Як знайти роботу, яка стане дійсно улюбленою, і збудувати успішну кар’єру? Своїми правилами на кар’єрній конференції ProForum поділилася засновниця та СЕО Happy Monday Анна Мазур.
Більше кар’єрних порад від Анни можна знайти в її книзі про те, як розібратися в собі, розвиватися кар’єрно та почуватися щасливішими в роботі 👇
0. Ми не маємо права бути нещасними на роботі. Це навіть не правило, а ключова теза, про яку варто пам’ятати під час розбудови кар’єри. Людина працює в середньому 40 років, це цілих 9900 днів — занадто тривалий термін, щоб дозволити собі витрачати його на те, що не приносить задоволення.
1. Розберіться в собі. Ніхто, крім вас самих, не знає, чого ви прагнете, хороший чи поганий ви працівник і на що заслуговуєте.
2. Визначте свою цінність та унікальність. Не очікуйте, що потенційний роботодавець побачить у вас те, що ви самі розгледіти не можете. Навчіться «продавати» себе.
3. Оптимальний горизонт планування — 2-5 років. Часи, коли можна було вибрати професію на все життя, минули. Замість «Що робити зі своїм життям?» запитайте себе: «Що робити найближчі кілька років?» Не варто заглядати далі 5 років — згідно з дослідженнями, спрогнозувати, яким буде життя через такий великий проміжок часу, досить складно. Краще уявляти найближчі 2-3 роки, а після чергового виходу на новий рівень «доплановувати» ще на 2-3 роки вперед.
4. Усе, що варто знати — це точки А і Б. Точка А — де ви знаходитесь зараз, точка Б — куди ви прагнете потрапити. Цей відрізок у кожного свій, і не варто порівнювати свої плани з планами інших.
5. Ви обираєте не просто професію. Вирішити для себе «Хочу бути дизайнером» недостатньо щонайменше тому, що розвиватися у сфері дизайну можна у різних напрямках. Ви повинні уявляти, яким має бути ваш робочий день як професіонала: з ким ви бажаєте спілкуватися, які задачі вирішувати, де проводити час.
6. Швидкі рішення = погані рішення. Пошук роботи — це теж робота, на яку потрібно виділити час. В ідеалі варто мати фінансову подушку безпеки, щоб не довелося погоджуватися на першу-ліпшу роботу, аби забезпечити свої базові потреби.
7. Відкритий ринок вакансій — лише один із варіантів пошуку. У середньому менше ніж 40% можливостей потрапляють на відкритий ринок, а 70% позицій середнього та топового рівня закриваються за рекомендаціями. Ваше оточення, знайомства та професійні зв’язки можуть дати вам набагато більше. Потрібно потрапляти на радар тих, з ким ви потенційно бажаєте співпрацювати.
Нетворкінг і пошук роботи у соцмережах: навіщо, як і невже працює?
Читати
8. Неможливо завжди робити тільки те, що любиш. Існує таке когнітивне викривлення, як ефект Даннінга–Крюґера: коли менш компетентні співробітники досить високої думки про свої здібності, у той час як більш компетентні сумніваються у своїй експертності і здатності досягти успіху.
З цим явищем ми часто стикаємось на новій роботі — спочатку нам все подобається і виходить, але з появою нових складнощів починає здаватися, що все знову «не наше». Але труднощі — це нормально, у роботі не має бути легко весь час. Дайте собі відповідь, які проблеми ви хочете вирішувати і які страждання готові заради цього «страждати».
9. Єдина правильна стратегія — зроби сам. Ідеал у кожного свій і у природі зустрічається рідко. Навіть найбільш омріяна компанія та найкращий колектив будуть відповідати вашому ідеалу щонайбільше на 99%, а ще 1% завжди залежатиме від вас і вашої проактивної позиції.
10. Далі — тільки діяти. Найстрашніше — застрягти у точці вибору. Рухайтесь хоч кудись: це виведе вас на новий рівень, на якому ви ще не були.
Бонус: книжкові рекомендації для вашої кар’єри
Книги для самовизначення та пошуку
- Мігай Чиксентмігаї «Потік. Психологія оптимального досвіду»
- Кей Робінсон «Покликання. Як знайти те, для чого ви створені»
- Клейтон Крістенсен «Як ви збудуєте своє життя?»
- Ден Вальдшмідт «Вийди за межі. Забудь про успіх — стань видатним»
- Барбара Шер «Мистецтво мріяти. Як отримати те, чого насправді бажаєш» та «Мрії здійснюються! Як перетворити життя на казку»
- Даніелла Лапорт «Розпали вогонь! Поради для тих, хто шукає свій шлях»
- Джей Мег «Визначні роки. Від 20 до 30. Вмикай на повну та досягай максимуму»
- Джулія Кемерон «Шлях митця»
- Олена Рєзанова «Ніколи-небудь»
Книги для професійного розвитку
- Кейт Феррацці «Ніколи не їжте наодинці»
- Андерс Ерікссон «Шляx дo вepшини. Нaукoвi пopaди пpo тe, як дocягнути пpoфecioнaлiзму»
- Адам Ґрант «Давати і брати. Революційний підхід до успіху» та «Оригінали. Як нонконформісти рухають світ»
- Деніел Канеман. «Мислення швидке й повільне»
- Роберт Чалдині «Психологія впливу»
- Остін Клеон «Кради як митець»
- Максим Ільяхов, Людмила Саричева «Пиши, скорочуй. Як створити дієвий текст»
- Ігор Манн «Номер 1. Як стати найкращим у тому, що робиш»
- Фран Гаузер «Мiф пpo милу дiвчинку. Як пoбудувaти кaзкoву кap’єpу i нe пepeтвopитиcя нa чудoвиcькo»
- Стівен Кові «7 звичок надзвичайно ефективних людей»
Пропустили минулорічний ProForum?
Записи виступів усіх спікерів можна придбати і подивитися у зручний час у зручному місці!
Записи
Дякуємо!
Тепер редактори знають.