Ринок праці чекають серйозні зміни у 2025 році. Серед них ― чотириденний робочий тиждень, більш активне залучення фрилансерів, використання ШІ та «право на відключення». Розповідаємо детальніше про ці тренди.
Автор бестселерів New York Times, експерт з питань праці та персонального брендингу Ден Шоубел вказав у своєму Linkedin 5 світових тенденцій ринку роботи у 2025 році. Вони будуть корисні для бізнесменів, управлінців та HR-менеджерів, які прагнуть рухати свої команди до успіху.
Чотириденний робочий тиждень і «право на відключення»
Віддалений формат роботи змушує багатьох співробітників перепрацьовувати. Їм доводиться виконувати свої обов’язки за межами робочого часу, навіть вночі чи на вихідних.
У 2025 році компанії все частіше будуть експериментувати з введенням скороченого робочого тижня. Також працівники отримають «право на відключення», тобто можливість не відповідати на дзвінки та листи у неробочий час. У результаті це зменшить навантаження та ризики професійного вигорання.
Читайте також: В Іспанії готуються ввести чотириденний робочий тиждень, але бізнесу це не подобається
Ринок праці стане більш інклюзивним
Роботодавці у 2025 році частіше будуть залучати до робочого процесу нейрорізноманітні таланти. Багато компаній почнуть впроваджувати інклюзивні практики, що дасть більше можливостей для працевлаштування людям з розладами аутистичного спектра (РАС), дислексією та синдромом дефіциту уваги й гіперактивності (СДУГ).
Наймання людей з особливостями мислення вигідно бізнесу. Як показують останні дослідження, нейрорізноманітні команди більш ефективні. Вони легше справляються з завданнями та частіше перевиконують фінансові показники.
Читайте також: Визнавати цінність кожного та кожної: уроки інклюзивності від «Делойт» в Україні
Залучення фрилансерів
Багато компаній залучають до роботи фрилансерів, щоб зменшити навантаження на основну команду. Тим паче, що такий підхід приносить результати.
Згідно з дослідженням Upwork та Workplace Intelligence, 80% керівників, які залучають до роботи фрилансерів, задоволені їхньою продуктивністю. Співпраця з незалежними спеціалістами дозволяє досягти організаційної гнучкості, ввести інновації у робочий процес та збільшити прибутки.
Залучення фрилансерів також позитивно впливає на добробут штатних працівників. Вони менше втомлюються та рідше вигорають.
Читайте також: Від новачка до боженьки: як стати успішним фрилансером з нуля
ШІ впливатиме на ринок праці, але є нюанси
Штучний інтелект вже є одним з ключових елементів роботи HR-команд, і його роль буде лише зростати.
«У 2025 році ми очікуємо, що використання штучного інтелекту HR-командами продовжить прискорюватися, особливо в міру того, як з’являтимуться докази економічної доцільності його застосування», ― написав Шоубел.
Водночас він попереджає, що управлінцям та HR-фахівцям варто обережно впроваджувати у своїх колективах ШІ, адже недоцільне використання нейромереж навпаки перевантажить персонал і не дасть бажаних результатів. Так, під час одного з досліджень майже 80% робітників зізналися, що впровадження нейромереж навпаки збільшило їхнє навантаження. А майже половина працівників не знають, як підвищити продуктивність завдяки штучному інтелекту.
Читайте також: Американська компанія найняла спеціаліста з добробуту ШІ: що це за посада
Невихід на пенсію
Співробітники старшого віку неохоче йдуть на заслужений відпочинок. До прикладу, у США 19% людей старше 65 років продовжують працювати. Ще 35 років тому цей показник був вдвічі менший.
Є дві основні причини, чому люди старшого віку не хочуть залишати роботу.
- Вони відчувають себе здатними продовжувати працювати. Це відбувається, зокрема, завдяки збільшенню середньої тривалості життя.
- Їм потрібні стабільний дохід та фінансова незалежність.
Невихід на пенсію є проблемою для молодших працівників. У них знижуються можливості для просування кар’єрними сходами.
Шукаєте роботу або співробітників?
У розділі «Вакансії» ми допомагаємо компаніям і кандидатам знайти одне одного!
Вакансії
Дякуємо!
Тепер редактори знають.