My English is not good, або Як визначити свій рівень знання англійської

11.02.21 Розвиток 8 хв читання

Вимога знати англійську на певному рівні часто зустрічається в описах вакансій, міжнародних стажувань, закордонних навчальних програм. Розберімося, які бувають рівні англійської, чим вони відрізняються і як визначити, на якому з них ви.


Європейська система оцінки


Common European Framework of Reference (CEFR або CEF) — найпопулярніша система оцінки знання англійської. Найчастіше саме з її допомогою роботодавці позначають необхідний рівень знання мови кандидатом.

Складається з 6 рівнів:

 1. Beginner, Elementary (A1).
 2. Pre-Intermediate (A2).
 3. Intermediate (B1).
 4. Upper-Intermediate (B2).
 5. Advanced (C1).
 6. Proficiency (C2).

Їх об’єднують в систему, де є базовий, середній та просунутий рівні володіння англійською мовою.

рівні англійської мови; уровни английского языка


Міжнародна система оцінки


Менш популярна у світі, але дехто все ж визначає за нею рівні в англійській мові. Наприклад, на іспиті Cambridge EFL оцінку виставляють саме за міжнародною шкалою. Відрізняється від європейської тим, що складається з 5, а не 6 рівнів:

 1. Elementary level (початковий рівень).
 2. Lower intermediate level (початковий середній рівень).
 3. Upper intermediate level (вищий середній рівень).
 4. Lower advanced level (початковий просунутий рівень).
 5. Upper advanced level (вищий просунутий рівень).


Які є рівні англійської мови


Оскільки у світі більш популярна європейська система оцінки володіння мовою (CEFR або CEF), розглянемо на її основі характеристики кожного рівня.


Beginner, Elementary / А1

З цього етапу починається вивчення англійської мови. Людина вчить алфавіт, базові слова, цифри, календар. Намагається порахувати до ста, розповісти елементарну інформацію про себе (як звати, де і коли народилася, де живе), вчиться писати й читати прості речення з 5–9 слів.

Ось за якими параметрами можна зрозуміти, що ви вже освоїли цей рівень:

 • вмієте розповісти про себе двома-трьома короткими реченнями;
 • знаєте, як підтримати просту розмову (про погоду, справи, плани);
 • розумієте, як відповідати на елементарні питання;
 • сприймаєте на слух короткі речення з простими словами;
 • знаєте ази часів Present, Past, Future Simple;
 • можете порахувати до ста, озвучити будь-яку дату.


Pre-Intermediate / А2

Ті, хто володіють мовою на цьому рівні, можуть підтримати просту розмову на базові життєві теми (професія, сім’я, хобі) і в різних ситуаціях (кафе, заправка, магазин, лікарня). Вміють писати короткі записки й твори, але зі словником. Можуть читати адаптовані тексти обсягом до 500 слів, де трапляються незнайомі слова, але це не заважає вловити загальну суть твору.

Як ще зрозуміти, що ви вже на цьому рівні володіння англійською мовою:

 • можете переказати просту історію або висловити свою думку з приводу якоїсь інформації;
 • починаєте використовувати модальні дієслова;
 • знаєте, що таке Present Continuous, Past Continuous, Present Perfect;
 • сприймаєте на слух невеликі розповіді з простою лексикою;
 • вмієте підтримати розмову на такі теми, як здоров’я, їжа, канікули, вихідні, свята, спорт, одяг, тварини.


Intermediate / В1

Ті, хто володіють англійською мовою на середньому рівні, зможуть підтримати розмову в будь-яких типових ситуаціях (зокрема, під час подорожі англомовною країною) і без пауз грамотно висловити свою думку. Зокрема, розповісти про мрії, наміри, минулий досвід.

Інші параметри, що вказують на те, що ви знаєте англійську на рівні В1:

 • читаєте тексти на загальні теми, інструкції, офіційні документи;
 • пишете тексти до 20 речень у форматі розповіді або особистого листа;
 • знаєте, що таке пасивна форма дієслова, ступені порівняння прикметників, герундій, Present Perfect, Present Perfect Continuous;
 • широко володієте лексикою на базові теми: побут, стосунки між людьми, робота, кіно, шопінг, освіта, транспорт, подорожі.


