нашого життя — це частина емоційна. Якщо у вас не склався метч із викладачем, варто пошукати з ним спільні точки дотику або знайти іншого. Адже ваш емоційний стан під час навчання — також частина вашої (де)мотивації.
І не викладачем єдиним, як то кажуть: самостійно створюйте собі емоційні передумови для вивчення мови. Це можуть бути нові іноземні друзі чи навіть романтичні стосунки — будь-які інтереси, пов’язані зі спілкуванням іноземною.
У будь-якому разі, якщо ви щодня відкриваєте підручник зі словами: «Ну ось знову цей жах», то навряд чи далеко і/або швидко просунетесь.
Третє та корисне — забезпечте собі усвідомлений мовний фон
У тих, хто проживає за кордоном, він ніби постійно є, але ми все одно часто уникаємо його, спілкуючись з українськомовними друзями та знайомими, переглядаючи серіали українською тощо.
Банальна порада — просто увімкніть телебачення іншою мовою. У багатьох моїх знайомих у Німеччині німецьке телебачення і так не вимикається. І ось мені стало цікаво: як можна понад рік слухати іншомовні програми й не вивчити жодної фрази. І я прийшла в гості до своєї знайомої.
Ось що я побачила: телевізор працює на фоні, а всі бігають у своїх справах. Ні, так не працює! Ця порада потрібна для дуже важливої мети — створити в мозку зв’язок між побаченим і почутим. Тобто вибираємо цікавий (!) для вас серіал/фільм/передачу і сідаємо усвідомлено сприймати звуки, що видає телевізор, бажано ще й з блокнотом і ручкою в руках для нотування почутого та зрозумілого. Це і є усвідомлене слухання. Тоді мозок за якийсь час сам повторюватиме отримані зв’язки, і ви почнете говорити як мінімум окремими розмовними фразами, іноді навіть не розуміючи, звідки вони беруться.
Четверте та значуще — повноцінно живіть
Не усувайтеся від життя — нехай воно відбувається з вами. Якщо ви давно вчите мову, а вона ніяк не вивчається, знаєте, що вам потрібно? Вам потрібен форс-мажор!
Ось як я заговорила німецькою: потрапила до лікаря без перекладача і дуже хотіла зрозуміти, що зі мною, тож защебетала, як соловейко, попри всякі бар’єри й неідеальну побудову речень, за яку було завжди соромно. Мозок дав термінову команду говорити, і рот почав із цим завданням справлятися.
Ні, звичайно, я вам не бажаю потрапити до лікаря — просто дозвольте траплятися життю: якщо живете за кордоном, то виходьте частіше гуляти на вулицю, йдіть у спортзал, заходьте в кафе, відвідуйте виставки, концерти, маркети — будьте активні в іншомовному середовищі та не покладайтеся на інших, а ситуацій так чи інакше буде валом.
Помітили: ми все ще створюємо умови й ще навіть не бралися за сам процес. Так завжди й готуються до тривалих забігів, а не коротких дистанцій. Правильна підготовка — половина справи!
П’яте та конкретне — побудуйте свою власну систему вивчення мови
Ні, кольорові папірці зі словами на холодильник не треба клеїти. Хоча, може, й треба. Наприклад, зі мною це не працювало ніколи, а ще я не можу вчити мову на слух.
Чому? Я не аудіал, у мене аудіальний канал працює тільки як допоміжний.
Ось і вам треба зрозуміти, який у вас основний канал сприйняття інформації. Тобто що вам потрібно більше робити: слухати, бачити, писати, розкладати по логічних поличках, намагатися розмовляти.
Наприклад, є система вивчення іменників у німецькій мові по стовпчиках der die das або вивчення дієслів одразу з усіма можливими до них приставками — це працює для людей з логічним мисленням. А візуалам справді допомагають картотеки чи кольорові папірці в кожному кутку. А аудіалам треба щодня потроху слухати мову та спілкуватися нею. Думаю, логіка зрозуміла.
Як бачите, однієї для всіх чарівної поради не буває. Потрібні ваші зусилля, аналіз самих себе та трохи творчості. І пам’ятайте ще один важливий пункт: ми краще засвоюємо інформацію, коли залучені відразу два канали сприйняття: основний і додатковий. Наприклад, коли ми читаємо та пишемо, дивимося та вимовляємо вголос, дивимося та пишемо тощо.
Дуже хотілося б додати, що можна вивчити мову без зубріння, але це не так. Проте і тут поспішаю вас порадувати: після першої тисячі слів ви краще зрозумієте логіку мови й вам стане легше.
Як не зневіритись під час навчання
Під час вивчення мови ви проходитимете плюс мінус наступні стадії:
- повне нерозуміння, коли мова звучить просто як набір незрозумілих звуків;
- розуміння окремих слів;
- криза;
- розуміння окремих фраз і виразів;
- мовний бар’єр;
- побудова перших власних фраз і простих речень чи запитань;
- криза;
- розуміння простого побутового контексту мови;
- підтримка розмови на побутовому рівні;
- криза;
- розуміння практично всього мовного контексту;
- кайф від вивчення мови;
- розуміння ідіом, мовних метафор, міфологічного контексту мови;
- …
- рівень носія.
Схема дуже умовна (можливо, колись я візьмуся написати її до кінця), але хочу звернути увагу на наступне: у вас обов’язково будуть кризи та зриви, коли ви кидатимете підручник і проклинатимете все на світі. У цих випадках повертайтеся до вищезгаданих важливих пунктів. А коли ви успішно подолаєте всі кризи (у цьому я не сумніваюся), тоді отримаєте неймовірний кайф від вивчення мови!
Шукаєте роботу?
У нас на сайті багато вакансій від крутих компаній як зі знанням іноземної, так і без 👉
ВакансіїЧитайте також
Де самостійно вивчати іноземну мову: 11 популярних додатків
My English is not good, або Як визначити свій рівень знання англійської
Звідки брати натхнення на вивчення англійської?
Дякуємо!
Тепер редактори знають.