Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Для тих, хто вступає на юридичний: які перспективи правників на ринку праці?

05.06.24 Новини 5 хв читання

Подаючи документи до вишів, українські абітурієнти найчастіше обирають юридичні спеціальності. Дослідження, проведене Work.ua, показало, що наразі ринок гостро потребує правників, але він «недружній» до фахівців без досвіду.  

У 2023 році спеціальність «Право» зібрала найбільше заяв абітурієнтів. Й цьогорічна вступна кампанія може втримати її у трійці лідерів. Це пов’язано не лише з престижністю самої професії, але також її важливістю для ринку праці в Україні сьогодні.


Чого очікувати майбутнім юристам


Збільшення пропозицій від роботодавців

Попри багаторічні твердження про «перенасичення» ринку спеціалістами з права, наразі кількість вакансій для них більша, ніж була до повномасштабного вторгнення. Серед іншого, це повʼязано зі збільшенням кількості викликів правового характеру, а також із загальним гострим дефіцитом кадрів.

Dynamika vakansij grafik

У квітні 2024 року середня конкуренція за вакансію була вдвічі нижча, ніж до повномасштабного вторгнення.

Dynamika konkurentsiyi shukachiv grafik

Читайте також: Вигорання фахівців та дефіцит талантів: тенденції ринку праці у воєнний час

Найбільше вакансій — у Києві

Географія вакансій дуже нерівномірна. Близько 72% з них розміщено у 5 областях-лідерах:

  • Київська — 47% (758);
  • Дніпропетровська — 9% (149);
  • Одеська — 6% (100);
  • Львівська — 5% (83);
  • Харківська — 4% (64).

У решті областей кандидатам пропонують лише кілька десятків вакансій. Наприклад, у Херсонській області у квітні 2024 року були доступні  лише 4 вакансії, у Чернівецькій — 10, у Сумській — 12, у Закарпатській — 14.

Робота не тільки в юриспруденції

Вакансії для правників можуть розміщувати не тільки юридичні компанії, а й роботодавці з інших галузей. У лютому 2022 року й у квітні 2024 року лише 27% пропозицій роботи були розміщені компаніями з галузі «Юриспруденція». Здебільшого правникам пропонують зайнятість у форматі in-house, тобто для роботи всередині компанії.

Rozpodil vakansij za galuzyamy grafik

За час повномасштабного вторгнення найбільші зміни відбулися у галузі «Державні організації»: кількість пропозицій роботи для юристів знизилася на 37% (з 216 до 136). Натомість зросла кількість вакансій у галузі «Неприбуткові, благодійні та громадські організації» — на 950% (з 6 до 63).


Яких спеціалістів шукають найбільше?


У розрізі окремих посад, найчастіше компанії шукали таких фахівців:

  • юрист — 496;
  • помічник юриста — 127;
  • начальник юридичного відділу — 106;
  • колектор, фахівець зі стягнення заборгованості — 106;
  • помічник адвоката — 102;
  • адвокат — 89;
  • корпоративний юрист — 56;
  • помічник нотаріуса — 46;
  • головний спеціаліст відділу — 43;
  • юрист договірного права — 34.

«Окремо хочеться звернути увагу на посаду «колектор, фахівець зі стягнення заборгованості», яка потрапила до пʼятірки найзатребуваніших. Це відображає невтішну тенденцію, про яку заявляв Опендатабот: від початку повномасштабної війни українці накопичили 1,4 млн боргів. Також торік українці уклали 8 244 855 мікрокредитних договорів на загальну суму 40,62 млрд грн», — зауважують аналітики Work.ua. 

Натомість серед пошукачів найбільшу зацікавленість викликають посади юристів з військового права, договірного права, корпоративних та IT-юристів. Найменший попит мають посади у державному секторі.

Найвищі зарплати — у юристів-міжнародників

З початку повномасштабної війни середня зарплата юристів зросла на третину (з 15 000 до 20 000 грн). Але на конкретний дохід фахівця впливає кілька чинників: зокрема, спеціалізація правника, сфера діяльності компанії та місце її розташування, досвід роботи тощо.

Найвищу зарплатню пропонують у Київській області (22 000 грн). Трохи менше платять юристам на Львівщині (19 000 грн), Дніпропетровщині (18 000 грн), Одещині (17 000 грн). Найнижчі доходи мають юристи Харківщини — 14 500 грн.

Серед спеціалістів найвищі доходи мають, зокрема, юрист-міжнародник (35 000 грн), адвокат з кримінального права (31 500 грн), юрист у сфері земельного права та нерухомості (29 500 грн). Найнижчі зарплати ринок праці пропонує помічникам і працівникам органів державної влади: наприклад, помічник юриста може отримувати 15 000 грн, адміністратор в органах місцевого самоврядування — 14 000 грн, головний спеціаліст відділу — 13 000 грн.

Rozpodil vakansij za zarplatoyu grafik

Проте чи не найбільше на зарплати впливає володіння англійською мовою: шукачам, що мають сильну англійську, роботодавці готові платити на 38% більше. Найчастіше правників зі знанням англійської мови шукають юридичні фірми, IT-компанії, громадські організації.

Ринок не «дружній» до молоді та шукачів без досвіду

Роботодавці, які розміщують вакансії для юристів, досить вимогливі: у 73% пропозицій роботи від кандидатів очікують наявність досвіду (проти 61% на ринку праці в цілому). Студентів готові розглянути на 18% вакансій (проти 23%). 

При цьому кандидатам, що продовжують навчання, імовірно, буде непросто поєднувати його з роботою: 93% вакансій передбачають виключно повну зайнятість, 5% — повну або неповну. І лише 2% вакансій розраховані на неповну зайнятість.

Втім, аби подолати дефіцит кадрів, юридичні компанії почали активно працювати зі студентами та все частіше запроваджують для них стажування.

Читайте також: Де взяти досвід, якщо ви тільки шукаєте першу роботу?

Шукаєте роботу?

У нас на сайті є варіанти для фахівців із різним рівнем досвіду (і навіть зовсім без нього) 👉

Вакансії
Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x

Дякуємо!

Тепер редактори знають.