Upper-Intermediate / В2

Той рівень мови, який найчастіше запитують роботодавці як мінімально необхідний. Чому? Тому що ті, хто знають англійську на рівні В2, вміють:

 • висловлювати свою думку з прикладами, аргументами;
 • описувати в подробицях ситуації, емоції й почуття;
 • легко спілкуватися на повсякденні теми як з тими, хто починає вивчати мову, так і з носіями;
 • читати ділову і художню літературу, пресу, аналітичні звіти;
 • практично вільно сприймати на слух англомовні інтерв’ю, радіопередачі, ТВ-шоу, кінофільми;
 • писати об’ємні тексти на велику кількість тем, ділові та неформальні листи.


Advanced / С1

На цьому етапі людина вже вільно володіє мовою, але ще не на рівні носія. Може висловити свою думку на будь-яку тему, використовуючи складні граматичні конструкції. У неї виходить писати як художні тексти з метафорами, так і наукові статті, вести бізнес-листування. Вона також:

 • читає неадаптовані тексти з повним розумінням як суті, так і окремих деталей;
 • добре, хоч і не вільно, розуміє співрозмовника, який вживає діалектизми або має сильний акцент;
 • використовує в мові й листуванні інверсію, причинну форму дієслова, правильно і вільно вживає усі часові форми, які потрібні для розповіді.


Proficiency / С2

Цей рівень означає, що ви володієте мовою вільно, як носій. Відмінно розумієте іншу людину, навіть якщо вона говорить дуже швидко (наприклад, як Емінем у своїх піснях). Можете підтримати будь-яку розмову, використовуючи складні граматичні конструкції, ідіоми. У вас виходить висловлювати свою думку навіть із вузькоспеціалізованих питань, як письмово, так і усно. Можете читати в оригіналі будь-які тексти — науково-популярні книги, наукові статті, художню або бізнес-літературу.


Таблиця рівнів

РівеньМовленняЧитанняПисьмоГраматикаЛексикаСприйняття на слух
А1Підтримуєте просту розмову про справи. Вмієте привітатися зі співрозмовником та попрощатися з ним.Читаєте короткі речення (до 9 слів) з простою лексикою.Вмієте писати ім’я, прізвище, дату народження, місто, вік. Відрізняєте множину і однину. Володієте Present Simple, Past Simple, Future Simple. Вмієте ставити прості запитання. Словниковий запас — 1000-1500 слів. Знаєте елементарні дієслова, іменники, числівники та займенники. Можете описати сім’ю, друзів, свої вподобання.Сприймаєте короткі речення (до 9 слів), які вимовляють повільно і з чіткою артикуляцією.
А2Розповідаєте про свої справи, роботу, хобі декількома реченнями. Можете висловити думку, використовуючи просту лексику.Читаєте невеликі тексти (до 300–400 слів) на прості теми. До 25% слів можуть бути незрозумілі, але суть вловлюєте. Вмієте писати короткі записки чи розповіді, але ще зі словником.Володієте часовими формами Present Continuous, Past Continuous. Починаєте вивчати модальні дієслова, інфінітиви, умовні речення.Словниковий запас — 1500–2000 слів. Володієте лексикою на теми: вихідні та канікули, здоров’я, їжа, розваги, спорт, тварини, одяг.Сприймаєте прості діалоги і розповіді на життєві теми.
В1Описуєте свій досвід або ділитеся думкою, підкріплюючи їх прикладами. Можете підтримати спонтанну розмову на будь-яку типову тему.Читаєте тексти різних типів і стилів, попри 10–15% незнайомих слів.Можете написати особистий чи діловий лист, невелику розповідь (до 20 речень), не користуючись словником.Знаєте модальні дієслова, умовні речення, герундій, інфінітив. Освоїли Present Perfect, Present Perfect Continuous, ступені порівняння прикметників.Словниковий запас — 2000–3000 слів. Володієте лексикою на теми: спорт, гроші, кіно, шопінг, дім, стосунки, подорожі.
Розумієте сюжет розповіді, відчуття і вчинки героїв. Специфічну лексику вгадуєте за контекстом.
В2Вмієте висловлювати свою думку чітко, наводячи аргументи і приклади.Читаєте як тематичні професійні звіти, так і неадаптовані художні тексти, без словника і з повним розумінням суті.Пишете тексти з великою кількістю деталей, прикладів на різні теми.Знаєте особливості всіх типів умовних речень, модальні дієслова, герундій, інфінітив. Володієте усіма часовими формамиСловниковий запас — 3000–4000 слів. Володієте лексикою на теми: здоров’я, одяг, мода, тіло, емоції, враження. Практично вільно сприймаєте на слух різні типи текстів — від художніх оповідань до інтерв’ю і репортажів.
С1Легко ведете бесіду на будь-які теми (крім вузькоспеціалізованих), використовуючи складні мовні конструкції й аргументи.Читаєте неадаптовані тексти, розумієте їх суть. Вмієте працювати з аналітичними звітами та науковими матеріалами.Вмієте писати найрізноманітніші тексти, використовуючи художні прийоми. Успішно ведете бізнес-листування.Використовуєте інверсію, причинну форму дієслова, часи, які потрібні для розповіді.Словниковий запас — 4000–6000 слів. Володієте лексикою за темами: робота, емоції, зовнішнє середовище, політика, транспорт, навчання, культура, мистецтво, спорт.Сприймаєте як стандартну англійську, так і мовлення з різними акцентами та особливостями.
С2Легко говорите на будь-яку тему, навіть вузькоспеціалізовану. Використовуєте ідіоми, художні засоби, можете цитувати інших.Вільно читаєте будь-які тексти — як художні романи, так так і наукову, науково-популярну літературу.Пишете в будь-якому стилі будь-які типи текстів — листи, художні розповіді, репортажі, звіти. Знаєте всі ази граматики.Ваш словниковий запас становить понад 6000 слів, що дозволяє підтримати будь-яку розмову і написати будь-який текст.Чудово розумієте як того, хто тільки вивчає мову, так і носія з діалектами, акцентами або дуже швидким темпом.
Як визначити свій рівень володіння англійською мовою


