fbpx

Кар’єра без драм і травм: як вберегти себе від вигорання

Анна Гріньова Пт., 24.01.20 Must Read

На шляху до кар’єрного успіху важливо зберегти любов не лише до роботи, але й до життя. Психотерапевчиня і засновниця центру розвитку особистості BAYKALOVE Наталія Байкалова консультує людей з профілактики емоційного вигорання, тому знає, як підтримувати себе у ресурсному стані і будувати кар’єру без травм і депресій. 

На кар’єрній конференції ProForum 2019 Наталія Байкалова розповіла, чому люди вигорають, як від цього захиститися та поділилася універсальною формулою життя без драм і травм.


Вигорають усі чи обрані? 


Люди вигорають з різних причин, залежно від типу їхньої мотивації. Російський соціолог В.І. Герчиков виділив 5 типів мотивації працівників: 

 • інструментальний;
 • люмпенізований;
 • професійний;
 • патріотичний;
 • господарський.

У кожного з цих типів на роботі свої «драми», які можуть призвести до вигорання.

Інструментальний тип мотивують гроші, прозорі правила нарахування зарплати, стабільне коло задач і обов’язків. Демотивує несправедливість виплат, неможливість заробити більше і публічне визнання професійності, якщо воно не монетизується у грошову винагороду.

Професійний тип — це люди, які дуже люблять свою роботу і не люблять відпочивати. Їх мотивує складність задач, інтерес, виклик, ріст і визнання. Демотивує рутина, критика, відсутність визнання і неможливість розвиватися далі. Люди з таким типом мотивації вигорають найчастіше.

Патріотичний тип повністю віддається компанії-працедавцю душею і тілом. Таких людей мотивує приналежність до компанії, комфортна атмосфера в офісі, відчуття власної незамінності. Демотивують конфлікти у колективі, дисбаланс критики та похвали, відсутність зворотного зв’язку і погане ставлення керівництва. 

Господарський тип віддає перевагу стабільності і погано почувається у сучасному VUCA-світі. Людей такого типу мотивує порядок і стабільність, передбачуваність, самостійність у прийнятті рішень. Демотивують зміни, неможливість впливати на ситуацію, знецінення, критика на їхню адресу чи їхніх підлеглих. 

Люмпенізований тип не вигорає, тому що не горить. Для таких людей найкраща робота — це її відсутність. 


Типи вигорання


У залежності від типу мотивації професійне вигорання може мати різні причини: недостатній заробіток, любов чи нелюбов до роботи, критика чи, навпаки, її відсутність. Наталія наводить 8 основних типів вигорання. 


Як не вигорати? 


Замість того, щоб боротися з наслідками вигорання, краще приділяти увагу його профілактиці. Вигоранню можна запобігти, продукуючи необхідні гормони та нейромедіатори, які відповідають за якість життя.

 • Дофамін відповідає за цікавість, інтерес і задоволення. Своєрідний «наркотик» для мозку, а наше життя сьогодні перенасичене дофаміновими враженнями. Тому час від часу рекомендовано сідати на «дофамінову дієту» —  наприклад, на тиждень видалити зі смартфона фейсбук та інстаграм, пити менше кави, їсти солодощі лише у першій половині дня тощо. 
 • Серотонін дарує нам сили і хороший настрій. Щоб виробляти серотонін, потрібно займатися спортом, кохатися, гуляти на свіжому повітрі. Почати можна з найпростішого — проходити хоча б 10 тисяч кроків щодня. 
 • Ендорфін відповідає за радість і щастя. Збільшується, коли ми розділяємо ці емоції з іншими. Щоб продукувати ендорфін, більше подорожуйте, відвідуйте концерти. 
 • Окситоцин — гормон близькості, любові. Виробляти окситоцин допоможе спілкування з дітьми, домашніми тваринами, зустрічі з друзями та обійми. 
 • Адреналін забезпечує нам необхідний душевний струс. Наталія Байкалова не рекомендує шукати джерела адреналіну на роботі. Краще знайти його в активному відпочинку чи заняттях спортом. 


Універсальна формула життя без драм і травм

Якщо єдиної причини професійного вигорання нема, то універсальна формула, яка допоможе будувати життя та кар’єру без травм і депресій, якраз є. Наталія Байкалова рекомендує дотримуватися NETS-формули:

 • Nutrition — правильне харчування;
 • Exercise — турбота про своє тіло, рухова активність, заняття спортом; 
 • Training — фітнес для мозку: читання, вивчення мов, проходження тренінгів, відвідування семінарів.
 • Sleep — сон і повноцінний відпочинок.

І наостанок головна порада від Наталі Байкалової — любіть життя більше за роботу.

Прослухати повністю виступ Наталії та інших крутих спікерів ProForum можна, придбавши запис конференції.

Прослухати повністю виступ Наталії та інших крутих спікерів ProForum можна, придбавши запис конференції.

Запис

Читайте также

Горіть, та не вигорайте: як виявити і попередити емоційне вигорання на роботі?

Як будувати кар’єру без перевтоми та вигорання?

«Я — поганий спеціаліст»: що робити із сумнівами у своїй професійності?

Долучайтеся!

Створюємо спільноту фанів Понеділків.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: