На шляху до кар’єрного успіху важливо зберегти любов не лише до роботи, але й до життя. Психотерапевчиня і засновниця центру розвитку особистості BAYKALOVE Наталія Байкалова консультує людей з профілактики емоційного вигорання, тому знає, як підтримувати себе у ресурсному стані і будувати кар’єру без травм і депресій.
На кар’єрній конференції ProForum 2019 Наталія Байкалова розповіла, чому люди вигорають, як від цього захиститися та поділилася універсальною формулою життя без драм і травм.
Вигорають усі чи обрані?
Люди вигорають з різних причин, залежно від типу їхньої мотивації. Соціологи виділяють 5 типів мотивації працівників:
- інструментальний;
- люмпенізований;
- професійний;
- патріотичний;
- господарський.
У кожного з цих типів на роботі свої «драми», які можуть призвести до вигорання.
Інструментальний тип мотивують гроші, прозорі правила нарахування зарплати, стабільне коло задач і обов’язків. Демотивує несправедливість виплат, неможливість заробити більше і публічне визнання професійності, якщо воно не монетизується у грошову винагороду.
Професійний тип — це люди, які дуже люблять свою роботу і не люблять відпочивати. Їх мотивує складність задач, інтерес, виклик, ріст і визнання. Демотивує рутина, критика, відсутність визнання і неможливість розвиватися далі. Люди з таким типом мотивації вигорають найчастіше.
Патріотичний тип повністю віддається компанії-працедавцю душею і тілом. Таких людей мотивує приналежність до компанії, комфортна атмосфера в офісі, відчуття власної незамінності. Демотивують конфлікти у колективі, дисбаланс критики та похвали, відсутність зворотного зв’язку і погане ставлення керівництва.
Господарський тип віддає перевагу стабільності і погано почувається у сучасному VUCA-світі. Людей такого типу мотивує порядок і стабільність, передбачуваність, самостійність у прийнятті рішень. Демотивують зміни, неможливість впливати на ситуацію, знецінення, критика на їхню адресу чи їхніх підлеглих.
Люмпенізований тип не вигорає, тому що не горить. Для таких людей найкраща робота — це її відсутність.
Типи вигорання
Залежно від типу мотивації професійне вигорання може мати різні причини: недостатній заробіток, любов чи нелюбов до роботи, критика чи, навпаки, її відсутність. Наталія наводить 8 основних типів вигорання.
Як не вигорати?
Замість того, щоб боротися з наслідками вигорання, краще приділяти увагу його профілактиці. Вигоранню можна запобігти, продукуючи необхідні гормони та нейромедіатори, які відповідають за якість життя.
- Дофамін відповідає за цікавість, інтерес і задоволення. Своєрідний «наркотик» для мозку, а наше життя сьогодні перенасичене дофаміновими враженнями. Тому час від часу рекомендовано сідати на «дофамінову дієту» — наприклад, на тиждень видалити зі смартфона фейсбук та інстаграм, пити менше кави, їсти солодощі лише у першій половині дня тощо.
- Серотонін дарує нам сили і хороший настрій. Щоб виробляти серотонін, потрібно займатися спортом, кохатися, гуляти на свіжому повітрі. Почати можна з найпростішого — проходити хоча б 10 тисяч кроків щодня.
- Ендорфін відповідає за радість і щастя. Збільшується, коли ми розділяємо ці емоції з іншими. Щоб продукувати ендорфін, більше подорожуйте, відвідуйте концерти.
- Окситоцин — гормон близькості, любові. Виробляти окситоцин допоможе спілкування з дітьми, домашніми тваринами, зустрічі з друзями та обійми.
- Адреналін забезпечує нам необхідний душевний струс. Наталія Байкалова не рекомендує шукати джерела адреналіну на роботі. Краще знайти його в активному відпочинку чи заняттях спортом.
Універсальна формула життя без драм і травм
Якщо єдиної причини професійного вигорання нема, то універсальна формула, яка допоможе будувати життя та кар’єру без травм і депресій, якраз є. Наталія Байкалова рекомендує дотримуватися NETS-формули:
- Nutrition — правильне харчування;
- Exercise — турбота про своє тіло, рухова активність, заняття спортом;
- Training — фітнес для мозку: читання, вивчення мов, проходження тренінгів, відвідування семінарів.
- Sleep — сон і повноцінний відпочинок.
І наостанок головна порада від Наталі Байкалової — любіть життя більше за роботу.
Прослухати повністю виступ Наталії та інших крутих спікерів ProForum можна, придбавши запис конференції.
ЗаписЧитайте также
Горіть, та не вигорайте: як виявити і попередити емоційне вигорання на роботі?
Як будувати кар’єру без перевтоми та вигорання?
«Я — поганий спеціаліст»: що робити із сумнівами у своїй професійності?
Дякуємо!
Тепер редактори знають.