Часто нам здається, що ми знаємо мову набагато краще, ніж воно є насправді. І найкращий спосіб дізнатися правду — пройти спеціальні тести на визначення рівня володіння англійською. Вони оцінюють чотири основні параметри — граматика, читання, письмо, сприйняття мови на слух — і дозволяють визначити сильні сторони, які вже прокачані, і слабкі, яким слід приділити увагу.

Ось ресурси, де можна безплатно пройти тестування і визначити свій актуальний рівень володіння англійською:

 1. EnglishDom.
 2. British Council.
 3. Cambridge Assessment English.
 4. Exam English.
 5. EF SET

Попри те, що всі ці тести зроблені якісно, ​​лише за одним з них не варто оцінювати рівень володіння мовою. Краще пройти кілька і порівняти результати, щоб визначити рівень англійської напевне.

Будьте готові до того, що якась зі сторін знання англійської у вас може бути розвинена краще, ніж інша. Наприклад, читати ви вмієте на рівні В2, писати — на рівні В1, говорити й сприймати мову на слух — на рівні А2. Це нормально і виправляється за допомогою спеціально складеної програми навчання з акцентом на слабкі сторони.


Рівні знання англійської мови для резюме — що писати


Є універсальне правило — краще вказувати рівень володіння англійською або іншою іноземною мовою в резюме, ніж не вказувати. Найчастіше роботодавець позначає таку вимогу в описі вакансії, але іноді ні, і це може стати вашою конкурентною перевагою.

Кілька порад щодо того, як подавати інформацію про рівень володіння мовою:

 • вказуйте рівні в англійській мові за європейською системою оцінки;
 • не використовуйте прогрес-бари, що позначають ступені англійської мови — такий формат незрозумілий, коли мова йде про рівень знання мови;
 • якщо мова є однією з ключових вимог, можете вказати рівень і додатково коротко описати свої навички (наприклад, «Рівень С1. Можу вільно говорити, писати, читати англійською, зокрема вести комунікацію з носіями мови»);
 • якщо є документ, що підтверджує рівень володіння англійською, додайте його (наприклад, сертифікат мовних курсів та іспитів, на кшталт ТОЕFL, FСЕ / САЕ / СРЕ, ВЕС);
 • зазначайте ці дані в блоці з додатковою інформацією.

Читайте також

Just do it! Як в новому році нарешті вивчити англійську

5 топових серіалів від Netflix, які допоможуть підтягнути англійську

Як знайти час на англійську, якщо його бракує на все

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Відгук

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: